• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parowanie okien - powód do niepokoju?

Michalina Domoń
31 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Skraplanie pary wodnej na szybach to powszechne zjawisko, zwłaszcza w okresie zimy, kiedy domowe pomieszczenia są rzadziej wietrzone. Skraplanie pary wodnej na szybach to powszechne zjawisko, zwłaszcza w okresie zimy, kiedy domowe pomieszczenia są rzadziej wietrzone.

Bardzo często roszenie okien, a więc para wodna skraplająca się na szybie, jest odbierana jako wada stolarki okiennej. Z reguły jednak problemem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza wewnątrz domu czy mieszkania.



Jak radzisz sobie z parowaniem szyb w mieszkaniu?

Zdarza nam się zaobserwować w naszych domach zaparowane szyby okien. Problem nasila się zwłaszcza w okresie zimowym. Co jest przyczyną tego zjawiska i kiedy staje się ono powodem do niepokoju?

Parujące okna w domu - przyczyny



- Tak zwane "parowanie okien" czyli kondensacja pary wodnej na szybach to naturalne zjawisko badane przez dział budownictwa, jakim jest fizyka budowli. Gdy temperatura punktu rosy powietrza wewnętrznego jest niższa od temperatury powierzchni przegrody (w tym przypadku pakietu szybowego) następuje skraplanie pary wodnej - tłumaczy Paweł Łukaszewski, doradca techniczno-handlowy z Fabryki okien Szach-Mat Gdańsk.

Żeby znaleźć powód skraplania się pary wodnej na szybach, trzeba określić, z której strony zachodzi ten proces: od wewnątrz, od zewnątrz czy też wewnątrz szyb.

Przyczyną parowania szyb od wewnętrznej strony budynku jest po prostu za wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

- Bardzo dobra szczelność okien PCV połączona z np. wadliwym systemem wentylacyjnym lub zasłanianiem kratki wentylacyjnej oraz brakiem wietrzenia pomieszczeń powoduje osadzanie się wody na pakiecie szybowym. Warto pamiętać, że codzienne czynności wykonywane w naszym domu, takie jak: gotowanie, kąpiel czy pranie, są przyczyną zwiększenia wilgotności - tłumaczy ekspert, Paweł Łukaszewski.

Za skraplanie pary wodnej na zewnętrznej części okna odpowiada natomiast bardzo wysoka izolacyjność cieplna pakietu szybowego.

- Przy szybach zespolonych o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej (Ug) za zewnętrzną stronę pakietu przedostaje się mała ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba jest więc zimna i to na niej skrapla się para wodna. Zjawisko to jest wzmożone na obszarach o dużej wilgotności, na przykład w pobliżu stawów czy jezior oraz w okresie wiosny i jesieni, gdy dobowe amplitudy temperatury powietrza są bardzo wysokie - wyjaśnia fachowiec.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?



- Przede wszystkim wypadałoby sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej, oraz poziom wilgotności w pomieszczeniu. Optymalna wartość mieści się w zakresie od 40 proc. do 60 proc. Wentylację można poprawić poprzez wietrzenie, czyli dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. W przypadku dużej wilgotności powietrza warto zainwestować w urządzenia nawiewne - mówi Paweł Plenikowski z Bysewo Kolor.

Jeśli montujemy w mieszkaniu okna, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które ułatwią cyrkulację powietrza.

- Plusem są okucia z opcją mikrowentylacji lub możliwością uchyłu. W niewielkim stopniu na skraplanie pary wodnej pomaga również zastosowanie ciepłej ramki dystansowej z tworzywa sztucznego, które niweluje powstawanie mostka termicznego. Jednak przede wszystkim wskazane jest wyposażenie okna w nawiewnik. Jest to urządzenie, które umożliwia odpowiednią wentylację pomieszczenia dzięki dostarczeniu właściwej ilości powietrza zewnętrznego. Nawiewnik okienny pozwala więc na zachowanie odpowiedniej wilgotności bez zbędnego chłodzenia pomieszczenia - mówi Paweł Łukaszewski.

Na rynku są dostępne różne rodzaje nawiewników. Do wyboru mamy nawiewniki higrosterowane, które samodzielnie decydują o ilości wpuszczanego powietrza na podstawie wilgotności względnej w pomieszczeniu czy nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące), których działanie opiera się na różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, a także nawiewniki ręczne sterowane przez użytkowników.

Parowanie okien - kiedy niebezpieczne?



W niektórych sytuacjach parowanie szyb może być jednak powodem do niepokoju i może wiązać się z koniecznością wymiany okien lub szyb.

- Tak może być w przypadku wystąpienia pary wodnej pomiędzy szybami. Jeżeli jednak okno nie jest przestarzałe wystarczy wymiana pakietu szybowego - mówi Paweł Plenikowski.

Niestety długotrwałe parowanie okien w pomieszczeniu, spowodowane złą wentylacją, nawet jeśli nie jest powodem do większych remontów, z czasem może stać się uciążliwym problemem, który może mieć nawet niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

- Długotrwała kondensacja pary wodnej na szybach może powodować powstawanie ciemnych, wilgotnych plam na ścianach mieszkania. Jest to zjawisko niepożądane przede wszystkim ze względu na ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych na wilgotnych powierzchniach. Samopoczucie mieszkańców w pomieszczeniach bez właściwej wymiany powietrza także się pogarsza, mogą pojawić się bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych czy też po prostu będziemy czuli się zmęczeni. Wszystko z powodu zbyt dużej wilgotności powietrza, spowodowanej brakiem odpowiedniej wentylacji - wyjaśnia Paweł Łukaszewski.

W konsekwencji zniszczeniu może ulec również stolarka okienna - w przypadku, gdy mamy drewniane ramy. Woda zaczyna się na niej skraplać, a drewno rozpulchniać się.

- Okna drewniane podczas procesu produkcyjnego poddawane są impregnacji oraz malowaniu, co w pewnym stopniu chroni materiał przed negatywnym wpływem wilgoci. Długotrwałe narażenie drewna na bardzo dużą wilgoć powoduje zwiększenie jego objętości, które skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem stolarki, ocieraniem skrzydła o ramę i wypaczeniem profili - tłumaczy Plenikowski Paweł.

Warto zatem zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, zwłaszcza tych, które narażone są na zwiększoną wilgotność - jak kuchnia, łazienka, czy pomieszczenia, w których suszymy pranie.

Miejsca

Opinie (57) 2 zablokowane

  • wywietrzniki (4)

    a nikt się nie zająknął o tym, że wywietrzniki w takich zimach jak obecna (z wysoką wilgotnością) również wprowadzają wilgoć do mieszkania. poza tym można porządnie podgrzewać mieszkania, a wystarczy otwarty wywietrznik by pi*dziło równo.
    u mnie są i wywietrzniki i wentylatory włączone całą dobę, ale wystarczy, że na chwilę otworzę wywietrznik i od razu woda zbiera się na oknie. wystarczy godzina i już.

    • 25 17

    • (3)

      "a nikt się nie zająknął o tym, że wywietrzniki w takich zimach jak obecna (z wysoką wilgotnością) również wprowadzają wilgoć do mieszkania."

      NIEPRAWDA

      Im cieplejsze jest powietrze, tym więcej może "utrzymać" pary wodnej. Punkt rosy dobrze
      określa ile jest aktualnie pary wodnej w powietrzu. Wilgotność względna to ilość wody zawartej w powietrzu w porównaniu do ilości wody jaką powietrze jest w stanie utrzymać przy aktualnej temperaturze.

      temperatura powietrza
      ilość pary wodnej jaką powietrze jest w stanie utrzymać przy tej temperaturze w gramach na metr sześcienny powietrza

      30 st. C 31 gram na 1 m3
      10 9,5
      0 5
      -10 2,5
      -30 0,5
      Paradoksalnie najbardziej suchymi miejscami na świecie są bieguny a nie pustynie.
      Aby uniknąć wilgoci w mieszkaniach w zimę należy co dziennie stosować krótkie ale intensywne wietrzenie otwierając szeroko okna na ca 1min.

      • 17 1

      • raczej nie na minutę (2)

        my wietrzymy 3 x 15 min obecnie i jest ok, mimo, że gotujemy w pokoju

        pierwsze co rano robię to gimnastyka przy otwartym oknie ( zimą także)

        • 6 3

        • ale nie w temperaturze -15 przy silnym wietrze.Wietrzenie polega na wymianie wilgotnego powietrza na suche a nie na wyziębianiu mieszkania. Wietrzenie 3x15 jest dobre ale w temperaturach dodatnich i o słabym wietrze.

          • 17 1

        • ja pierwsze co robie to drapię sie po j...ach :)))

          • 4 1

  • Ty ekspert (8)

    U mnie jest 20 % wilgotnisci ,ogrzewanie kominkiem ,powietrze suche jak pieprz a mam codziennie kałuże na parapecje od zaparowanych okien. I jak to teraz mądrze wytłumaczysz??

    • 60 7

    • u mnie jest ok 30%. i też mam problem ze skraplaniem się pary :/

      • 18 1

    • Zimna szyba

      Jeśli szyba ma temperaturę niższą niż aktualna temperatura punktu rosy to i tak będzie woda się skraplać. Twój pakiet szybowy widocznie ma słabą izolacyjność termiczną (Ug).

      • 22 0

    • (2)

      Zaparowane okna świadczą tylko o zbyt dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu. W nieogrzewanych mieszkaniach szyby nigdy nie są zaparowane.
      Zmień lub ustaw wilgotnościomierz. Suche jak pieprz powietrze jest na biegunach Ziemi.

      • 4 5

      • bzdura, dowiedz sie najpierw jakie jest optymalne dla ludzi -60% za duze to 80%-90% przy 20% jest dla czlowieka za sucho

        • 3 2

      • Miałeś cymbale kiedys kominek?

        • 0 0

    • no własnie ja tez tak mam,znam oczywiscie przyczynę o znam fizyke,ale chetnie posłucham " eksperta"

      • 3 0

    • przy szybie zawsze masz chłodniej

      a co za tym idzie powietrze dopływające z wnętrza pokoju, zawierając tyle samo wody masowo - względnie (czyli względem warunków nasycenia w danej temperaturze) nadal może przekroczyć 100%. Tyle fizyki. Teraz zastanów się nad przyczynami: gdzie masz umieszczony higrometr? jaką masz temperaturę w pomieszczeniu? (podejrzewam, że przy kominku nie jest to 18 stopni) Jaką masz przenikalność energetyczną okien? Jaki rodzaj tynków (gipsowe potrafią oddawać wodę przy niskiej wilgotności ogólnej).

      • 1 0

    • Może przyczyny należałoby szukać w wielkości szyby do ramy. Para nie powstaje na całym obrzeżu tylko w takich miejscach gdzie szyba jest zbyt krótka do obramowania i wówczas zimne powietrze szybciej dochodzi do drugiej warstwy szyby. Ja już to przerobiłam . Wymieniałam skrzydło drzwi . Firma montażowa uwzględniła reklamacje. Po pewnym czasie problem był również na drugim skrzydle ale za ramą powstawała para . W mroźne dni po prostu zamarzała. Fachowcy ,którzy przyszli rozmontowali całe skrzydło i włożyli kawałki plastików miedzy szybą a ramą. Dzięki takiej metodzie rozepchali ramę okna ,która teraz wygląda śmiesznie i jest krzywa ale niema już lodu w mroźne dni na zewnętrznej ramie. Jednym słowem partactwo i oszczędność doprowadza do takich stanów nasze okna.

      • 0 0

  • kolejna głupia ankieta...

    po prostu codziennie wycieram szyby.
    A jak sobie z tym radzi nasz stały czytelnik Pan Tomasz?

    • 29 4

  • Nonsens (1)

    "Przy szybach zespolonych o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej (Ug) za zewnętrzną stronę pakietu przedostaje się mała ilość ciepłego powietrza."

    Dokładnie odwrotnie - to przy NISKIM współczynniku przenikalności cieplnej izolacja jest dobra, i to wcale nie chodzi o przenikanie ciepłego powietrza a o przenikanie ciepła.

    • 25 0

    • Takie mamy teraz czasy, że każdy jest ekspertem.

      Wystarczy zgnieść puszkę po coli, czy ugotować parówki, by móc się wypowiadać ws. katastrof lotniczych. Zdanie cyt. "przy szybach zespolonych o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej (Ug) za zewnętrzną stronę pakietu przedostaje się mała ilość ciepłego powietrza" zupełnie mnie rozbroiło.

      • 5 0

  • Pani Michalino zapewne to nie pani wina ale lepiej zająć się innym tematem! TO SĄ BREDNIE I STEREOTYPY!!! A FACHOWCA POGONIĆ DO (12)

    TAK TO WYGLĄDA W SKRÓCIE:
    Podczas ogrzewania wilgotnego powietrza obniża się jego wilgotność względna, ochłodzenie prowadzi natomiast do wzrostu wilgotności względnej, chociaż w obydwu przypadkach nie zmienia się faktyczna zawartość wilgoci w powietrzu.
    Zmianie ulega jedynie stosunek rzeczywistej ilości pary wodnej w powietrzu do ilości maksymalnej, odpowiadającej stanowi nasycenia. Schłodzenie powietrza do poziomu odpowiadającego 100% wilgotności względnej powoduje osiągnięcie warunków stanu nasycenia (tzw. punktu rosy) i rozpoczęcie procesu kondensacji pary. Powietrze nie może już w tych warunkach utrzymać poprzedniej ilości wody w stanie gazowym i para wodna wykrapla się. Ilość wykroplonej wody odpowiada różnicy maksymalnych zawartości pary w powietrzu przed i po oziębieniu.
    Wilgotność względna, stosunek stężenia pary wodnej zawartej w powietrzu do stężenia, które w danej temperaturze nasyciłoby powietrze; jest ona wyrażona w procentach. 100% wilgotności względnej oznacza maksymalne nasycenie powietrza parą wodną (a nie stan ciekły wody). Dalszy wzrost nasycenia nie jest możliwy, ponieważ para wodna zaczyna się skraplać.
    Temperatura punktu rosy lub punkt rosy - jest to temperatura, w której przy danym składzie gazu lub mieszaniny gazów i ustalonym ciśnieniu może rozpocząć się proces skraplania gazu lub wybranego składnika mieszaniny gazu.
    W przypadku pary wodnej w powietrzu jest to temperatura, w której para wodna zawarta w powietrzu staje się nasycona (przy zastanym składzie i ciśnieniu powietrza), a poniżej tej temperatury staje się przesycona i skrapla się lub resublimuje.
    Info ze stron firmy Polar Rem

    • 15 6

    • Czyli (1)

      dla powietrza o temp 20 stopni C i wilgotności 60% temperatura punktu rosy wynosi 12 stopni C (około) I na szybie o takiej temperaturze lub niższej wilgoć się wykropli choćby wyjąć okno i wietrzyć całą dobę to i tak na elemencie o temperaturze 12 lub mniej stopni C wilgoć się wykropli.

      Pamiętajcie aby nie słuchać idiotów z krzak firm bo ich wiedza jest tak mizerna jak ich produkty.

      Promowanie nawiewników to lipa bo tylko powodują straty ciepła a nie osuszają powietrza. Bo my panie dzieju w nawiwiwniku nie mamy powietrza z Sahary czy Arktyki tylko nasze rodzime o wilgotności zazwyczaj większej niż wewnątrz pomieszczenia przynajmniej przez 11 miesięcy w roku. Chcesz osuszać zainstaluj air conditioner (rozbudowana klimatyzacja).

      Dodatkowo nawiewniki pogarszają klasę dzwiękoszczelności okien i o to chodzi bo można sprzedać bubel okno i twierdzić że hałas to przez nawiewnik.

      Jedyną dobrą opcją są całe systemy wymiany powietrza z nawiwewnikami poza oknami oczywiście z dobrą izolacja zarówno termiczną jak i akustyczną ale na to przeciętnego Kowalskiego nie stać.
      Więc okna montować szczelne i po prostu wietrzyć przeciągiem wg potrzeb.

      • 7 4

      • w zimie powietrze na zewnątrz zawsze zawiera mniej wody

        Promowane nawiewników to konieczność. Czemu? większość ludzi się zachłysnęła szczelnymi oknami, drzwiami itd, a potem płacz, bo otwarty kominek/junkers/kuchenka z przeglądami okazała się źródłem czadu. System wentylacji w domku prawie zawsze powinien zawierać rekuperator, a jak ktoś potrzebuje dodatkowo suchego i chłodnego powietrza w lecie, to polecam gruntowy wymiennik ciepła.

        • 0 2

    • Wyjaśnienie (4)

      Jeśli więc temperatura szyby jest niższa niż temperatura punktu rosy powietrza w pomieszczeniu następuje skraplanie pary wodnej na szybie. A temperatura punktu rosy zależna jest od wilgotności powietrza.
      static . pokazywarka . pl / i / 2650823 / 621775 / 1 . jpg
      Im większa wilgotność tym temperatura punktu rosy jest wyższa. Wtedy nawet na 'stosunkowo ciepłej' szybie będzie woda.

      Przykładowo przy wilgotności ok. 60% i temperaturze pokojowej ok. 20*C szyba musi mieć powyżej 13*C aby nie nastąpiło skraplanie.

      • 2 1

      • po co wyjaśniasz wyjaśnienie?

        • 3 0

      • Właśnie wyjaśniłeś Pawle dlaczego w Ameryce południowej i pewnych regionach Afryki nie trzeba prasować koszul. (2)

        Wilgotnośc na poziomie 80% występuje w typowym polskim pokoju dziecięcym dobrze ogrzewanym aby dziecko się nie przeziębiło w którym bo ciepło a co suszy się ubrania na suszarce rozkładanej.
        Kończy się to grzybkiem i alergią dziecka ale to nie wina braku nawiewników i szczelnych okien tylko oszczędności rodziców.
        Wg wielu fachowców jest to znacznie groźniejsze niż dmuchanie dziecku dymem papierosowym w twarz.

        • 6 3

        • Cebulaki minusują a cebule już kupiliście na weekend?

          • 5 1

        • Minusują. Dzieciątka Maluszka nie można narazić na najlżejszy nawet powiew, w pokoju musi być 25 stopni, a na dwór wyjść tylko opatulone niczym baleron.

          • 5 0

    • faktycznie w skrocie (1)

      najlepiej skopiowac z www, zgrywac cwaniaka i jechac po innych, takie to polskie

      • 0 4

      • najpierw trzeba wiedzieć co skopiować

        wykształcenie to nie cwaniactwo choć urazy raczej nikt nie poczuje z tego powodu :-).

        Podanie źródła to dobry ton a tutaj źródło jest dobre napisane dla Kowalskiego.

        • 4 1

    • wilgoć (2)

      Wszystko fajnie ale czy nie przyszło Ci do głowy że w artykule jest mowa o zaparowanych oknach a nie o wilgotności względnej. Myślę że wypowiedziano się w nim jasno i czytelnie iż w dużej mierze zależy to od wentylacji pomieszczeń w których mieszkamy.

      • 0 4

      • Maruś powietrze którym chcesz usuwać wilgoć z pomieszczeń ma wilgotność większą niż to wewnątrz. (1)

        • 3 1

        • względną może mieć większą

          bezwzględną - mniejszą, bo jest chłodniejsze.

          • 0 2

  • Nigdy niemiałem takiego problemu ale ja mam drewniane okna (1)

    a potem zaczęło się bum dla naiwniaków na tandetne plastiki i zaczęło się ze krzywe ze żle zamontowane ze parują ze pleśń i mnóstwo innych problemów!

    • 9 19

    • Ja wymieniłam na drewniane i tak dmucha ,że zimą kładę prześcieradło na parapet. Nie potrzebuje nawiewu.

      • 1 0

  • Ten doradca jest bardziej handlowy niż techniczny... (2)

    powtarza stereotypy... a woda wykrapla się tam gdzie są mostki termiczne czyli w najsłabszych punktach konstrukcji okien... Występuje również przy normalnej i niskiej wilgotności w pomieszczeniach. Ale lepiej zwalić winę na wentylację...

    • 14 1

    • przy niższej wilgotności jest potrzebna też niższa temperatura aby wystąpiło więc po co o tym pisać skoro nikt w pokoju nie ma 10 stopni

      • 0 0

    • wentylacja ma znaczenie

      a także ruch powietrza w pobliżu okna.

      • 0 0

  • Mi zimą parowały szyby tylko w nocy, bo opuszczone były rolety (takie w prowadnicach przy szybie).

    • 17 1

  • (4)

    Mam ten sam problem z ciągiem wstecznym w przewodzie kominowy. Czy wspólnota powinna się tym zająć czy ja w własnym zakresie?

    • 6 2

    • I ty i wspólnota.

      Wspólnota powinna sprawdzić czy ktoś na dziko się nie wpiął w twóje kanały wentylacyjne a ty możesz też zrobić to samodzielnie w nocy za pomocą lusterka. Nie widać światła w kominie wentylacyjnym jest ok. Wtedy należy np wydłużyć kominy wentylacvyjne i zastosowac regulatory przepływu ewentualnie nawiewniki ale nie te okienne.

      • 1 0

    • no to uważaj szczególnie jak masz piecyk gazowy

      bo w kominie jest dużo tlenku i jak pójdzie wstecznie to możesz się podtruć. Proponuję zainstalować czujnik tlenku węgla (najlepiej taki co pokazuje stężenie), niewielki wydatek a uchroni przed zatruciem, szczególnie jak są małe dzieci.

      • 3 0

    • kominowy - ale wentylacyjny czy spalinowy?

      Bo jak spalinowy albo dymowy to czym prędzej do administracji. przyczyna może być różna. Prawdopodobnie w mieszkaniu jest podciśnienie więc zasysa powietrze z kanału. Może masz jakieś urządzenie ssące powietrze (piecyk, włączony okap) któremu brakuje wentylacji nawiewnej. Wtedy wystarczyłaby kratka nawiewna pod oknem. A może na twój budynek wieje zawsze z jednej strony (częste w wieżowcach) i wtedy z drugiej strony wiatr zasysa powietrze przez wszystkie szczeliny. Wtedy konieczne jest mieć super szczelne okna. Pomagaja też nasady na komin zapobiegające odwróconemu ciągowi. Samo wydłużenie kanału nie musi pomóc - najpierw trzeba określić przyczynę odwróconego ciągu.

      • 0 0

    • Ciag wsteczny powstaje w momencie gdy wszystko many pozamykane I wentylacka musi uzupełnić dopływ powietrza do lokalu. Boland wyciąganego powietrza z lokalu musi być co najmniej równy z wyciąganym. W lokalu nigdy nie będzie podciśnienia. Nie zwalaj problem na wspólnotę tylko prawidłowo eksploatuj mieszkanie i dbaj o prawidłowy nawiew. Jeśli tak dobrze pracuje wentylacja to przymknij jednąz kartek wentylacyjnych!!!

      • 1 1

  • ja mam wilgotność w domu 20% (1)

    a i tak mi parują

    • 8 2

    • Bo powinieneś wiedzieć o istnieniu okien z szybami podwójnymi Mariuszu.

      • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane