• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Open House Gdynia 2022. Festiwal od piątku do niedzieli

EBu
19 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Open House to nie tylko czas poznawania historii i designu miasta. Wejście do prywatnych mieszkań i poznanie ich właścicieli pozwala zrozumieć, jak architektura przenika się z ludzką codziennością. Open House to nie tylko czas poznawania historii i designu miasta. Wejście do prywatnych mieszkań i poznanie ich właścicieli pozwala zrozumieć, jak architektura przenika się z ludzką codziennością.

"Powrót do Edenu". Pod tym hasłem od piątku do niedzieli odbędzie się ósma edycja festiwalu architektury, historii oraz mieszkańców: Open House Gdynia 2022. W programie trzy dni zwiedzania, spacerów, prelekcji, wystaw fotografii i warsztatów. Na część atrakcji nadal można się zapisać.Gdzie szukasz inspiracji do urządzenia swojego domu?

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide, który w wielu miastach na świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni.

Czym jest festiwal?Fascynatów architektury z całego świata połączyła idea spotkania z miastem i jego mieszkańcami, a Gdynia osiem lat temu stała się pierwszym w Polsce miastem, w którym wdrożono ideę Open House.

Istotą festiwalu jest umożliwienie uczestnikom wejścia do prywatnych mieszkań gdynian, poznania ich wnętrz oraz ludzi, którzy w nich na co dzień żyją, a także odkrywanie historii i tajemniczych zakamarków miasta.

W tym roku organizatorzy zapraszają do ponad 60 lokalizacji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: przestrzeni publicznych i mieszkań prywatnych. A to wszystko w atmosferze, która przywołać ma cudowne lata transformacji ustrojowej, by cofnąć się do epoki lat 80, i 90.

- Jak zwykle zajrzymy do miejsc zapomnianych i tajemniczych, ale skupimy się tym razem na Gdyni z perspektywy naszych sentymentów, na miejscach, które kiedyś tętniły życiem. Z przymrużeniem oka ukłonimy się postmodernizmowi - zapowiada Diana Lenart, założycielka festiwalu.

Czytaj więcej: Diana Lenart opowiada o Open HouseWnętrza prywatne i publiczneTym razem w swoje progi uczestników festiwalu zaprasza m.in. Magdalena Frąckiewicz, która na co dzień zajmuje się upcyklingiem i odpowiedzialnym podejściem do mody. Goście, którzy odwiedzą jej mieszkanie na Działkach Leśnych, mogą liczyć nie tylko na ciepłe przyjęcie i pyszną herbatę, ale też ciekawe historie i towarzystwo dwóch białych kotów.

Takie niezwykłe spotkania będzie można odbyć aż w 12 lokalizacjach.


W programie znalazła się także m.in. siedziba Morskiego Instytutu Rybackiego/Państwowego Instytutu Badawczego, która jest jednym z najbardziej okazałych i tajemniczych miejsc w Gdyni. W potężnym gmachu setki naukowców codziennie prowadzą badania dotyczące morskich ekosystemów. Historię ponad 100-letniego instytutu będzie można poznać bliżej w sobotę, 21 maja.

Z przewodnikiem wejść będzie można także m.in. do budynku YMCA, Gdynia Areny, Klubu Marynarki Wojennej, czy... hurtowni muszli.

Koncerty, wystawy, gra miejskaPoza zwiedzaniem mieszkań i obiektów publicznych dla uczestników przewidziano masę rozrywki i wydarzeń, które mają ich jeszcze bardziej rozkochać w Gdyni.

W sobotni wieczór najpierw udać się można do amfiteatru na Kamiennej Górze na koncert kultowego Papa Dance, a potem na stylizowane na lata 80. i 90. disco do Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

W ciągu dnia na skwerze odbędzie się gra terenowa dla dzieci. Zaplanowano także dwie wystawy fotografii - ich wernisaże odbędą się w piątek i sobotę.

Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort. Dlatego wieczór festiwalowego piątku będzie rzadką okazją do zwiedzenia inwestycji Portova wraz z wjazdem na taras na dachu budynku. Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort. Dlatego wieczór festiwalowego piątku będzie rzadką okazją do zwiedzenia inwestycji Portova wraz z wjazdem na taras na dachu budynku.
Organizatorzy nie zapomnieli także, że Gdynia wciąż się zmienia za sprawą nowej architektury. Dlatego otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w inwestycji Portova. Jej deweloper - firma Invest Komfort - w ramach wydarzenia "Piątek na Portovej" zorganizuje zwiedzanie budynku włącznie z okazją do podziwiania panoramy miasta z 17 piętra oraz fetą uliczną przy muzyce i smakołykach.

- Open House nie tylko pełni funkcję edukacyjną, ale też uwrażliwia na architekturę, sztukę i drugiego człowieka. Najważniejszym atutem wydarzenia jest możliwość poznania ludzi: zarówno tych, którzy poprzez swoją pasję i pracę tworzą konkretne miejsca, jak i generalnie naszych współmieszkańców - zwraca uwagę Michał Ciomek, architekt i członek zarządu Invest Komfort. - Miałem przyjemność poznać londyńską odsłonę Open House i jako gdynianin jestem dumny, że to właśnie Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które kontynuuje tę międzynarodową ideę.
Podczas Open House Gdynia obowiązuje wstęp wolny, z wyjątkiem miejsc objętych rezerwacjami, których można dokonać na stronie festiwalu.

Relacja z Open House Gdynia 2019

EBu

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022 - Powrót do Edenu (2 opinie)

muzyka na żywo, wystawa, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

OdeaPark - Dzień otwarty

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31500 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22400 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21000 zł/m2
Gdańsk Długie Ogrody
18650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17350 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15050 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane