Ogródki działkowe: użytkowanie wieczyste i co potem?

Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste.
Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste. galeria Trojmiasto.pl

Rodzinne ogrody działkowe to hektary atrakcyjnej ziemi, oddane nieodpłatnie w użytkowanie lub użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców. Czy po wygaśnięciu umów zawartych z miastem lub Skarbem Państwa, na terenach działek wyrosną - na przykład -nowe osiedla?Rodzinne ogrody działkowe to:

Zobacz wyniki (694)
Nasza czytelniczka, pani Hanna, ma ogródek działkowy w Brzeźnie. Teren jest atrakcyjny i pani Hanna zastanawia się, czy w przyszłości - nawet dalekiej - ona lub jej spadkobiercy mogą liczyć na rekompensatę w przypadku likwidacji ogrodu.

- Nasze działki mają użytkowanie wieczyste bodajże do 2038 roku. Zastanawiamy się razem z córką, czy po tym okresie miasto przejmie teren działek i będziemy mieć prawo do odszkodowania, które, za taki teren, powinno być spore.

W Trójmieście funkcjonuje ok. 110 rodzinnych ogródków działkowych, z czego zdecydowana większość - bo 82 - znajduje się w  Gdańsku. Te największe to ROD im. Reja w Gdyni - 1386 działek i ROD Rębiechowo w Gdańsku - ponad 1100 działek. Za najbardziej atrakcyjne uważa się te na Stogach. 

Rodzinne ogrody działkowe w Polsce funkcjonują na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. Jak wyjaśnia Artur Lemański, starszy inspektor ds. terenowo-prawnych gdańskiego zarządu Polskiego Związku Działkowców, w Trójmieście PZD posiada dwa tytuły prawne do nieruchomości jako organizacja.

- Jest to użytkowanie, czasem nazywane zwykłym, i jest ono uregulowane w kodeksie cywilnym, występuje często przy starych ogrodach działkowych, których tereny były oddawane w użytkowanie na podstawie decyzji administracyjnych oraz użytkowanie wieczyste - również uregulowane w kodeksie cywilnym, ustanawiane w latach 1997 - 2001 w formie aktów notarialnych. Nasze użytkowania wieczyste zostały ustanowione w latach 199 - 2001 i będą się kończyć w okresie 2037 - 2041.

Wyjątkiem są te tereny, które zostały przekazane PZD przy okazji likwidacji związanych z realizacją ważnego celu publicznego - np. w Gdańsku w wyniku ugody w 2014 r. przekazano w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat grunty zastępcze za zlikwidowane w części ogrody "Jantar", "Tęcza", "im. Tadeusza Kościuszki", "Przyszłość", "Jawor", "Zaspa" oraz "im. Obrońców Poczty Polskiej" w związku z realizacją przedsięwzięć Euro 2012. Użytkowanie wieczyste wygaśnie tam dopiero w 2054 r.

Czytaj też: Kupujemy ogródek działkowy. Na co zwrócić uwagę?

Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego.
Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego. galeria Trojmiasto.pl
Z zasady przekazanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wypadkach szczególnych dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat 40 - i to jest właśnie przypadek ogrodów działkowych. Co istotne, po upływie tego okresu prawo użytkowania wieczystego nie musi wygasnąć, chyba że użytkownik wieczysty dopuści do takiego skutku poprzez swoje zaniechanie. Dlaczego? Otóż w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem terminu umowy użytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat.

Właściciel nieruchomości lub organ go reprezentujący w zasadzie nie może odmówić przedłużenia prawa użytkowania wieczystego. Odmowa jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

Czytaj też: Nowa Bulońska przetnie ogródki działkowe. A mieszka tam ok. 50 osób

Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475).
Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475). galeria Trojmiasto.pl
- Miasto, ażeby nie przedłużyć użytkowania wieczystego musiałoby mieć inny, ważniejszy interes niż interes społeczny związany z działalnością ogrodu działkowego. Co kieruje nas do tego, że nieprzedłużenie byłoby zapewne związane z innym wykorzystaniem nieruchomości - tłumaczy Artur Lemański. Wszystko to razem skutkowałoby likwidacją ogrodu działkowego - co wiązałoby się z realizacją obowiązków likwidacyjnych (nieruchomość zastępcza, odszkodowania itp.). Na pewno nie zajdzie sytuacja, że prawo użytkowania wieczystego wygaśnie, a władze wykorzystają ten fakt do likwidacji ogrodu bez żadnych odszkodowań.

Czy oznacza to, że działki z prawem użytkowania wieczystego są nietykalne? Wygaśnięcie użytkowania wieczystego z powodu zaniechania PZD raczej nie nastąpi, a zmiany prawa trudno się spodziewać, bo każda wzmianka ustawodawcy dotycząca modyfikacji prawa użytkowania gruntów, na których funkcjonują działki, spotyka się z oporem społecznym. I nic dziwnego - działki w Polsce mają stuletnią tradycję, a z uroków wypoczynku w rodzinnych ogródkach korzysta kilka milionów rodaków.

Gdańsk:
- 33 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 48 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie obu praw (użytkowania i użytkowania wieczystego - w przybliżeniu po pół ogrodu)
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Gdańsku - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
 
Sopot:
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Sopocie - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
 
Gdynia:
- 9 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 13 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego

Często zdarza się, że ogród korzysta z nieruchomości jednocześnie na podstawie użytkowania i użytkowania wieczystego (np. 90 proc. ogrodu to nieruchomości w użytkowaniu wieczystym, a 10 proc. to nieruchomości w użytkowaniu).

Szukasz ogródka działkowego? Sprawdź oferty w bazie Trojmiasto.pl.

Opinie (124)

 • Miasto zamiast rozwijać się do wewnątrz (22)

  to z uwagi na ten relikt komuny musi zagospodarowywać słabe infrastrukturalnie tereny podmiejskie czy wręcz wiochy. Hynka, Żabianka, Brzeźno - mamy taką masę wiochy w mieście, że aż się prosi o zabudowę mieszkaniowo-usługową. Oczywiście nie na zasadzie rozdawnictwa po taniości dla deweloperów. Starsze pokolenie jednak nie rozumie specyfiki i konieczności rozwoju miast do wewnątrz. Im większy bowiem promień tym większe nakłady, podatki, etc. Ogródki są ekonomiczną fanaberią i powinny być natychmiast zaorane.

  • 133 233

  • albo przeniesione poza obwodnice.

   • 34 20

  • jak tobie zlikwiduja urzad pracy,monopolowy i skup zlomu to bedziesz inacze spiewal! Hehe

   • 51 16

  • (1)

   Przyjechała do mnie znajoma na Żabiankę i przeszliśmy się w okolice działek.
   Gdy zobaczyła tą oazę zieleni powiedziała tylko ,,Ale tu jest pięknie"
   Ona mieszka na takim nowoczesnym zabetonowanym osiedlu.Dodam że była to młoda dziewczyna,a nie jakiś emeryt-działkowiec

   • 64 18

   • no i co z tego że pięknie

    pięknie jest dla wybrańców
    dni Żabiankowych działek są policzone, ma być niska zabudowa
    w miejscu gdzie jest teraz OGÓLNODOSTĘPNY park Regana też było "pięknie"

    • 12 5

  • (1)

   Najlepiej według ciebie to żeby wszystko zabetonować. Zabetonuj sobie mózg.

   • 43 13

   • Chciałeś napisać

    pustostan niech zabetonuje ;)

    • 17 1

  • pytanie czy ty nie byłes fanaberią demograficzną ?

   ?

   • 10 8

  • (1)

   Jasna najlepiej oddac dzialki pod nowe betonowe osiedla. Palnij sie czlowieku w głowe... Dzialki były i zostaną. To jedyna odskocznia dla tych naszych starszych ludzi. Starszego polaka nie stac na zagraniczne wycieczki...to nie te działki daja im troche radosci. Z reszta nie tylko starszym!

   • 38 9

   • nie zostaną

    zostaną te najmniej atrakcyjne na peryferiach.

    • 5 2

  • bzdury piszesz i tyle

   pewnie jestes sługusem jakiegos develiopera i dostajesz kasę aby takie glupoty pisac na forach, od kiedy mieszkancom przeszkadza zielen a wola aby zaorac i pobudowac 20 pietrowe blokowiska, takie falewce ale budowane w pionie ?

   • 22 6

  • duren

   Puknij sie durniu w łeb ty relikcie komuny

   • 8 3

  • masz racje zorac i zrownac z ziemia te nedzne ogrody dzialkowe

   na których często skupiają się patologiczne rodziny, sa awantury, szerzy się złodziejstwo, często obraz z poza ogrodu pozostawia wiele do myslenia w ocenie całego miasta, Często sa to rzeczywiście bardzo atrakcyjne tereny które można by zrewitalizować z sukcesem dla wszystkich.

   • 4 21

  • odpowiem Ci krótko użytkowniku "man" - WAL SIĘ, i obiecaj że nie będziesz nigdy kandydował gdziekolwiek, bo rozpowiadasz jakieś fanaberie. oczywiście lepiej postawić betonowe osiedla niż zostawić działki gdzie masa ludzi z małymi dziećmi przyjeżdża odpocząć. Co innego "działkowcy" np z Jasienia, który mieszkają tam i maja domy po 150m. Tym należałoby zabrać działki i wywalić z dnia na dzień.

   • 8 7

  • A ty czym oddychasz

   the billu tlenem czy spalinami?

   • 2 1

  • pitolnij sie w łeb

   ...

   • 0 0

  • do mana

   Sam jesteś reliktem komuny. Ogrody w Gdańsku były już ponad 100 lat temu. Na zachodzie, gdzie komuny nigdy nie było przeżywają renesans. Poczytaj trochę zanim coś napiszesz tłuku jeden.

   • 5 1

  • Człowiek potrzebuje zieleni, przyrody. Natury nie oszukasz. Widać że jestes młodym wypierdkiem skoro tego jeszcze nie rozumiesz, dorośniesz zmienisz zdanie. Mój dziadek umarł parę miesięcy po tym jak mu zabrali działkę, bo nie mógł się odnaleźć, nie wiedział co z sobą zrobić.

   • 5 3

  • mysle ze lepszym rozwiazaniem bylo by zebys to ty wyprowadzil sie na osiedle gdzie nie ma ogrodkow i wszystko jest wybetonowane i wtedy bedzie wilk syty i owca cala

   • 4 0

  • Jkan

   Razem z tobą. ile ci zapłacili byś spłodził takie g....no

   • 2 0

  • zielone miasto

   Ciekawe co będzie po zabraniu wszystkich ogrodów działkowych? betonowa pustynia?a dzieciom będziemy pokazywali , jak wyglądają, krzewy, drzewa, i skąd są warzywa czy owoce, wtedy zatęsknimy za ogrodami. Takich idiotów już trochę było w metropoliach europejskich, teraz ci sami krzykacze z wielkim mozołem zakładają ogrody na dachach wieżowców. Ogrody działkowe liczą sobie blisko 100 lat, gdzie tu relikt komuny !!!

   • 2 0

  • sam jesteś z wiochy tylko zamurować polać betonem i ok.--skończmy w końcu z tymi rąbanymi reliktami komuny-jak kupiłem działkę 4 lata temu to też była komuna, czy ci się coś powaliło w mózgu-jak ci się nie chce robić to nie nakręcaj tematu-z chęcią to ja bym ciebie buraku zaorał-takie opinie to mogą wystawiać pitolone nieroby i cwaniaki twojego pokroju-dla mnie to jesteś oszołomem-bo nie wiesz jaką wartość ma działka latem.

   • 1 0

  • yuti

   Zabetonowac do reszty,zlikfidowac parki,skwery zielone i powycinac dzewostan.Nasze miasta smierdza latem popiolem,asfaltem i sikami.susza bez terenow zielonych w kolo miast.

   • 0 0

 • (2)

  tak ,bo duzo by zmienilo dla miasta kilka ogrodow zabrac i zabudowac,te tereny w skali miasta nic nie znacza,tylko takim jak ty przeszkadzaja dzialki,niech moze tobie miasta zlikwiduje ulubione twoje miejsca-urzad pracy,sklep monopolowy,lawke pod blokiem to zobaczymy jak wtedy bedziesz lamentowal.

  • 105 43

  • czasem jeden bandyta w otoczeniu kilkunastu dobrych ludzi doprowadzi do oceny wszystkich jako bandziorow

   tak i te ogrody nawet nie znaczne maja wielkie znaczenie dla całego miasta

   • 5 3

  • Czynsze podniesc

   Zobaczymy ilu jest dzialkowcow a ilu cfaniakow ci co pobudowali sobie lepianki dowalic za uzytkowanie i dodatkowo kazac rozebrac i wtedy zobacYmy czy sa ogrodki czy osiedla

   • 0 2

 • Ten cały wywód prawniczy jest guano warty (3)

  Przez 40 czy więcej lat użytkowania dzierżawy prawo jej dotyczące wielokrotnie się zmieni i na pewno nie na korzyść dzierżawcy. Wszelkiej maści dzierżawcy niech nie wiążą przyszłości z umową dzierżawy z kimś takim jak Urzędy Miejskie Trójmiasta. Ich wiarygodność jest bliska zeru. Do sejmu trafiła kolejna nowelizacja tego prawa za kilka dni uchwalą...nowy kolec w d...pę dla właścicieli i dzierżawców nieruchomości

  • 44 9

  • Byłem takim "dzierżawcą" wieczystym......1000 procentowa podwyżka za użytkowanie i.......sam zrezygnowałem

   "Lisickiego" jeszcze pamiętacie

   • 28 2

  • Określenie "ważny interes społeczny" zostanie zmienione, budowa ścieżki rowerowej wystarczy do wywłaszczenia. (1)

   Zmiana coś w rodzaju "i czasopisma" ze znanej afery.Ale podobnie wywracająca do góry nogami prawa właścicieli nieruchomości.

   • 4 1

   • pojęcie "ważny inteteres społeczny" fukncjonuje od dawna, tylko co zmiana rządu to jego interpretacja się zmienia...

    • 3 0

 • A moze po porostu pozwolic ludziom budowac co chca na tych dzialkach (3)

  i dac im ta ziemie na wlasnosc.

  • 66 99

  • A zapłaciłeś za nią ? Bo płacąc parę złoty ROCZNIE dzierżawy do ROD to trudno uznać za zapłatę.

   • 13 1

  • A dlaczego tym ludziom dać, a nie wszystkim Polakom?

   Tylko żeby komuś dać, trzeba komuś wpierw zabrać.

   • 10 4

  • daj daj daj

   to dzisiejsi emeryci rozpieprzyli ten kraj i zgotowali piekło młodym i jeszcze mało Wam tego "daj" ?

   • 10 6

 • Nie dość , że w Polsce nie żyje się łatwo z powodu g...nych zarobków i emerytur to jeszcze najlepiej tym biedniejszym zabrać.

  • 109 27

 • Mniej betonu więcej zieleni

  Jestem zdecydowanie za działkami jeśli są zadbane a nie slamsami.

  • 149 11

 • ROD-y fajne są (3)

  i piszę to z pełnym przekonaniem.

  • 120 18

  • odtatnio mlodzi ludzie kupuja dzialki za 25 tys

   i sie nimi zajmuja, czyli nie tylko dziadek i babcia, ale mlodzi ludzie co uwazaja za fajna forme wypoczynku.

   • 33 0

  • Gorące pozdrowienia z Rodos.

   Mojego ;)

   • 16 2

  • ROD-os w Oliwie :)

   ja mam 37 i też sobie wypoczywam tam po pracy:P
   wolę to niż siedzenie z nosem przed TV
   wiem jak smakują prawdziwe warzywa i owoce!

   • 13 1

 • nielegalne mieszkanie (6)

  Niech miasto zrobi porządek z tymi co mieszkają na działkach i czują się bezkarnie.Tak być nie powinno

  • 105 44

  • No właśnie, co z pełnowymiarowymi domami/willami postawionymi

   niezgodnie z prawem na działkach?

   • 36 4

  • Zazdrość!! (2)

   Kto Ci broni postawić domek na działce, zresztą widzę masz zasadę "nie znam się to się wypowiem"
   pokaż mi jakąś chate na działce zbudowaną nielegalnie??
   Na każdym ROD-zie jest zarząd i on pilnuje przepisów, każda chata postawiona trzyma się przepisów prawa, a to że ktoś ryzykuje i stawia chate na 20-30 lat może mniej, bo a nuż przepisy się zmienią to jego sprawa i jego portfela, jest obrotny i ma chęci wydać kase na domek to stawia, a może nie stać kogoś po prostu na mieszkanie i kredyt 200tyś bo na śmieciówce jedzie, a ma możliwości inne to korzysta, w PL jest tak że jak ktoś ma lepiej ode mnie to musze mu dowalić taką mamy niestety zasade przykre...

   • 15 41

   • co konkretnie chciales przekazac?

    Ze jesli ktos ryzukuje lamiac prawo, to jest cwany?

    • 30 2

   • Nadzór budowlany

    Są ogranicznenia do altan 25 i 35 metrów kwadratowych.
    Nie wolno większych chyba że ma się pojawić Nadzór Budowlany który dowali dużą karę i da nakaz rozbiórki...
    Zawiadomić nadzór może każdy... Jak ktoś mieszka w takim domku to też jest to zabronione gdyż nie przewiduje tego sposób użytkowania takiej nieruchomości - tu też może być grzywna od Nadzoru...

    • 17 2

  • egoiści

   ciekawe gdyby pani nie maiła gdzie mieszkać , ludzi zmusza do tego sytyłacja finansowa , banki odmawiają kredytu .... to gdzie pod most ? to sie nazywa egoizm abo zal d*pę ściska, że inni sobie potrafią poradzić .

   • 3 4

  • A w czym ci to przeszkadza że mieszkają ,co przychodzą do ciebie po pomoc -jak pies sołtysa -sam nie zeżrę i tobie nie dam

   • 1 0

 • Rodzinne lub Pracownicze Ogrody Dzialkowe to zielone pluca w miescie (6)

  ROD to zielone parki oraz zielone pluca w miescie za darmo samorzad tu nic nie doplaca a dzialkowcy torza zielone parkiz wlasne pieniadze
  Nic nie burzcie tak tez jest w Hamburgu czy w Berlinie

  • 97 21

  • (2)

   buahaha zielone parki, płuca maista? co za bzdury, sa to tereny zamkniete i czesto przypominaja slumsy, kazdy postawi sobie klocka altane nie wiadomo z czego nazbiera smieci ktore trzyma na dzialce, bo polacy lubia kolekcjonowac niepotrzebne rzeczy, płucami miasta może być las ale nie drzewa owocowe i rzodkiewki

   • 20 18

   • Następny, który nie był, ale wie. (1)

    • 11 4

    • akurat większość RODów jest pozamykana i jedyne co oglądać można to bramę od zewnątrz

     • 4 2

  • I w ...

   ... Kopenhadze:).

   • 5 0

  • Takie działki to antidotum na wszechobecny beton i asfalt.

   Uwzględnia się je w nowoczesnym planowaniu przestrzennym miast, gdzie bardzo ważna jest wszelka zieleń. Tylko sęk w tym, że tego nie rozumieją planiści z Biura Rozwoju Gdańska - tam panują poglądy z czasów PRL.
   Dla wyjaśnienia: nie mam działki ogrodniczej, a swoją opinię opieram na rzetelnych opracowaniach niezależnych planistów przestrzeni publicznej. Tacy jeszcze są w Gdańsku, ale nie w BRG.

   • 5 0

  • to otwórzcie te cuda

   dla pospólstwa. Chętnie przyjdę do Was z czwórką dzieci i psem.

   • 2 2

 • Czy taki dziwny twór jak "użytkowanie wieczyste" istnieje w jakichś innych krajach? (7)

  W tekście też pada ciekawe sformułowanie "pani Hanna, jest właścicielką prawa do użytkowania ogródka działkowego..."
  Jak można być właścicielem prawa?

  • 56 15

  • Pani Hannie np. przysługuje prawo użytkowania

   niestety dziennikarze to w większości debile, którzy z racji zawodu muszą znać się na wszystkim, czyli na niczym.

   • 17 1

  • A co nas obchodzą inne kraje? (1)

   Nie musimy się dostosowywać.

   • 3 3

   • ale wskazane jest czerpać skuteczne rozwiązania...

    • 6 0

  • tak, np. w Niemczech

   • 6 0

  • Każdy prawnik ci to powie - nabywa się PRAWO a nie przedmiot

   Niezależnie czy to będzie ogródek działkowy czy samochód.

   • 2 1

  • Tak jak prawo spółdzielcze !

   • 1 0

  • a jak można swoje ciężko zarobione pieniądze oddać za użytkowanie działki-komuna była ale upadła-więc co niektórzy powinni zapomnieć żyjemy w kraju demokratycznym-i moim zdanie chcesz mieć działkę (bo to poświęcenie i praca)-oraz pieniądze włożone w nią to se miej ,a jak nie chcesz to morda w kubeł i leż

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17750 zł/m2
Gdynia Orłowo
16800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16600 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
16250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15600 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
12050 zł/m2
Gdynia Orłowo
11600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl