Wiadomości

stat

Odwiedziliśmy plac budowy Forum Gdańsk. Centrum ruszy wiosną 2018 r.

Budowa Forum Gdańsk od środka

Nie pod koniec tego roku, ale dopiero wiosną 2018 r. pierwsi klienci pojawią się na terenie kompleksu handlowo-usługowego powstającego na Targu Siennym i Rakowymzobacz na mapie Gdańska. Inwestycja, która raz na zawsze zmieni oblicze śródmieścia Gdańska, jest zrealizowana w 30 proc. Przy jej powstaniu pracuje ok. 600 budowniczych, którzy to tej pory zużyli 50 tys. m sześc. betonu i 6,5 tys. ton stali, i ten beton, niestety, staje się coraz bardziej widoczny.Będziesz odwiedzał(a) Forum Gdańsk po otwarciu?

tak, regularnie

25%

tak, sporadycznie

30%

może raz czy dwa na początku

21%

nie, mam inne ulubione miejsca

24%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1625
Przejeżdżając przez centrum Gdańska nie sposób jest nie zauważyć grupy dźwigów, liczącej niemal tyle maszyn, co drużyna piłkarska, górujących nad ogromnym terenem zamkniętym w kwartale Armii Krajowej, 3 Maja, Hucisko i Okopowa. Coraz wyżej sięgają też betonowe filary i kolejne kondygnacje budynków, które tam powstają.

Złożą się one na kompleks handlowo-usługowy Forum Gdańsk. Jego budowa trwa od czerwca 2015 rok, ale w ostatnim czasie inwestycję niemal z każdej strony okala betonowy mur i trudno jest zajrzeć na plac budowy. Od czasu do czasu udaje się podejrzeć coś wzlatując dronem nad Targ Sienny i Rakowy, ale to trochę za mało. Dlatego postanowiliśmy od środka sprawdzić, jak realizowana jest inwestycja.

Spacer zaczynamy od obiektu, który powstaje w najbliższym sąsiedztwie budynku poczty zobacz na mapie Gdańska i będzie do niego doklejony. Co ciekawe, można powiedzieć, że powstaje on niemal na wyłączność dla jednej marki, bowiem na trzech kondygnacjach (od -1 do + 1) znajdzie się w nim sklep odzieżowy H&M. Pozostałe dwa piętra zajmą inni najemcy. Na razie prace toczą się na drugiej kondygnacji.

graf. Trojmiasto.pl
Z kolei w zlokalizowanym na południe od niego zabytkowym budynku po Siostrach Elżbietankach zobacz na mapie Gdańska powstanie hotel z restauracją. Obecnie finalizowana jest umowa z polskim operatorem, ale inwestor nie chce na razie zdradzać szczegółów.

Przed obu budynkami wygospodarowany zostanie duży plac z kładką oraz szerokie schody zobacz na mapie Gdańska prowadzące na dół do przejścia podziemnego stanowiącego przedłużenie Drogi Królewskiej.

Stojąc na placu twarzą zwróconą w kierunku Głównego Miasta po lewej stronie zobaczymy budynek Kunsztu Wodnego zobacz na mapie Gdańska, czyli nawiązujący do historycznej przepompowni nowoczesny obiekt będący miejskim centrum turystyczno-kulturalnym. Obiekt będzie zawieszony nad kanałem Raduni.

Za jego budowę nie odpowiada firma Warbud, stawiająca większość obiektów Forum Gdańsk, ale wyłoniona w osobnym konkursie Skanska, która właśnie rozpoczyna swoją część prac. Wartość kontraktu owiana jest tajemnicą, ale według szacunków ma to być kwota ok. 14-15 mln zł.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kunszt zostanie przekazany miastu pod koniec roku. Wtedy rozpocznie się wykańczanie jego wnętrz - mówi Krzysztof Kolasa, menadżer projektu Forum Gdańsk.
Część kompleksu na południe od podziemnego przejścia składać się będzie z samych nowych obiektów. Po obu stronach kanału powstają ogromne budynki, które zostaną wypełnione sklepami i lokalami gastronomicznymi. W sumie ma ich tam być ok. 220. Połączy je szklany dach oraz kładki na poszczególnych piętrach pozwalające przejść z jednej strony na drugą. Do tego posłuży również zachowany historyczny mostek nad kanałem Raduni.

Wśród znanych marek znajdą się m.in. Gino Rossi, Deichmann, Ryłko, Mango, TK Maxx, New Look, Van Graaf, Zara, Diverse, Reserved, Go Sport, City Sport, Sizeer, Sephora, Douglas, Vistula, Wólczanka, W. Kruk, Yes, Zara Home oraz Home&You.

W strefie gastronomicznej pojawią się: Kurkuma, North Fish, Apetito, Baalbeck, Le Paryżanka, Kuchnia Marche, Mr. Chilli, Thai Wok, Vapiano, McDonald's, Pizza Hut, Burger King czy KFC, piekarnia Szydłowski, cukiernia Delicje, Bioway, Be my Juice, Carte d'Or, Grycan, Mount Blanc, Pink Dog i Sowa.

Powstanie również klub fitness Pure Jatomi.

Wzdłuż ul. Okopowej zobacz na mapie Gdańska, na odcinku prowadzącym do skrzyżowania z al. Armii Krajowej, powstała wysoka betonowa skarpa, a na niej budowane jest kolejne wzniesienie. Dopiero na nim powstaną budynki z gastronomią. Inwestor zapewnia, że przyciężki charakter tego miejsca zostanie złagodzony zielenią.

Na samym skrzyżowaniu zobacz na mapie Gdańskapnie się coraz wyżej obiekt kinowy, który będzie obsługiwany przez sieć Helios. W tym momencie jest to najszybciej powstający budynek Forum Gdańsk. Aktualnie widoczne są już ściany trzeciej kondygnacji (obiekt powstaje od poziomu 0), a powstanie jeszcze jedno piętro.

Z kolei od strony ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska widać betonowe filary najdłuższego obiektu, jaki powstanie w kompleksie. Wyrasta on z betonowej płyty, która przykryła wykop kolejowy, powiększając przestrzeń zabudowy o 15 tys. m kw. Na czterech kondygnacjach oraz dachu pomieści on ok. 1100 aut, a parter zajmą sklepy.

Budowa Forum Gdańsk wiąże się również z dużymi zmianami w układzie drogowym. Do tej pory powstały m.in. nowe wiadukty w ciągu al. Armii Krajowej, a w budowie jest ulica Nowe Podwale Grodzkie, która na odcinku między Huciskiem a Armii Krajowej pobiegnie w tunelu. Obecnie jest on już miejscami zadaszony. Zmienia się także ślad przebiegu ul. 3 Maja.

W związku z tymi pracami od kilku tygodni tramwaje jadące z Chełmu poruszają się zmienioną trasą wzdłuż ul. 3 Maja. Wielu pasażerom z pewnością rzucił się w oczy betonowy mur, którego wysokość rośnie w kierunku Huciska. Przy urzędzie miejskim zobacz na mapie Gdańska wynosi ona już ok. 4 metrów. O połowę niższy mur można napotkać również wzdłuż wiaduktu Hucisko zobacz na mapie Gdańska. Trzeba przyznać, że nie jest to, nomen omen, budujący widok.

Co gorsza, ta część terenu, przeznaczona na budynek biurowy, nie będzie w najbliższym czasie zabudowywana. Czy jest jakiś pomysł na uatrakcyjnienie szpecącej ściany?

- Pracujemy z naszymi architektami nad wizualnym rozwiązaniem, które byłoby zadowalające dla oka przechodniów - zapewnia Kolasa.
Forum Gdańsk powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego między miastem a spółką Multi Poland. Gdańsk wniósł do niej spółki warty ponad 114 mln zł grunt, a inwestor wykłada wszystkie środki potrzebne na realizację. Według szacunków jest to kwota ok. 800 mln zł.

- Otwarcie nastąpi wiosną 2018 roku. W tym samym czasie udostępnione zostanie Nowe Podwale Grodzkie. Natomiast jest szansa, że przejście podziemne pod ul. Okopową prowadzące na przystanek SKM Śródmieście oddamy pod koniec roku - zapowiada menadżer projektu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (321)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.