• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogrzewanie podłogowe. Wodne czy elektryczne?

Joanna Puchala
8 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ogrzewanie podłogowe wodne. Ogrzewanie podłogowe wodne.

Ogrzewanie podłogowe jest niewidocznym systemem grzewczym, bo wszystkie elementy są ukryte pod posadzką. Estetyka nie jest jednak wyłączną zaletą tej formy ogrzewania.



Co sądzisz o ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, dzięki czemu mamy większą dowolność aranżacji. Ważniejszy jednak jest komfort, jaki ogrzewanie takie zapewnia użytkownikom - pionowy rozkład temperatur gwarantuje największe ciepło tam, gdzie zazwyczaj jest najzimniej, czyli przy podłodze.

- Przy dobraniu odpowiednich parametrów temperatura przy podłodze jest komfortowa, niezbyt wysoka, jednak wyższa od temperatury przy suficie oraz w obszarze przebywania ludzi. Przy innych systemach ogrzewania, chociażby przy najpopularniejszym w naszym kraju ogrzewaniu grzejnikami konwekcyjnymi rozkład temperatur jest odwrotny, a to zmniejsza komfort oraz zwiększa koszty ogrzewania - mówi Dawid Duda z firmy Hydroklima z Gdyni.
Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem do mieszkań i domów, w których mieszkają alergicy. Cyrkulacja powietrza odbywa się znacznie wolniej, ponieważ wytwarzane ciepło jest przekazywane w znacznej mierze przez promieniowanie, a nie przez konwekcję. Kurz nie unosi się w powietrzu, przez co instalacja podłogowa uważana jest za zdrowszą niż standardowe metody grzewcze.

Czytaj także: Wady i zalety mieszkań dwupoziomowych

- Słyszy się czasem krzywdzącą opinię, że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe, co ma jednak związek z nieodpowiednim wykonaniem instalacji. Zdarza się bowiem, że instalator doprowadza do możliwości zbytniego rozgrzania powierzchni podłogi. Wtedy powierzchnia może parzyć użytkowników w stopy, wywoływać niepożądane zjawisko konwekcji oraz doprowadzać do pęknięć podłogi ze względu na zbyt duże jej odkształcenie w wyniku zmian temperatury - dodaje Dawid Duda.
W przypadku ogrzewania podłogowego "grzejnikiem" jest powierzchnia podłogi, która wolniej reaguje na zmiany temperaturowe. Ponadto, moc tego rozwiązania nie może być zbyt wysoka, gdyż zbyt mocne nagrzanie powierzchni negatywnie wpływałoby na zdrowie użytkowników. Ogrzewanie podłogowe poleca się tym, którzy preferują umiarkowane temperatury w pomieszczeniach lub w przypadkach, kiedy budynek jest dobrze docieplony.

Czytaj także: Biokominki. Ogień do każdego pomieszczenia

Kwestią godną zastanowienia jest powierzchnia wyposażania w ten rodzaj systemu grzewczego. Możemy bowiem zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w całym domu lub jego części. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwala całkowicie wyeliminować stosowanie wiszących grzejników ściennych. Z drugiej natomiast musimy mieć świadomość, że są pomieszczenia, w których lepiej sprawdziłoby się standardowe ogrzewanie. Do tego grona z pewnością zaliczymy pomieszczenia wypełnione zabudowami stojącymi, takimi jak przykładowo garderoby. W takich sytuacjach może być utrudniona wymiana ciepła, która osłabi efektywność.

- Ponieważ systemy akumulujące ciepło nie pozwalają na szybkie regulowanie temperatury, może okazać się, że nie są najlepszym rozwiązaniem do sypialni, gdy na przykład szybko chcemy obniżyć temperaturę przed snem. Także w przypadku chęci ogrzania pomieszczeń nieużytkowanych codziennie warto pamiętać, że akumulacja ciepła trwa kilka godzin i  tyle czasu minie, zanim zwiększy się temperatura powietrza w pomieszczeniu - zauważają projektanci z Pracowni Make Architekci.
Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego warto je zamontować? Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego warto je zamontować?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy mieć świadomość, że rozróżniamy kilka rodzajów instalacji podłogowych. Każdy z nich charakteryzuje się innym czynnikiem grzewczym. Do tych najpopularniejszych zalicza się w Polsce ogrzewanie elektryczne i wodne.

- Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe wykonane z wielowarstwowych rur PE najczęściej pex-al-pex lub pert-al-pert położonych na dedykowanej folii aluminiowej w odpowiedniej konfiguracji i odstępach między rurami. Przy większych obiektach takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Jest dostępne również ogrzewanie podłogowe elektryczne, które najczęściej stosuje się na mniejszych powierzchniach. Elektryczne ogrzewanie wymusza podniesienie docelowej posadzki jedynie o kilka milimetrów, więc dobrze nadaje się przy renowacji starej posadzki bez potrzeby wykonywania nowej kilkucentymetrowej wylewki betonowej, jak ma to miejsce przy wodnym ogrzewaniu podłogowym - stwierdza Dawid Duda.

Ogrzewanie podłogowe wodne

System ogrzewania podłogowego wodnego jest szczególnie polecany do domów z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. W takiej sytuacji osiągana jest najwyższa sprawność. Co istotne, możemy skorzystać z tego rozwiązania również latem w celu chłodzenia pomieszczenia.

Zaletą jest to, że można połączyć ten system z każdym źródłem ciepła, które nagrzeje wodę do wykorzystania w instalacji. Może to być dowolny kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, a także pompa ciepła czy kolektor słoneczny. Ze względu na to, że do efektywnego działania wodnego ogrzewania podłogowego wystarczy doprowadzić wodę nagrzaną do 35-50°C, a nie 60-70°C jak w przypadku grzejników, znaczne oszczędności uzyskamy, jeśli połączymy system ogrzewania wodnego z centralnym ogrzewaniem w budynku wielorodzinnym czy z pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi - stwierdzają architekci z Pracowni Make Architekci.

Ogrzewanie podłogowe wodne nie może być stosowane w każdym przypadku. W remontowanych budynkach zbyt znacząco podnosiłoby to poziom posadzki, przez co funkcjonowanie we wnętrzu nie byłoby komfortowe. Łączna wysokość warstwy izolacji termicznej i rurek wynosi około 10 cm.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, które jest trochę droższe. O ile jest dość tanie w montażu, to okazuje się być drogie w późniejszej eksploatacji ze względu na ceny prądu, którym jest zasilane. To rozwiązanie jest zalecane do niewielkich i dobrze ocieplonych przestrzeni. Lepiej sprawdzi się także w przypadku remontu, gdyż grubość warstwy będzie znacznie mniejsza.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne polega na przepływie prądu o napięciu 230 V, które oddawane jest do pomieszczenia. Instalację grzewczą podłogową dzielimy na akumulacyjną i bezpośrednią. Najbardziej powszechnym wariantem jest rodzaj akumulacyjny. Polega na pokryciu kabli elektrycznych wylewką betonową, która akumuluje ciepło. Ta metoda wprawdzie długo oddaje ciepło, ale dość długo trzeba czekać, żeby się nagrzała. W przypadku ogrzewania elektrycznego bezpośredniego odczuwamy ciepło momentalnie. Polega ono na ułożeniu bezpośrednio na maty i folie materiału wykończeniowego.

Mniej popularnymi rozwiązaniami są: ogrzewanie podłogowe powietrzne oraz podczerwone. To drugie również zakłada użycie mat i folii, które są zasilone energią elektryczną. Zużycie prądu jest jednak znacznie mniejsze, gdyż maty nie ogrzewają powietrza nad podłogą, ale fale, które je nagrzewają nagrzewają poszczególne przegrody. Ogrzewanie podłogowe powietrzne opiera się na rozprowadzeniu pod powierzchnią podłogi kanałów, którymi ogrzane powietrze jest dostarczane do pomieszczeń.

- Dostaje się do nich za pomocą krat wykonanych w powierzchni podłóg. Często system ten wymaga zastosowania wiatraków, wspomagających ruch powietrza, co niestety jest słyszalne - dodają projektanci z Make Architekci.
Wraz z biegiem czasu powstają alternatywne możliwości dla standardowych rozwiązań. Przykładem mogą być fundamenty grzewcze.

- Płyta grzewcza jest rozwiązaniem łączącym w sobie ciepły, dobrze izolowany fundament wraz z systemem ogrzewania podłogowego. System grzewczy występuje w dwóch wariantach - Legalett PP50 odnoszący się do powietrza oraz Legalett V20 odnoszący się do wody. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się system Legalett PP50 w konfiguracji z nagrzewnicą elektryczną - mówi Piotr Majewski z Legalett.
Koszty

- Ogrzewanie tradycyjne z zastosowaniem grzejników ściennych jest bardzo popularne, dlatego ceny materiałów i robocizny są umiarkowane. Systemy ogrzewania podłogowego wcale nie są bardziej skomplikowane w wykonaniu niż podłączenie zwykłych grzejników. Jednak należy uważać na ceny robocizny, które - windowane przez niektórych wykonawców - mogą znacznie zawyżać koszt wykonania całej instalacji - mówią projektanci z Pracowni Make Architekci.
Koszty systemów ogrzewania podłogowego są zbliżone do standardowych grzejników. W niektórych sytuacjach mogą być wyższe. Wyznacznikiem ceny będzie koszt źródła ogrzewania, koszt sterowania centralnego lub indywidualnego oraz stosowania stref o równej temperaturze zasilania czynnikiem grzewczym. Koszt samej pompy ciepła może wynosić bowiem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty samej eksploatacji różnią się zależnie od systemu - ogrzewanie podłogowe elektryczne jest drogie w eksploatacji z uwagi na ceny prądu. Ogrzewanie wodne jest zdecydowanie tańsze, szczególnie jeśli połączymy je z pompą ciepła czy centralnym ogrzewaniem.

Wysokość kosztów zależy także od stopnia ocieplenia budynku. Im wyższa izolacyjność cieplna przegród budowlanych, tym dłużej budynek zachowa ciepło.


  • Kabel grzejny przykrywany wylewką betonową
  • Mata grzejna
  • Montaż systemu ogrzewania z podczerwienią

Miejsca

Opinie (86) 4 zablokowane

  • ogrzewanie

    Posiadałem tego typu ogrzewanie i jednoznacznie muszę stwierdzić:
    "Kurz nie unosi się w powietrzu, przez co instalacja podłogowa uważana jest za zdrowszą niż standardowe metody grzewcze" - to wierutna bzdura - podobnie jak w sprawie alergików.
    Po kilku dniach można spokojnie wyregulować odpowiednią temp. Po dwóch latach użytkowania odciąłem to g*wno i powróciłem do tradycyjnych grzejników - może i mnie estetyczne ale lepsze.
    Wady i zalety opisali już inni użytkownicy - powiem tak - fajna rzecz w łazience i kuchni jeżeli używałbym w pokoju/salonie to tylko z nawilżaczem powietrza - w sypialni szkoda zachodu i kasy.
    Pomijam oczywistą rzecz - jakość wykonania - szczególnie w przypadku instalacji wodnej - no ale jak ktoś chce przyoszczędzić to później musi kuć ;)

    • 0 4

  • miałem podłogówkę wodną w biurze (2)

    generalnie same wady:
    - nogi puchną i bolą, z czasem żylaki murowane.
    - bardzo duża zwłoka, nagrzewa się to kilka godzin
    - nie da się szybko reagować na zmiany temperatury zewnętrznej, np. szybko dogrzać, bo zrobiło się nam chłodno.
    - kurzy się z całej powierzchni, pracownik alergik ciągle kichał

    a plusy to chyba tylko brak grzejników na ścianach

    • 0 8

    • Rozumiem, że jak zaczęłaś pracować przy grzejnikach pracownik alergik przestał kichać a problem żylaków zniknął?

      • 1 0

    • Wcześniej zachwalałem swoją podłogówkę w domu.
      Tutaj faktycznie muszę przyznać że kiedyś pracowałem w firmie gdzie na hali sprzedaży pracowała podłogówka. Wraz z każdym sezonem grzewczym dopadały mnie problemy z gardłem, bywało i tak że przestawałem mówić, do tego puchły nogi.
      W świetle doświadczeń u siebie w domu oraz w firmie gdzie pracowałem muszę przyznać że wszystko zależy od zaangażowania w poprawne funkcjonowanie instalacji. W firmie szef miał na to wylane i w moim zdaje się że raczej odosobnionym przypadku skutkowało to problemami, w domu sam sobie tego dopilnowałem i chwalę.

      • 1 0

  • (2)

    temperatura przy podłodze jest komfortowa, niezbyt wysoka, jednak wyższa od temperatury przy suficie oraz w obszarze przebywania ludzi.

    bzdury, komfort na podłodze?

    • 0 3

    • To nie bzdury to fakt - porozmawiaj z kimś zaufanym kto ma ogrzewanie podłogowe to zrozumiesz. Kiedy w domu nie miałem wyregulowanego ogrzewania idąc po schodach z parteru na piętro wyraźnie czułem rozwarstwienie powietrza, im wyżej tym chłodniej.
      Po wykonaniu regulacji i odpowietrzeniu wszystko się wyrównało.

      Komfort na podłodze - tak bo jak masz ciepłe nogi to generalnie jest Tobie ciepło, Widziałeś kiedyś kogoś kto zamiast nóg moczył w misce z gorącą wodą głowę?

      • 1 0

    • Mam podłogowe od 10 lat. Lepiej się oddycha zdecydowanie. Jest jedna wada. Ponieważ podłogą pracuje, fugi przy ścianie się wykruszają. Druga wada-w okresie przejściowym można włączyć grzejnik, a podlogi się nie opłaca.

      • 0 0

  • wodne

    25 lat użytkuje, wodne Firma Aquaterm. Wszędzie, gdzie kafle- podłogowe. Sypialnie tradycyjne grzejniki.
    W łazience, ubikacji powinien być syystem podłoga+ grzejnik, żeby w lecie nie grzać całego domu, a tylko łazienkę i WC grzejnikiem.

    • 1 1

  • Deweloperzy (6)

    A czemu najwieksi trojmiejscy deweloperzy jal inpro, hossa, ekolan itp. nie stosują ogrzewania podlogowego w swoich apartamentach ?

    • 0 1

    • Bo jest droższe w wykonaniu (5)

      i wymaga grubszych podłóg, więc budynki byłyby wyższe.

      • 1 0

      • (4)

        To dlaczego niektóre apartamenty kosztuja 10ty za metr a nie maja ogrzewania podlogowego? Chyba oznacza to ze jednak ogrzewanie podlogowe to nie taki luksus.

        • 0 0

        • O apartamentach mówisz? (3)

          To tam nie ma sensu instalować podłogówki, bo podłoga jest ogrzewana przez sąsiada z dołu. Poza tym:, niekiedy instalują. A w ogóle co z tego, że kosztują po 10 tys. ? I tak montaż grzejników jest tańszy.

          • 0 0

          • (2)

            Na parterach tez nie montuja. Poza tym jak kazdy by myslal ze sasiad z dołu grzeje to nikt by nie grzal a ktos musi zacząć. Skoro reklamuja sie jako luksusowe apartamenty np. Sea towers czy inne to znaczy ze grzejniki sa wiekszym luksusem skoro je montuja. Grubosc nie ma nic do rzeczy bo suche podlogowki wymagaja tylko 5 cm. Po prostu montuja grzejniki bo sa praktyczniejsze i szybciej sie nagrzewaja po nieobecnosci.

            • 0 0

            • suche podłogówki to żadne podłogówki, tylko jakaś proteza (1)

              a w luksusowych apartamentach oczywiście instaluje się ogrzewanie podłogowe: proszę sobie poszukać choćby w ogłoszeniach sprzedaży.

              • 0 0

              • Suche podlogowki wlasnie sa lepsze bo szybciej sie nagrzewaja. Jakos Sea towers czy Nowe Orlowo albo Brabank nie posiadaja podlogowek.

                • 0 0

  • Niemcy juz odchodza od podlogowek

    Naukowcy zbadali ze podlogowka jest drozsza w eksploatacji.

    • 0 0

  • Widzę że sprawa kurzu was rozgrzewa (3)

    Już tłumaczę. Ilość kurzu w mieszkaniu jest stała. Przy grzejnikach mamy duża konwencję czyli szybki ruch powietrza więc kurz roznosi się wszędzie. Przy podlogowce kurz zostaje ma poziomie podłogi więc może się wydawać że jest go więcej ale łatwiej sprzatnac i go tak dużo nie wdychamy z powietrzem.

    • 1 1

    • (2)

      Czyli jak lezymy na niskim łóżku abo materacu to go wdychamy. Sam odpowiedziales sobie na pytanie. Wole rozrzedzony kurz w powietrzu niz kupe kurzu prosto do nosa.

      • 0 1

      • a ja wole raz dwa odkurzyć i mieć czysto :)

        • 0 0

      • Teraz już ogrzewanie podłogowe nie jest modne i takie już praktyczne jak na przykład folie grzewcze. Słyszeliście o takim ogrzewaniu? Ja ostatnio trafiłam przypadkiem na stronę http://darmoweogrzewanie.com/folie-grzewcze-rzeszow/ i stamtąd się dowiedziałam jakie to świetne rozwiązanie. Oszczędne, prozdrowotne i komfortowe.

        • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane