• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowe biurowce w starych budynkach

Konstrukcja w dobrym stanie, wygodna dla pracowników lokalizacja, uwarunkowania techniczne pozwalające na dokonanie przebudowy pięter i wprowadzenie unowocześnień - budynki z minionej epoki budownictwa z takimi zaletami mają duże szanse na skuteczną modernizację. W Trójmieście mamy coraz więcej takich przykładów.Czy remont biurowca to dobry pomysł?

Zobacz wyniki (343)
W ubiegłym roku w Trójmieście przekroczona została magiczna granica 0,5 mln m kw. nowoczesnych powierzchni biurowych, a w budowie jest kolejne niemal 150 tys. Rynek się rozwija, perspektywy są dobre. Inwestorzy coraz odważniej podchodzą przy tym nie tylko do budowy nowych obiektów i parków biurowych, ale także do całkowitych modernizacji budynków istniejących, po to by pod względem konstrukcji, szeroko pojętego bezpieczeństwa, warunków oraz estetyki spełniały one nowoczesne normy. Obiekty takie komercjalizowane są na takich samych zasadach jak nowe biurowce.

Największym obiektem w Trójmieście, w którym trwają takie prace jest biurowiec C-200 Office przy ulicy Marynarki Polskiej 169 zobacz na mapie Gdańska. Biurowiec powstał w latach 70. W październiku ubiegłego roku jego modernizację rozpoczęła firma deweloperska Euro Styl. Elewacje budynku zostały już odsłonięte, obiekt zostanie oddany do użytku w marcu. Jest to bodajże jedyny biurowiec w Trójmieście, o którym można powiedzieć, że tramwaj podjeżdża dosłownie pod same drzwi. Kierowcy parkować będą mogli na parkingach naziemnych - w przypadku tego rodzaju modernizacji nie ma bowiem mowy o budowie podziemnej hali garażowej (25 miejsc powstało w dobudowanej części obiektu). W budynku powstaje także rowerownia. Powstały tu dwie nowe windy (łącznie jest ich pięć), powierzchnie pięter zostały przebudowane. Budynek został docieplony, zyskał nową fasadę, spełnia normy akustyczne. Co ciekawe, w trakcie modernizacji obniżono go o jedną kondygnację.

- C200 Office to generalnie przebudowany obiekt, który przez lata służył Stoczni Północnej. Jego modernizacja wpisuje się w europejski trend zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Pod hasłem "z przeszłości w przyszłość" przenosimy minioną myśl techniczną do współczesności. Staraliśmy się zadbać nie tylko o to by stał się obiektem nowoczesnym, ale także miejscem przyjaznym dla ludzi, którzy będą tu pracować. Zaplanowaliśmy tu więc także kantynę i sklep oraz profesjonalny klub fitness, w którym będzie można skorzystać z usług trenera personalnego czy lekcji tańca - mówi Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu firmy Euro Styl.
Do dyspozycji najemców w C-200 Office będzie 17 600 m kw. powierzchni biurowej, oznacza to że pracować może tu około 1,5 tys. osób. Na pierwszym piętrze usytuowana jest największa dostępna w Trójmieście powierzchnia typu open space (5 400 m kw.). Wiadomo już, że jednym z najemców będzie firma Powel.

Inwestor przyznaje, że taka inwestycja jest bardziej opłacalna niż budowa nowego obiektu od początku, zwłaszcza gdy konstrukcja budynku pozostaje w doskonałym stanie. W tym przypadku nie ma co do tego wątpliwości, bo pod obiektem znajdują się dwa schrony o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Ściany mają tu 40 cm grubości. Ich - zachowane w doskonałym stanie - wyposażenie mieszkańcy Trójmiasta mogli obejrzeć w trakcie dni otwartych. Deweloper ma dalsze plany związane z tą lokalizacją. Na działce obok C-200 od strony centrum zobacz na mapie Gdańska, gdzie w tej chwili jest roboczy parking, powstać może kolejny budynek kompleksu. Jeśli okaże się to możliwe, deweloper chciałby kontynuować zabudowę wzdłuż torów tramwajowych przy ulicy Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska.

Remont trwa także w równie ciekawie zlokalizowanym budynku Pomerania Office przy ulicy Żabi Kruk 16 zobacz na mapie Gdańska (wcześniej przez lata funkcjonowała tu Wyższa Szkoła Bankowa). Jego właścicielem i inwestorem jest Unimor Development (głównym akcjonariuszem jest Mars FIZ). Ten inwestor również ma plany nie tylko modernizacji istniejącego budynku, ale także - w przyszłości - stworzenia całego kompleksu biurowego.

W tej chwili trwają prace wewnątrz obiektu, na zewnątrz - od strony ulicy - widoczne są rusztowania. Czterokondygnacyjny biurowiec Zefir (nazwa pierwszego etapu) zaoferuje najemcom ok. 4 600 m kw. powierzchni biurowej i usługowej w standardzie technicznym klasy B+ oraz 90 miejsc parkingowych - zaaranżowanych na wewnętrznym dziedzińcu. Prace mają zostać ukończone w październiku przyszłego roku.

- Docelowy plan inwestycyjny przewiduje powstanie w tym miejscu nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego Pomerania Office Park, który zaoferuje łącznie około 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej - mówi Krzysztof Paul, prezes zarządu Unimor Development S.A.
Kolejne, będące jeszcze na etapie planów, prace przewidują modernizację budynku przy ulicy Żabi Kruk 14 zobacz na mapie Gdańska. Do niego dobudowana ma zostać nowa część, która znajdzie się w miejscu obecnie istniejącego niewielkiego budynku przy ulicy Rzeźnickiej zobacz na mapie Gdańska.


W Gdyni niebawem ruszą prace modernizacyjne przy ulicy Zygmunta Augusta 11. zobacz na mapie Gdańska Obiekt, który zyska nowe życie po remoncie już ma nazwę - Platinum Point.

Budynek należy do spółki Batory Investments (właściciel CH Batory) i został zakupiony od Orange Polska. Ma sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, a jego powierzchnia użytkowa wynosi niemal 2,3 tys. m kw. Obiekt powstał w 1974. Po remoncie i modernizacji ma stać się butikowym biurowcem. Wynająć będzie tu można powierzchnie od 20 do 85 m kw. Część powierzchni dedykowana ma być na przykład pod gabinety lekarskie. Prace budowlane mają rozpocząć się na początku roku i - według planów inwestora - zakończyć się w tym samym roku.

To budynki, które aktualnie są modernizowane. Nie brakuje jednak realizacji tego rodzaju, które już funkcjonują w przestrzeni miasta. W większości przypadków są one skomercjalizowane w 100 procentach.

W Gdańsku przy ulicy Szafarnia 10 zobacz na mapie Gdańska w 2013 roku zakończyła się modernizacja budynku Amber Tower. Pierwotnie w całości miał on być przeznaczony na biura, ostatecznie na wyższych kondygnacjach znajduje się hotel, zaś biura o powierzchniach od 32 do 48 m kw. na piętrach od pierwszego do czwartego.

Przywołać trzeba także powierzchnie biurowe urządzone przez Grupę Inwestycyjną Hossa na terenie inwestycji Garnizon we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Ich renowacja i rewitalizacja była pierwszym etapem prac na tym terenie. Są też, póki co, najbardziej eksponowaną częścią Garnizonu - widać je od strony al. Grunwaldzkiej.

W Sopocie
przy al. Niepodległości 761 zobacz na mapie Gdańska odbudowana i rozbudowana został zabytkowa kamienica. Dzisiaj nosi ona nazwę Good Point 761 i jest siedzibą firmy Ekolan, która podjęła się tego przedsięwzięcia. Pozostałe powierzchnie przeznaczone zostały do komercjalizacji.

W Gdyni przy ulicy Śląskiej 53 zobacz na mapie Gdańska nowe życie zyskał składający się z dwóch połączonych przejściem brył biurowiec o nazwie Xenon. Za jego modernizację odpowiada firma Moderna Investment.

Na terenie po Stoczni Gdynia zobacz na mapie Gdańska nowe oblicze zyskały dwa budynki o zwyczajowych nazwach Akwarium i Pentagon. Razem tworzą Park Konstruktorów, czyli zaplecze wdrożeniowo - produkcyjne dla firm innowacyjnych. To wspólna inicjatywa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i miasta Gdynia, a właściwie prowadzonych przez nie parków technologicznych.

Zobacz wnętrza schronu pod budynkiem C-200 Office

Opinie (46)

 • Eurostyl jest super i cena bardzo adekwatna do jakosci

  Tak jak u Invest Komfort tylko 3xtaniej.Podobno jak Eurostyl jest tez Robyg i Semeko i oczywiscie Hossa.Bardzo polecam.

  • 17 46

 • a czy ony cos sprzedają

  czy tylko na wynajem

  • 4 12

 • Biur u nas bedzie od cholery. A przemysł... ci co sa w branży wiedza ze bedzie cieżko.

  • 42 20

 • ...

  wyburzmy wszystko.. wyburzmy cale stare miato i postawmy biurowce..!!! praca dla architektow, praca dla budowlancow..! a za 10 lat to co dzis postawimy wyburzmy znow i budujmy nowe, "lepsze", "ladniejsze"..!!! niech zyje nowe! troche odejde od tematu, choc nie za duzo.. -
  kiedys w UK mialem znajoma architetke pracujaca dla znanego biura..raz rozmawialismy i ona pelna oburzenia przytaczala opinie i stanowisko rady miasta cambridge (tak, to stare zabytkowe) na temat budownictwa tamze.. - zakaz budowy nowoczesnych budynkow w obrebie starego miasta.. - znajoma architetka jak juz wspomnialem, byla oburzona - jak to, zachowywac charakter miasta..? po co? my chcemy nowego..! ..jasne - czesc budynkow sie nie nadaje technicznie, czesc mozna uzanc za brzydka (kwestia gustu) ale celowe niszczenie historii to skandal..! od kilkunastu lat jestem czestym gosciem w brzeznie i obserwuje co sie dzieje z zabytkami w dawnej wiosce rybackiej - te male domki tam.. powoli, krok za krokiem, domek za domkiem zostaja one zniszczone, doprowadzone do ruiny i na ich miejsce buduje sie nowe.. jeszcze troche i nic tam historycznego nie zostanie - a moglaby byc perla gdanska do ktorej zjezdzaliby turysci gdyby miasto mialo taki plan.. - ale miasto ma plan zarobic na terenie szybkie pieniadze.. Bylo ktos kiedys w toledo w hiszpanii? zabytkowe miasto otoczone warownymi murami z milionami turystow rocznie.. - widzieliscie obrazki czy plany gdanska powiedzmy jeszcze z konca 19go wieku..? gdansk moglby byc takim toledo z murami, fosami zabytkami.. ale lepiej postawic biurowce w ktorych za 10 lat i tak nikt nie bedzie pracowal bo funkcje ksiegowe/biurowe przejma programy komputerowe.. eh, ludzie..

  • 36 42

 • A widziałeś wszystkie plany?

  • 1 1

 • A co z zieleniakiem i proremem? Okna wypadają, windy się psują, elewacje straszą turystów.
  Tylko czy ktoś to w ogóle kupi, patrząc na koszty rozbiórki tych straszydeł?

  • 57 6

 • Biur u nas bedzie od cholery

  Zamiast mendzić zorientuj się, postudiuj trochę, jak z rozwojem przemysłu. Nie mogę już słuchać jak te niedouczone marudy narzekają.

  • 23 13

 • Ktoś się zlituje nad " Zieleniakiem" ?!!!

  • 65 1

 • Euro Styl jak najbardziej na tak ,ale pozostałe wymienione , mam wątpliwości .

  • 18 3

 • Za modernizację i kapitalny remont powinni sprzedać te " biurowce" za przysłowiową złotówkę .

  • 15 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w EkoDeweloper
dni otwarte
maj 28-29
sobota - niedziela, g. 09:00 - 15:00
Gdańśk, EkoDeweloper
Wstęp wolny
Dzień otwarty osiedli na Pogórzu
dni otwarte
maj 28
sobota, g. 10:00 - 16:00
Pogórze, Euro Styl
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane