• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Open House Gdańsk. Dolne Miasto i Stare Przedmieście

EBu
8 września 2022, godz. 07:00 
 • Open House pozwala wkraczać do ludzkich wnętrz. Tych mieszkaniowych, ale nie tylko.
 • Wiele osób kojarzy Małą Zbrojownię i stojące przed nią rzeźby, ale niewiele osób było w środku.
 • Budynek dawnego Monopolu Tytoniowego przy ul. Łąkowej jest na co dzień niedostępny jako siedziba firmy LPP. W czasie festiwalu będzie można go zwiedzić.
 • Niebo Polskie - malowidło w budynku aktualnie należącym do Urzędu Marszałkowskiego. Jego historię i symbolikę przedstawi przewodnik.
 • Dawna zajezdnia tramwajowa jest jednym z obiektów objętych planem rewitalizacji w ramach partnerstwa prywatno-publicznego. Warto zobaczyć jej stan zanim zyska nowe życie.

Równo_ważność w architekturze to motyw przewodni tegorocznego Open House Gdańsk, potrwa on od piątku do niedzieli. To już piąta edycja tego festiwalu organizowana w Gdańsku. Jak zwykle wejść będzie można do prywatnych mieszkań, ciekawych pracowni, niedostępnych na co dzień wnętrz. A nawet te, które są dostępne w czasie festiwalu prezentowane są w wyjątkowy sposób. Uwaga: jak zawsze na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy.Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na Open House?

O równo_ważności, równowadze, ale też różnicach w kontekście tożsamości architektonicznej mowa będzie przede wszystkim w czasie sobotniego wykładu (godz. 10-13, ul. Dolna Brama 8Mapka). Jego tematyka krążyła będzie wokół projektowania feministycznego, stereotypów w zawodach projektowych, świadomości i odpowiedzialności środowiskowej.

Dyskusja dotyczyć będzie zmian jakie należałoby wprowadzić, aby procesy projektowe uwzględniały potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. Poprowadzą ją członkinie inicjatywy Bal Architektek: Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka.

Zobacz listę miejsc do odwiedzenia, zapisz się na wydarzeniaOpen House to jednak przede wszystkim doświadczenie miejsc i ludzi. Dlatego w weekend 9-11 września uczestnicy zostaną zaproszeni zarówno do miejsc-symboli Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, takich jak Muzeum Narodowe, Królewska Fabryka Karabinów, Brama Nizinna czy Dwór Uphagena, jak i nowych punktów na mapie Śródmieścia, które zmieniają jego tożsamość - oddział Dolna Brama 8 oraz działające na Dolnym Mieście pracownie i firmy. Zwiedzający będą mieli okazję wysłuchać opowieści o wyjątkowym malowidle sufitowym "Niebo Polskie" mieszczącym się w auli Dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy SzkolnejMapka.

- Po raz pierwszy pojawiliśmy się z festiwalem na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu podczas pierwszej edycji Open House Gdańsk. Teraz, pięć lat później, wracamy tutaj, żeby pokazać jak zmienia się ta część miasta oraz to, co pozostaje tu najcenniejsze. Tak się składa, że mieszka tu mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy zapytani o powody wyboru Dolnego i Starego Przedmieścia na swoje miejsce do życia i pracy zawsze odpowiadają: to miejsce jest prawdziwe. I właśnie tę autentyczność będziemy pokazywać - zapowiada Diana Lenart, założycielka festiwalu najpierw w Gdyni, a potem w Gdańsku.
Miłośników wnętrz ucieszą wizyty w gościnnych progach prywatnych mieszkań - zróżnicowanych i fascynujących tak samo jak ich mieszkańcy. W tej edycji takich lokalizacji będzie siedem, ich gościnne progi otwarte będą o wyznaczonych porach, tylko i wyłącznie dla zapisanych gości w piątek, sobotę i niedzielę.

Nie zabraknie także wydarzeń plenerowych tj. gry miejskiej oraz spacerów: architektoniczno-urbanistycznego, historycznego czy skupiającego się na industrialnym charakterze dzielnicy.

Jak co roku, mecenasem festiwalu został trójmiejski deweloper Invest Komfort, który podkreśla w ten sposób znaczenie edukacji architektonicznej. Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

W czasie festiwalu wejść będzie można do Sali Okrągłej na tyłach urzędów przy OkopowejCo to jest Open House?


To coroczne święto architektury i miasta, a zarazem zaproszenie do odwiedzenia przestrzeni na co dzień niedostępnych - od prywatnych mieszkań po zaplecza instytucji, pracownie artystów, muzea i galerie.

Open House zaprasza do poznania miasta poprzez jego architekturę, sztukę i ludzi. Dzięki dostępnym na festiwalu ekspertom, uczestnicy dowiadują się więcej na temat historii budynków, obok których wcześniej wielokrotnie przechodzili do pracy, szkoły czy na zakupy. Mogą zajrzeć do ich wnętrz, lepiej zrozumieć ich ideę oraz funkcję jaką pełnią w miejskim organizmie. Często dodatkowym elementem tego poznania jest sztuka. Organizatorzy zapraszają do współpracy lokalnych fotografów, grafików i nie tylko.

Niezwykle ważną częścią festiwalu są też wizyty w mieszkaniach. Co roku w programie Open House można znaleźć kilka najciekawszych, prywatnych wnętrz. Ich właściciele zgadzają się zapraszać obce osoby do odwiedzin we własnym domu. To okazja nie tylko do zaczerpnięcia inspiracji wnętrzarskich, ale przede wszystkim niezwykłych spotkań z ciekawymi ludźmi i przełamania barier społecznych. Open House uczy, że miasto to w końcu nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich historie.

Wydarzenie jest częścią Open House Worldwide zrzeszającego 50 miast na całym świecie, w tym m.in. Londyn, Madryt, Nowy Jork i Sztokholm.

Pierwsza edycja Open House odbyła się 30 lat temu w Londynie. Ruch zapoczątkowała Victoria Thornton, członkini Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich, która chciała, by mieszkańcy lepiej poznali okolicę, w której żyją. Pierwsza edycja festiwalu była stosunkowo skromnym wydarzeniem, prezentującym osiem lokalizacji. Dziś w Londynie corocznie w jeden weekend otwieranych jest około tysiąca budynków. Co więcej, festiwal zawędrował m.in. do Nowego Jorku i Barcelony, zyskując tysiące entuzjastów na całym świecie.

W Trójmieście, już tradycyjnie, wiosną organizowana jest edycja wiosenna w Gdyni i jesienna w Gdańsku. Co roku organizatorzy skupiają się na innych dzielnicach miast, wybierany jest także inny motyw przewodni.
EBu

Wydarzenia

Open House Gdańsk 2022

warsztaty, spotkanie, debata

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte Leszczynowy Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20700 zł/m2
Gdynia Orłowo
20300 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17650 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16450 zł/m2
Gdańsk Oliwa
12150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane