• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatnia transza programu MdM. Bądź gotowy do wyścigu o dofinansowanie

Joanna Puchala
19 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Od stycznia 2018 roku rusza ostatnia transza dopłat z programu Mieszkanie Dla Młodych. To już ostatni moment, żeby skorzystać z pomocy finansowej przy zakupie pierwszego mieszkania. Od stycznia 2018 roku rusza ostatnia transza dopłat z programu Mieszkanie Dla Młodych. To już ostatni moment, żeby skorzystać z pomocy finansowej przy zakupie pierwszego mieszkania.

2 stycznia przyszłego roku odblokowana zostanie ostatnia transza dofinansowań w programie Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowani złożeniem wniosku o dopłatę powinni się dobrze do tego przygotować, bo liczba chętnych może przekroczyć dotychczasowe rekordy. Wnioski można składać już teraz.



Czy skorzystałeś lub znasz kogoś kto korzystał z dopłat w MdM?

W styczniu 2018 roku zostanie uruchomione ostatnie 380 mln zł dopłat w ramach programu MdM. Decydującym kryterium będzie kolejność zgłoszeń, dlatego jeśli rozważamy skorzystanie z tego dofinansowania, powinniśmy się pospieszyć.

- Uzupełnienie wkładu własnego na zakup nieruchomości dopłatą MdM cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego aby zakwalifikować się na dopłatę należy działać już teraz. Klienci podpisują bądź już podpisali z deweloperami umowy dotyczące zakupu nieruchomości, która odebrana zostanie w 2018 roku. Wnioski rejestrowane będą 2 stycznia. Takich osób jest naprawdę wiele, dlatego środki z publicznego wsparcia, choć przewidziane do września, na pewno wyczerpią się dużo szybciej - mówi Ekspert Kredytowy Radosław Komoniewski.
Dla osób, które chcą kupić mieszkanie i skorzystać z rządowego dofinansowania to ostatni moment na podjęcie decyzji. Wybór lokalu, przygotowanie dokumentacji oraz ubieganie się o kredyt to najistotniejsze kroki podczas starań o dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych.

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Dopłata z MdM pokrywa określoną część kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na nieruchomość spełniającą konkretne, przewidziane w programie, kryteria. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania muszą pamiętać, że nie można być właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości. Program jest przeznaczony dla osób do 35 roku życia, a w przypadku małżeństw próg wiekowy dotyczy młodszego z małżonków. Powyższe wymogi nie obejmują jednak małżeństw z trójką dzieci.

KALKULATOR KREDYTOWY. WYLICZ ZDOLNOŚĆ I SPRAWDŹ RATĘ KREDYTU

- Kupujący mieszkanie muszą znaleźć lokal o powierzchni maksymalnie 75 m kw., a dla rodzin z co najmniej trójką dzieci jest to 85 m kw. Nabywcy domów muszą zmieścić się w 100 m kw., w przypadku rodzin wielodzietnych jest to 10 m kw. więcej. Warto jednak wiedzieć, że dopłata liczona jest do maksymalnie 50 m kw. nieruchomości. Dla rodzin wielodzietnych będzie to 65 m kw. Oznacza to, że od tego pułapu wzrost powierzchni nieruchomości nie pociąga za sobą wzrostu wysokości dofinansowania - tłumaczy Marcin Krasoń z Home Broker.
Kredyt hipoteczny w programie MdM musi zostać zaciągnięty na co najmniej 15 lat i stanowić nie mniej niż 50 proc. ceny mieszkania.

- Nieruchomość musi też spełniać kryterium cenowe - cena metra kwadratowego nie powinna przekraczać limitu publikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla danego obszaru. Limity te są wyższe dla lokali z rynku pierwotnego - dodaje Marcin Krasoń.
Warunkiem, aby nieruchomość kwalifikowała się na dopłatę jest rozliczenie wszystkich płatności wynikających z umowy w 2018 roku. Deweloperzy chętnie podpisują takie umowy już w tym momencie. Oprócz tego zapewniają i stosują odpowiednie zapisy umów, zgodne z wymogami programu MdM. Identyczne wymogi obowiązują także w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Jedyną różnicą pozostają maksymalne limity cen za m kw. ustalane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla nieruchomości nowych i używanych, które kwalifikują się do programu. Różnica w wysokości limitów powoduje, że w Trójmieście mieszkania używane z dopłatą są prawie niedostępne.

Ogłoszenia: zobacz oferty lokali z dopłatą w MdM

Formalności w banku

- Wybrana nieruchomość i podpisana umowa na jej zakup to warunek złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. O ile wniosek o dopłatę najwcześniej można składać 2 stycznia, o tyle wnioski o kredyt można składać wcześniej. Niektóre banki dają taką możliwość już teraz, inne w grudniu, wiele banków jeszcze nie określiło terminów i szczegółów wnioskowania - podkreśla Radosław Komoniewski.
Załatwienie formalności zakupu odpowiednio wcześniej daje zatem możliwość wyboru najlepszej opcji bez presji czasu i niepotrzebnych ograniczeń procedur bankowych.

- Wnioski można składać samodzielnie, bezpośrednio w oddziałach banków lub z pomocą niezależnego eksperta ds. kredytów hipotecznych - dodaje Radosław Komoniewski.
Na oficjalnej stronie MdM znajduje się lista banków, które uczestniczą w programie. Zgodnie z nową ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie 22 lipca bieżącego roku, instytucja finansowa ma 21 dni na wydanie decyzji. W razie potrzeby możemy się od niej odwoływać.

- Musimy wiedzieć do których banków złożyć wniosek, bo oferty różnią się ceną i procedurą ubiegania się o dopłatę. Konieczne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym dokumentujących źródło dochodów - zauważa Tomasz Damian, ekspert finansowy z Kancelarii Finansowej Oliwa.
Sposób liczenia zdolności kredytowej też jest odmienny niż w przypadku kredytów bez dopłaty z programu MdM.

- Należy sprawdzić, czy uzyskiwany i możliwy do udokumentowania dochód, pozwoli w wystarczającym stopniu otrzymać wnioskowaną kwotę kredytu. Poza dokumentacją dochodową, należy przedstawić całą dokumentację związaną z zabezpieczeniem kredytu, czyli kupowaną nieruchomością. Ważne, aby nie tylko pokazać przygotowany plik dokumentów, trzeba też sprawdzić czy są to dokumenty, które spełnią kryteria banków - doradza Tomasz Damian.
Nie trzeba czekać ze złożeniem wniosku do 1 stycznia. Możemy zrobić to znacznie wcześniej.

- Osoba zainteresowana kredytem hipotecznym z dopłatą, musi skierować się do banku, który uczestniczy w programie, żeby złożyć kompletny wniosek kredytowy wraz z wnioskiem o dopłatę. Jeżeli przedstawiona dokumentacja nie będzie wymagała uzupełnień, bank na etapie wstępnej weryfikacji zarejestruje wniosek o rezerwację środków. - mówi Tomasz Damian.
Umowa przedwstępna

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny należy mieć podpisaną umowę przedwstępną, której funkcję na rynku pierwotnym spełnia umowa deweloperska.

- Umowa ta zobowiązuje obie strony do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy, ma dać kupującemu czas na pozyskanie finansowania. Warto w niej zawrzeć zapis o zwrocie zadatku w sytuacji gdy nabywca nie zakwalifikuje się na dofinansowanie w MdM - podkreśla Marcin Krasoń.
Deweloperzy, którzy mają w swojej ofercie mieszkania i domy kwalifikujące się do dopłaty doskonale znają sytuację swoich klientów i w ostatnich miesiącach wychodzą naprzeciw planom pozyskania przez nich dofinansowania. Propozycje są różne. O szczegóły warto pytać w poszczególnych biurach sprzedaży. Przykładowo: W Dekpolu klienci podpisują umowę rezerwacyjną i wpłacają przy tym wyższy zadatek (dwa razy większy niż standardowo) i z procedurą kredytową mogą poczekać do początku roku. W Inpro przy podpisaniu umowy deweloperskiej wpłaca się 20 proc. ceny mieszkania, a pozostałe 80 proc. można wpłacić na przełomie stycznia i lutego 2018 roku po uzyskaniu z pomocą doradcy kredytowego Inpro kredytu z dopłatą.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (104) 1 zablokowana

  • Robyg

    Promuje pod hasłem MDM mieszkania, których odbiór jest w 2019, czyli nie kwalifikują się do programu. Podłość.

    • 2 0

  • W końcu spadną ceny nieruchomości...

    • 0 0

  • mało prawdopodobne jest, że ceny spadną. Mieszkanie dla Młodych moim zdaniem ograniczało wzrost cen w całym sektorze. wg niektórych wyliczeń co 5 kredyt hipoteczny był właśnie z mdm, tym bardziej, że warunki nie były i nie są jakieś mocno ograniczające -
    https://www.mieszkaniedm.pl/zasady-programu/
    Co więcej część deweloperów budowała pod MdM, bo łatwo było określić docelowego klienta, który miał konkretne potrzeby, tzn cena i metraż. Słyszałem nawet gdzieś określenie - segment popularny

    • 0 4

  • Bierzcie kredyt na 30lat i drugi na wyposażenie mieszkania. To super biznes, a potem się wyprowadzcie za granice, aby spłacać kredyt

    • 0 0

  • BZDURA

    Jeżeli przedstawiona dokumentacja nie będzie wymagała uzupełnień, bank na etapie wstępnej weryfikacji zarejestruje wniosek o rezerwację środków. - mówi tomasz damian.

    nie wiem skad on te brednie wzial, ale zaden, podkreslam zaden bank, nie zarezerwuje zadnych srodkow przed 2 stycznia!!!

    wiec nie wprowadzajcie ludzi w blad

    • 0 0

  • Teraz tylko czekamy

    Nasi znajomi skorzystali z dopłaty i kupili mieszkanie na osiedlu Bliski Tarchomin w Warszawie. Drugiej parze się nie udało. Nie załapali się, bo brakło środków w puli. Na szczęście z wesela zebrali więcej niż sądzili i razem z oszczędnościami mieli ładny wkład własny. Resztę skredytowali. Teraz sami zawarliśmy umowę z Grupo Lar i czekamy na dalsze informacje. Mam nadzieję, że nam się uda. Zakup mieszkania w Warszawie bez kredytu jest niemal niemożliwy, ale nie wyobrażam sobie żyć gdziekolwiek indziej.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane