• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogród. Jak poradzić sobie z chwastami?

Joanna Puchala
18 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ciekawym sposobem walki z chwastami jest ściółkowanie korą, łupkami lub tkaninami ściółkującymi. Ciekawym sposobem walki z chwastami jest ściółkowanie korą, łupkami lub tkaninami ściółkującymi.

Jak pozbyć się chwastów na zawsze? Walka z chwastami w ogrodzie jest pracochłonna, ale niekiedy nawet wielki wysiłek nie przynosi zamierzonych rezultatów. Zwłaszcza kiedy często pada deszcz. Stosując pewne sposoby możemy ograniczyć ilość chwastów w trawie. Warto jednak zapoznać się ze środkami, których użyjemy, bowiem nieumiejętne wykorzystanie poszczególnych preparatów może przynieść więcej szkody niż pożytku.




Jak radzisz sobie z chwastami w ogrodzie?

Nasze ogrody łatwo opanowują chwasty, podczas gdy uprawiane rośliny niezbyt dobrze rosną i często chorują. Dzieje się tak dlatego, że chwastami są rośliny przystosowane do siedliska, w którym żyją. Duże znaczenie ma ich ekspansywność. Tworzą mocne korzenie i rozsiewają się tysiącami nasion, przez co rozrastają się w zastraszającym tempie. Delikatne odmiany roślin zazwyczaj nie mają szans przetrwania. Powinniśmy systematycznie usuwać chwasty, zapobiegając całkowitemu zniszczeniu ogrodu.

Jak pozbyć się chwastów na zawsze? - preparat na chwasty



Preparaty na chwasty dzielimy na selektywne i nieselektywne. Selektywnymi są te, które niszczą daną grupę roślin jednoliściennych lub dwuliściennych. Preparaty, które są przeznaczone do roślin jednoliściennych, niszczą trawy w uprawach między innymi truskawek, rzepaku czy łubinu.

- Ich zadaniem jest usuwanie perzu czy miotły zbożowej W tym celu można zastosować przykładowo Teridox 50 EC, Fusilade Forte 150 EC lub Agil 100 EC. Środki do eliminacji chwastów dwuliściennych niszczą przede wszystkim niechciane rośliny znajdujące się w trawnikach. Wśród nich znajdują się takie preparaty jak Chwastox Trio 540 SL, Dicotex 202 LS, Starane Trawniki czy Bofix 260 EC - stwierdza Dorota Górska ze Szkółki drzew i krzewów Dendron.
Te preparaty niszczą głównie chwasty w ogrodzie typu mniszek (znany jako popularny mlecz), babkę lancetowatą, koniczyny i rdest ptasi.

Środki nieselektywne niszczą natomiast wszystko, dlatego trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności, jeśli nie chcemy zniszczyć innych roślin. Po ich zastosowaniu ginie praktycznie wszystko. Właściwe rośliny trzeba osłonić folią lub papierem na moment oprysku, żeby nie wchłonęły chwastobójczego preparatu. Należy podkreślić, że w przypadku mocno zachwaszczonego terenu jedna aplikacja preparatu nie przyniesie zadowalającego efektu, usuwając wyłącznie część chwastów.

- Do tego celu można użyć między innymi: Roundup 360 SL, Roundup 480 SL Forte, Glyfos 360 SL, Taifun 360 SL oraz Galup 360 SL. Preparaty te zawierają substancję czynną - glifos. Wszystkie środki są biodegradowalne, dlatego już po dwóch tygodniach można wykonywać w ogrodzie zaplanowane prace - dodaje nasza rozmówczyni, Dorota Górska.
Czytaj też: Nawożenie trawnika i roślin ogrodowych. Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie?

Do punktowego stosowania nada się żel Roundup bądź jego zamiennik o identycznym składzie.

Uciążliwe chwasty w ogrodzie - ściółkowanie



Innym sprawdzonym sposobem na powstrzymanie rozrostu chwastów jest ściółkowanie korą i łupkami. Taki zabieg można zastosować bezpośrednio na glebę, ale należy wysypać minimum pięć cm i pamiętać o corocznym uzupełnianiu produktu. Istotną zaletę tej metody stanowi zatrzymywanie wilgoci. Dodatkowo, po rozłożeniu się daje próchnicę, która jest naturalnym nawozem dla hodowanych roślin. Inną wersją mogą okazać się także tkaniny ściółkujące, które świetnie sprawdzą się na rabatach i przy żywopłotach. Chcąc zachować efekt dekoracyjny przysypujemy je korą, łupkami lub kamieniami. Czarna tkanina ściółkująca jest bowiem mało estetyczna. Dobrą ściółką, która hamuje rozrost chwastów są również kompost i ziemia liściowa, o ile nie zawierają nasion zielska. Są one szczególnie polecane w ogrodzie warzywnym. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną, gdy chwasty na trawniku dopiero zaczynają się pojawiać. Później, kiedy już się rozrosną, trzeba je przed ściółkowaniem skosić.

Jak pozbyć się chwastów? - domowe sposoby



Istnieją także domowe sposoby na pozbywanie się chwastów. Nierozcieńczony ocet, roztwory mydła i detergentów, gorąca woda, a nawet zużyty olej jadalny, którym oblejemy liście, to jedne z najpopularniejszych substancji używanych do walki z niechcianymi roślinami. Sprawdzają się zarówno w przypadku usuwania roślin wyrastających pojedynczo, jak i w małych skupiskach na ścieżkach, tarasach, podjazdach, ogródkach skalnych czy wokół domu. Stosuje się je na suche rośliny. Podobnie działają cukier i popiół drzewny, którymi posypuje się wilgotne liście chwastów. Niestety taki zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać, zwłaszcza w przypadku chwastów wieloletnich. Substancje zawarte w domowych specyfikach niszczą strukturę liści lub oklejają je. Zaburza to procesy fizjologiczne, dlatego niechciane rośliny zamierają.

Jak pozbyć się chwastów? - ręczne usuwanie chwastów



Niektóre chwasty w trawie można usuwać również ręcznie. Wybierając taki sposób trzeba pamiętać, żeby zostały wyrwane z korzeniami. Jeśli chcemy wykorzystać do tego motykę, powinniśmy ją naostrzyć, by podcinała rośliny pod powierzchnią gleby. Lepiej nie motyczkować głębiej, niż od jednego do trzech centymetrów pod ziemią, żeby nie wyciągać na powierzchnię nowych nasion. Duże chwasty w ogrodzie z gęstą rozetą liści czy z korzeniem palowym należy wyrywać w całości, pomagając sobie nożem lub specjalnym narzędziem do odchwaszczania.

- Odchwaszczenie lepiej zacząć jeszcze przed posadzeniem roślin. Przygotowanie ziemi pozwoli uniknąć zarastania chwastami świeżo założonych rabat, trawnika czy ogródka - podkreśla pasjonatka ogrodów, nasza czytelniczka Teresa.

Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy siać i sadzić? Jak pielegnować ogród?



Rodzaje chwastów - pożyteczne chwasty w ogrodzie



Część chwastów w ogrodzie jest uważana za pożyteczne. Aby mogły zostać w naszych ogrodach, powinny jednak ładnie wyglądać. Do tych, które możemy zostawić zaliczamy: dziewannę drobnokwiatową, jasnotę plamistą, żywokost lekarski, rumianek pospolity. Niektóre odmiany chwastów wykorzystuje się do walki z owadami i chorobami roślin. Wśród nich są: pokrzywa zwyczajna, skrzyp pospolity, krwawnik pospolity. Rumianek pospolity, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, skrzyp polny czy pokrzywa mają także właściwości lecznicze.

Ceny preparatów chwastobójczych zaczynają się od kilku lub kilkunastu złotych. Większość środków kosztuje kilkadziesiąt złotych. Najdroższe specyfiki możemy kupić za niespełna 200 zł. Wiele zależy od wybranego środka, jak i pojemności opakowania.


1
  • Pojedyncze chwasty możemy usuwać ręcznie. Przy większych ilościach należy zastosować odpowiednie preparaty.

Miejsca

Opinie (21) 8 zablokowanych

  • Wyrwać chwasta (1)

    • 17 2

    • Szpilka?

      • 0 0

  • (1)

    Roundup moim mili tylko Roundup :D

    • 4 36

    • niszczysz srodowsko, zatruwasz ziemie i wspierasz amerykanski koncern monsanto, ktory głownie niszczy srodowisko, edukacja chlopie edukacja

      • 1 0

  • Roundap jest rakotwórczy i mocno alergizujący (1)

    Lepiej mieć zachwaszczobny trawnik niz nowotwory.

    • 40 3

    • chemia jest do kitu, jak jest niewielki ogród wszystkie chwasty np. mlecze można skutecznie usunąć po prostu maksymalnie głęboko wycinając korzeń. owszem odrastają, ale rzadziej i znacznie mniejsze, z czasem (już po roku) znikają prawie wszystkie.

      • 5 2

  • (2)

    Mam czarną włókninę a na nią co roku dosypuje korę.

    • 3 1

    • (1)

      Na włókninie mimo wszystko i tak z czasem wyrastają chwasty. Korę jakoś wtedy starasz się wymieszać lub wymienić?

      • 1 0

      • kora jest bardzo skuteczna, do zeszłorocznej trzeba dosypać nowej (optymalna warstwa 2cm). Stosuję wśród pomidorów, nie ma śladu nawet małego chwasta, i rzecz jasna bez chemii.

        • 2 1

  • Pan ze zdjęcia to chyba średniej klasy ogrodnik, najpierw kładzie się się włókninę czarną a później robi w niej nacięcia w kształcie krzyża i sadzi rośliny w miejsca stałe - dzięki temu nawet pomiędzy sadzonkami zmniejszamy kiełkowanie chwastów do minimum. Co innego jeśli to są stare nasadzenia ale to też bym kombinowała z większymi nacięciami. Jeśli chodzi o randap to - bieganie po dużej rabacie z pędzelkiem w wielkim ogrodzie mija się z celem, a niech tylko kapnie na liście rośliny obok... za to na odchwaszczenie przed zakładaniem, rabaty, kiwietnika czy trawnika jest niezastąpiony.

    • 4 4

  • wg Anglików (a im można wierzyć) ogród wymaga raptem 200 lat zabiegów, potem rośnie już sam...

    • 17 0

  • tylko beton

    i po chwastach

    • 4 1

  • (1)

    Bardzo to przykre ze propagujecie uzywanie srodkow typu Roundup. Krotkowzrocznosc i ignorancja osob wybierajacych takie "latwe" rozwiazania wplywa na nasze wspolne srodowisko. Trojmiasto.pl powinno dbac o nature w Trojmiescie chocby poprzez edukacje w zakresie madrych wyborow. Dlaczego nie napisaliscie o tym, ze Roundup zostaje w ziemi na wieki? Ze kiedy ktos beztrosko spsika sobie chwasty, naraza zdrowie i zycie wszystkich stworzen, ktore moga miec kontakt z zastosowana substancja? Dlaczego nie ostrzegacie kobiet w ciazy przed przebywaniem w srodowisku skazonym Roundupem? Jego sklad niesie duze zagrozenie dla komorek ludzkich, zwlaszcza dla plodow. Brzydko, bardzo brzydko. Mam nadzieje, ze redakcja odrobi prace domowa i umiesci na portalu odpowiednie sprostowanie, albo lepiej - poradnik, jak dbac o swoj ogrodek w zgodzie z natura, tak by sluzyl i wlascicielowi i jego wnukom. Na poczatek sugeruje zajrzec tutaj: http://www.scientificamerican.com/article/weed-whacking-herbicide-p/ Dla wielu czytelnikow jestescie opiniotworczym portalem - to pewna odpowiedzialnosc!

    • 18 2

    • ODP.

      No to muszę Cię przyjacielu zasmucić ponieważ używanie środków tego typu w przydomowych ogródkach to pikuś w porównaniu do upraw rolnych.Tam to leją całe beczki tego bez żadnej kontroli a my potem to spożywamy.

      • 2 0

  • chwast

    TYLKO NIE CHEMIA w ogrodzie!!Potem to my udamy się na onkologię po chemię dla nas i naszych najbliższych...Ręcznie lub sposobami naturalnymi! Poczytajcie jak np.Roundup wpływa na płód... Trochę bardziej zagłębcie się w temat,a odechce się wam używać środków chemicznych!Pamiętajcie,że wszystkie bez wyjątku są szkodliwe!O szkodliwości jednych już wiemy,a niektóre mogą okazać się szkodliwe po latach, ale na pewno firmy je produkujące nie są zainteresowane ,by nas o tym informować.Sami poszukajcie wiedzy na ten temat.,nie ulegajmy reklamom!

    • 3 0

  • Co za ankieta! Zaznaczýlabym kilka opcji: pielę,pryskam randapem a czasem juz nie mam sił i udaję ze nie widzę

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane