• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Open House Gdynia 2022. Festiwal od piątku do niedzieli

EBu
19 maja 2022, godz. 08:00 
Opinie (21)
Open House to nie tylko czas poznawania historii i designu miasta. Wejście do prywatnych mieszkań i poznanie ich właścicieli pozwala zrozumieć, jak architektura przenika się z ludzką codziennością. Open House to nie tylko czas poznawania historii i designu miasta. Wejście do prywatnych mieszkań i poznanie ich właścicieli pozwala zrozumieć, jak architektura przenika się z ludzką codziennością.

"Powrót do Edenu". Pod tym hasłem od piątku do niedzieli odbędzie się ósma edycja festiwalu architektury, historii oraz mieszkańców: Open House Gdynia 2022. W programie trzy dni zwiedzania, spacerów, prelekcji, wystaw fotografii i warsztatów. Na część atrakcji nadal można się zapisać.Gdzie szukasz inspiracji do urządzenia swojego domu?

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide, który w wielu miastach na świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni.

Czym jest festiwal?Fascynatów architektury z całego świata połączyła idea spotkania z miastem i jego mieszkańcami, a Gdynia osiem lat temu stała się pierwszym w Polsce miastem, w którym wdrożono ideę Open House.

Istotą festiwalu jest umożliwienie uczestnikom wejścia do prywatnych mieszkań gdynian, poznania ich wnętrz oraz ludzi, którzy w nich na co dzień żyją, a także odkrywanie historii i tajemniczych zakamarków miasta.

W tym roku organizatorzy zapraszają do ponad 60 lokalizacji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: przestrzeni publicznych i mieszkań prywatnych. A to wszystko w atmosferze, która przywołać ma cudowne lata transformacji ustrojowej, by cofnąć się do epoki lat 80, i 90.

- Jak zwykle zajrzymy do miejsc zapomnianych i tajemniczych, ale skupimy się tym razem na Gdyni z perspektywy naszych sentymentów, na miejscach, które kiedyś tętniły życiem. Z przymrużeniem oka ukłonimy się postmodernizmowi - zapowiada Diana Lenart, założycielka festiwalu.

Czytaj więcej: Diana Lenart opowiada o Open HouseWnętrza prywatne i publiczneTym razem w swoje progi uczestników festiwalu zaprasza m.in. Magdalena Frąckiewicz, która na co dzień zajmuje się upcyklingiem i odpowiedzialnym podejściem do mody. Goście, którzy odwiedzą jej mieszkanie na Działkach Leśnych, mogą liczyć nie tylko na ciepłe przyjęcie i pyszną herbatę, ale też ciekawe historie i towarzystwo dwóch białych kotów.

Takie niezwykłe spotkania będzie można odbyć aż w 12 lokalizacjach.


W programie znalazła się także m.in. siedziba Morskiego Instytutu Rybackiego/Państwowego Instytutu Badawczego, która jest jednym z najbardziej okazałych i tajemniczych miejsc w Gdyni. W potężnym gmachu setki naukowców codziennie prowadzą badania dotyczące morskich ekosystemów. Historię ponad 100-letniego instytutu będzie można poznać bliżej w sobotę, 21 maja.

Z przewodnikiem wejść będzie można także m.in. do budynku YMCA, Gdynia Areny, Klubu Marynarki Wojennej, czy... hurtowni muszli.

Koncerty, wystawy, gra miejskaPoza zwiedzaniem mieszkań i obiektów publicznych dla uczestników przewidziano masę rozrywki i wydarzeń, które mają ich jeszcze bardziej rozkochać w Gdyni.

W sobotni wieczór najpierw udać się można do amfiteatru na Kamiennej Górze na koncert kultowego Papa Dance, a potem na stylizowane na lata 80. i 90. disco do Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

W ciągu dnia na skwerze odbędzie się gra terenowa dla dzieci. Zaplanowano także dwie wystawy fotografii - ich wernisaże odbędą się w piątek i sobotę.

Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort. Dlatego wieczór festiwalowego piątku będzie rzadką okazją do zwiedzenia inwestycji Portova wraz z wjazdem na taras na dachu budynku. Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort. Dlatego wieczór festiwalowego piątku będzie rzadką okazją do zwiedzenia inwestycji Portova wraz z wjazdem na taras na dachu budynku.
Organizatorzy nie zapomnieli także, że Gdynia wciąż się zmienia za sprawą nowej architektury. Dlatego otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w inwestycji Portova. Jej deweloper - firma Invest Komfort - w ramach wydarzenia "Piątek na Portovej" zorganizuje zwiedzanie budynku włącznie z okazją do podziwiania panoramy miasta z 17 piętra oraz fetą uliczną przy muzyce i smakołykach.

- Open House nie tylko pełni funkcję edukacyjną, ale też uwrażliwia na architekturę, sztukę i drugiego człowieka. Najważniejszym atutem wydarzenia jest możliwość poznania ludzi: zarówno tych, którzy poprzez swoją pasję i pracę tworzą konkretne miejsca, jak i generalnie naszych współmieszkańców - zwraca uwagę Michał Ciomek, architekt i członek zarządu Invest Komfort. - Miałem przyjemność poznać londyńską odsłonę Open House i jako gdynianin jestem dumny, że to właśnie Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które kontynuuje tę międzynarodową ideę.
Podczas Open House Gdynia obowiązuje wstęp wolny, z wyjątkiem miejsc objętych rezerwacjami, których można dokonać na stronie festiwalu.

Relacja z Open House Gdynia 2019

EBu

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022

muzyka na żywo, wystawa, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane


wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
28500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19450 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24550 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17900 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17050 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
12600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl