• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogródki działkowe: użytkowanie wieczyste i co potem?

Małgorzata Zimnoch
7 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste. Większość rodzinnych ogrodów działkowych w Trójmieście funkcjonuje na podstawie umów o użytkowanie wieczyste.

Rodzinne ogrody działkowe to hektary atrakcyjnej ziemi, oddane nieodpłatnie w użytkowanie lub użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców. Czy po wygaśnięciu umów zawartych z miastem lub Skarbem Państwa, na terenach działek wyrosną - na przykład -nowe osiedla?



Rodzinne ogrody działkowe to:

Nasza czytelniczka, pani Hanna, ma ogródek działkowy w Brzeźnie. Teren jest atrakcyjny i pani Hanna zastanawia się, czy w przyszłości - nawet dalekiej - ona lub jej spadkobiercy mogą liczyć na rekompensatę w przypadku likwidacji ogrodu.

- Nasze działki mają użytkowanie wieczyste bodajże do 2038 roku. Zastanawiamy się razem z córką, czy po tym okresie miasto przejmie teren działek i będziemy mieć prawo do odszkodowania, które, za taki teren, powinno być spore.

W Trójmieście funkcjonuje ok. 110 rodzinnych ogródków działkowych, z czego zdecydowana większość - bo 82 - znajduje się w  Gdańsku. Te największe to ROD im. Reja w Gdyni - 1386 działek i ROD Rębiechowo w Gdańsku - ponad 1100 działek. Za najbardziej atrakcyjne uważa się te na Stogach. 

Rodzinne ogrody działkowe w Polsce funkcjonują na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. Jak wyjaśnia Artur Lemański, starszy inspektor ds. terenowo-prawnych gdańskiego zarządu Polskiego Związku Działkowców, w Trójmieście PZD posiada dwa tytuły prawne do nieruchomości jako organizacja.

- Jest to użytkowanie, czasem nazywane zwykłym, i jest ono uregulowane w kodeksie cywilnym, występuje często przy starych ogrodach działkowych, których tereny były oddawane w użytkowanie na podstawie decyzji administracyjnych oraz użytkowanie wieczyste - również uregulowane w kodeksie cywilnym, ustanawiane w latach 1997 - 2001 w formie aktów notarialnych. Nasze użytkowania wieczyste zostały ustanowione w latach 199 - 2001 i będą się kończyć w okresie 2037 - 2041.

Wyjątkiem są te tereny, które zostały przekazane PZD przy okazji likwidacji związanych z realizacją ważnego celu publicznego - np. w Gdańsku w wyniku ugody w 2014 r. przekazano w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat grunty zastępcze za zlikwidowane w części ogrody "Jantar", "Tęcza", "im. Tadeusza Kościuszki", "Przyszłość", "Jawor", "Zaspa" oraz "im. Obrońców Poczty Polskiej" w związku z realizacją przedsięwzięć Euro 2012. Użytkowanie wieczyste wygaśnie tam dopiero w 2054 r.

Czytaj też: Kupujemy ogródek działkowy. Na co zwrócić uwagę?

Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego. Likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w przypadku ważnego interesu społecznego. Na takiej właśnie podstawie likwidowano ogrody przed Euro 2012 w związku z budową m.in. stadionu i Trasy Słowackiego.
Z zasady przekazanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wypadkach szczególnych dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat 40 - i to jest właśnie przypadek ogrodów działkowych. Co istotne, po upływie tego okresu prawo użytkowania wieczystego nie musi wygasnąć, chyba że użytkownik wieczysty dopuści do takiego skutku poprzez swoje zaniechanie. Dlaczego? Otóż w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem terminu umowy użytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat.

Właściciel nieruchomości lub organ go reprezentujący w zasadzie nie może odmówić przedłużenia prawa użytkowania wieczystego. Odmowa jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

Czytaj też: Nowa Bulońska przetnie ogródki działkowe. A mieszka tam ok. 50 osób

Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475).
Trybunał Konstytucyjny w 2008 r. uznał, że uzależnienie likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody PZD jest niezgodne z Konstytucją RP (Dz. U. Nr 223, poz. 1475).
- Miasto, ażeby nie przedłużyć użytkowania wieczystego musiałoby mieć inny, ważniejszy interes niż interes społeczny związany z działalnością ogrodu działkowego. Co kieruje nas do tego, że nieprzedłużenie byłoby zapewne związane z innym wykorzystaniem nieruchomości - tłumaczy Artur Lemański. Wszystko to razem skutkowałoby likwidacją ogrodu działkowego - co wiązałoby się z realizacją obowiązków likwidacyjnych (nieruchomość zastępcza, odszkodowania itp.). Na pewno nie zajdzie sytuacja, że prawo użytkowania wieczystego wygaśnie, a władze wykorzystają ten fakt do likwidacji ogrodu bez żadnych odszkodowań.

Czy oznacza to, że działki z prawem użytkowania wieczystego są nietykalne? Wygaśnięcie użytkowania wieczystego z powodu zaniechania PZD raczej nie nastąpi, a zmiany prawa trudno się spodziewać, bo każda wzmianka ustawodawcy dotycząca modyfikacji prawa użytkowania gruntów, na których funkcjonują działki, spotyka się z oporem społecznym. I nic dziwnego - działki w Polsce mają stuletnią tradycję, a z uroków wypoczynku w rodzinnych ogródkach korzysta kilka milionów rodaków.

Gdańsk:
- 33 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 48 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie obu praw (użytkowania i użytkowania wieczystego - w przybliżeniu po pół ogrodu)
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Gdańsku - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
 
Sopot:
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 2 ogrody, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego
- 1 ogród, który położony na granicy Gdańska i Sopotu, w Sopocie - korzysta z nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
 
Gdynia:
- 9 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania
- 13 ogrodów, które zajmują nieruchomości na podstawie prawa użytkowania wieczystego

Często zdarza się, że ogród korzysta z nieruchomości jednocześnie na podstawie użytkowania i użytkowania wieczystego (np. 90 proc. ogrodu to nieruchomości w użytkowaniu wieczystym, a 10 proc. to nieruchomości w użytkowaniu).

Szukasz ogródka działkowego? Sprawdź oferty w bazie Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (127)

  • Mnie osobiscie dzialkowicze nie przeszkadzaja. Jedyne czego bym chcial to tego by domki na dzialkach byly w miare ujednolocone tak by nie bylo balaganiarskiego nieporzadku.

    • 18 5

  • a ja mam działkę na Jasieniu,płacę grosze i mieszkam w willi (1)

    którą sam wybudowałem. a Wy musiecie spałacać kredyty.
    No i mnie też stać na ośmiorniczki

    • 15 10

    • niesioł to ty ?

      • 4 0

  • ogrody za miasto (3)

    Ogrody są ok ale nie w centrach miast czy dzielnic. Te z Małego Kacka powinny zostać wyprowadzone natychmiast a tereny przy rzece uporządkowane. Tego chce 8 tys mieszkańców dzielnicy ale niestety dla UM Gdynia ważniejsze jest zadowolenie 400 działkowiczów .

    • 12 16

    • tam jest 400 działek? (1)

      no to działkowiczów masz min 4 razy tyle, bo z działek korzystają całe rodziny, więc nie mów, że to jakaś mała grupka

      • 10 4

      • no właśnie

        skoro 4 x 400 to jest 1600 osób dziennie jak sam wyliczyłeś, to pytam gdzie się podziewają nieczystości od takiej dużej liczby ludzi jeżeli nie ma kanalizy. Wiadomo, wieczorem wszystko wędruje do rzeki

        • 0 1

    • aa

      Ja też mieszkam i pierwszy raz słyszę że wszyscy są za... tam większość co ma działkę to właśnie mieszkańcy Małego Kacka!!!

      • 0 0

  • Ludzie kupujcie działki! (2)

    Namawiam młodych ludzi do kupowania działek. Trwa wymiana pokoleniowa na ogródkach działkowych, wielu starszych właścicieli pozbywa się ogródków z uwagi na brak sił do pracy. To znakomita okazja dla młodych rodzin, żeby mieć kawałek spokoju i relaksu w mieście. Widzę też że wielu młodych właścicieli bardzo dba o działki i to jest super.

    • 46 3

    • działki (1)

      Gdynia działki na trasie Wielkopolska-Wzgórze Nowotki zimą zapach palonych
      śmieci, opon i innych gum to te zielone płuca miasta. jeżdże tamtędy rowerem codziennie, teraz wiosną i latem też palą ,bo tam mieszkają i te sterty śmieci przy alejce rowerowej plus patologia przy sklepiku pijąca piwo i z nienacka wychodząca na ścieżkę i to wszystko w centrum Gdyni słynącej z innowacyjnośći.

      • 2 5

      • ponosi Cie , smigam czesto tą trasą i nie podzielam Twojego zdania

        • 2 0

  • A ja jestem za dzialkami. To jest wspanialy wypoczynek na lonie natury. Nie kazdy chce przebywac tylko w betonie.

    • 27 3

  • działki mają jeden niezaprzeczalny

    i zupełnie obiektywny plus - póki są, to ziemia jest względnie bezpieczna, bo takie krzaki i altanki łatwo zaorać. co innego gdy za taki teren weźmie się deweloper... powstanie kolejne osiedle z nęcącymi idiotów nazwami typu Słoneczna Przystań albo kolejna Biedra. nie łudźcie się, parku dla wszystkich nikt nie zrobi.

    • 23 2

  • młodzi ludzie

    coraz częściej właścicielami działek ogrodniczych są młodzi ludzie i bardzo o nie dbają. odnawiają altanki lub budują nowe, znaczną część działki zwykle zajmuje trawnik dla celów rekreacyjnych. jeśli do tego sąsiedzi ma się miłych, nie głośnych sąsiadów- jest super.

    • 26 1

  • ogródki działkowe

    Ogródki są i jest super, ludzie mieszkają i płacą za użytkowanie ogrodu 250-300 zł.. na rok mieszkanie w bloku 450 zł. miesięcznie i tutaj PZD ma pole do popisu, opłaty dla mieszkających których władza melduje podwyższyć ich nic nie interesuje ponieważ Zarząd wszystko załatwi i wywóz śmieci i porządek zrobi i fajnie jest.

    • 3 2

  • .

    A jak prezes tez mieszka na działce to ok?

    • 6 0

  • Działki TAK ale dla prawdziwych działkowców a nie mieszkających na nich (1)

    • 7 2

    • Ustawa rządowa z dnia 13.grudnia 2013 -na działkach jest zakaz mieszkania Prezydencie GDAŃSKA proszę trzymać się ustawy

      • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane