• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ona, on, dziecko i labrador na 37 m kw.

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
9 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja druga. W głównym pomieszczeniu stanął specjalnie zaprojektowany mebel z osłoniętym łóżkiem i legowiskiem na wysokości około 150 cm. Poniżej jest miejsce na przechowywanie oraz psie posłanie. Koncepcja druga. W głównym pomieszczeniu stanął specjalnie zaprojektowany mebel z osłoniętym łóżkiem i legowiskiem na wysokości około 150 cm. Poniżej jest miejsce na przechowywanie oraz psie posłanie.

Pani Kasia z mężem Piotrem kupiła nowe mieszkanie. Blisko 37 metrów kwadratowych podzielonych na pokój z aneksem, sypialnię, korytarz i łazienkę wydawało się wystarczające dla pary i psa. Pani Kasia zaczęła już przygotowania do urządzenia nowego, wymarzonego lokum, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży...



Aranżacja proponowana przez dewelopera. Aranżacja proponowana przez dewelopera.
Ta niewątpliwie radosna wiadomość spowodowała jednak, że cały plan na zaaranżowanie mieszkania musiał ulec zmianie.

- Bardzo się cieszymy, że rodzina nam się powiększy, ale nie mamy pojęcia, jak zmieścić kącik dla dzieciątka i rozplanować zagospodarowanie powierzchni tak, żebyśmy w przyszłości nie musieli urządzać wszystkiego od nowa - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka. - Posiadamy jeszcze jednego członka rodziny, którym jest Mania-Frania - biszkoptowy labrador, dla którego również chcemy znaleźć przytulny kącik.

Para przyzwyczaiła się do myśli, że... sypialni nie będzie, bo w jej miejsce powstanie pokój dziecięcy. Jednak pani domu pracuje w systemie zmianowym i martwi się, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie będzie miała gdzie odsypiać "nocek", jeśli łóżko stanie w wielofunkcyjnym pomieszczeniu.

Właściciele są zwolennikami jasnych, nowoczesnych wnętrz, w których znaleźć można połączenia bieli, szarości oraz drewna.

Z trudnym, ale nie niemożliwym zadaniem wygospodarowania życiowej przestrzeni dla rodziny i psa zmierzyli się architekci z SAMM Studio. Powstały trzy warianty aranżacji.

Niezależnie od tego, który z nich zostanie wybrany przez inwestorów, powinni oni pamiętać, że w tak małych pomieszczeniach nie należy stosować ciężkich i zimnych materiałów wykończeniowych. Jeśli stosujemy płytki ceramiczne, to powinny być ciepłe w odbiorze (np. jasne odcienie beżu lub ciepłe odcienie szarości). Drewno podłogowe (parkiet, deski, imitacja w postaci paneli) powinno być jasne - dobrze się sprawdza np. dąb bielony. Ciemne i polerowane materiały, mimo że odbijają pomieszczenie jak lustro, są mniej przyjazne w dotyku i bliskim kontakcie. Tymczasem z uwagi na małe gabaryty mieszkania okazji do dotykania i bliskiego kontaktu będzie dużo...

Zaletą tego mieszkania jest niewątpliwie jasny pokój dzienny z dużymi, przesuwnymi oknami, zajmującymi powierzchnię całej ściany (prowadzą one na balkon). Niestety jest to pokój z aneksem kuchennym, co utrudnia adaptację na typową, pełnowartościową sypialnię. Ponadto całkiem obiecująco wygląda korytarz z miejscem na dużą szafę gospodarczą lub garderobianą. Łazienka jest niestety niewielka. Nie pozwala na swobodne umieszczenie w niej pralki, mimo propozycji dewelopera.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny wydzielony szklanymi drzwiami przesuwnymi. Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny wydzielony szklanymi drzwiami przesuwnymi.
Podstawowym założeniem było wydzielenie aneksu, ale w taki sposób, by jeden pokój w mieszkaniu miał minimum 16 m kw. powierzchni a pozostała przestrzeń "kuchni" pozwalała na swobodne korzystanie z niej przez jedną osobę. Zastosowaliśmy szklane drzwi przesuwne tak, aby możliwe było zamknięcie strefy kuchennej podczas gotowania czy smażenia potraw. Jednocześnie drzwi nie przeszkadzają w komunikacji pomiędzy pokojem dziecka a pokojem dziennym.

Do spania dla rodziców proponujemy rozkładaną sofę. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale zapewnia dość uniwersalne wykorzystanie pomieszczenia. Możliwe jest np. zaproszenie gości, ewentualnie korzystanie z sofy podczas wspólnego oglądania telewizji czy filmów na sprzęcie zainstalowanym wraz z modułowym systemem mebli naprzeciwko sofy.

W tym miejscu znajduje się też szafa garderobiana. Mania-Frania ma swoje miejsce naprzeciwko, gdzie zlokalizowaliśmy przestrzeń dla kojca.

Aby zapewnić odpowiednią intymność wieczorem, przeszklenie balkonowe wyposażyliśmy w grube zasłony. Takie rozwiązanie pozwala także zacienić pokój, gdyby dorośli potrzebowali drzemki w trakcie dnia.

W przedpokoju umieściliśmy pralkę w zabudowie szafy gospodarczej oraz drugą szafę na garderobę ( odzież wierzchnią, buty itp.).

Pokój dziecka wyposażyliśmy standardowo w łóżeczko, komodę z przewijakiem a także większe komody na ubranka. W pokoju znajduje się także fotel do karmienia. Może to być fotel rozkładany, do ewentualnego wypoczynku w trakcie "trudniejszych" nieprzespanych nocy gdy dziecko np. miewa kolki.

  • W pokoju dziecięcym przewidziano fotel do karmienia. Jeśli będzie to fotel rozkładany, może przydać się w czasie "trudniejszych nocy" maluszka.
  • Pod ścianką wydzielającą aneks można postawić stół. Wykonanie tej ścianki z drewna lub płyt imitujących drewno sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.
  • Niewielka kuchnia niestety nie ma okna, ale daje namiastkę samodzielnej kuchni. Bardzo cenna jest możliwość zamknięcia jej przesuwnymi drzwiami.
  • W tym układzie funkcjonalnym jest dużo miejsca do przechowywania. Kojec dla psa znalazł się w centralnym miejscu - pies będzie miał swoje miejsce blisko pana i pani.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. W centralnym miejscu mieszkania stanął niebanalny mebel wielofunkcyjny dający namiastkę sypialni. Koncepcja druga. W centralnym miejscu mieszkania stanął niebanalny mebel wielofunkcyjny dający namiastkę sypialni.
Aby wygospodarować możliwie największą liczbę szaf, wygodne (a przy tym wydzielone i niewymagające składania) miejsce do spania dla dorosłych oraz wygodny kojec dla psa zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie mebla łączącego wszystkie te funkcje. Jest to główny element w pokoju dziennym, determinujący przestrzeń wokół niego. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane w tzw. mikroapartamentach czyli miejskich jedno- lub dwupokojowych mieszkaniach o małym metrażu.

Aneks kuchenny pozostał otwarty. Aby ograniczyć jego negatywny wpływ (zapachy, opary itp.) na miejsce przeznaczone do spania, zdecydowano się na wydzielenie łóżka umieszczonego na wys. ok. 150 cm wysoką ścianką parawanową (do sufitu).

Kącik wypoczynkowy to dwuosobowa sofa, naprzeciw której znajduje się zestaw mebli ze sprzętem RTV. Możliwe jest także ustawienie fotela i stolika na kawę. Stół o wym. 200 x 60 cm ustawiono jako przedłużenie blatu kuchennego i blatu pod oknem obok aneksu.

W przedpokoju ustawiono wolnostojącą lodówkę. Trzeba pamiętać, żeby wybrać model bardzo cichy, aby możliwe było korzystanie z pokoju jako sypialni. Tak, jak w koncepcji pierwszej jest tutaj także pralka w zabudowie wraz z szafa gospodarcza i druga szafa garderobiana.

Pokój dla dziecka jest wyposażony w dwie duże szafy garderobiane, komodę z przewijakiem, łóżeczko i fotel do karmienia. Są ustawione w trochę odmiennej konfiguracji względem poprzedniej koncepcji.

  • W pokoju dziecięcym znalazła się pojemna szafa do samego sufitu. To zwiększa ilość przestrzeni przechowalniczej.
  • Pod łóżkiem pies znajdzie swój prawdziwy, idealny dla niego, azyl. Przez parawanowe przepierzenie będzie mógł jednocześnie obserwować otoczenie. Długi na 2 metry blat pod oknem pełni rolę wygodnego stołu i miejsca do pracy - jeśli będzie taka potrzeba.
  • W części wypoczynkowej znalazło się miejsce na niewielką sofę i fotel.
  • Wielofunkcyjny mebel zajmuje w mieszkaniu najwięcej miejsca, ale też świetnie łączy niezbędne funkcje, a na dodatek zapewnia miejsce do spania, które nie wymaga codziennego składania.

Koncepcja trzecia
Koncepcja trzecia. Najbardziej klasyczna, pozostawia możliwie największą otwartą przestrzeń. Koncepcja trzecia. Najbardziej klasyczna, pozostawia możliwie największą otwartą przestrzeń.
Ta wersja jest najbardziej klasyczna. Aneks jest otwarty i zbliżony do wersji pierwotnej, proponowanej przez dewelopera. Mamy w takim przypadku wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania, ale też największą otwartą przestrzeń kosztem integracji funkcji kuchennej, jadalnianej i sypialnej w pokoju dziennym.

Podstawową różnicą jest tutaj przeniesienie wysokiej zabudowy i lodówki (w zabudowie) na ścianę naprzeciw wejścia do mieszkania. Pozwala to na bardziej optymalne wykorzystanie powierzchni na komunikację. W powstałym kąciku w pokoju dziennym znalazło się miejsce na stół.

Aby wygospodarować trochę miejsca na kojec dla psa, szafę gospodarczą i garderobianą obróciliśmy prostopadle do ściany z drzwiami wejściowymi. Wadą takiego rozwiązania jest to, że podczas korzystania z pralki trzeba będzie odsuwać psie posłanie. Reszta pomieszczeń jest podobna jak w pozostałych wariantach. Zmianie uległ tylko sposób ich wykończenia.

  • Wolną ścianę w pokoju dziecięcym wykorzystać można na galerię rodzinnych zdjęć, gdzie dokumentowane będą kolejne etapy życia potomka.
  • Kącik powstały za wysoką zabudową i lodówką świetnie nadaje się na wstawienie stołu, co uzupełnia i koresponduje z aneksem kuchennym.
  • Biała zabudowa kuchenna "niknie" w pomieszczeniu, a drewniany blat sprawia, że ta część mieszkania staje się bardziej przyjazna.
  • Zabudowa na całej ścianie w części wypoczynkowej pozwala skutecznie wykorzystać przestrzeń na przechowanie domowych drobiazgów.
  • W tej koncepcji ewidentnie udało się zachować największą przestrzeń otwartą w pomieszczeniu wspólnym.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (185) 2 zablokowane

  • pomysł na zagospodarowanie

    szczęsliwych narodzin janka i smaczna kosc dla psinki - moze ktos wygorzysta ten pomysl ja jestem za domkiem 100m2 w gore i psie na zewnatrz :P

    • 3 0

  • Uważam, że póki co to rodzice powinni mieć oddzielną sypialnię, a nie dziecko... (4)

    łóżeczko wstawić do większego pokoju, bo i tak mama stercząc przy kuchni będzie miała dziecko na oku. Ewentualnie wstawić drzwi do większego pokoju i będą oddzielne 2. Z autopsji, nie radzę szaleć z projektowaniem, wydziwianiem, im mniej tym lepiej, dziecko będzie miało kilka lat to może uda wam się zamienić na większe, a jak w międzyczasie rodzina się powiększy...
    Nie podoba mi się to łóżko/antresola przy kuchni - jak zapiecek dosłownie...

    • 19 1

    • Łóżeczko dziecka do większego pokoju???? Większej bzdury nie można wymyślić. (3)

      Rewelacyjnie będzie mu się spało np. przy włączonym telewizorze, przy rozmawiających gościach, przy stukaniu garami w kuchni.

      • 0 4

      • Mojemu to by nie przeszkadzało (1)

        ale jak ktoś chodzi na palcach gdy dziecko śpi....

        • 4 0

        • Proponuję się samemu położyć spać w miejscu, gdzie się toczy życie rodzinne.

          I życzę kolorowych snów, zdrowego wypoczynku i wszystkiego najlepszego.

          • 1 1

      • Kobieta pracuje na zmiany, dziecko małe

        to na tv i gości czasu nie będzie ;)

        • 2 0

  • Ludzie kompletnie zdurnieli

    z tymi kundlami po miastach! Wszędzie tylko szczekanie (jeden kundel napędza drugiego) i psie kupy na chodnikach i trawnikach.Ani spokoju,ani porzadku!!!!! Te zwierzęta też są nieszczęśliwe przez ludzką głupotę. A już labrador na 37-miu metrach to horror,lub Bareja (niepotrzebne skreślić)!!!!!!!

    • 8 7

  • jeszcze kota chomika i papuge. (1)

    weżcie wy sie ludzie zastanówcie.po co wam ten pies na tym metraezu.

    • 8 3

    • Ale ten pies już jest z rodziną więc nie ma co dyskutować czy ma być czy nie

      • 4 2

  • 37m

    Te koncepcje to masakra. Ja przez 5 lat mieszkalam na 37m z dwojka dzieci mezem i kotem ale mialam dwa pokoje 9m ,13m i kuchnie z oknem osobna 9m bylo ciasno.

    • 8 1

  • Co to za zboczony nawyk, żeby.. (1)

    .. w blokach mieszkalnych trzymać psy? Dodatkowo w takich klitkach. Obrońcy zwierząt muszą w tym momencie czuć się przerażeni. Przecież pies potrzebuje przestrzeni !

    • 13 6

    • W budzie 1m2 znajdzie więcej przestrzeni i lepsze warunki?

      • 3 4

  • mozna i mniej ;) (1)

    a ja mieszkalam w 24m2 - była nas 4: dwoje dorosłych, dziecko i labrador i dalismy rade :) psiak sie nie meczył bo codziennie biegał po pobliskich łakach...wiec miał sporo miejsca, a latem i tak na balkonie siedział ;)
    co do przedstawionych koncepcji aranzacyjnych...uwazam, ze w takim mieszkaniu nie powinno wydzielac sie pokoju jedynie dla dziecka. Maluch i tak cały czas jest z mama, stad znacznie wiecej miejsca potrzeba w pokoju dziennym, w którym sie przybwa. Wiem z doswiadczenia. Dlatego lepiej z pokoju dzieciecego, z którego praktynie nie bedzie korzystał Maluch zrobic sypialnie dla rodziców i wstawic lozeczko dzieciece z mala komoda na ciuszki dla Maleństwa. A Tata jak bedzie chcial sie wyspac, moze isc do salonu na sofe - najlepiej rozkładaną ;)

    • 19 2

    • JAsne, jak sie nie ma wyboru, to musi sie dac rade, ale jednak to jest smutne, bo zarowno czlowiek jak i pies sa stworzeniami potrzebujacymi przestrzeni. MAlutkie dziecko potrzebuje mamy i bez pokoju obedzie sie tylko przez krotki czas, potem i tak bedzie mu trzeba zapewnic wlasny kat. A rodzice tez beda potrzebowali troche prywatnosci.

      • 7 1

  • Moja propozycja

    w żadnym wypadku pokój dla malucha tylko sypialnia dla rodziców plus łóżeczko malucha. Sypialnia to miejsce, gdzie ma być spokój a kto chce oglądać tv, bawić się itp. to proszę do dużego pokoju. Dopiero jak dziecko podrośnie trzeba będzie pomyśleć o jego kącie do nauki, zabawy i później osobne miejsce do spania.

    • 18 0

  • Koszty remontu (1)

    pewnie porownywalne do kosztow przeprowadzki na wieksze... A biedny labrador potrzebuje domu z ogrodem, zeby moc sie wybiegfac, trzymanie takich zwierzat w klitkach to tak jak zmuszenie czlowieka do mieszkania w windzie czy innej malej puszce...

    • 5 2

    • pierd... sie w leb czlowieku

      a potem idz do "dzielnicy willowej" i zobacz te wszstkie psy ktore niby same sie wybieguja w ogrodkach, to sa dopiero nieszczesliwe psy bo wiekszosc z nich poza wlasnym ogrodkiem nie widzi w zyciu nic innego
      pies przede wszystkim potrzebuje kontaktu z czlowiekiem a nie duzego ogrodka, ktory z nudow zacznie przekopywac ku zalamaniu wlascicieli ze maja takiego "glupiego" psa,
      to samo z dzieckiem:
      zapytaj dzieci z domu dziecka czy wolalaby mieszkac na 30m w kochajacej rodzinie czy na 300 w domu dziecka jelopie

      • 1 1

  • Metraze w Polsce

    sa szokujace i nie rozumiem czemu nadal tak buduja. W Szwecji 37 metrow to rozmiar mieszkania 1 pokojowego, 2 pokoje moga miec z 60-65m a 3 pokoje co najmniej 70m do nawet 90... Zwykle Szwedzi jak spodziewaja sie dziecka to najchetniej w ogole rezygnuja z mieszkania i wybieraja domek.

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane