Wiadomości

Nowy LOT: budowa najwcześniej w drugiej połowie 2020 r.

Najnowszy artukuł na ten temat

Zniknie kamienica najbliżej budynku LOT-u

Właściciel budynku LOT-u kupił od miasta sąsiednią działkę przy Wałach Jagiellońskich, która pozwoli mu wybudować w tym miejscu większy obiekt, o ile konserwator zezwoli na zburzenie istniejącego budynku. Prace ruszą nie wcześniej niż w drugiej połowie 2020 r. i mają trwać dwa i pół roku. Jak zapowiada inwestor, budynek został też przeprojektowany i różni się od pierwotnej wersji.zakończona Łącznie głosów: 2699
Do przetargu na sprzedaż działki pomiędzy budynkiem LOT-u a Pasażem Królewskim mogli stanąć jedynie właściciel Pasażu oraz spółka Elfeko, która jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym stoi LOT.

Prawie 7 tys. zł za metrOstatecznie w licytacji wziął udział jedynie ten drugi podmiot. Dlatego też cena wywoławcza, wynosząca 8,5 mln zł, została podwyższona o jedno postąpienie w wysokości 85 tys. zł i wyniosła ostatecznie 8 mln 585 tys. zł. To oznacza, że m kw. działki o powierzchni 1280 m kw. kosztował 6,7 tys. zł.

Dzięki temu Elfeko będzie mogło wybudować w tym miejscu większy obiekt, który doklei się do istniejącej zabudowy, tworząc pierzeję.

graf. trojmiasto.pl
Kiedy to nastąpi?

- Mamy kłopot z uzyskaniem pozytywnej decyzji konserwatorskiej, jeśli chodzi o architekturę nowego obiektu, ale obecnie projekt jest już zmieniony w stosunku do tego, co było w konkursie, chociaż nie diametralnie - przyznaje Tomasz Feil, prezes Elfeko. - Dodatkowo przygotowanie inwestycji zostało wstrzymane ze względu na status starego budynku LOT-u, bo okazuje się, czego wcześniej nie wiedzieliśmy, że jest on umieszczony w ewidencji zabytków. Nie jest to mocna forma ochrony, ale musimy czekać na decyzję konserwatora, który z kolei czeka na opinię m.in. Narodowego Instytutu Dziedzictwa i innych instytucji. Mamy nadzieję, że pozytywna dla nas decyzja pojawi się w najbliższych dniach.

Kto wyda opinię co zrobić z budynkiem LOT-u?Jak udało nam się ustalić, NID nie zajmuje się jednak tą sprawą.

- Konserwator złożył do nas taki wniosek, ale w kolejnym piśmie się z tego wycofał - mówi Tomasz Błyskosz, dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Tak wyglądała konkursowa wersja budynku nowego LOT-u, jednak inwestor zapewnia, że projekt został zmieniony, chociaż nie są to radykalne zmiany.
Tak wyglądała konkursowa wersja budynku nowego LOT-u, jednak inwestor zapewnia, że projekt został zmieniony, chociaż nie są to radykalne zmiany. wiz. KD Kozikowski Design
Zapytaliśmy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, jakie instytucje zajmują się zaopiniowaniem sprawy możliwości wyburzenia bądź pozostawienia budynku LOT-u i kiedy możemy spodziewać się wiążących decyzji. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Jeśli konserwator zezwoli na wyburzenie istniejącego budynku LOT-u, to jaki jest planowany harmonogram dalszych działań?

- Chcielibyśmy do końca roku złożyć projekt budowlany. Potem czekają nas badania archeologiczne, które potrwają 6-8 miesięcy, jeśli nie znajdziemy tam niczego, co musielibyśmy zachować. To wszystko sprawia, że budowa będzie mogła ruszyć najwcześniej w drugiej połowie 2020 r. - zapowiada Tomasz Feil.

Hotel, biura, pasaż handlowy i parking podziemnyW budynku nowego LOT-u mają się znaleźć hotel oraz biura, a na parterze usługi, w tym w dużej mierze gastronomia. Na kupionej właśnie działce musi powstać pasaż umożliwiający dojście z Wałów Jagiellońskich na Targ Węglowy.

Na potrzeby nowego budynku musi powstać też podziemny parking. Również pod Targiem Węglowym ma powstać taki parking w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Według szacunków ma on zostać wybudowany do września 2021 r. Według prezesa Elfeko prace przy budowie obu parkingów, które będą ze sobą połączone, powinny być skoordynowane.

Elfeko dysponuje również ekspertyzami, z których wynika, że ich inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na sąsiednie, zabytkowe budynki.

Budowa nowego LOT-u, jeśli ruszy, potrwa około dwóch i pół roku.

Opinie (244) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.