• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieuczciwi lokatorzy drwią z właścicieli

Mieszkanka Gdańska
24 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Właściciel mieszkania często myśli, że gdy najemca przestanie płacić, to się go wyrzuci. Grozi za to  grzywna, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku. Właściciel mieszkania często myśli, że gdy najemca przestanie płacić, to się go wyrzuci. Grozi za to  grzywna, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku.

Mieszkanka Gdańska w mediach społecznościowych opisuje historię swojej walki o odzyskanie mieszkania, za które od 2018 roku nie płacą jej najemcy. Jej historia mogłaby mieć inny, nie tak dramatyczny przebieg, gdyby z najemcami podpisała umowę najmu okazjonalnego.



Czy słyszałe(a)ś o najemcach prywatnego mieszkania, którzy nie płacą właścicielowi?

Opis zamieszczony na Facebooku prezentujemy w nieco skróconej wersji.

Mam dla was historię nie do wiary. Nie uwierzycie mi, ale ona się wciąż dzieje.

Dzieje się w Polsce, w Gdańsku. Na tym samym osiedlu, na którym mieszkam z moją rodziną. Na owym osiedlu mamy mieszkanie - kawalerkę, którą wynajmujemy.

Dwa lata temu wynajęliśmy ją parze - dziewczyna była w ciąży, matka tej dziewczyny prosiła nas, byśmy mieszkanie wynajęli młodym ludziom, bo chcą się usamodzielnić itd.

Człowiek dobry, człowiek naiwny i głupi. Wynajął.



Po sześciu miesiącach ci młodzi ludzie po prostu przestali płacić. Przestali otwierać drzwi, wzywali policję, gdy chcieliśmy z nimi rozmawiać, nie wyprowadzili się nawet, gdy zaoferowaliśmy, że im pomożemy - darujemy powstały kilkutysięczny dług, przewieziemy ich rzeczy, gdzie będą chcieli (regularnie nocowali u swoich rodziców, mają się dokąd wyprowadzić), dzwoniłam także do Domu Samotnej Matki i bez problemów ta dziewczyna mogłaby z dzieckiem w nim przebywać.

Odmówili. Powiedzieli, że prawo ich chroni, a nas stać, by ich utrzymywać.

Żadnego przepraszam, nie mamy pieniędzy, ciężko nam... Okazało się, że wszystko zaplanowali razem z mamą dziewczyny. Zaczął się dla nich okres ochronny (od listopada do marca).

Moja najemczyni pobierała w tym czasie pieniądze z MOPR - na dziecko, na siebie i - uwaga, uwaga - na mieszkanie. Wyłudziła kilkanaście tysięcy złotych, dopóki nie doniosłam grzecznie, że coś się w tej rodzinie dzieje złego, skoro widzę zdemolowane drzwi, wyłączone światła przez cały dzień i noc, krzyki i awantury oraz brak jakiejkolwiek normalnej rozmowy, chęci współpracy, nie wspomnę o braku pieniędzy (ekspedientka w osiedlowym sklepie była w stanie z wielką dokładnością opowiedzieć, na co "najemcy" wydają regularnie pieniądze - domyślcie się sami). Przez chwilę myślałam, że MOPR zajmie się dzieckiem, ale nie.

Dowiedziałam się tylko: "szkoda, że nie podpisaliście umowy najmu okazjonalnego, my możemy zaproponować "Szkołę dla rodziców". Znamy sprawę rodziny pani Kariny. Wezwaliśmy ją i jej mamę na rozmowę. Ale nie przyjechały."

Aha, a gdy byli na umówionej wizytacji, to dziecko było zadbane. Koniec tematu.

W Polsce prawo wygląda tak, że ci młodzi ludzie mają prawo nas okradać



Mają prawo mieszkać w nie swoim mieszkaniu, nie muszą za nie płacić.

My nie możemy tam wejść. Nie możemy odciąć prądu czy wody, czy zmienić zamków itp. Wszystko to naruszenie ich miru. ICH MIRU. Weszli bowiem w bezprawne posiadanie lokalu.

Musieliśmy iść do sądu. Poszliśmy. Wyrok zapadł w lipcu zeszłego roku (2019) - nakaz eksmisji bez prawa do lokalu. Dla całej trójki - rodziców i małego dziecka. Dzisiaj ich mały syn ma 2,5 roku.

Co się wydarzyło od lipca zeszłego roku? Nic.

Trójka ludzi tam mieszka. Nie wpuszczają nas. Mieszkanie jest do generalnego remontu, zdemolowane. Wciąż ich utrzymujemy.

Do MOPR-u poszło kilka listów z dowodami na to, że dziecko wychowuje się w złych warunkach, sąsiedzi skarżą się na awantury. W mieszkaniu jest licznik przedpłatowy na prąd - co jakiś czas nie ma tam prądu.

Wyobrażacie sobie mieszkać bez prądu z dwuletnim dzieckiem? MOPR wie. Ale nie mam pojęcia, co się musi wydarzyć, by to było zagrożenie dla życia dziecka i można było interweniować. O nadużywaniu alkoholu i narkotyków nie chcę już pisać. Nie byłam, nie widziałam. Sąsiedzi donoszą.

Ciekawą osobą jest mama naszej lokatorki. Jest ona po studiach administracyjnych. Zna się na prawie. Doradza córce, co mówić, co robić, gdzie pisać pisma. Coś tu bardzo śmierdzi. Bardzo. Nie wierzę, że matka nie może przyjąć dziecka pod dach. Dziecka z wyrokiem eksmisji. Dziecka i swojego wnuka...

Piszę to spokojna, bo trwa to już ponad 20 miesięcy. Próbuję zrozumieć. Oswajam się. Ale widzicie ten absurd? Niby człowiek wykształcony i taki oczytany. Ale pewnych rzeczy nie pojmuję...

Oczywiście mamy kancelarię prawną. Oczywiście komornik ma prawomocny wyrok w ręku. Nawet miasto Gdańsk wyznaczyło lokal tymczasowy.

Takie są procedury. Komornik musi wyeksmitować lokatorów nielegalnych do lokalu tymczasowego, który to my musieliśmy znaleźć. My musieliśmy pisać do Urzędu miasta Gdańska o wyznaczenie lokalu.

My, my. My musimy prosić, by ktoś zechciał pomóc im. Czy nam? Bo nie wiem już, komu potrzebna jest pomoc. Czekamy na eksmisję. Do lipca są wstrzymane przez stan epidemii w Polsce. Jeszcze się mnóstwo rzeczy może po drodze wydarzyć.

A najemcy? Żyją sobie beztrosko



Mijam się z nimi na osiedlu... nie zapłacili nam ani złotówki od września 2018 roku. Mieszkanie jest w stanie opłakanym.

Nie piszcie, że mamy ich wywalić siłą (grozi za to wyrok). Nie piszcie, że mamy tam kogoś wprowadzić. Tam jest małe dziecko. Nie dawajcie rad, które są łamaniem chorego prawa lokatorskiego w naszym kraju. Z pójścia do telewizji się wycofaliśmy. Jesteśmy normalnymi ludźmi. Nie w głowie nam takie działania.

Jak myślicie? Odzyskamy kiedyś to mieszkanie? Pieniądze? Kilkadziesiąt tysięcy złotych? Kto nam to zwróci?

Chcę chyba, byście wiedzieli. Żebyście wsparli nas dobrym słowem. Bo to, że istnieją ludzie źli, już wiem. Może ktoś ma jednak jakieś mądre wytłumaczenie? Bo ja nie ogarniam.

***


Najem okazjonalny receptą na nieuczciwych lokatorów



Faktycznie polskie prawodawstwo, szczególnie Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zapewnia nieuczciwym najemcom ochronę, która może doprowadzić do scenariusza, który opisuje mieszkanka Gdańska.

Jedynym skutecznym narzędziem, które może skrócić drogę do odzyskania przez właścicieli swojego mienia jest umowa najmu okazjonalnego, jej podpisanie nie jest jednak obowiązkowe.

O zaletach takiej umowy opowiada Paweł GalińskiKancelarii Radców Prawnych Galiński&Kleina.

Instytucją prawną, która w najdalej idącym zakresie zabezpiecza interesy wynajmującego, jest umowa najmu okazjonalnego. Cechuje się ona zwiększonymi wymaganiami podmiotowymi oraz formalnymi w porównaniu do "zwykłej" umowy najmu zawieranej na podstawie Kodeksu cywilnego.

Najistotniejszym rozwiązaniem, przewidzianym w tej umowie, jest możliwość przeprowadzenia eksmisji niechcianego lokatora za pomocą oświadczenia najemcy składanego w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się eksmisji w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego.

Zgodnie z art. 19a Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej jako u.o.p.l.) umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Jak widać wyżej, już sam przepis definiujący pojęcie najmu okazjonalnego przedstawia pierwsze wymagania odnośnie do zawierania tej umowy. Przede wszystkim ten rodzaj umowy najmu może zawrzeć tylko osoba będąca właścicielem danego lokalu mieszkalnego - wynika z tego, iż prawodawca wyklucza sytuację, w której wynajmujący sam jest najemcą danego lokalu i zawiera umowę podnajmu. Kolejnym warunkiem stawianym przez prawodawcę jest brak prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali przez wynajmującego, czyli właściciela. Po spełnieniu powyższych warunków można przejść do samej umowy. Powyższy przepis ogranicza ramy czasowe umowy do lat 10. Umowa nie może być zawarta na czas nieoznaczony, a sama w sobie nie może zostać podpisana na czas dłuższy niż 10 lat.

Najważniejszym elementem omawianej umowy są oświadczenia składane przez jej strony:

  • Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu.
  • Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.


Te dwa powyższe oświadczenia stanowić będą podstawę prawną do przeprowadzenia ewentualnej eksmisji niechcianych lokatorów, jeśli sami uprzednio odmówią oni dobrowolnego opróżnienia mieszkania.

Ostatnim oświadczeniem w umowie, wymaganym przez przepisy, jest oświadczenie wynajmującego: oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Masz inny problem? Prawnicy odpowiadają na pytania związane z nieruchomościami



Powyższe oświadczenia wymagane są na podstawie art. 19 a ust. 2 u.o.p.l. Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 19 b u.o.p.l. w ciągu 14 dni od zawarcia umowy najmu wynajmujący zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia ww. umowy naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania.

Dzięki podpisaniu tego rodzaju umowy najmu wynajmujący dysponuje tytułem egzekucyjnym przeciwko najemcy. Pamiętać należy jednak, że skorzystać z przedmiotowego tytułu wynajmujący może w określonych okolicznościach - po wypowiedzeniu i upływie okresu wypowiedzenia umowy oraz w przypadku wygaśnięcia umowy poprzez upływ czasu, na jaki została podpisana. W obu przypadkach, jeśli najemca odmawia dobrowolnego opróżnienia lokalu, wynajmujący może podjąć odpowiednie kroki prawne. Sposób postępowania wynajmującego w takim przypadku określa art. 19 d u.o.p.l.

Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu wynajmujący, w przypadku gdy najemca nie opróżnia lokalu, powinien doręczyć mu żądanie opróżnienia lokalu w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. Przedmiotowe żądanie powinno zawierać przede wszystkim oznaczenie właściciela lokalu oraz najemcy, wskazanie umowy najmu i przyczyny ustania stosunku najmu oraz wyznaczenie terminu do opróżnienia lokalu - termin ten nie powinien być krótszy niż siedem dni od daty doręczenia pisma.

W przypadku jeśli najemca dalej nie opuszcza lokalu, wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który został opisany wyżej (oświadczenie o poddaniu się egzekucji). Wniosek ten powinien zawierać żądanie opróżnienia lokalu (jak wyżej) wraz z dowodem jego doręczenia najemcy, dokument potwierdzający przysługujący wynajmującemu tytuł prawny do lokalu oraz oświadczenie złożone do naczelnika urzędu skarbowego o zawarciu umowy najmu okazjonalnego.

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wynajmujący z pomocą komornika sądowego może podjąć czynności zmierzające do opróżnienia lokalu przez lokatorów.

Jak wynika z powyższego, umowę najmu okazjonalnego cechuje dość znaczny formalizm podyktowany jednakże tym, że przyznaje ona istotne uprawnienia na rzecz wynajmującego i gwarantuje mu prawo do ułatwionego opróżnienia lokalu oddanego w najem. W przypadku zwykłego najmu lokatorów chroni szereg przepisów, które sprawiają, iż o wiele trudniejsze jest o opróżnienie przez nich lokalu. Dlatego ostatecznie ta forma umowy jest najbezpieczniejszą z punktu widzenia wynajmującego.
Mieszkanka Gdańska

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

  • MOPR Gdańsk, Konrada Leczkowa 1A

Opinie (884) ponad 20 zablokowanych

  • (6)

    Inwestycje bywają ryzykowne i czasami nie przynoszą oczekiwanego zwrotu.Najbezpieczniejsza jest lokata bankowa

    • 11 85

    • (1)

      czyli zero ryzyka - zero zysku

      • 19 2

      • I mniej stresu

        • 4 0

    • obecne lokaty są tak niskie że płakać się chce, inflacja zżera oszczędności (1)

      • 19 1

      • inflacja jest u nas najwyzsza w calej europie, tak rządzą specjaliści z pisu.

        • 2 2

    • Lokata na poziomie 0.25%

      nie wróży zysku. Jeszcze chwila i będziemy płacić za przechowanie gotówki

      • 12 1

    • Kiepski żart

      • 1 0

  • bardzo współczuję

    Sama wynajmuję mieszkanie i zdarzały się różne sytuacje ( też nie płacił najemca, raz mieszkanie zdemolowane po remoncie.) Trzymam kciuki żeby się udało Pani wygrać w tym chorym kraju z takimi ludźmi!! .Dla takich cwaniaków to tylko jedno miejsce.Nasze Państwo po podatek to pierwsi ręce wyciągają co by się ich kosztem nie wzbogacić. Ale jak potrzebna pomoc dla uczciwego człowieka to każdy rozkłada ręce.

    • 148 5

  • ... (2)

    W tej sytuacji mogą pomóc wyłącznie Ukraińcy. Temat zamknięty w jeden dzień, zamiast się męczyć latami. Państwo tutaj nic nie pomoże.

    • 118 7

    • Daj namiar (1)

      • 17 2

      • wystarczy isc pod jakas wieksza budowe i popytac jak chcesz koniecznie ukraincow

        tak samo w gre wchodza silownie albo kluby kibica, kwestia zaoferowania godnej zaplaty.

        • 8 2

  • Dlaczego pani przejmuje się nimi skoro oni nie przejmują się panią? (4)

    • 140 7

    • (1)

      Dokładnie,ona lituje się nad ich 2,5 letnim dzieckiem,niech dalej się lituje i płacze.

      • 36 3

      • A to dziecko za kilkanaście lat skubnie tej pani torebkę na ulicy.

        • 5 0

    • Tak robią ludzie cywilizowani. (1)

      Swoje problemy również rozwiązują w cywilizowany sposów. A dzieciak nie jest winien że ma głupich rodziców.

      • 1 13

      • Ta kobieta też nie jest temu winna

        I co z powodu dziecka ktoś może ją latami okradać? Może jakby ich siłą wywalała to i dzieckiem by się odpowiednie służby i instytucje zajęły

        • 13 0

  • (3)

    Co Pan prawnik tu jakieś elaboraty pisze o akcie notarialnym, który da prawo do eksmisji w terminie wskazanym przez wynajmującego - przecież sprawa w sądzie była, jest wyrok o eksmisji, a oni dalej siedzą sobie i wiodą słodkie, beztroskie życie. W czym papier podpisany przez notariusza byłby mocniejszy od wyroku sądu?

    Drugi wątek to sposób doboru najemców. Ostatnim razem gdy zmieniał mi się najemca, mieszkanie stało puste przez dwa miesiące. Przewinęło się w tym czasie sporo chętnych, ale ja nie boję się pytać o poziom zarobków, formę zatrudnienia, status cywilny. O ciążę nie pytam, bo mnie to nie interesuje - poprzednie pytania są kluczowe. Poza tym dzisiaj nic nie widać, a po kilku miesiącach niespodzianka - to pytanie nie ma więc sensu. Z pośredników nie korzystałem, ponieważ nie znalazłem nikogo kto da mi gwarancję prawidłowej weryfikacji najemcy i poniesienia ewentualnej konsekwencji nieprawidłowej weryfikacji. Poza tym wiele można wywnioskować po kontakcie osobistym, ale z najmującym, a nie jego reprezentantem.

    Trzecie wątek - na patologię, tylko patologia....

    • 155 2

    • słowo klucz: na patologię - tylko patologia

      i koniec tematu

      • 30 0

    • "w czym papier podpisany przez notariusza byłby mocniejszy od wyroku sądu?"

      no właśnie, ta porada to paranoja jakaś

      • 22 0

    • A o co chodzi ze statusem cywilnym??

      • 0 0

  • (9)

    Tak to jest, jak się nie chce płacić podatku od wynajmu, sami sobie jesteście winni...

    • 22 143

    • skąd ty takie bzdety wymyśliłeś, kto tu coś pisał o niepłaceniu podatku. (2)

      jak jest umowa to choćbyś nawet nie dostawał kasy za wynajem to musisz płacić podatek od sumy na umowie, to jest dopiero chore.

      • 35 3

      • Aby płacić podatek od wynajmu trzeba to zgłosić do US. Jak nie zgłosili to skąd ma US o tym wiedzieć? Jasnowidze tam siedzą? (1)

        • 4 18

        • Jak by nie miała umowy to by do sądu nie oddała sprawy - proste

          • 12 2

    • Co ma podatek do rzeczy?

      • 9 5

    • chyba masz problem z kumaniem o co biega

      • 13 2

    • Chłopie Oni płaca podatek. Wszystko zgłaszaj. Nie pisz bzdur dzieciaku

      • 0 0

    • Nie masz pojęcia o prawie to się nie wypowiadaj!

      • 1 0

    • Skoro nie dostają pieniędzy za wynajem to dlaczego mają płacić podatek dochodowy, który się opłaca w kolejnym miesiącu? Myślisz człowieku?!!!!!!! 8ppppppp

      • 2 0

    • a

      A skąd wnioskujesz że nie płacą mózgu ? Łapy opadają.

      • 1 0

  • całe te rady o wynajmie okazjonalnym sa o kant d. pobić bo jak pokazuje tu na początku historia (9)

    właściciele też mają już tytuł eksmisji (drogą sądową) i co z tego jak i tak nie mogą ich wyrzuciić

    • 107 3

    • Analfabetyzm wtórny? Czytasz i nie rozumiesz co jest napisane w tekście? (8)

      Wynajem okazjonalny ma tą zaletę, że jak wynajmujesz to notarialnie poświadczasz że w razie W masz dokąd się wyprowadzić. Notarialnie poświadczasz. Koniec. Wyjeżdżasz z mieszkania tak jak stoisz. A tutaj tytuł eksmisji to jedno, a lokal tymczasowy wyznaczony przez miasto to drugie. A miasto nie wyznaczyło takiego lokalu, i dopóki nie wyznaczy, nakaz eksmisji jest zawieszony. Comprende?

      • 4 12

      • Bzdury (6)

        oświadczenie o prawie do innego lokalu przy nakłoni okazjonalnym można w każdej chwili cofnąć i najmu okazjonalnego nie ma. Dlatego nikt kto ma trochę oleju w głowie nie korzystasz tych durnych przepisów.

        • 8 1

        • Co cofniesz, jak poświadczenie w reporatorium sądowym leży. Wiesz co to jest Poświadczenie notarialne? (5)

          • 4 3

          • Przepraszam prostuje (4)

            wystarczy ze swoje oświadczenie cofnie właściciel mieszkania do którego maja się ew. wyprowadzić najemcy tzn. oświadczy że nie ma takiej możliwości i najem okazjonalny upada. Może to zrobić i tak się dzieje, wiec ten najem to fikcja.

            • 18 0

            • (3)

              "...oświadczenie właściciela lokalu (...) o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym..."
              Właściciel sobie może nawet oświadczyć że jest kosmitą. Podpisany przez niego dokument leży w sądzie, i bez zgody stron, nie może sobie niczego sam zmieniać, wycofywać zgody. Jak komuś żyrujesz pożyczkę w banku czy tam providencie, to potem jak się rozmyślisz, bo twój były już kumpel przestał płacić raty, możesz sobie oświadczyć że już nie chcesz mu żyrować? No chyba nie. Płaczesz i płacisz za kolegę.

              • 2 4

              • ty chyba nie rozumiesz jak to dziala (2)

                to co lezy w sadzie to oswiadczenie na dzien skladania, tego dnia oswiadczyl, ze ich przyjmie a nastepnego oswiadczyl, ze od tego dnia ich juz nie przyjmie.

                • 2 1

              • I w buty może sobie wsadzić swoje oświadczenie że ich nie wpuści. (1)

                Zobowiązał się notarialnie, jest trzecią stroną umowy najmu. Wszystko.

                • 1 1

              • Nie jest stroną umowy najmu

                a oświadczenie takie można odwołać, ponieważ np. właściciel stwierdzi ze nie chce już nikogo przyjąć. Niech Pan zajzy do ustawy. W razie utraty możliwości zamieszkania w danym lokalu (np. w związku z odwołaniem oświadczenia właściciela lub utrata prawa do lokalu) najemca ma 21 dni żeby wskazać nowy lokal i doręczyć wynajmującemu oświadczenie kolejnej osoby, że go przyjmie. Jeśli tego nie zrobi, wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego lokalu z zachowaniem 7-dniowego okresu wypowiedzenia. Jednak wysoce prawdopodobne jest, ze najemca w ogóle nie poinformuje wynajmującego o tym, że utracił prawo zajmowania innego lokalu, choćby dlatego, że nie zna żadnej nowej osoby, która zgodziłaby się przyjąć lokatora do siebie. Jeżeli następnie konieczna będzie eksmisja i dopiero na tym etapie się okaże, że w rzeczywistości najemca nie ma dokąd się przenieść, sytuacja się skomplikuje i wrócimy do zasad jakby najmu okazjonalnego nie było.

                • 7 0

      • Analfabetyzm wtorny? Czytasz i nie rozumiesz, co jest napisane w tekscie? To ja Ci zacytuje:

        "Oczywiście mamy kancelarię prawną. Oczywiście komornik ma prawomocny wyrok w ręku. Nawet miasto Gdańsk wyznaczyło lokal tymczasowy.

        Takie są procedury. Komornik musi wyeksmitować lokatorów nielegalnych do lokalu tymczasowego, który to my musieliśmy znaleźć. My musieliśmy pisać do Urzędu miasta Gdańska o wyznaczenie lokalu."

        • 0 0

  • dlaczego oplaca im Pani prad i wode? (4)

    skoro nie placa, Pani nie placi gestorom - Ci odcinaja media - wszystko jest czyste. Prad na licznik przedplacony, woda na klatce -zawory do plombowania i wszystko.

    • 88 4

    • chyba nie czytałeś, prąd jest na licznik przedpłacany (1)

      natomiast wody nie można odciąć (raz że takie prawo dwa że zawory wody są wewnątrz zamkniętego mieszkania). Nie wiadomo czy jest tam gaz bo w nowych budynkach nie ma. A to samo dotyczy ogrzewania, jak jest centralne to musi płacić - skoro to kawalerka to pewnie w bloku i najemcy sami sobie zaworów na kaloryferze nie zamkną przeciez.

      • 23 2

      • Chcialem licznik przedplacony w krakowie zalozyc...

        Mam am mieszkanie ale nikt tam nie mieszka
        Powiedzieli mi w Tauronie ze to tylko patologii zakladaja
        Podejrzewam ze tu podobnie
        Patologia zaakceptowana i potem zdziwko...

        • 3 3

    • W świetle prawa ma taki obowiązek

      • 5 1

    • Ponieważ wg prawa ma obowiązek im opłacać

      Dlatego jest ten artykuł: fakt, że oni nie płacą za media, nie znaczy, że właściciel ma nie płacić. Zgodnie z prawem właściciel MUSI zapewnić te media najemcom nawet, jeśli oni za te media nie płacą.

      • 1 0

  • Tam gdzie nie ma dobrego prawa musi wejść prawo spoleczne (2)

    Jest wielu dobrych chłopaków którzy za drobną opłatą zabiorą te rodzinkę na leśną wyprawę i wytłumaczą że długi należy regulować. Skuteczność 100%

    • 140 7

    • Brataj się z takimi to po miesiącu sam na wycieczce wylądujesz

      Z długami za nierobienie krzywdy swojej rodzinie.

      • 5 3

    • To tak nie działa

      Nikt nie wpuści do mieszkania.na siłę nic nie.mozesz zrobić .jedynie znaleźć 3 nowych najemców i zameldować ich tam.i legalnie wchodzą i mieszkają a patologia sama.sie wynosi.

      • 2 0

  • Prawo wlasnosci (3)

    Jedynym wyjściem wydaje się pozostawienie do swojej dyspozycji jednego pokoju zapisanego w umowie,albo się ktoś zgodzi na taką umowę albo nie. Oczywiście nie będziemy tam mieszkać,ale w razie co nikt nam nie zabroni korzystać z tego pokoju.

    • 52 6

    • Przecież to jest kawalerka.

      • 9 1

    • (1)

      Dokładnie. Takie umowy podpisuje się z ukrami z którymi nie można podpisać wynajmu okazjonalnego. Zresztą kto wie czy to nie lepsza opcja niż najem okazjonalny w tym d**ilnym kraju.

      • 9 1

      • Z powyzszego tekstu wlasnie wprost wynika, ze najem okazjonalny to tylko pozornie lepsze wyjscie.

        Przeciez bohaterka opowieści ma już sadowy nakaz eksmisji, miasto dalo lokal tymczasowy, a kleszcze nadal siedza.

        • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane