• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dawny zbiornik gazu w Śródmieściu

Ewa Budnik
30 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Dawny zbiornik gazu wyraźnie góruje nad okoliczną zabudową.

Poruszając się po Trójmieście często mijamy budynki o dziwnym kształcie. Będziemy pokazywać je w nowym cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta. Dzisiaj wyjaśniamy czym jest okrągła budowla w rejonie ulicy Wałowej, na terenie gazowni. W następnym odcinku wyjaśnimy czym jest trójkątny budynek obok gdyńskiej plaży.



Okrągła budowla z wysoką, stalową konstrukcją pod adresem Wałowa 41/43 (tak naprawdę tuż obok ulicy Podstoczna) to dawny zbiornik gazu. Znajduje się on na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, która jest jego właścicielem. Związane z gazem tradycje na tym terenie sięgają początku XX wieku: 9 grudnia 1902 roku ówczesna rada miejska podjęła uchwałę o wybudowaniu tzw. Gazowni II w rejonie ujścia Motławy do Wisły, w sąsiedztwie Stoczni Cesarskiej. Druga w Gdańsku gazowania (pierwsza ulokowana była przy ulicy Toruńskiej) działać zaczęła w listopadzie 1904 roku.

Gazownia miejska na zdjęciu lotniczym z lat 1927-1930. Gazownia miejska na zdjęciu lotniczym z lat 1927-1930.
W tym czasie wzniesiony został także zbiornik do magazynowania gazu niskiego ciśnienia. Jest to wolnostojący, stalowy zbiornik o uszczelnieniu wodnym. Jego pojemność to 30 tys. m sześć., powierzchnia zabudowy 1690 m kw., powierzchnia użytkowa 1476 m kw., kubatura 23 350 tys. m sześć., a wysokość do sufitu to 15 metrów.

Zbiornik oparty jest na ceglanym cokole o wysokości ok. 2,8 metra. W czasach kiedy zbiornik był wykorzystywany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, na cokole oparty był stalowy basen wodny o średnicy 46,4 metra i wysokości 10 metrów.

Historia miasta, w którym mieszkam:

Zasada działania tego rodzaju zbiorników na gaz była następująca: basen wypełniany był wodą i nakrywany kielichem obróconym do góry dnem. Gaz wpuszczano do zbiorników od spodu, wówczas kielich unosił się, a kiedy gaz wypływał do sieci, kielich zanurzał się w wodzie.

Dno i boki basenu wykonane są z blachy grubości 8-14 mm. Blachy płaszcza basenu oraz okna zamontowane są na zakładkę i nitowane. Samo dno spoczywa na kratowych, promieniście rozłożonych przęsłach wspartych na zewnątrz na wewnętrznej pobocznicy basenu, a w środku na kratowej konstrukcji.

Obecnie obiekt jest nieczynnym zbiornikiem gazu wykorzystywanym jako pomieszczenie magazynowe w celu przechowywania armatury i urządzeń gazowniczych. Wewnątrz ma trzy kondygnacje. W 2014 roku został wykorzystany w nietypowy sposób: jako miejsce pokazu spektaklu filmowo-multimedialnego "Wybuch".

Drugi, podobny zbiornik gazu stał przy ulicy Wałowej do kwietnia 2018 roku, kiedy to został wyburzony.

Nowoczesnym nawiązaniem do historii tego miejsca jest wybudowany także przez Polską Spółkę Gazownictwa okrągły biurowiec na potrzeby pracowników spółki.

Okrągły, nawiązujący do historii tego terenu, biurowiec przy ulicy Wałowej został wybudowany w 2018 roku. Okrągły, nawiązujący do historii tego terenu, biurowiec przy ulicy Wałowej został wybudowany w 2018 roku.

W następnym odcinku opowiemy historię trójkątnego akademika przy gdyńskim bulwarze.


Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (125) ponad 10 zablokowanych

  • ciekawe dlaczego czystym przypadkiem reklama gorski w tle,a jak to sie zadziało z browarem Gdansk

    • 3 1

  • Dać to grubemu Markowi krzykaczowi do pocięcia diaksem

    • 0 1

  • Tak samo było na Wiązowej (dzisiaj de Gaullea).

    • 1 1

  • Artykuł o gazowni przekształcił się w artykuł o kinach.

    I bardzo dobrze.

    • 0 1

  • Żal

    Trochę żenuje mnie ten opis zbiornika i w ogóle informacje zawarte w artykule. Żal, że przy okazji nie sięgnięto do głębszej wiedzy dotyczącej gazownictwa klasycznego, by przybliżyć (przed Barbórką), choćby epizody z dziejów gdańskiego gazownictwa . W zbiorniku magazynowano gaz miejski, czyli przede wszystkim gaz węglowy, który jednakże mógł mieć jeszcze dodatki innych gazów. Części zbiornika miały swoje nawy. Był basen, teleskop i nie żaden odwrócony kielich ale dzwon. Przy Wałowej był jeszcze trzeci zbiornik, suchy, którego ostatki zostały niedawno rozebrane. itd

    • 1 0

  • uzupełnienie

    Uzupełniam i poprawiam mój poprzedni wpis. Wspomniany w artykule drugi zbiornik to jest ten , o którym napisałem trzeci. Nie był on podobny do poprzedniego. To mnie zmyliło. Inna konstrukcja, inny sposób uszczelnienia. Ale był rzeczywiście jeszcze jeden zbiornik. Podobny do pierwszego. Ale nie nitowany lecz spawany. Powojenny o całkowitej pojemności 40 tys. m3. Na jego miejscu stoi obecnie okrąglak. Zbiornik ten został rozebrany niedługo potem jak została zlikwidowana gazownia.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane