• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogrodzenie zgodnie z prawem

Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki, Hills LTS S.A.; Ewa Budnik
23 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jeśli ogrodzenie powstanie dokładnie na granicy dwóch działek koszty jego utrzymania ponoszą obie strony. Jeśli ogrodzenie powstanie dokładnie na granicy dwóch działek koszty jego utrzymania ponoszą obie strony.

Niebawem, z początkiem wiosny, pełną parą ruszą prace remontowe i budowlane. Między innymi powstawać zaczną nowe ogrodzenia. Zanim zabierzemy się za projekt i zakup materiałów budowlanych warto - jeśli będzie taka konieczność - zgłosić budowlę, bo od momentu zgłoszenia dokumentów trzeba czekać 30 dni z rozpoczęciem prac.



Czy twoim zdaniem budowa ogrodzenia powinna odbywać się na podstawie pozwolenia na budowę?

Prawo dość ogólnie określa warunki jakie powinno spełniać ogrodzenie nieruchomości. Przede wszystkim, zgodnie z art. 29 ust. 23 Ustawy Prawo budowlane, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodzenia.

Wymienione są tu jednak przypadki, w których przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia, należy zgłosić właściwemu organowi (w Trójmieście będą to wydziały architektury właściwych urzędów miejskich), chęć wybudowania ogrodzenia. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic ogrodzenia, mapę z jego przebiegiem oraz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.
Takiego zgłoszenia wymaga budowa ogrodzenia:
- od strony dróg;
- ulicy;
- placów;
- torów kolejowych;
- innych miejsc publicznych;
- w wysokości powyżej 2,20 m.

W przypadku gdy właściwy organ nie wniesie w formie decyzji sprzeciwu (w ciągu 30 dni od zgłoszenia), wówczas można rozpocząć budowę. W przypadku wydania sprzeciwu w formie decyzji, osobie składającej zgłoszenie przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Budowę należy rozpocząć w terminie dwóch lat od zgłoszenia.

Jeśli (w wymaganych przypadkach) nie dokonamy zgłoszenia możemy liczyć się z nakazem wstrzymania prac budowlanych lub nakazem rozbiórki - ogrodzenie uznane zostanie za samowolę budowlaną. Kontynuacja prac wiązała się będzie z koniecznością wniesienia opłaty legalizacyjnej lub innymi konsekwencjami (od grzywny, nawet do pozbawienia wolności).

Więcej na temat ogólnych wymagań, jakie powinny spełniać ogrodzenia nieruchomości znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156; § 41 − § 43):

- ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt;
- umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione;
- bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich;
- szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Z kolei to jakie skutki będzie miał wybór przebiegu ogrodzenie określa Kodeks Cywilny, w którym znajduje się tylko jeden artykuł odnoszący się do ogrodzenia nieruchomości - art. 154. Wprowadza on domniemanie prawne, iż między innymi mury, płoty i inne urządzenia podobne, znajdują się na granicy gruntów sąsiadujących i służą do wspólnego użytku sąsiadów. Artykuł 154 § 2 Kodeksu Cywilnego nakłada na korzystających z urządzeń znajdujących się na granicy obowiązek wspólnego ponoszenia kosztów ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia (uchwała SN z dnia 24 stycznia 2002 r., III CZP 75/01, OSN 2002). Warto zaznaczyć, że powyższy przepis odnosi się tylko do "ogrodzenia" znajdującego się w osi granicy nieruchomości.

Rygory art. 154 Kodeksu Cywilnego nie znajdują już zastosowania, w przypadku gdy ogrodzenie znajduje się nie na granicy, ale wyłącznie w obrębie danej nieruchomości; jest jej częścią składową. Właściciel nieruchomości korzystając z treści prawa własności jest uprawniony do ogrodzenia na przykład fragmentu swojej nieruchomości, nie jest zobowiązany również do wybudowania ogrodzenia w osi granicy pomiędzy nieruchomościami. W takim przypadku, ogrodzenie działki powinno znajdować się w jej obrębie, tj. żaden element takiego ogrodzenia nie może "wystawać, wychodzić" poza te granice.

W aktualnym stanie prawnym, brak jest samodzielnej, legalnej definicji "ogrodzenia". Zgodnie z art. 3 ust. 12 Ustawy Prawo budowlane pojęcie "ogrodzenia" wchodzi w zakres pojęcia "urządzenia budowlanego". Ogrodzenie należy definiować jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (niezależnie czy będzie to płot, mur, czy żywopłot, etc.) mające na celu ochronę przed dostępem osób trzecich bądź zwierząt.
Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki, Hills LTS S.A.; Ewa Budnik

Opinie (70) 10 zablokowanych

  • Skoro ja mam odśnieżaćich chodnik miasta to niech miasto remontuje mój płot bo przylega on do ich chodnika.

    • 11 1

  • wyprowadzas się za miasto na wieś

    sołtys Cię po 4 literach całuje że nowy obywatel w terenie przybywa, masz kilka hektarów, do najbliższego sąsiada 200 metrów i brak głupich dyskusji czy płot przenosić czy nie...

    • 5 1

  • Za co gmina pobiera podatek od nieruchomosci i gruntowy jeżeli właściciel działki musi

    zrobić wszystko sam i na swój koszt. Chcesz mieć wodę i kanalizację to sobie zbuduj sam. Chcesz miec drogę dojazdową i chodnik do nieruchomosci to sobie zbuduj sam i nastepnie sam odsniezaj w zimie, a gmina nałoży jeszcze ekstra podatek (opłata adiacencka) za to ze wzrosła cena nieruchomosci bo jest droga, chodnik, woda i kanalizacja.

    • 10 1

  • czyli jak ogrodzenie nie przekracza 2,20 to nie muszę nic zgłaszać? (1)

    • 1 0

    • Z zapisu wynika, że nie musisz, ale tylko w przypadkach różnych od tych wyszczególnionych w artykule.

      • 1 0

  • Chciałbym mieć ładny płot.

    Mam wokół większości posesji wysoki płot zakończony drutem kolczastym. Nie wygląda to pięknie, ale byłem zmuszony taki postawić, ponieważ wcześniej nieustannie przechodzili przez niego grający w piłkę na boisku szkolnym po przeciwnej stronie wąskiej ulicy. Wchodzili po piłkę, która co rusz wpadała do mojego ogrodu. Przy okazji niszczyli również nasadzenia w ogrodzie. Poprzedni płot ulegał przez to systematycznemu niszczeniu i nic nie pomagały rozmowy z grającymi i z dyrekcją szkoły.
    Obecnie nikt nie odważa się przechodzić przez mój płot, a pierwsze próby skutecznie zniechęciły intruzów. Teraz wchodzą po piłkę przez furtkę, którą zresztą nigdy nie zamykałem na klucz, o czym informowałem zainteresowanych. Teraz nawet uważają, żeby nie czynić dodatkowych szkód w poszukiwaniu piłki. Ze swojej strony staram się traktować ich kulturalnie i nieraz pomagam im odnaleźć piłkę. Zdarzyło się kilka razy, że ktoś mocno i bezczelnie przegiął sprawę swoim zachowaniem, to wtedy zareagowałem ostro, ale zwykle jest OK.
    Jak widać, nie zawsze można mieć piękne ogrodzenie. Nieraz trzeba wybrać rozwiązanie, które wymusza sytuacja.

    • 4 0

  • Pozamykac wszystkcih co postawili nowe ogrodzenia bez zezwolenia władz !!

    • 0 1

  • Bazylek

    Żyjemy w kraju gdzie obywatel musi się prosić o zgodę na budowę czegokolwiek na swojej działce! Dodatkowo w natłoku praw, co można a czego nie można, nieczęsto ludzie po prostu się gubią! Polecam zapoznać się z tym

    :

    • 0 0

  • ogrodzenie bezprawne

    Na ogrodzenia powinno być wymagane pozwolenie na budowę , i ściśle przestrzegać granić. Ograniczyło by to samowoli budowlanej, co ma miejsce w mieście Jędrzejó. A osoby odpowiedzialne za tą kwestię przyzwalają na Tą samowolę. Proszę przedstawić , jaka jest procedura , związana z więzieniem dla osoby, która zagrodziła część działki sąsiada

    • 1 0

  • ogrodzenia

    nie powinno być pozwoleń na ogrodzenia tylko kryteria jakich ogrodzeń nie wolno robić .Znowu biurokracja i utrzymywanie stołków urzendasów.Wiem co pisze bo właśnie jestem w trakcie załatwiania pozwoleń tragedia.Sąsiedzi mają bez pozwoleń i jest git a ja głupi chce legalnie to mam kupe jeżdzenia i bezsęsowne papiery

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane