• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogródki działkowe: użytkowanie wieczyste i co potem?

Małgorzata Zimnoch
7 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste. Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste.

Rodzinne ogrody działkowe to hektary atrakcyjnej ziemi, oddane nieodpłatnie w użytkowanie lub użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców. Czy po wygaśnięciu umów zawartych z miastem lub Skarbem Państwa, na terenach działek wyrosną - na przykład -nowe osiedla?



Rodzinne ogrody działkowe to:

Nasza czytelniczka, pani Hanna, ma ogródek działkowy w Brzeźnie. Teren jest atrakcyjny i pani Hanna zastanawia się, czy w przyszłości - nawet dalekiej - ona lub jej spadkobiercy mogą liczyć na rekompensatę w przypadku likwidacji ogrodu.

- Nasze działki mają użytkowanie wieczyste bodajże do 2038 roku. Zastanawiamy się razem z córką, czy po tym okresie miasto przejmie teren działek i będziemy mieć prawo do odszkodowania, które, za taki teren, powinno być spore.

W Trójmieście funkcjonuje ok. 110 rodzinnych ogródków działkowych, z czego zdecydowana większość - bo 82 - znajduje się w  Gdańsku. Te największe to ROD im. Reja w Gdyni - 1386 działek i ROD Rębiechowo w Gdańsku - ponad 1100 działek. Za najbardziej atrakcyjne uważa się te na Stogach. 

Rodzinne ogrody działkowe w Polsce funkcjonują na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. Jak wyjaśnia Artur Lemański, starszy inspektor ds. terenowo-prawnych gdańskiego zarządu Polskiego Związku Działkowców, w Trójmieście PZD posiada dwa tytuły prawne do nieruchomości jako organizacja.

- Jest to użytkowanie, czasem nazywane zwykłym, i jest ono uregulowane w kodeksie cywilnym, występuje często przy starych ogrodach działkowych, których tereny były oddawane w użytkowanie na podstawie decyzji administracyjnych oraz użytkowanie wieczyste - również uregulowane w kodeksie cywilnym, ustanawiane w latach 1997 - 2001 w formie aktów notarialnych. Nasze użytkowania wieczyste zostały ustanowione w latach 199 - 2001 i będą się kończyć w okresie 2037 - 2041.

Wyjątkiem są te tereny, które zostały przekazane PZD przy okazji likwidacji związanych z realizacją ważnego celu publicznego - np. w Gdańsku w wyniku ugody w 2014 r. przekazano w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat grunty zastępcze za zlikwidowane w części ogrody "Jantar", "Tęcza", "im. Tadeusza Kościuszki", "Przyszłość", "Jawor", "Zaspa" oraz "im. Obrońców Poczty Polskiej" w związku z realizacją przedsięwzięć Euro 2012. Użytkowanie wieczyste wygaśnie tam dopiero w 2054 r.

Czytaj też: Kupujemy ogródek działkowy. Na co zwrócić uwagę?

Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego. Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego.
Z zasady przekazanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wypadkach szczególnych dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat 40 - i to jest właśnie przypadek ogrodów działkowych. Co istotne, po upływie tego okresu prawo użytkowania wieczystego nie musi wygasnąć, chyba że użytkownik wieczysty dopuści do takiego skutku poprzez swoje zaniechanie. Dlaczego? Otóż w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem terminu umowy użytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat.

Właściciel nieruchomości lub organ go reprezentujący w zasadzie nie może odmówić przedłużenia prawa użytkowania wieczystego. Odmowa jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

Czytaj też: Nowa Bulońska przetnie ogródki działkowe. A mieszka tam ok. 50 osób

Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475).
Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475).
- Miasto, ażeby nie przedłużyć użytkowania wieczystego musiałoby mieć inny, ważniejszy interes niż interes społeczny związany z działalnością ogrodu działkowego. Co kieruje nas do tego, że nieprzedłużenie byłoby zapewne związane z innym wykorzystaniem nieruchomości - tłumaczy Artur Lemański. Wszystko to razem skutkowałoby likwidacją ogrodu działkowego - co wiązałoby się z realizacją obowiązków likwidacyjnych (nieruchomość zastępcza, odszkodowania itp.). Na pewno nie zajdzie sytuacja, że prawo użytkowania wieczystego wygaśnie, a władze wykorzystają ten fakt do likwidacji ogrodu bez żadnych odszkodowań.

Czy oznacza to, że działki z prawem użytkowania wieczystego są nietykalne? Wygaśnięcie użytkowania wieczystego z powodu zaniechania PZD raczej nie nastąpi, a zmiany prawa trudno się spodziewać, bo każda wzmianka ustawodawcy dotycząca modyfikacji prawa użytkowania gruntów, na których funkcjonują działki, spotyka się z oporem społecznym. I nic dziwnego - działki w Polsce mają stuletnią tradycję, a z uroków wypoczynku w rodzinnych ogródkach korzysta kilka milionów rodaków.

Gdańsk:
- 33 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 48 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie obu praw (użytkowania i użytkowania wieczystego - w przybliżeniu po pół ogrodu)
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Gdańsku - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
 
Sopot:
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Sopocie - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
 
Gdynia:
- 9 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 13 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego

Często zdarza się, że ogród korzysta z nieruchomości jednocześnie na podstawie użytkowania i użytkowania wieczystego (np. 90 proc. ogrodu to nieruchomości w użytkowaniu wieczystym, a 10 proc. to nieruchomości w użytkowaniu).

Szukasz ogródka działkowego? Sprawdź oferty w bazie Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (127)

  • mam działkę i jestem zadowolona a pyszczą ci co chcą mieć pod nosek wszystko podane bez roboty dla tego im nie tylko ogródki przeszkadzają

    • 4 0

  • (1)

    także mam działkę ale nie zgadzam się z zamieszkiwaniem na działkach kosztem prawdziwych działkowców, ci co mieszkają to cwaniacy nie płacący co miesiąc zaśmieci , czynszu i innych opłat np. od nieruchomosci i za obsługę.

    • 7 2

    • I dlatego przeniesienie dzialek za |Obwodnicę ich zniechęci - za daleko do Cantrum i miejsc "operowania".

      • 0 1

  • lepiej mieszkać na działkach za niweielkie pieniądze a swoje wynająć lub sprzedać to dopiero interes. na działkach nie ma miesięcznego czynszu i jest fajnie luz blus . Dzieci także fajnie się wychowuje i jeszcze MOPS dopłaca .
    I można w takich warunkach wychowywać dzieci ???

    • 1 1

  • Działki za obwodnicę - straszą tylko a Masto i mieszkańcy muszą mieszkać za miastem. Działki w centrum miasta przeczą idei "wypoczynku na świerzym powietrzu", zachęcają też do łamania prawa i powstawania nielegalnych domów i kolejnych "Meksyków". Wpływają także na wzrost cen nieruchomości (działek budowlanych) w Centrum.

    • 3 5

  • Ale język polski to ty szanuj

    nie można pisać, że ktoś jest "właścicielem prawa użytkowania". To masło maślane. Sugerujesz w ten sposób, że komuś przysługuje prawo własności w stosunku do prawa użytkowania.

    • 6 0

  • działki ogrodnicze nie są własnością działkowca ani PZD . Działkowcy tylko bawią się w ogrodników i dbają o ich wygląd, ale co niektórym pseudo działkowcom zamieszkującym nielegalnie na działkach wydaje się że są właścicielami ziemskimi.

    • 5 0

  • jestem za

    fajnie być działkowcem, ale na ogrodzie prawdziwym, gdzie nie ma zamieszkiwania, wielkich altan, jest szacunek do sąsiada, zarząd wie co robi zna prawo, szamba nie wylewa się do rowu, ale gdzie te ogrody, bo ja takiego nie znalazłam w całym okręgu, to co jest to potworki stworzone przez PZD

    • 4 3

  • fasco

    Moja babcia na ogrudek przy domku jedno rodzinnym ma 84lata Tomek wykupiła na własność jak się wprowadzała do niego wraz została ogródek za ktury płaciła iles lat ze dzierzawiła potem w urzędzie miasta odbyło się spotkanie w sprawie ogródków sąsiedzi poszli na te spotkanie dali im za darmo ogródki i na własność moja babcia okular pracowała i niezdorzyła na spotkanie aż 3 lata temu dali jej ogrudek na własność żeby go spłaciła na małom emeryturę z 1200zl co miesioc musi płacić 400zł leki jej kosztujom opłaty nadzienie też bo jakiś urząd miasta doparzyl się ze nie ma na własność bo nieposzla na spotkanie a urzędnik do którego byłem powiedział ze za puzno już zero szacunku wobec starszych ludzi jak tak można okradać odnowa a co z sosadami gdzie tu sprawiedliwość

    • 1 0

  • oooooooo

    susza ,smrod betonu,popiolu i asfaltu,tego chcemy przy wyjsciu na balkon.tereny zielone blokujace smog w kolo miast ,to zycie,bez alergii astmy i rozedmy pluc.wytnijcie drzewa,zabetonujcie mista,ogrdy rzy domkach a pozyjemy.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane