• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ogrody deszczowe. Miasta i deweloperzy coraz skuteczniej dbają o małą retencję

Joanna Puchala
27 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Flora by Hanza to jedna z powstających inwestycji, w której zostały uwzględnione ogrody deszczowe. Flora by Hanza to jedna z powstających inwestycji, w której zostały uwzględnione ogrody deszczowe.

Ogrody deszczowe wspomagają zatrzymanie i wykorzystanie wody opadowej już w miejscu, gdzie ta woda spadnie. Szczególnie w miastach to dobry sposób na tzw. małą retencję - zmniejszanie ilości wody oddawanej do kanalizacji deszczowej oraz zalewającej ulice i domy. W niedalekiej przyszłości, także w Trójmieście, ogrodów deszczowych będzie powstawało coraz więcej, bo przy swoich inwestycjach projektują je deweloperzy, a miasta są coraz bardziej skuteczne w ich zakładaniu.



Ogrody deszczowe:

Ogrody deszczowe są rodzajem budowli hydrotechnicznych. Ich zadaniem jest zbieranie wody opadowej, zatrzymywanie jej i wykorzystywanie na potrzeby roślin. Wyglądem przypominają zwyczajne ogrody - można nadawać im dowolne kształty i formy. Różnią się jednak doborem roślin. Te znajdujące się w ogrodach deszczowe mają właściwości hydrofitowe, co oznacza, że szczególnie "lubią wodę".

Ogrody deszczowe w nowych inwestycjach



Ogród deszczowy powstaje przy inwestycji Flora by Hanza, realizowanej przez firmę Hanza Grupa Inwestycyjna przy ulicy Niepołomickiej. To jeden z deweloperów, który dostrzegł, że ogrody deszczowe są nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku budowlami hydrotechnicznymi, które pomagają w zarządzaniu retencją wody w przestrzeni miejskiej.

- W ostatnich latach ogrody deszczowe, dzięki swoim walorom ekologicznym, zyskują popularność jako inwestycje miejskie. Nas - jako dewelopera - urzekły natomiast szeregiem odczuwalnych na co dzień korzyści, które możemy zaoferować przyszłym mieszkańcom nowego osiedla. Ogrody deszczowe są przyjemne dla oka, oczyszczają i odświeżają powietrze oraz zmniejszają roczną amplitudę temperatur, co jest najbardziej odczuwalne w trakcie letnich upałów. Wraz z innymi rozwiązaniami tzw. zielonej infrastruktury, ogrody deszczowe pomogły nam w stworzeniu przestrzeni, która harmonijnie łączy zielony krajobraz południowego Gdańska z nowoczesną zabudową mieszkaniową. Wierzymy, że dzięki takim technologiom, w przyszłości zobaczymy więcej prawdziwie zielonych inwestycji, które staną się remedium na postępującą "betonizację" tkanki urbanistycznej Trójmiasta - mówi Paweł Kończyński z Hanza Grupa Inwestycyjna.
 • Wstępna wizualizacja osiedla Wzgórze Zinglera, które Yareal planuje zrealizować przy ulicy Sobótki w Gdańsku, w miejscu, gdzie kiedyś był oddział TVP. Budynki mają być otoczone ogrodami deszczowymi.
 • Ogrody deszczowe są nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku budowlami hydrotechnicznymi, które pomagają w zarządzaniu retencją wody w przestrzeni miejskiej.
 • Ogrody deszczowe w inwestycji Flora by Hanza.
 • Ogrody deszczowe w inwestycji Flora by Hanza.

Ciekawym przykładem może być też inwestycja Wzgórze Zinglera przy ulicy Sobótki 15 we Wrzeszczu. Inwestycja jest na etapie ostatecznego projektowania i  przygotowania, ale deweloper Yareal i współpracujący z nim projektanci dostrzegli, jak ważne ze względu na położenie inwestycji na wzniesieniu będzie otoczenie budynków nie tylko ogrodami, bez których trudno wyobrazić sobie inwestycję o podwyższonym standardzie, ale właśnie ogrodami deszczowymi, które pomogą w zatrzymywaniu wody i będą zapobiegać spływaniu jej w niższe partie Wrzeszcza.

Sopot i Gdynia. Dofinansowanie na wykorzystanie wody deszczowej



Ogrody deszczowe dobrze sprawdzają się zarówno przy domach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Dzięki pogłębieniu ogrodu lub wyposażeniu go w odpowiedni zbiornik możemy gromadzić wodę opadową na własne potrzeby. Naprzeciw takim rozwiązaniom wychodzi miasto Sopot - od 2011 roku gmina dofinansowuje projekty wykorzystywania wody deszczowej m.in. do podlewania przydomowych ogródków.

Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie finansowe na wykonanie systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Dotacja wynosi 50 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 1 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz 5 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego.

Można więc korzystając z dofinansowania założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, ale też postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

- Jest spore zainteresowanie, mieszkańcy dzwonią i pytają o procedurę. Mamy już cztery zgłoszenia, w kolejnym etapie zgodnie z procedurą mieszkańcy, którzy są zainteresowani dopłatą, będą składać konkretne wnioski - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.
Wnioski można składać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędy Miasta Sopotu.

W lipcu ubiegłego roku uchwałę o dofinansowywaniu ogrodów deszczowych podjęli także gdyńscy radni. Dotacja nie może tu przekroczyć 10 tys. zł oraz wynieść może maksymalnie 60 proc. poniesionych przez inwestora kosztów. Aby uzyskać dofinansowanie trwałość inwestycji musi wynieść minimum 5 lat.

Czytaj więcej: ogrody deszczowe w Gdyni


Wcześniej, aby zachęcić gdynian do projektowania i urządzania ogrodów deszczowych na swoich posesjach miasto ogród deszczowy założyło przy Infoboksie oraz przy ulicy Śliwkowej, czyli na rewitalizowanym gdyńskim "Meksyku".

Wnioski w sprawie dofinansowania ogrodów deszczowych składa się w Gdyni w Referacie Ekorozwoju Wydziału Środowiska.

Ogród deszczowy na ul. Śliwkowej na gdyńskim "Meksyku" spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale ma także poprawić wizerunek osiedla. Foto z lipca 2018 roku. 

Ogród deszczowy na ul. Śliwkowej na gdyńskim "Meksyku" spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale ma także poprawić wizerunek osiedla. Foto z lipca 2018 roku.

Gdańskie ogrody deszczowe



Oczywiście także w Gdańsku powstają specjalne miejskie ogrody deszczowe, których głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, także z powierzchni utwardzonych. Chociaż każdy z ogrodów jest inaczej zaprojektowany, to każdy z nich spełnia swoją rolę i jest obsadzany roślinnością hydrofitową. Zasadzenie gatunków takich jak m.in.: knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna sprawia, że tereny zamieniają się w zbiorniki retencyjne. Dodatkowo ogrody deszczowe mają też funkcję oczyszczającą, gdyż eliminują z gleby metale ciężkie.

Ogrody i architekci krajobrazu. Znajdź firmę w Trójmieście która zaprojektuje i wykona ogród deszczowy


Gdańskie ogrody deszczowe znajdują się m.in. przy ul. Zakopiańskiej 40, przy placu Bpa. O`Rourke na Dolnym Wrzeszczu, pomiędzy budynkami przy ul. Stryjewskiego 9 i 11 oraz przy ul. Kaczeńce na Stogach, na skrzyżowaniu ulic Radiowej i Radarowej na Matarni, przy ul. Azaliowej w Kokoszkach.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje sugestie miejsc zakładania ogrodów deszczowych Gdańskim Wodom, najlepiej w wiadomościach na stronie spółki na Facebooku.

Miejsca

Opinie (56) 9 zablokowanych

 • Bzdury........ (3)

  • 21 25

  • dlaczego? (1)

   akurat podejście uwzględniające małą retencję jest mądre, zdrowo-rozsądkowe i pragmatyczne ... to, że głupio się nazywa ( tak nośnie i modnie) - nie zmienia faktu, że zieleń w różnych formach i intensywności jest niezbędna do funkcjonowania nas w mieście i miasta jako organizmu

   • 16 0

   • A my mamy na środku osiedla fontannę, którą deweloper się chwalił w folderach. Woda tryska jak z pękniętej rury lub jak z hydrantu na amerykańskim filmie. Ale najciekawsze, że jej instalacja zalewa halę garażową. Niestety, mimo ze jest niesprawna musieliśmy za to cudo darowane nam przez dewelopera zapłacić. Co roku na początku sezonu jest naprawiana, a następnie do jesieni wyłączona. Jedyny plus innej instalacji to, że woda z dachów jest zbierana do zbiorników do podlewania roślin wokół bloków.

    • 6 2

  • Duzy szum o nic

   Od dawna Prawo Budowlane stanowi aby wody opadowe byly zagospodarowane na terenie dzialki. Developerzy tego nie robia bo prace ziemne sa drogie. Aby takie ogrody deszczowe spelnialy swoja role to pod nimi powinny sie znajdowac systemy rozsaczajace. Robi sie gleboki wykop, wykada sie go filtrujaca geowloknina, ustawia sie w nim konstrukcje azurowa (najczesciej modulowe skrzynki), owija sie ten "basen" wloknina i zasypuje. Deszczowke z dachow, podjazdow, parkingow podlacza sie do tego systemu. Taki podziemny zbiornik spokojnie przyjmie gwaltowne i intensywne opady a pozniej odda wode do gruntu. Mozna z niego tez podlewac rosnacy na nim ogrod. Wystarczy aby urzednicy wymagali takich rozwiazan od developerow a skoncza sie zalania miasta.

   • 12 2

 • Ironicznie można powiedzieć: "Kropla w morzu potrzeb". (1)

  Nie rozwiązuje to problemu, czyli uchwalania bezmyślnych planów zagospodarowania przestrzennego z minimalną ilością powierzchni biologicznie czynnej.

  Takie 20m^2 ogrodu deszczowego może ładnie wygląda, ale nie wystarczy. Znamienne i bardzo smutne jest też zdanie:"...otoczenie budynków nie tylko ogrodami, bez których trudno wyobrazić sobie inwestycję o podwyższonym standardzie". Kawałek zieleni, który według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku powinien wynosić przynajmniej 25% przy każdej inwestycji mieszkaniowej, jest traktowany obecnie jako "wyższy standard"

  • 55 8

  • Zacznijmy od siebie.

   Proszę zburzyć swoją chałupę (jeśli jest) i zrobić tam łąkę. A potem zmieniać w czyjejś własności pow. biol. czynną. Na marginesie nie widziałem jeszcze planu z 25%, zwykle jest 50% a nawet 70%. Chyba, że w ścisłym centrum, ale to margines i tam powinna odebrać to deszczówka.

   • 0 2

 • Co z nowa ul. Swietokrzyską...? tam horror od czasów Budynia mamy..? (8)

  • 19 20

  • (4)

   Pretensje do developerów i ludzi kupujących tam mieszkania

   • 7 4

   • Chyba do miasta, ze daja pozwolenia na budowe. Szok. Na zach, w pierwszej kolejnosci dewelop. musi drogi wybudowac (3)

    pozniej pozwolenia na budowe. Ale mielismy 20 lat Adamowicza i teraz z deszczu pod rynne

    • 4 9

    • jakby tak było to by mieszkania na tym zad*piu kosztowały po 12tys za metr.

     • 7 1

    • Czy Adamowicz uchwalał ustawy? (1)

     Pretensje kieruj do swoich posłów.

     • 1 2

     • Miasto zgody wydaje czyli Pełowskie samorzady, urzedniki?

      • 0 0

  • Po co?

   Setki milionów wywalić, by jeszcze bardziej zakorkować dolny taras? Jedź przed lub po szczycie komunikacyjnym. Ewentualnie na rower się przesiądź.

   • 8 0

  • wystarczy aby te tysiące słoików przesiadło się na autobusy. Ale juz od 6 rano tysiące ludzi stają w korku od samego bloku aż do miasta i narzeka na zatory.

   • 6 1

  • Kos rzadzi tym miastem cudów?

   • 2 0

 • Kocham te wizualizacje... (4)

  ...z hektarami zieleni :) W praktyce jak to wygląda - wszyscy wiemy.

  • 65 2

  • płot (3)

   no i płot koniecznie trzeba dodać, którego zwykle na wizualizacjach nie widać. ostatnio zauważyłem, że na zaspie nawet wielkie bloki ogradzają. masakra, przejść się nie da.

   • 4 0

   • płot musi być .

    W Gdańsku na Szadółkach , jeden deweloper / Dekpol / zbudował 3 osiedla , Osiedle Zielone Etap i, ii, iii i oczywiście odgrodził je wzajemnie od siebie solidnymi płotami / niczym getta /. Widocznie takie coś to teraz jest już normą w naszym kraju .

    • 1 0

   • Wspólnocie mieszkańców nowego osiedla zwykle oferuje się ogrodzenie go. Czemu? Pewnie ktoś na tym zarabia. Jednak mieszkańcy sami o tym decydują i są osiedla, gdzie taka propozycja została z góry odrzucona. Inni lubią się ogradzać się płotem. Czemu? Może innego modelu otoczenia nie znają, może boją się miasta, kto wie...

    • 0 0

   • Nie będzie płotu, bo uchwała krajobrazowa zabrania :)

    • 0 0

 • Ciekawe, że w Gdansku te ogrody powstały głównie w miejscach, które są końcowymi odcinkami spływu deszczówki (1)

  Stogi, Dolny Wrzeszcz...
  Wg mnie z punktu widzenia interesu miasta znacznie bardziej wskazane byłoby zakładać takie ogrody w wyższych i bardziej stromych miejscach.

  • 25 2

  • Stogi

   Stogi same sobie wodę dostarczają, leżą na wyspie otoczonej wałem bo to depresja, i tam mimo to się to sprawdza.

   • 0 0

 • dlaczego ja dookoła widzę zabetonowane osiedla? (2)

  wyłożone kostką parkingi, które i tak nie mieszczą wszystkich samochodów i totalny niedobór terenów zielonych???

  • 45 2

  • (1)

   Ponieważ niestety tak jest. Ja też to widzę. Są przepisy, normy, warunki techniczne i oczywiście Prawo budowlane, które na to pozwalają. Co do miejsc parkingowych, wylicza się ich ilość, w stosunku do powierzchni całkowitej lub w stosunku do ilości mieszkań, a teraz, przy obecnym socjalu, na kupno samochodu może pozwolić sobie duża rzesza. Obecnie na mieszkanie ma przypadać 1,2 miejsca parkingowego, a często rodzina posiada dwa, trzy a nawet cztery auta.

   • 3 0

   • a teraz, przy obecnym socjalu, na kupno samochodu może pozwolić sobie duża rzesza.

    aha - socjal na to wpływa......rupiecie kosztują mniej niż jako taki rower więc słabe porówna nie

    • 0 1

 • Deweloperzy i interes mieszkańców (1)

  Deweloperzy i interes mieszkańców, tylko jeśli jest przy okazji.
  A to, że po każdej ulewie Wrzeszcz jest zalewany, to zasługa konkretnych deweloperów,
  gdybym zaczął ich wymieniać ...

  • 16 4

  • Od kogoś pozwolenie na budowę dostali...

   • 1 0

 • refleksja (1)

  W Gdyni deweloperzy decydują chyba o wszystkim...

  • 10 2

  • W Gdańsku tez

   • 1 0

 • To nie Hanza dostrzegła, że ogrody deszczowe są super tylko Gdańskie Wody zmusiły ją do ich realizacji. Bez projektu małej retencji nikt teraz nie uzgadniania projektu kd. Nastały takie czasy; -)

  • 24 5

 • My tu sobie robimy piaskowe i trawkowe daszki (5)

  A tymczasem jeden parking przed marketem zalepia tyle powierzchni, co kilkanaście, czy kilkadziesiąt budynków oddaje w mikroretencji. Ale spoko, mieszkańcy się zrzucą. Bo zakupy trzeba robić samochodem, inaczej się nie da.

  • 19 4

  • do IKEA tramwaj nie dojedzie (1)

   zwłaszcza z Kartuz albo Kaliningradu

   • 1 3

   • Ojej. No faktycznie większość codziennych zakupów gdańszczan to meble

    Ikea jest jedna, biedronek i carefourow są setki. Zastanow się co wolisz - żeby szwedzka firma miała dobry interes na ruskich, czy powódź we wreszczu.

    • 2 0

  • (2)

   Ja najbardziej nie rozumiem czemu nie robia parkingow z trawa, tak jak jest na ergo arenie - te smieszne kratownice jakos wytrzymuja probe czasu i po 10 latach jeszcze sie nie rozlecialy, a praktycznie caly parking jest jednoczesnie trawnikiem ktory ma jakas retencje i do tego wyglada duzo bardziej przyjaznie.

   • 5 0

   • Bo w szpileczkach nie przejdziesz

    A i wózeczek z zakupami utknie

    • 1 0

   • Według przepisów taki parking może być wliczany w powierzenie zieloną, ze współczynnikiem 0,5, a nie jest brany do wliczania retencji, z tego co mi wiadomo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane