- 1 Czyj to garaż? - pytają urzędnicy (125 opinii)
- 2 Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Marzec 2023 (151 opinii)
- 3 Wiosna w ogrodzie. Zleć wykonanie ciężkich prac (8 opinii)
- 4 Sąsiedzi. Obcy czy przyjaciele? (360 opinii)
- 5 Wiosna na tarasie. Co jest modne? (16 opinii)
- 6 Zmiany przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (133 opinie)
Sięgając po książkę, zajmujemy wygodne miejsce na kanapie, w fotelu lub w łóżku. Warto przy tym świadomie zwrócić uwagę czy zadbaliśmy także o odpowiednie oświetlenie i komfort dla naszego wzroku. Kinkiety, lampy stołowe czy podłogowe - możliwości w tym zakresie jest kilka. Właściwy wybór sprawi, że lekturą cieszyć się będziemy mogli do późnej starości.
Jak dobrać moc i strumień światła?
Źródła światła do wieczornego czytania powinny mieć moc co najmniej 40W w przypadku standardowej żarówki, a w przypadku oświetlenia LED na opakowaniu powinniśmy znaleźć informację, jaka moc odpowiada tradycyjnej żarówce. Strumień świetlny z kolei ocenia całkowitą moc światła emitowanego przez lampę, która wykorzystuje technologię LED.
- Wieczorni lub nocni czytelnicy, którzy nie chcą rozświetlać całego pomieszczenia, powinni wybrać lampkę o niewielkim kącie rozproszenia światła i o niewielkim natężeniu. To oczywiście zależy od odległości źródła od oświetlanego tekstu, ale może wystarczyć od 150 do 250 lumenów - mówi Piotr Żydowski z Jasniej.com.
Więcej światła! To poprawi nastrój i aranżację wnętrza
Nie bez znaczenia pozostaje także jakość światła. W przypadku oświetlenia LED warto zdecydować się na rozwiązania od renomowanych producentów, które mają wysoki współczynnik oddawania barw.
- Pewnie najlepszym źródłem byłaby tradycyjna żarówka żarnikowa lub halogenowa, jednak jest ona energochłonna i trudno dostępna - dodaje Piotr Żydowski.
Gdzie kupić oświetlenie w Trójmieście?
Niektóre lampy LED mają funkcję ściemniania, która jest dobrym rozwiązaniem dla oczu i umożliwia dopasowanie do aktualnych potrzeb czytelnika.
- Lampy ledowe charakteryzuje też mniejsza awaryjność i oszczędność pieniędzy. Warto też zwrócić uwagę, że lampa ledowa ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne - podkreśla Edyta Pękala z Koma Oświetlenie.
Zintegrowane czy wymienne źródło światła?
W przypadku lampy do czytania ważnym kryterium jest także wybór zintegrowanego lub wymiennego źródła światła. W tym pierwszym przypadku w razie uszkodzenia do wymiany będzie cała lampa, ale takie rozwiązania cechuje znacznie większa żywotność. W tym drugim przypadku możemy natomiast samodzielnie dopasować barwę i moc odpowiednią do czytania.

- Lampy z wymiennymi źródłami światła pozwalają na dobór parametrów, dzięki którym nasze oczy nie będą się męczyć podczas lektury. Rekomendujemy wybór neutralnej barwy światła, czyli około 4000-5000 K oraz mocy pomiędzy 800 a 1000 lumenów - wyjaśnia Natalia Krancewicz z Pełna Chata.
Wygląd ma znaczenie
Rozwiązań w zakresie lamp do kącika czytelniczego jest naprawdę wiele, dlatego warto dopasować je do stylistyki wnętrza i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jest mnóstwo propozycji lamp, które oprócz swojej podstawowej funkcji, mogą być także dekoracją w aranżacji pomieszczenia.
W zależności od miejsca, które posłuży nam jako przestrzeń do czytania możemy zdecydować się na lampkę biurkową, nocną, kinkiet, lampę wiszącą, stołową czy podłogową.
- Idealne do tego typu zadań są lampy podłogowe. Można wybrać lampę, która ma regulowaną wysokość i kąt nachylenia, dzięki czemu światło może padać bezpośrednio na stronę książki. Lampa podłogowa do czytania często posiada też regulowaną wysokość. Lampy stołowe zazwyczaj mają regulowaną głowicę, dzięki czemu łatwo jest skierować światło tam, gdzie jest ono potrzebne - dodaje Edyta Pękala.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-06 21:06
Ledy
Pozorna oszczędność na tych ledach. Mam ich sporo w domu i w ciągu ostatnich dwóch lat popsuło mi się ok 8 ledowych halogenów (różne firmy). Za każdym razem padła elektronika.
- 9 10
-
2023-02-06 09:32
Polecam lampkę zakładaną na szyję
zakupiłem taką za 89 zł w popularnym sklepie internetowym - ma regulacje jasności (3 stopnie) oraz barwy światła (też 3), świeci bardzo długo a wyginane końcówki pozwalają się dostosować do każdego w każdej pozycji, ładowanie przez USB, wbudowany akumulator; świeci bardzo mocno - można używać na najsłabszym poziomie nawet tylko 1 stronę
- 2 2
-
2023-02-06 07:17
(1)
Barwa 5000 K jest już na pograniczu "zimnej". Optimum to 4000-4500. Ważne żeby diody miały dobry wspólczynnik oddawania barw CRI ( colour rendeting index). CRI = 100 występuje w świetle słonecznym przy którym barwy wyglądają naturalnie. Jest to maksymalna wartość dla tego wskaźnika. Dioda z CRI w okolicach 90 jest bardzo dobrym wyborem.
- 13 2
-
2023-02-06 08:53
Lepiej kupić barwę 3000K
Im mniej niebieskiego światła, tym lepiej.
- 12 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.