• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogród. Czas przycinania drzew owocowych

Joanna Puchala
27 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Cięcie niektórych gatunków powinniśmy zacząć już w najbliższych dniach. Cięcie niektórych gatunków powinniśmy zacząć już w najbliższych dniach.

Nie należy bać się cięcia drzew i krzewów owocowych. Dzięki temu zabiegowi przez wiele lat możemy powstrzymywać ich rozrost i dbać o dobrą kondycję. Właśnie jest najlepszy czas przycinania jabłoni, grusz czy śliw.





Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy siać i sadzić? Jak pielegnować ogród?



Czy miałeś kiedyś do czynienia z cięciem drzew owocowych?

Kiedy powinno się przycinać drzewa owocowe?



Wbrew obawom, cięcie drzew owocowych nie osłabia i nie niszczy okazów. Wręcz przeciwnie, właściwe przeprowadzenie zabiegu pobudza wzrost pędów, poprawia zdrowie roślin oraz pozytywnie przekłada się na ilość i jakość zbiorów.

- Drzewa owocowe przycinamy zarówno zimową jak i letnią porą. Termin przycinania roślin zależy oczywiście od panujących warunków klimatycznych, prognoz pogody, lokalizacji, odmian czy owocowania poszczególnych gatunków. Nie powinniśmy wykonywać cięć, jeżeli istnieje wystąpienia silnych mrozów - mówi Marcin Antoniuk z AMcon Tereny Zielone - Projektowanie i Utrzymanie.

Kalendarz prac ogrodniczych. Marzec w ogrodzie



Niektóre gatunki tniemy po zebraniu owoców, dlatego zanim przystąpimy do cięcia warto się zorientować, kiedy powinniśmy je wykonać.

- W okresie wilgotnego przedwiośnia jest większe ryzyko wniknięcia czynników chorobotwórczych do wnętrza ciętej tkanki. Drzewa pestkowe są wrażliwsze na te choroby. Latem rany goja się szybciej, a co za tym idzie, zmniejsza się niebezpieczeństwo infekcji - tłumaczy Justyna Szóstek z Viridarium.
Kiedy przycinać drzewa owocowe?
Rodzaj drzewTermin cięciaUwagi
JabłoniePod koniec lutego, dodatkowe cięcie jednorocznych pędów na przełomie czerwca i lipcaCięcie wykonywane na tzw. obrączkę
Grusze
ŚliwyPod koniec lutego
BrzoskwinieW marcuW zależności od odmiany możliwe dodatkowe cięcie po zbiorze
Nektaryny
WiśnieLatem po zbiorze owoców (w zależności od odmiany - lipiec, sierpień, wrzesień)Cięcie na tzw. czopy. Szybciej dokonuje się cięcia wcześniejszych odmian
Czereśnie

 


- W naszych ogrodach powraca także moda na uprawę drzew owocowych, które umieszczamy jako element dekoracyjny rabat. Małe rozmiary drzew osiąga się nie tylko przez stosowanie słabo rosnących gatuntów, ale także przez odpowiednie metody formowania i cięcia koron - mówi Justyna Szóstek.

Jak przycinać drzewa owocowe?



Wyróżniamy cięcia formujące i prześwietlające. Przycinanie formujące służy nadaniu pożądanej formy i kształtu drzewa. Jest stosowane głównie przy młodych drzewach, które mają od roku do czterech - pięciu lat. W przypadku starszych drzew prześwietla się korony po to, by ułatwić im dostęp światła. Cięcia prześwietlające wpuszczają promienie słoneczne do wnętrza korony drzewa. Dzięki odpowiedniej ilości światła rośliny mają właściwe wybarwienie owoców, co przekłada się również na gromadzenie się w nich cukru czy wapnia. Z tego również powodu podczas cięcia niezmiernie ważne jest usuwanie wszystkich krzyżujących się do wewnątrz konarów.

Cięcie powinno zostać wykonane około trzy-cztery mm powyżej pąka zwróconego w wybranym kierunku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tych zwróconych na zewnątrz korony. Kształt regulujemy wycinając pędy, które ingerują w bryłę. Zazwyczaj są rosną one pionowo, do dołu, do środka lub krzyżują się nawzajem. Prawidłową czynnością jest też pozbywanie się niepotrzebnych jednorocznych przyrostów. Warto też zostawić jak najwięcej poziomych gałęzi, bo właśnie na takich rosną najdorodniejsze owoce.

Jakie narzędzia do przycinania drzew owocowych?



Żeby sprawnie przeprowadzić cięcie drzewek owocowych powinniśmy zaopatrzyć się w sekatory i piłki. Drobne pędy i niewielkie gałęzie tnie się za pomocą jednoręcznych sekatorów, natomiast w przypadku grubszych gałęzi powinniśmy się zdecydować na sekatory dwuręczne. Wycinanie konarów lub grubych gałęzi wymaga piłek ogrodniczych.

- Żeby cięcia były precyzyjne i nie poszarpały gałęzi, sekatory czy piłki muszą być odpowiednio naostrzone. Przed cięciem powinniśmy zdezynfekować narzędzia po to, żeby zapobiec przenoszeniu bakterii i chorób. Po zabiegu należy zabezpieczyć rośliny pastą grzybobójczą - przestrzega Marcin Antoniuk.
Inną metodą jest smarowanie farbą emulsyjną z dodatkiem 2 proc. fungicydu. W przypadku niewielkich cięć można pozostawić drzewo, które zabliźni się samoistnie.

Techniki przycinania drzew owocowych



Kluczowym elementem właściwego skracania pędów jest odpowiednie odchylenie i właściwy wybór miejsca cięcia.

- Cięcie należy wykonać za bocznym rozgałęzieniem lub oczkiem, pozostawiając krótki czopek o długości od jednego do półtora centymetra, by boczny pęd lub oczko nie uschło. Cięcie piłą wykonujemy w przypadku grubszych gałęzi. Wycinając grube konary piłką, podcinamy konar od dołu, w pewnej odległości od pnia, a następnie wykonujemy cięcie od góry aż do jego oderwania się - mówi Justyna Szóstek.
Później powinno zostać wykonane cięcie wyrównujące, podczas którego odcinamy pozostałą
część konara. Grube konary powinny zostać odcięte tam, gdzie przy nasadzie kończy się
zgrubienie gałęzi.

Cięcie krzewów owocowych



Przycinanie krzewów owocowych jest o wiele trudniejszą czynnością. Wybór rozwiązania i termin uzależnia się głównie od gatunku i różni pomiędzy konkretnymi odmianami.

- Agrest, porzeczka czerwona i biała owocuje na pędach wyrastających z gałązek dwu-, trzy- lub czteroletnich, a czarna - na pędach rocznych lub dwuletnich. Aronia owocuje na pędach jednorocznych oraz trzy-, cztero- i pięcioletnich z krótkimi pędami - dodaje Marcin Antoniuk.
Kiedy ciąć krzewy owocowe
Rodzaj drzewCzęstotliwość cięcia
AgrestCięcie raz na kilka lat
Czerwona porzeczka
Biała porzeczka
Czarna porzeczkaCoroczne cięcie
AroniaMożliwość docinania zarówno wiosną, jak i jesienią

 


Jabłoń na rabacie. Drzewa owocowe w minimalistycznej formie coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Aby pozostały niewielkie potrzebują regularnefo formowania. Jabłoń na rabacie. Drzewa owocowe w minimalistycznej formie coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Aby pozostały niewielkie potrzebują regularnefo formowania.

Miejsca

Opinie (11) 6 zablokowanych

  • . (5)

    najgorsze są wilki- chciałam obniżyć stare ~10 metrowe drzewa-wyrosły jeszcze wyższe wilki i teraz wyglądają tragicznie

    • 6 1

    • Ojej...

      • 0 3

    • Wilki

      Trzeba je było wyciąć latem.

      • 1 0

    • Ja wilki na 60-letnich jabłoniach wycinam co roku. (2)

      • 4 0

      • . (1)

        Co roku zamawiać alpinistów do ponad 10 metrowych drzew, kogo na to stać?Mam 10 drzew, które oszpeciłam- powinnam tylko prześwietlić środek drzew.

        • 0 1

        • Ja robię to sam.

          Częściowo z dołu, z drabiny, a częściowo z góry, po wspięciu się na drzewka.

          • 1 0

  • A winogron?

    Kiedy przycinać ciemne winogrona?
    Oczywiście drzewko.

    • 2 1

  • A kiedy przycina się najszlachetniejsze drzewa o nazwie topola

    • 5 2

  • w sumie wszyskie drzewa owocowe przyciana sie jesienia (pozna ) lub na wiosne (wczesna )

    pisanie o przycinaniu latem jakich kolwiek krzewów i drzew to herezja/bzdura powoduje to zmarnowanie hodowanej od lat rosliny - to równocześnie woda na młyn wszelkim letnim przycinaczom roślin -nie kazdy jest profesorem Akademi Rolniczej w Olsztynie ,za to kazdy moze użyć sekatora lub piłki .

    ps: podstawowa zasada : przycinamy drzewa i krzewy kiedy opadna liscie lub nie rozwina nowych .wiosna kiedy jest jeszcze dosc zimno do + 4 a jesienia do pierwszych przymrozkow po zrzuceniu lisci .

    • 1 2

  • Polska w trocinach ;-)

    • 2 1

  • Czas przycinania? Czas wycinania!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane