• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oferta deweloperów rośnie. Gdzie w 2021 roku powstaną nowe mieszkania?

Ewa Budnik
3 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Letnica to w tej chwili najszybciej rozwijająca się pod kątem zabudowy mieszkaniowej część Gdańska.

W ostatnich tygodniach i miesiącach 2020 roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży, głównie na gdańskim rynku, setki mieszkań. Najwięcej pojawiło się ich w ramach wieloetapowych osiedli. Dawno jednak w tak krótkim czasie nie pojawiło się w ofercie tak wiele zupełnie nowych inwestycji. Klienci trójmiejskich deweloperów w 2021 roku będą mieli w czym wybierać.Nowe osiedla deweloperów:

Na przekór pandemii i głosom wieszczącym załamanie rynku ceny mieszkań rosną. Nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce oraz na świecie. Działki pod zabudowę w atrakcyjnych lokalizacjach są coraz droższe i coraz trudniej dostępne, koszty budowy rosną, podobnie jak inflacja. Na dodatek inwestorzy mierzą się z wydłużonymi procedurami w urzędach, a pod koniec roku spieszyło im się, by uzyskać pozwolenie i rozpocząć budowę, bo to oznaczało brak konieczności dostosowania projektów do zaostrzonych (obowiązujących od stycznia 2021 r.) przepisów dotyczących energooszczędności budynków.

Niezależnie od wszelkich zawirowań i trudności końcówka roku pokazała, że wahanie, jakie zdominowało rynek w czasie pierwszego lockdownu - zarówno kupujących, jak i deweloperów - pod koniec roku odeszło w niepamięć. Wyniki sprzedaży znacznie się poprawiły. Dla przykładu Grupa Inpro po III kwartale 2020 r. zanotowała co prawda sprzedaż 12 proc. niższą niż w analogicznym okresie 2019 r., ale też o 40 proc. wyższe przychody ze sprzedaży niż rok wcześniej.

- Popyt w ostatnim czasie się ustabilizował, liczba rezygnacji spadła. Realizujemy nasze inwestycje zgodnie z harmonogramem, wprowadzamy też do oferty nowe inwestycje, na bieżąco monitorujemy sytuację - komentował wyniki po III kwartale 2020 r. Krzysztof Maraszek, prezes zarządu Inpro SA.

Czytaj także: Trójmiejski rynek mieszkaniowy w 2020 roku. PodsumowanieRobyg, którego produkcja mieszkań w Gdańsku od lat jest niedościgniona, raportuje co pół roku, więc na wyniki trzeba poczekać, ale i ten deweloper, podkreślając, że w drugiej połowie roku sprzedaż mieszkań wzrosła, pod koniec roku ogłosił dwie zupełnie nowe inwestycje.

- Wbrew obawom o przyszłość rynku nieruchomości niektórzy deweloperzy nie tylko nie zwalniają tempa budowy, ale także wprowadzają do sprzedaży kolejne inwestycje - mówiła Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku, pod koniec listopada, w czasie wprowadzania do sprzedaży inwestycji Młode Stogi. - W ostatnim czasie w Trójmieście pojawiło się kilka nowych projektów, ale listopad należy do Robyg, bo uruchamiamy aż dwie nowe inwestycje.

Mieszkaniowe zagłębie w LetnicyJeśli mowa o Robyg, zacznijmy od dzielnicy LetnicaMapka, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy budowlany i sprzedażowy boom mieszkaniowy. Osoby, które rzadko mają okazję zaglądać do tej części miasta, przecierają oczy ze zdziwienia na widok nowego, mieszkaniowego zagłębia, które tu wyrasta.

Pierwszy był tu właśnie Robyg z inwestycją Nowa Letnica. W momencie kiedy deweloper zaczynał realizację tego osiedla, jego potencjał określał na 2,5 tys. mieszkań. I założenie to konsekwentnie realizuje, od 2018 r. budując tu także 18-kondygnacyjne wieże. Być może zdecyduje się on także na realizację jeszcze wyższej zabudowy, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku złożony został wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej na budowę wysokich na 148 metrów (48 pięter) budynków mieszkaniowych w ramach właśnie tego osiedla. Nie oznacza to jeszcze, że na pewno zostaną one zrealizowane, ale z pewnością pokazuje możliwe perspektywy dalszego rozwoju Letnicy.

 • Jeśli w ramach Nowej Letnicy powstaną wysokościowce, to razem z trzema kolejnymi budynkami 55-metrowymi pomieszczą one 909 mieszkań i 2,7 tys. nowych mieszkańców.
 • Porto. 16 budynków, 1200 mieszkań powstanie za sprawą Robyg w sąsiedztwie Nowej Letnicy - na styku Letnicy, Brzeźna i Nowego Portu.
 • Przystań Letnica. Budujący to osiedle Atal pobił swoisty rekord, wprowadzając do sprzedaży kolejne, składające się z setek mieszkań etapy inwestycji w zaledwie kilkumiesięcznym odstępie czasu.
 • Osiedle Latarników. Develia. Ośmiokondygnacyjne budynki sąsiadują z Nową Letnicą.
 • Star Tower, Budner Inwestycje. To po Nowej Letnicy druga inwestycja na terenie tej dzielnicy, w ramach której deweloper realizuje budynek o wysokości 55 metrów.
I bez wysokościowców będzie się ona rozwijała. Pod koniec roku ten sam deweloper ogłosił - bliżej ulicy OliwskiejMapka - rozpoczęcie sprzedaży i budowy kolejnego osiedla. W ramach inwestycji Porto powstać ma 16 pięciopiętrowych budynków, a w nich docelowo 1200 mieszkań.

A na tym niewielkim obszarze aktywnych jest przecież jeszcze trzech innych deweloperów: Atal, Develia (Osiedle Latarników - 5 budynków, 350 mieszkań) i Budner Inwestycje ze swoją wysoką na klasyczne 55 metrów wieżą Star Tower. Swoisty rekord pobiła pierwsza z tych firm. Na początku roku zakończyła w Letnicy budowę pierwszego etapu składającego się z niewysokiej jak na tutejsze warunki zabudowy osiedla Przystań Letnica. W czerwcu do sprzedaży wprowadzono tu 190 mieszkań w drugim etapie, a już w listopadzie - jeszcze zanim budowa drugiego etapu na dobre się rozpędziła - kolejne 323 mieszkania w trzecim etapie.

Po tym jak kilka lat temu tak intensywny rozwój przechodziła Morena, potem Szadółki, a w końcu usiane żurawiami było Śródmieście Gdańska, teraz Letnica jest największym zagłębiem nowych mieszkań w Gdańsku.

Setki mieszkań w kolejnych etapach dużych osiedliOczywiście nie tylko Letnica się w Gdańsku zabudowuje. Deweloperzy nie tracą prędkości przy wprowadzaniu kolejnych ofert na wieloetapowych osiedlach, których realizacja już dawno się rozpoczęła. Przykładem supertempa jest wspomniany wyżej Przystanek Letnica. I tempo to nie dotyczy tylko ścisłego Trójmiasta. Takie osiedla powstają także w Redzie, Rumi, Pruszczu Gdańskim. Na wszystkich tych inwestycjach tacy deweloperzy jak Semeko, Inpro, Euro Styl czy Activa AP co kilka miesięcy wprowadzają nową ofertę.

Bliżej Śródmieścia Gdańska Euro Styl wprowadził na rynek 248 mieszkań i 4 lokale usługowe w ramach kolejnego etapu osiedla Perspektywa, które powstaje u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i LegnickiejMapka. Pierwszy etap ze 120 lokalami (w tym realizowanymi w kameralnych willach miejskich od strony ulicy Legnickiej) wprowadzony został w styczniu 2020 r.

Ten sam deweloper 135 lokali mieszkalnych aż w pięciu budynkach do oferty sprzedażowej wprowadził pod koniec 2020 r. na osiedlu Zielony Południk, które powstaje w okolicy ulicy StarogardzkiejMapka, w dzielnicy św. Wojciech. W sumie w tym roku nowa oferta pojawiała się tu aż dwa razy, pierwszy raz w sierpniu zaproponowano kolejne 88 lokali.

 • Osiedle Perspektywa przy Powstańców Warszawskich w Gdańsku. Pod koniec roku do sprzedaży weszły mieszkania z drugiego, realizowanego w głębi osiedla, etapu.
 • Zielony Południk, okolice ulicy Starogardzkiej. W etapie wprowadzonym do sprzedaży pod koniec 2020 roku zapowiadana jest realizacja lokali usługowych w jednym z budynków.
 • Południe Park. Robyg realizuje je przy ulicy Wielkopolskiej. W listopadzie w ofercie znalazło się 91 mieszkań z kolejnego etapu.
 • Optima dewelopera Impro przy Stężyckiej w Gdańsku powstaje z całą infrastrukturą. Za sprawą dewelopera już na początku realizacji tego projektu uruchomiono linię autobusową i przedszkole.
 • Osiedle Start na Kokoszkach. Budynki osiedla nie są duże, a jednak jest to jedna z większych i lepiej zakomponowanych inwestycji na Kokoszkach, gdzie do tej pory powstawały raczej mniejsze inwestycje, a w dużej mierze także domy jednorodzinne.
Także w południowej części miasta, przy ul. WielkopolskiejMapka powstaje kolejny budynek osiedla Południe Park (Robyg). To kolejne 91 mieszkań w sprzedaży.

Inpro dołożyło nowych lokali do wyboru aż na dwóch osiedlach: Optima przy Stężyckiej (Szadółki)Mapka oraz Start (Kokoszki, ul. NowatorówMapka). Przy Stężyckiej, w ramach czwartego już etapu, powstaną 124 mieszkania o powierzchniach od 28 do 69 m kw. Z kolei na Kokoszkach, gdzie Inpro jako jedyne w tak szybkim tempie realizuje osiedle mieszkaniowe o sporej jak na tą dzielnicę skali, do sprzedaży w kolejnych budynkach osiedla, które gotowe mają być na koniec września 2022 r., trafiły łącznie 283 lokale. Położenie tego osiedla jest o tyle ciekawe, że szybko można stąd dojechać zarówno do Śródmieścia Gdańska, jak i do Wrzeszcza.

Południe GdańskaKoniec roku i premiery nowych inwestycji należały zdecydowanie do dużych graczy rynkowych, wyjątkowo mniej było wprowadzeń nowych inwestycji ze strony małych deweloperów czy też tzw. deweloperów jednej inwestycji.

Jeszcze w październiku Budner Inwestycje ogłosił realizację nowego, kipiącego zielenią osiedla Biotura przy ulicy NiepołomickiejMapka. Trochę później plany budowy osiedla w podobnych okolicach Mapkaogłosiła także Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakoniczyn. Pierwszy budynek osiedla Pastelowa ma być realizowany na zasadzie budownictwa deweloperskiego, kolejne w oparciu o prawo spółdzielcze.

Z kolei Rutkowski Development ogłosił rozpoczęcie swojej kolejnej inwestycji w Trójmieście (to firma z siedzibą w Ełku). W Rębowie, przy ulicy GuderskiegoMapka realizować on zaczął spore osiedle Monsa. Niewiele dalej, już na Kowalach (przy Glazurowej)Mapka, kolejną inwestycję - Nowe Kowale Plus - zaczął Budros. Będą to cztery budynki, a oferta jest o tyle ciekawa, że składają się na nią głównie mieszkania dwupokojowe.

 • Biotura przy Niepołomickiej. Razem z osiedlem powstanie park o powierzchni ponad pół hektara.
 • Osiedla Pastelowa w 2021 roku budować będzie SM Zakoniczyn. W ramach inwestycji powstać ma w sumie dziewięć budynków.
 • Monsa realizowana przez Rutkowski Development przy ul. Guderskiego. W pierwszym etapie do końca 2022 roku zbudowane zostaną dwa budynki.
 • Nowe Kowale Plus dewelopera Budros. Oferta jest ciekawa, bo składa się niemal wyłącznie z mieszkań dwupokojowych.
 • Linea dewelopera Allcon powstanie przy al. Adamowicza i składała się będzie z zabudowy wielorodzinnej i szeregowych domów. Oprócz tego zaplanowano tu 7 tys. m kw. terenów rekreacyjnych.
 • Balans Ekolanu przy Świętokrzyskiej, na granicy Łostowic i Kowali składał się będzie z zabudowy wielorodzinnej i szeregowej jednorodzinnej. Swoją nazwę zaczerpnął od bogatego programu rekreacyjnego dla osób, które na różne sposoby chcą być aktywne.
 • Robinia firmy Domesta powstaje na skraju największych na Chełmie terenów rekreacyjnych. Budynki będą otoczone zielenią.
 • Morelova dewelopera Activa składała się będzie zaledwie z dwóch budynków. Otoczenie zostało zabudowane w ostatnich latach, w ten sposób uzupełniana jest wolna działka w tej części miasta.
 • Jasień Życzliwa to jeden budynek, który wkomponowany zostanie w okoliczną zabudowę. Ta, położona nad jeziorem, część Jasienia znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Inwestycja Targo to kolejny akcent w tej okolicy.
Ciekawe, od wielu miesięcy dopracowane, inwestycje ogłoszone zostały przez dwóch znanych trójmiejskich deweloperów, czyli Allcon OsiedlaEkolan.

Ten pierwszy realizować będzie osiedle Linea. Powstanie ono przy al. AdamowiczaMapka, w sąsiedztwie przystanków nowej linii tramwajowej. W ramach tej samej inwestycji powstanie docelowo (będą etapy) sześć budynków wielorodzinnych i 27 domów w zabudowie szeregowej. Allcon ma doświadczenie w realizacji takich osiedli.

Podobną formułę przyjął Ekolan dla inwestycji realizowanej na granicy Łostowic i Kowali, w bok od ulicy ŚwiętokrzyskiejMapka. Wprowadzone przez tego dewelopera osiedle Balans będzie składało się z czterech budynków wielorodzinnych i 40 segmentów w zabudowie szeregowej.

Inwestycje mieszkaniowe w Trójmieście. Zobacz aktualny katalogOsoby poszukujące kameralnych osiedli uwagę zwrócić mogą także na nową propozycję dewelopera Domesta - osiedle Robinia już się buduje na Chełmie, w zielonym Jarze WilanowskimMapka. W jego skład wchodzą trzy czterokondygnacyjne budynki. Powstaną w nich w sumie 52 mieszkania o powierzchni od 30 do 97 m kw.

Niewielka, bo składająca się zaledwie z dwóch budynków będzie także Morelova dewelopera Activa, która powstanie na SzadółkachMapka, w sąsiedztwie innej inwestycji tego dewelopera. Tu wybierać można w ofercie 59 mieszkań.

Kameralną inwestycją jest także Jasień Życzliwa uruchomiona przez jednego z najdłużej działających trójmiejskich deweloperów, firmę Targo. W jednym budynku, jak sama nazwa wskazuje na Jasieniu, przy ulicy Życzliwej 3Mapka, powstanie tu 55 mieszkań.

Nowości na dolnym tarasie GdańskaNa początku grudnia rozpoczęła się sprzedaż mieszkań na Młodym MieścieMapka w ramach realizowanej przez Euro Styl inwestycji Doki Living. Nie jest to niespodzianka, bo osiedle zapowiadane było od wielu miesięcy, ale teraz ostatecznie jedno z 215 mieszkań lub 15 lokali usługowych z pierwszego etapu można tu kupić.

Większymi niespodziankami są dwie nowe inwestycje, które zwiastują rozwój budownictwa mieszkaniowego w nieco pomijanych dotąd przez deweloperów dzielnicach Gdańska. Na StogachMapka powstają Młode Stogi dewelopera Robyg - jedna ze wspomnianych listopadowych premier tego dewelopera, a na OlszynceMapka Ogrody Neptuna Interium Investment.

Na Przymorzu ruszyła nowa inwestycja z mieszkaniami na wynajem. Na ostatniej wolnej działce przy ul. ŚląskiejMapka Atal zaczął budować inwestycję Śląska 12 ze 108 apartamentami na wynajem, a przy Partyzantów 111 we Wrzeszczu po długich zapowiedziach Alter Investment uruchomił sprzedaż 52 mieszkań na wynajem w ramach całej przygotowywanej marki takich obiektów w Trójmieście - Free City.

 • Doki Living dewelopera Euro Styl to część Młodego Miasta. Lokalizacja jest ściśle śródmiejska dlatego partery wypełnione zostaną lokalami usługowymi, a przestrzeń sprzyjała będzie pieszym.
 • Młode Stogi. Cztery budynki powstaną niedaleko jednej z najpiękniejszych trójmiejskich plaż.
 • Ogrody Neptuna na Olszynce (Interium Investment) wyglądają jak zabudowa jednorodzinna. W rzeczywistości to budynki z mieszkaniami. Bedą gotowe do odbioru w połowie 2022 roku.
 • Śląska 12 dewelopera Atal powstaje blisko największego w Gdańsku zagłębia biurowców oraz kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Dlatego powstaną tu niewielkie mieszkania na wynajem.
 • Partyzantów 111. Budynek z małymi mieszkaniami realizuje Alter Investment. Budowa ruszyła pod koniec 2020 roku.
 • Osiedle Gdańska w Brzeźnie realizowane jest za sprawą dewelopera Invest Komfort. Standardem na osiedlach tej firmy są przestrzenie wspólne (m.in. fitness) wysokiej jakości.
 • Oak w Brzeźnie to 14 trzykondygnacyjnych domów. Nazwa inwestycji zaczerpnięta została od starego dębu, który będzie dumą i ozdobą osiedla.
 • Kobieli Park przygotowało do realizacji Intuo. Deweloper Interium Investment odkupił projekt i już zapowiada rozpoczęcie budowy.
W BrzeźnieMapka Invest Komfort ruszył z inwestycją Gdańska. Ciesząca się dużym zainteresowaniem inwestycja (sprzedaż została rozpoczęta, a potem wstrzymana, do dzisiaj na stronie dewelopera nie ma informacji o cenach, bo lokale rozchodzą się w przedsprzedaży) to pierwsza jaskółka zmian w tej części Brzeźna. Przyszła zabudowa gruntów w sąsiedztwie tego osiedla ustalana jest właśnie w ramach nowego planu miejscowego. Z kolei przy niedalekiej ulicy KobieliMapka w sprzedaży pojawiły się realizowane przez Waterlane domy w ramach inwestycji Oak oraz jeden kameralny budynek wielorodzinny (Kobieli Park), który ostatecznie zrealizuje Interium Investment.

GdyniaCo prawda wysyp nowych inwestycji z końcówki roku w Gdańsku znacznie przewyższa liczbę premier w Gdyni, ale i tu będzie w czym wybierać.

Najwięcej mieszkań do sprzedaży weszło na Chyloni - w kolejnym etapie inwestycji Sto10 Chylońska. W drugim budynku osiedla powstającego nieopodal SKM ChyloniaMapka powstanie 107 mieszkań.

Wyobraźnię rozbudza poczyniona przez Allcon Osiedla zapowiedź nowej inwestycji w Małym Kacku - Sceneria Parkowa (przy ulicy ParkowejMapka). Wiadomo, że powstaną tu mieszkania od dwóch do czterech pokoi, trwa przedsprzedaż, a deweloper szykuje się do oficjalnej premiery.

 • Sto10 Chylońska drugi etap. W budynku zlokalizowanym nieopodal SKM Chylonia powstanie 107 mieszkań.
 • Willa Redłowo powstanie nieopodal szpitala. W budynku zaprojektowano 20 mieszkań. Wnętrza części wspólnych ozdobią grafiki Zuzy Gadomskiej.
 • Olgierda 64 na Małym Kacku. powstanie tu zaledwie siedem lokali o mniejszych metrażach, mają one do 50 m kw.
 • K9 przy Kwidzyńskiej 9. Budynek będzie posadowiony w miejscu, z którego rozciągać się będzie panorama miasta.
 • Masztowa 21 na Chyloni. W budynku powstanie zaledwie siedem lokali. Deweloper 3City Invest od kilku lat wyspecjalizował się w realizacji takich kameralnych inwestycji.
 • Villa Park powstanie w najwyższej części Działek Leśnych, pod samym lasem.

Nie zabrakło także informacji o rozpoczęciu budowy nowych kameralnych inwestycji, które tak chętnie realizowane są przez deweloperów na wolnych działkach w Gdyni.

W Redłowie, nieopodal szpitalaMapka, Ekolan rozpocznie budowę kamienicy Willa Redłowo, dopasowanej do gdyńskich tradycji architektonicznych. Znajdzie się w niej 20 lokali.

Moduł nową kamienicę z siedmioma lokalami realizować zaczął przy Olgierda 64 na Małym Kacku. 3City Invest na Działkach Leśnych, przy ulicy Kwidzyńskiej 9Mapka, skąd rozciąga się panorama Gdyni, realizuje kamienicę z sześcioma apartamentami oraz drugą - na Chyloni, Masztowa 21, gdzie powstanie siedem lokali. Również na Działkach Leśnych, pod samym lasem, przy Wolności 65Mapka Upside Property zaczyna realizację projektu odkupionego od innego dewelopera - Villa Park. W pierwszym willowym budynku powstanie tu sześć lokali.

Nieruchomości

Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (278)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20350 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20300 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20050 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17300 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
12150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane