Odpady w domu. Jak zorganizować miejsce do segregacji

Niektóre szuflady oprócz systemów do segregacji śmieci uwzględniają miejsce do przechowywania środków czystości, płynu do naczyń czy kapsułek do zmywarki.
Niektóre szuflady oprócz systemów do segregacji śmieci uwzględniają miejsce do przechowywania środków czystości, płynu do naczyń czy kapsułek do zmywarki. mat. prasowe Comitor

Zabudowy kuchenne projektowane jeszcze kilka lat temu nie uwzględniały takiej liczby pojemników na różne rodzaje śmieci, ile potrzebujemy obecnie. Możemy zdecydować się na wysuwane kosze z segregatorami, szuflady i szafki na zestawy pojemników - nie jest do tego konieczny remont całej kuchni.Czy masz problem z segregacją śmieci w swoim mieszkaniu?

tak, brakuje mi miejsca na kosze 71%
tak, ale wynika to tylko z trudności w przyporządkowaniu śmieci do odpowiednich koszy 6%
to zależy od liczby śmieci 3%
nie, dobrze zaplanowałe(a)m miejsce do segregacji śmieci 16%
nie, mam osobne pomieszczenie 4%
zakończona Łącznie głosów: 316
Osoby, które urządzają kuchnię lub planują remont, powinny pomyśleć o konieczności segregacji śmieci już na etapie planowania kuchni. Wygospodarować miejsce na różne rodzaje odpadów w już użytkowanym pomieszczeniu jest nieco trudniej, ale nie jest to niemożliwe.

- Klienci bagatelizują problem segregacji. Nie chcą mieć dużych szafek pod zlewem, ale jeśli mają spiżarnię, z reguły to tam planują mieć większe kosze. Niestety bez takiego pomieszczenia pojemniki do segregacji często stoją pod ścianą jako kosze wolnostojące. Moim zdaniem, z powodów estetycznych, nie jest to korzystne rozwiązanie - mówi architekt wnętrz Marta Meresińska ze Studio Niebyle.

Dobrze zorganizowana szuflada pod zlewemPrzede wszystkim warto zastanowić się, ile pojemników potrzebujemy i adekwatnie do potrzeb warto zróżnicować ich wielkości. Miejscem na składowanie odpadów w kuchni najczęściej jest szafka pod zlewozmywakiem. W zależności od tego, w jaki sposób jest otwierana oraz ile ma miejsca, możemy skorzystać z różnych dostępnych opcji.

- Przy projektowaniu zabudowy kuchennej zadbajmy o to, żeby znaleźć miejsce na szeroką szafkę na kosze na śmieci. Może ona tradycyjnie znaleźć się pod zlewem, ta szafka i tak częściowo ma ograniczoną przestrzeń przez przyłącza i nie ma w niej półki, więc jest to idealne miejsce na śmietniki - podkreśla Marta Meresińska. - Do kosza wyrzuca się resztki jedzenia, na przykład podczas przygotowywania posiłków, w tym także ich mycia lub pakowania naczyń do zmywarki, a to uzasadnia obecność kosza na odpady bio blisko zlewozmywaka.

Aranżacja wnętrz. Znajdź firmę, która zaprojektuje ci kuchnięPrzy planowaniu przestrzeni do sortowania odpadów warto pamiętać, by pomieściła pojemniki do segregacji na pięć frakcji.

- Dobrze sprawdzi się zarówno większa szafka pod zlewem, która jest zawsze pod ręką, albo przestrzeń w przedpokoju, w której możemy schować kosze z pokrywką. Jeśli mamy taką możliwość, do segregacji suchych odpadów można wykorzystać również garaż, umieszczając w nim większe pojemniki - radzi Magdalena Betin, liderka zrównoważonego rozwoju IKEA Retail. - W sytuacji, w której dysponujemy jedynie małą przestrzenią, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie worków na śmieci albo toreb, które łatwo dopasujemy do naszych możliwości. Ważne jest, żeby przestrzeń przeznaczona na segregację była łatwo dostępna, dzięki czemu nie tylko łatwiej nam będzie sortować odpady, ale również dbać o czystość.
Najprostszym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie jednej, ale dużej szuflady, której szerokość będzie wynosiła od 80 do 100 lub nawet 120 centymetrów. Można będzie tam wstawić zestaw koszy. Jeżeli jednak nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią kuchni, trzeba zadziałać odwrotnie: dopasować wielkości pojemników na odpady do wymiarów konkretnej szafki lub szuflady.

Quiz - Segregacja odpadów

Pytanie 1 / 13
Gdzie wyrzucić zużyty, mokry papierowy ręcznik lub chusteczkę?


Pojemniki i systemy do segregacjiPojemniki na plastik, papier, szkło, metal i odpady organiczne znajdziemy u różnych producentów. Możemy też zdecydować się na zakup gotowych rozwiązań w postaci systemów koszy z prowadnicami, które są mocowane w szafkach.

- Kosze mogą być także mocowane do frontu szafki i wysuwać się podczas tradycyjnego uchylania drzwiczek, są też mocowane do frontu z prowadnicami - wtedy wysuwają się wszystkie naraz, ale też istnieją kosze, które wysuwają się pojedynczo. Mogą mieć przykrywki odskakujące automatycznie lub otwierane ręcznie. Kosze w zestawach mają często zróżnicowane wymiary po to, żeby te najszybciej zapełniające się kosze, przykładowo na plastik, były bardziej pojemne, a te mniejsze służyły do gromadzenia odpadów typu bio - dodaje Marta Meresińska.
Możemy też wybrać pojemniki z pokrywkami w różnych kolorach, co może ułatwić domownikom segregację śmieci.

Meble kuchenne. Znajdź firmę w Trójmieście, która zaproponuje system segregacji śmieci do szafekW szafkach z wysuwanymi drzwiczkami dobrze sprawdzają się systemy z pojemnikami na odpady, które zawieszane są obok siebie na samonośnej konstrukcji. Dodatkowy komfort zapewniają modele z szufladami organizacyjnymi, które mogą posłużyć do przechowywania innych przedmiotów, np. przyborów do mycia naczyń. Dzięki temu zniknie nam dodatkowo problem związany z brakiem miejsca na gąbkę, tabletki do zmywarki czy płyn do mycia naczyń.

Warto podkreślić: aby zadbać o prawidłową segregację nie potrzebujemy drogich rozwiązań.

- Trzeba kupić co najmniej trzy pojemniki na papier, szkło i plastik. Mogą stać na przykład w kuchni za wyspą - tak żeby nie przeszkadzać. Pod zlewem można umieścić natomiast pojemniki na odpady zmieszane i kuchenne - mówi Marzena Laskowska-Budda z ITO Design.
Czytaj także: jak prawidłowo segregować śmieci

- Pojemniki można ustawiać jeden na drugim, aby zaoszczędzić miejsce - dodaje Magdalena Betin. - Mogą stać samodzielnie, w dowolnym miejscu w domu lub w szafkach czy szufladach. Każdy pojemnik można odpowiednio oznaczyć dzięki zastosowaniu naklejek w różnych kolorach.


Podział miejsca na odpadyDuży problem stanowi segregacja plastiku, który nawet w rodzinach z proekologicznym nastawieniem ma duży udział w codziennych odpadach.

- Jeśli mamy na przykład spiżarnię przykuchenną, warto się zaopatrzyć w jeden większy kosz na plastik i wstawić go do spiżarni. Można też ustawić tam pojemnik na najrzadziej wyrzucaną frakcję, czyli szkło - wyjaśnia Marta Meresińska.
Odpady biodegradowalne powinny jednak znaleźć się w ciągu mebli kuchennych tak, żeby kosz był łatwo dostępny podczas gotowania.

Przypominamy: pięć podstawowych kategorii segregacji śmieciPapier (niebieski pojemnik) - kartony, tektura, ulotki, gazety, kartki, zeszyty, torby i worki papierowe. Nie wolno wyrzucać: tłustego i brudnego papieru, worków po wapnie, tapet, kartonów po mleku i sokach, zużytych chusteczek.

Metale i tworzywa sztuczne (żółty pojemnik) - odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości, kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, folię aluminiową. Nie wyrzucamy: butelek z zawartością, butelek po olejach spożywczych lub silnikowych, części samochodowych, baterii, leków, żarówek, termometrów.

Szkło (zielony pojemnik) - tylko i wyłącznie szklane opakowania których nie trzeba myć. Warto podkreślić, że nie wrzucamy tam zbitych kieliszków, szyb, luster, szkła zbrojonego czy żaroodpornego.

Biodegradowalne odpady (brązowy pojemnik) - odpady warzywne i owocowe, fusy od kawy i herbaty, skoszona trawa, liście, kwiaty, skorupki jajek. Nie wolno wyrzucać tu drewna, mięsa, kości, przeterminowanej żywności, jajek, piasku ani kociego żwirku.

Odpady zmieszane (czarny pojemnik) - to wszystko, czego nie można umieścić w pozostałych pojemnikach, oprócz odpadów niebezpiecznych, sprzętów RTV AGD oraz wielkogabarytowych.

Szczegółowy sposób segregacji odpadów określa rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

Opinie (37) 2 zablokowane

 • Mam gdzieś ta całą segregacje. (6)

  Wycinają lasy na potęgę,strzelają do zwierząt ,sprowadzaja olbrzymie ilości odpadów śmieciowych z zagranicy a ja mam sie przejmować jakąś głupią segregacją i to niby pod plaszczykiem ekologii ? Śmiechu warte. W dodatku tak podnieśli opłaty za wywóz śmieci że tym bardziej nie będę segregował. Mieszkam w bloku i gó.no mi zrobią.

  • 35 11

  • Nie zapomnij o samochodach ! Jeździj komunikacją miejską, jak musisz weź auto-elektryka ma minuty

   a jak ruch samochodowy zamarł to się okazało, że ilość pyłów się zwiększyła bo to nie auta powodowały ten cały problem.

   • 14 0

  • (1)

   W bloku jak nie będzie segregacji Nie zabiorą śmieci ! Nakleją kartkę z ostrzeżeniem i drugim razem już podwyżka w czynszu 1000 % , więc warto zacząć segregować chociaż powoli , później wejdzie ci to w nawyk .Szkoda kasy która i tak będzie cenna jak zniknie wirus .

   • 4 10

   • Tylko o 1000%? ja słyszałem, że o 50000%

    Do tego więzienie 1 rok. Bez zawiasów.

    • 12 0

  • Jak działa ECO-logia w UE widać po butelkach zwrotnych

   1) jedynie ułamek wszystkich opakowań zwrotnych można zwrócić, reszta na śmieci
   2) sklepy nie chcą ich przyjmować, choć sprzedają,
   3) niemiecki sklep zamawia specjalne partie w opakowaniach bezzwrotnych (u siebie chełpią się, że dbają o środowisko),
   4) każda butelka inna (zgoda na brak standardu = większy problem),
   5) coraz droższe butelki (ciekawostką jest, że każdy sklep ustala swoją cenę).

   Ale producenci napojów w opakowaniach szklanych to lobby a ludzi najwyraźniej można dojechać segregacją a potem jeszcze opłaty im podwyższyć 2x. Miało być lepiej, ekologiczniej, taniej a jest jak zwykle: trudniej, drożej i drożej.

   • 14 0

  • Ja sie dziwie jak ma wygladac walka z plastikiem tak naprawde. Szklo wywozone co 6-7 tygodni. Sama wole produkty pakowane w szklo ale bym tego nie pomiescila nigdzie czekajac na smieciarke wiec... Kupuje w plastikach. Serio o to chodzi?

   • 5 0

  • Dokładnie

   Tutaj każę segregować, a banda cwaniaków w kontenerach syf do Polski sprowadza lub odpady medyczne z Ukrainy palone na Westerplatte

   • 6 0

 • Zastanawia mnie kilka rzeczy. (6)

  Czy ktoś mi może wytłumaczyć, dlaczego do odpadów biodegradowalnych nie można wrzucać kości oraz przeterminowanej żywności ? przeterminowana żywność byłaby oczywiście bez opakowania. Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to też nie wiem, czemu nie można wrzucić tam butelki po oleju spożywczym ? Co zaś się tyczy szkła - czemu nie można tam wyrzucić zbitego kieliszka ? A tak swoją drogą, to im bardziej się segreguje odpady, tym więcej się za nie płaci. Zresztą tak samo jest z innymi mediami. Im mniej wody czy prądu ludzie zużywają, tym więcej muszą płacić za m3 czy kilowatogodzinę. Po prostu w wodociągach, portach, elektrowniach, kopalniach, na kolei niezależnie od tego czy zużyjemy więcej mediów, czy mniej, jest zatrudniona mniej więcej ta sama liczba pracowników. Ich pensje w skali roku będą takie same niezależnie od tego, ile pracy wykonają. Jeśli ludzie mniej będą zużywać prądu czy wody, to po prostu ten prąd czy woda więcej będą musiały kosztować, aby producenci i pośrednicy mogli kwotowo mniej więcej tyle samo na tym zarobić. Ot takie prawa rynku.

  • 47 1

  • (4)

   Odpady bio idą na kompost, kości zwierząt nie rozkładają się całkowicie, są materiałem nieorganicznym, resztki kości byłyby w tym kompoście, o przeterminowanej żywności nie słyszałem, to jakaś bzdura bo jak wyrzucasz resztki to one już w śmietnikach gniją i pleśnieją. Co do butelek olej przeszkadza w recyklingu powoduje niepotrzebną polimeryzację lub może być przyczyną pożarów. Kieliszki, kryształy lustra zawierają dodatki, które przeszkadzają w recyklingu szkła, głównie są dodatki antytopnikowe (metale ciężkie i ich sole). Co do ekonomii to się nie wypowiem bo się nie znam. :)

   • 9 1

   • Ale to nie jest mój problem, że coś się nie robi albo cos nie pasuje (1)

    Segregacja musi być prostsza, żeby w ogóle chciało się to robić

    • 13 2

    • Cała planeta jest problemem każdego- powinna być,

     Choć, mamy bardzo małą kuchnię, poradziliśmy sobie, wystarczy chcieć.

     • 0 0

   • szkło (1)

    szkło - bo tutaj wrzucamy jedynie szkło opakowaniowe - czyli takie która da się odzyskać
    bio - tutaj resztki jedzenia wrzucamy jak najbardziej - za wyjątkiem resztek mięsa, które gnijąc wytwarzają jakieś bakterie, które de facto niszczą kompost

    Generalnie zasada jest taka - to co się da odzyskać wrzucamy do selektów a to co nie do resztkowych.

    • 4 1

    • Podsumujmy: rozbitej butelki wrzucić nie możesz, szklanki też nie. Ale jak wrzucisz całą i się rozbije (o inne w kontenerze) to już jest ok

     • 9 1

  • Bo to Fanaberia Pierdzieli w UK , wymyślili sobie ze zbity kieliszek Nie jest szkłem czysty d**ilizm .Niestety kiedy nie segregujemy płacimy Krocie a tego każdy z nas chce uniknąć , przy takich wysokich kosztach życia .

   • 5 2

 • Nie mam tego problemu bo nie segreguję i nie będę tego robił dopóki nie będzie normalnych opłat (2)

  Niedawno zostałem ukarany podwyżką za to, ze segregowałem, więc teraz mam to gdzieś. Było za dobrze, musieli to speirniczyć.

  • 38 4

  • Bo mafia Vat-owa przerzuciła sie na mafię śmieciową, jak we Włoszech albo NYC w zeszłym wieku.

   • 6 0

  • A czy zastanowiłeś się....

   Ile kosztuje racjonalne przetrwarzanie smieci? Słyszałeś może o płonących śmietniskach? Bo brakuje spalarni, przetwórni, bo cała infrastruktura do przerabiania śmieci po tym jak wyjechały z Twojego śmietnika wymaga inwestcyji, rozbudowy.
   To jest takie proste, załoźyć, że sa jacyś "oni", którzy nie robią, nie myślą, nie coś tam...
   Ale wiedza niewiele dzisiaj kosztuje, ale pozwala żyć świadomie...
   Jako ludzkość mamy zadanie: opóźnić zmiany klimatyczne, i skoro się na nich dorobiliśmy, to teraz wymaga to poniesienia kosztów - również za wyższe opłaty śmieciowe.

   • 2 1

 • Fajne rozwiązanie, tylko że ja mam jeden kubełek większy niż te trzy na same plastiki (1)

  W czteroosobowej rodzinie produkcja śmieci plastikowych, bio, papieru i mieszanych (tych o dziwo mam najmniej) jest spora.

  A co jak za rok wprowadzą podział na 6 lub 7 frakcji ? Trzeba meble wymienić ?

  • 31 2

  • wyprowadź się do Japonii, tam mają segregację na kilkanaście frakcji

   • 0 4

 • Segregacja w domu to głupota!

  Segregować powinniśmy na wysypiskach śmieci.

  • 38 3

 • Ktos wzial gruby szmal za ten bzdurny podzial smieci... (1)

  Dlaczego szklanego opakowania po swiecy nie mozna wyrzucic do szkla ?... Dlaczego zuzytej szczoteczki do zebow nie moge wyrzucic do plastikow ? Kosci I resztki miesa dlaczego nie do bio ? Ziemia do kwiatow? Nie jestem w stanie tego ogarnac a co dopiero starsi ludzie ktorzy nigdy tego nie robili. Widze co sie dzieje kiedy wyrzucam moje smieci - do "pozostalych" ludzie wyrzucaja wszystko - I wcale sie nie dziwie. Ludzie sa poirytowani I sfrustrowani tymi dziwactwami w oddzielaniu smieci - I robic to musza przy cholernie wysokich oplatach za wywoz smieci... :) . A jeszcze poczekajmy na gorace dni lata :) To dopiero dadza nam "popalic" osobne pojemniki z bio :) .

  • 37 4

  • Moja 87 letnia mama to ogarnia bez problemu,

   Ma ulotkę na blacie w kuchni i co jakiś czas czyta, by przypomnieć sobie.
   Jest przy tym zdyscyplinowana, uczciwa.

   • 3 0

 • może to usprawnić

  obliczyłem , że gdyby zatrudnić osobę przy miejscu gromadzenia odpadków, która będzie segregować śmieci ( na cały etat,) przy dużym bloku mieszkaniowym, to wyszło by taniej dla mieszkańców , a ta osoba otrzymywał by pensję ok. 4 tyś. miesięcznie. Mieszkańcy nie zawracali by sobie głowy tym segregowaniem, a gość by sobie zarobił. A swoją drogą dlaczego nie są karani producenci za tzw. nadmierne opakowania. Ja czasami kupuję coś w sklepi,e to opakowanie jest większe od zawartości

  • 29 1

 • (1)

  Większą kuchnie pokażcie jako przykład. Mało kto taką ma, a w niedużej i starej to bardzo duży problem wprowadzić sensowną segregację z podziałem na kosze nie chodząc codziennie ze śmieciami

  • 15 1

  • Wprowadziliśmy w bardzo małej starej.

   • 0 0

 • wbrew nakazom sanepidu, teraz musze mieć sterty różnych śmieci,

  i jeszcze ceny z kosmosu ,za to ,że jestem z musu segregatorem śmieci

  • 12 0

 • mam takie kosze jak na zdjeciach, jak widzicie, sa tylko trzy (1)

  do tego pojemnosc 15l kazdy. A mamy miec 5 workow. Mam dosyc duze mieszkanie i jest zawalona kuchnia worem na plastik i szklo dodatkowo, a co maja powiedziec ludzie, ktorzy mieszkaja na 30-50 metrach? Szafki pionowe stawiac? Czy ktos bral polskie realia pod uwage, ustawiajac to prawo?

  • 18 1

  • Ludzie, naprawdę , niewiele trzeba by sobie z tym poradzić, pomyśleć,

   powyrzucać rzeczy niepotrzebne z szafek, czasem coś my w małej kuchni segregujemy i nie narzekamy.

   • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane