• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pat z wywozem śmieci na nowym osiedlu w Oliwie

Ewa Budnik
15 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Mieszkańcy osiedla są oburzeni, bo zapłacili za nowe mieszkania na ładnym osiedlu, tymczasem pod oknami mają pojemniki ze śmieciami.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.
  • Pojemniki ze śmieciami na terenie osiedla Idea.

Osiedle Idea powstaje przy ulicach Śląskiej i Beniowskiego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Co roku sukcesywnie oddawane są tu nowe budynki mieszkaniowe i od miesięcy narasta konflikt wokół wywozu śmieci. Wysypujące się pojemniki stoją między nowymi budynkami, a mimo upływu czasu problem pozostaje nierozwiązany.



Jak oceniasz system odbioru śmieci w Gdańsku?

- Od wielu miesięcy nasza wspólnota zmaga się z problemem wywozu nieczystości. Pomieszczenie do gromadzenia odpadów mieściło się w hali garażowej, co było bardzo wygodne dla mieszkańców. Jednak pracownicy Suez Północ [firma zajmująca się wywozem śmieci - red.] musieli ręcznie wyciągać ciężkie pojemniki z odpadami po stromym podjeździe, bo śmieciarka nie była w stanie wjechać do hali garażowej. Hala ma niski strop i ograniczona jest daszkiem - opisuje sytuację mieszkańców budynku Beniowskiego 3 i 3A pan Marcin. - Suez przedstawił pismo, iż taka - ręczna - praca jest niezgodna z przepisami bhp i zaprzestał odbierania odpadów z hali. Pojemniki stoją obecnie na miejscach parkingowych, pod gołym niebem.

Śmieciarka nie zjedzie, pracownik nie zejdzie



Kością niezgody rzeczywiście stał się zjazd do podziemia - kąt jego nachylenia jest niezgodny z normami przewidzianymi dla ruchu pieszego - w budynku przy ul. Beniowskiego 1 wynosi on 16,39 proc., a według przepisów może to być maksymalnie 8 proc. Zgodnie z prawem nie mogą po nim chodzić pracownicy Suez Północ, którzy zajmują się wywozem odpadów, zwłaszcza w sytuacji, gdy z podziemia wytoczyć trzeba ciężkie pojemniki z odpadami (można jeździć, chodzić nie). Na podstawie tego zgłoszenia od Suez Północ, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku zażądał od wspólnot wyznaczenia innego punktu gromadzenia odpadów, z którego będzie można je bezpiecznie zabrać.

- Pomieszczenia przeznaczone do gromadzenia odpadów stałych należy uznać za wykonane wadliwie, co zostało stwierdzone przez rzeczoznawcę budowlanego i biegłego sądowego z Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, który przygotował orzeczenie techniczne - potwierdza Agnieszka Wytrykusz z firmy HomeSystem, która zarządza budynkami.
W orzeczeniu czytamy m.in., że miejsce gromadzenia odpadów nie może być położone poniżej poziomu gruntu, a śmieciarka nie zjedzie do podziemia, bo zjazd jest przeznaczony dla samochodów osobowych do dwóch metrów wysokości. Dodatkowo posadzka zjazdu nie jest przystosowana dla tak ciężkich pojazdów.

Z tym zarzutem nie zgadza się jednak Euro Styl, który do redakcji przesłał oświadczenie na temat sytuacji z wywozem śmieci. Zaprojektowane w podziemiach miejsce gromadzenia odpadów uważa za "w pełni prawidłowe". Deweloper powołuje się na dwa prawomocne dokumenty: pozwolenie na budowę i pozwolenie na użytkowanie.

- W szczególności prawidłowo zostało przewidziane miejsce na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych.[...] Dojazd do hal garażowych spełnia wszelkie wymagane przepisami warunki, w szczególności nachylenie. Zgodnie bowiem z § 70 Rozporządzenia pochylnie (dojazd do hal garażowych) nie przekraczają przewidzianych w tych przepisach wartości. Wspomniany przepis przewiduje, iż nachylenie pochylni zastosowanej w przedmiotowych budynkach, to jest pochylni przeznaczonej dla samochodów w garażach wielostanowiskowych, nie może przekraczać 20 proc., który to warunek w budynkach został zachowany. Nie występują inne przepisy regulujące nachylenie pochylni w budynkach mieszkalnych. Budynki te zatem spełniają wszelkie wymogi odnośnie umiejscowienia miejsc na pojemniki służące do gromadzenia odpadów i dojazdu do tych miejsc. [...] Zrealizowane inwestycje otrzymały pozwolenie na użytkowanie [...] - czytamy w oświadczeniu.
CZYTAJ PEŁNE STANOWISKO DEWELOPERA NA TEN TEMAT

- Problem polega na tym, że punkt gromadzenia odpadów nie podlega ocenie przy wydawaniu decyzji pozwolenia na budowę i tym samym podczas odbioru Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie sprawdza zgodności punktu z przepisami. Co do zgodności punktów gromadzenia odpadów z obowiązującym prawem projektant składa jedynie oświadczenia. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku nie oznacza więc, że punkty gromadzenia odpadów są zaprojektowane i wybudowane prawidłowo - wyjaśnia Alicja Bittner z biura prasowego gdańskiego magistratu, gdzie skierowaliśmy pytanie o prawidłowość wykonania podjazdu.
Urzędnicy tłumaczą, że na mocy art. 34 Prawa budowlanego organy administracji architektoniczno-budowlanej nie mają kompetencji i postawy prawnej do sprawdzenia miejsc gromadzenia odpadów w bryle budynku i zaznaczają, że rozbieżność ta była już przedmiotem orzeczeń sądowych.

Podobnie jak biegły-rzeczoznawca, urzędnicy - po konsultacjach z firmą zajmującą się odbiorem odpadów - widzą więcej problemów niż tylko nachylenie podjazdu.

- Problemem jest również wysokość stropu. Został on umiejscowiony na wysokości 2 metrów, co uniemożliwia zastosowanie pojazdu, nawet najmniejszego, przystosowanego do odbioru odpadu - wyjaśnia Alicja Bittner. - Dodatkowo brak tu odpowiedniego najazdu, aby rozpędzić pojazd, a udźwig drogi również nie jest dostosowany do ruchu pojazdów o większej masie. W tym miejscu były podejmowane specjalne testy mniejszymi pojazdami, aby spróbować rozwiązać problem, jednak nie jest możliwe ich używanie ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne budynku.
Zjazd do garażu podziemnego ma wyraźne oznaczenie, że przeznaczony jest dla pojazdów do 2 metrów wysokości. Jest także zbyt pochyły, a podłoże nie udźwignie wielokrotnych przejazdów śmieciarki. Zjazd do garażu podziemnego ma wyraźne oznaczenie, że przeznaczony jest dla pojazdów do 2 metrów wysokości. Jest także zbyt pochyły, a podłoże nie udźwignie wielokrotnych przejazdów śmieciarki.

Czy wózek może rozwiązać problem?



Deweloper podkreśla, że za wywóz odpadów komunalnych odpowiada gmina. To ona wybiera podmiot, który będzie odpady odbierał uwzględniając położenie miejsc do gospodarowania odpadów.

- [...] Podmiot odbierający odpady, jako pracodawca, obowiązany jest stosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do wyeliminowania ręcznych prac transportowych. W razie braku możliwości wyeliminowania ręcznych prac transportowych, pracodawca - w celu zmniejszenia uciążliwości i zagrożeń związanych z wykonywaniem tych czynności - jest obowiązany wyposażać pracowników w niezbędny sprzęt pomocniczy - oświadcza deweloper i jednocześnie w rozmowie podkreśla, że skoro Suez Północ nie dysponuje odpowiednimi śmieciarkami i narzędziami i odmówił odbierania śmieci, to jako deweloper osiedla chciał pomóc wspólnotom.
Zakupione zostały wózki do transportu śmieci. Ich działanie deweloper przestawił na instruktażowym filmie. Wspólnota przy ulicy Śląskiej 17 i 17A - na tym samym osiedlu, ale w innych budynkach, po uzgodnieniach poczynionych przez zarządcę (firma Intradom) korzysta z tego rozwiązania. Jak usłyszeliśmy od przedstawiciela tej firmy pracownik firmy zajmującej się utrzymaniem porządku w budynku w dni odbioru śmieci wyciąga pojemniki z odpowiednimi rodzajami śmieci na ulicę, a potem zwozi je do pomieszczenia w hali garażowej.

Instrukcja obsługi wózków, które Euro Styl zakupił dla wspólnot, by mogły zorganizować wyciąganie pojemników ze śmieciami z podziemia.


- To nie jest do końca prawda. Mamy dowody na to, że to rozwiązanie nie działa dobrze. Pojemniki stoją na ulicy często przez cały dzień, a czasem przez cały weekend. Poza tym wspólnota w takiej sytuacji musi ponieść dodatkowe koszty takiej usługi. Na podstawie zebranych ofert wyliczyliśmy precyzyjnie, że współwłaściciele nieruchomości musieliby ponosić dodatkowo miesięczny koszt wysokości 23 groszy na m kw. mieszkania za wystawianie pojemników, a przecież płacą już po 44 grosze za wywóz śmieci do miasta. Nie należy również zapominać, że koszty pracy co roku rosną - dowodzi Agnieszka Wytrykusz z Home System.
Wspólnoty w części budynków zatem się na takie rozwiązanie nie zgodziły.

- Wspólnoty przesłały do dewelopera oświadczenie, że zgadzają się na użycie wózka, ale pod warunkiem że Euro Styl będzie pokrywał koszty jego obsługi i to tylko czasowo, do momentu docelowego rozwiązania problemu, czyli wybudowania wiaty śmietnikowej, przebudowy zjazdu lub znalezienia innego rozwiązania technicznego - relacjonuje Agnieszka Wytrykusz.

Deweloper nie będzie się więcej angażował



Zarządca podkreśla jednocześnie, że wspólnoty przez cały czas dążą do ugodowego rozwiązania problemu, proponują spotkania z deweloperem, ale ten ich zbywa i zaprzecza problemowi.

- A jednak problem został zauważony przez Euro Styl, bo jednak przy sąsiednim budynku przy ulicy Beniowskiego 5 właśnie w budowie jest wiata śmietnikowa dla pojemników na odpady. Takie wiaty zostały także doprojektowane dla budynków, które obecnie są w budowie na osiedlu Idea - dowodzi przedstawicielka wspólnot.
Sytuacja na osiedlu uległa w ostatnich tygodniach pogorszeniu: Euro Styl oddaje kolejny budynek osiedla do użytkowania i pojemniki na śmieci nie mogą stać na terenie należącymi do kolejnej wspólnoty.

- Niedawno Euro Styl zagroził naszej wspólnocie usunięciem siłą i na koszt wspólnot pojemników na śmieci, gdyż stoją one na terenie, którym zarządza - denerwuje się pan Marcin. - Co znamienne nowe budynki w inwestycji Idea mają już zewnętrzne pomieszczenia gromadzenia odpadów. A ja się zastanawiam, co mieszkańcy wspólnot mają robić z śmieciami?
Część mieszkańców ma nadzieję, że sytuacja się poprawi od chwili, kiedy Suez zacznie wywozić śmieci w ramach nowego kontraktu. Przetarg w tej sprawie niedawno został rozstrzygnięty. Niestety miasto i Suez uznają, że odbiór odpadów z garażu jest po prostu niemożliwy. W tym zakresie żadne zmiany nie są przewidywane.

Euro Styl uznał tymczasem, że skoro wspólnoty nie chcą przyjąć pomocy w postaci wózków, a odbiorca śmieci nie jest w stanie zapewnić odbioru śmieci - to nie ma zamiaru dalej dyskutować.

- Nie będąc stroną i nie widząc konstruktywnej postawy Zarządcy i Wspólnot, nie widzimy sensu dalszego naszego zaangażowania - czytamy w oświadczeniu.
Śmieci w garażu podziemnym. Gdzie jeszcze jest problem?
Czy jest więcej osiedli, gdzie śmieciarka nie może wjechać do hali garażowej, a odbiór śmieci jest problemem? Piszcie w opiniach, gdzie jeszcze są z tym kłopoty. Może wymiana informacji pomiędzy wspólnotami pomoże rozwiązać problem w mieście.

Miejsca

Opinie (288) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • ile ci kredyciarze płacili tam za metr:)?? (17)

    • 133 58

    • 8 - 10 tyś. m2 (3)

      • 38 2

      • tys a nie tyś (2)

        od tysiąc a nie tyśąc

        • 48 9

        • dziękuję za czujność. Miłego wieczoru

          • 30 2

        • co tam, co tam

          On nie wie, bo chodzil do szkoly bezstresowej i mowili mu "piszta jak chceta ja lece po podwyzke".

          • 3 12

    • śmietniki pod oknami gratis !!!!! buuahahahha

      • 36 6

    • Ilekolwiek to kosztuje (2)

      Taki błąd nie powinien mieć miejsca

      • 32 2

      • Błędy się zdarzają zawsze (1)

        cała rzecz polega na tym, czy i jak szybko zostaną naprawione - to pokazuje klasę developera, a nie to czy błędy robi.. jeśli błędy nie wyszły, to znaczy że są dobrze ukryte.

        • 45 0

        • Dokładnie. Do błędu trzeba się przyznać i jak najszybciej go naprawić. A nie udawać że wszystko jest w porządku, za nic nie brać odpowiedzialności, a mieszkańców tylko próbować zastraszyć. Nowe osiedle a zrobili z niego wysypisko.

          • 32 0

    • (2)

      Tyle ile było ich stać.

      • 11 1

      • W większości tyle ile było ich stać na kredyt , tak dla jasności ;) (1)

        • 2 3

        • Tak dla jasności, to kredyt trzeba spłacić. Jak kogoś nie stać to nie zaciąga kredytu i nie kupuje mieszkania. Wielka mi różnica...

          • 4 1

    • (2)

      Teraz po 12 tys chcą za M2...

      • 19 1

      • Za to biało-szare paskudztwo? Świat na głowie stoi. (1)

        • 13 12

        • Spokojnie, w Gdańsku jest sporo bloków pastelowo - łososiowych więc i Ty znajdziesz coś dla siebie.

          • 16 6

    • zazdrościsz?

      • 5 6

    • Zbyt drogo jak dla ciebie.

      • 5 6

    • 6,5 tys

      Razem z miejscem w garażu

      • 0 0

  • Pracuje w firmie SUEZ. Jestem operatorem wrzutu smietnikow. (11)

    Dziwie sie ze ludzie nie rozumieja ze kat nachylenia jest za duzy. BHP to podstawa. Niech przebuduja najpierw obiekt to bedzieny podjezdzac hali. Proste.

    • 412 13

    • Niech zgadnę, pracownia architektoniczna zleciła projekt świeżakom w trakcie studiów? (1)

      I ktoś to po prostu klepnął, bo przecież projektów jest cała masa i na kij sprawdzać dokładnie.

      • 85 1

      • Zgadzam się

        Zlecili to Świeżakowi z WGK

        • 14 0

    • Oczywiście nikt nie posądza SUEZu o złe zamiary. Wszyscy zdają sobie sprawę, ze winny jest ES. (5)

      • 128 0

      • ES dziwnie prowadzi sprawe

        • 37 0

      • ES albo Rayss Szymański Architekci, czyli projektant (3)

        Tak, czy inaczej przed mieszkańcami odpowiedzialny jest ES

        • 46 0

        • Nie jest winny ani ES, ani projektant, ani SUEZ (2)

          WInny jest urzędnik, który wydał zgodę na budowę (ztwierdził projekt i pozwolenie na budowę pieczęcią prezydenta miasta i zaświadczył nieprawdę, że projekt ten jest zgdny z obowiązującymi przepisami) a następnie zrobił to samo z decyją o pozwoleniu na użytkowanie.
          Kryminał.

          • 8 68

          • naucz się czytać ze zrozumieniem

            • 32 1

          • przeczytaj artykul jeszcze raz

            potem jeszcze raz i jeszcze raz

            moze za piatym razem zajarzysz o co chodzi choc watpie

            • 9 0

    • Przydałby się dzień praktyk w Suezie dla studentów projektujacych takie fuszerki...speawdza swój talent w praktyce.

      • 23 0

    • Akurat do wykonawcy to ludzie mają chyba najmniejsze pretencje

      Kiepsko zachowuje się gmina (jednak za coś kasują podatek śmieciowy), ale przede wszystkim deweloper, który próbuje wmówić ludziom, że czarne jest białe.

      • 6 2

    • Kto na to pozwolił?

      Dziwię się, że ktoś (mam na myśli urzędników) dopuścił to do użytku. Nie wyobrażam sobie przebudowywać wejścia do hali. A fakt, że deweloper umywa ręce jest skandaliczny.

      • 0 0

  • (9)

    Przez te reformy śmieciowe bałagan jest wszędzie. Mamy w bloku pomieszczenie na śmietniki. Niestety ciągle dochodzą nowe i przestały się mieścić. Stoją więc pod blokiem, na trawniku czy chodniku. Każdy wrzuca tam co popadnie, Sita nie chce odbierać i tak się bujamy,

    • 185 14

    • W mojej klatce jest 60 mieszkań. (7)

      Dwa kontenery na odpady "różne" są w miarę wystarczające, ale te na pozstałe śmieci są wielkości kubłów dla domku jednorodzinnego - efekt po 1dniu są wypełnione po brzegi.

      Cóż za bezsens.

      • 39 2

      • (6)

        trzeba zamówić większe. Ale wtedy trzeba też zapłacić więcej więc wspólnoty rezygnują.

        • 22 2

        • ja tez rezygnuje, bo kaza płacic od metra mieszkania, nie ilości mieszkańców!!! to nie metraż generuje śmiecie!!!! (5)

          • 33 7

          • Ta ilosc mieszkancow tez ma sens. (3)

            Bo im wiekszy mieszkaniec, tym produkuje wiecej smieci. Powinno sie placic za kilogram mieszkanca.

            • 22 2

            • To chyba dzieci nie masz (2)

              Bąbelek zużywa mnóstwo pampersów a dorosły cięższy nie.

              • 9 4

              • To zalezy...

                • 2 0

              • To naucz dziecko korzystać z nocnika.

                O ile nie wykracza to poza twoje umiejętności. Bąbelek jest człowiekiem i powinien zachowywać się jak człowiek, a nie osoba obłożnie chora.

                • 1 2

          • od ilosci mieszkancow?

            aha czyli jak masz w mieszkaniu obok 10 niezameldowanych studentow to wychodzi ze opni mniej placa za smieci niz ja
            dziekuje wole od metra mieszkania

            • 10 1

    • Nie wszędzie jest bałagan

      Poprzedni adres - wspólnota. "Altanka" śmietnikowa - totalny bałagan, okoliczne lumpy wywalający zawartość wprost na posadzkę (drzwi zamykane na klucz zostały otwarte przez zwykłe podniesienie z zawiasów), smród , bo i potrzeby fizjologiczne załatwiane w tejże "altance". Śmieci wywożone 1 raz w tygodniu to święto, najczęściej co 2 tygodnie, a bywało i rzadziej. Osiedle pięknie położone, ze świetną infrastrukturą. Aktualny adres - spółdzielnia, wymarzona lokalizacja. Śmieci wywożone są c o d z i e n n i e!!! Brak lumpów (jeśli jakiś się pokaże to b. wczesnym rankiem i przemyka chyłkiem), śmieci na miejscu, tj. w pojemnikach. Wniosek? Wszystko, absolutnie wszystko , zależy od zarządcy i mieszkańców, którzy mają pełne prawo wymagać tego, za co płacą.

      • 1 0

  • (1)

    Tak to jest.. Do czasu podpisania umowy jest wspaniale, miło i sympatycznie.. problemy zaczynają się później

    • 218 1

    • Tam kiedyś były Zakłady Mechaniki Pracyzyjnej Mera - Wag,

      potem Magmor, byli fajni ludzie i wszystko fajnie się kręciło, aż zakład upadł i to za komuny. Teraz po zakładzie nie ma śladu, ale problemy zawsze się znajdą. Kontener na śmieci powinni postawić deweloperowi w biurze z dużym oknem balkonowym, żeby śmieciarka mogła tam wjechać.

      • 4 0

  • Ten sam problem jest na osiedlu Impuls na Zaspie. Ten sam deweloper, te same wymówki. (5)

    Osiedla, które wybudował EuroStyl i gdzie jest ten problem powinny się dogadać, podzielić kosztami i wytoczyć sprawę Sądową Eurostylowi o naprawienie błędów.

    • 239 1

    • Tylko czy zarzady tych osiedli maja w sobie tyle checi do wspolpracy ? oby !

      • 16 0

    • (3)

      Kończy się umowa suezowi z miastem jest więc szansa na normalną firme

      • 1 6

      • W małej Sycylii?

        • 0 0

      • A niestety kolejny przetarg wygrał znowu Suez.

        • 0 0

      • Już po przetargu

        I wygrał Suez. A UM nie chciał wpisać do wymogów przetargu mniejszych samochodów.

        • 0 0

  • rzetelny artykuł, ale zabrakło jeszcze wypowiedzi projektanta (2)

    bo można domniemywać, że to właśnie Rayss Szymański Architekci sa najwięcej winni

    • 94 2

    • Zatrudniają amatorów na śmieciowych umowach to potem są takie efekty! (1)

      • 14 0

      • śmieciowe umowy, śmieciowe efekty

        • 8 0

  • Prawo jest złe, ale obowiązuje (4)

    Prawo nie precyzuje jaki dojazd musi być zapewniony do miejsca gromadzenia śmieci, a jednocześnie mówi jasno że za wywóz odpadów odpowiada gmina.

    I prawdę mówiąc, zgodnie z prawem, zarządca nieruchomości może równie dobrze śmietniki ustawić na dachu, a gmina ma obowiązek je odebrać.
    Czy zatrudni ludzi którzy wyniosą je ręcznie, czy firmę dysponującą śmigłowcem czy jakimikolwiek innymi pojazdami - to już jest jest temat dla gminy, a nie zarządcy nieruchomości.

    • 14 72

    • Bzdura, jak ma wyglądać miejsce odbioru odpadów określa Prawo Budowlane.

      • 34 0

    • Masz całkowita rację, płacę wymagam. Suez to porażka

      • 1 3

    • Przepisy mówią o dojściu do miejsca grmadzenia (1)

      Bzdura. Przepis jest jasny. Miejsce gromadzenia odpadów ma mieć zapewnione dojście, a nie dojazd.

      • 0 0

      • A dojscia nie ma!

        Nie ma dojścia, bo za stromo. Czyli niezgodne z przepiasmi.

        • 3 0

  • (2)

    Niech ten artykuł będzie przestroga dla tych co myślą kupować mieszkania w tych chorych cenach. Po 7-11k za M2 "dziury w ziemi". Deweloper chce tylko kasę i w d*pie ma ludzi. Nieważne jaki deweloper. Liczy się kasa

    • 76 2

    • Polecam sprawdzić ile życzy sobie deweloperzyna za mieszkania w Oliva Koncept. Oliva oczywiście przez V, inaczej nie ma szans na sprzedaż.

      • 3 0

    • 6,5 tys

      Gdzie taniej w Gdańsku? Tylko błagam nie jakieś mokradła 10km od centrum

      • 0 0

  • (9)

    Większość członków wspólnoty to pieniacze razem z zarządcą... skoro deweloper proponuje rozwiązania i inne wspólnoty z nich korzystają to znaczy, że problem da się rozwiązać ... stawiajmy na komunikację a nie pieniactwo

    • 15 86

    • Różnie to wygląda na każdym osiedlu (3)

      Z budynku 1 i 2 Impuls smieciarka odbiera odpady z garażu - zjeżdża na dół, a od budynku 3 i 4 już nie bo jest większy kąt i zakręt. Nikt mi nie mówił że będzie problem. Miałam z kątomierzem biegać po budowie?

      • 22 1

      • (2)

        nie kupuje się dziury w ziemi :)

        ale róbta tak dalej - będą was rżnąć na wszystkim 5 x :)

        • 4 11

        • (1)

          Oczywiście, ty jak wyprowadzisz się od mamusi to na pewno zrobisz wszystko 5x lepiej.

          • 9 5

          • Mówisz, że tak boli ten życiowy interes?

            • 2 1

    • Wykonawca zrobił błąd a mieszkańcy mają się teraz zrzucać żeby to naprawić?

      • 19 1

    • Sami w swojej obronie...

      Autor opinii jest z pewnością przedstawicielem Intradomu lub EuroStylu.
      Intradom jest zarządcą z nadania EuroStylu, to jak ma nie chwalić rozwiązań tej firmy.

      • 20 0

    • Do pieniaczy

      Jak deweloper bierze 12 tys./m2 to trzeba go sluchac, bo to madry i bogaty Pan.

      • 1 1

    • I żałują że wzięli wyciągarki

      Kubły stoją po 2 - 3 dni i czekają na odbiór tarasując chodnik.

      • 1 0

    • Jestes i**ota a nie racjonalny . Deweloper popełnił bład w budowie i nie chce ponieść kosztów przebudowy atym samym odpowiedzialności za swój bład i proponuje rozwiązanie które jest korzystne dla niego a nie dla wspólnoty.

      • 2 0

  • Dobudowa (11)

    Nie mogą się dogadać, że zbudują dodatkowe wiaty na zewnątrz i koszty 50-50 z Deweloperem?
    Skoro w nowych blokach się zmieściły to i w starych też się pewnie znajdzie miejsce.
    Deweloper miał fajny pomysł, ze śmietnikiem w garażu, ale projektant dał d..y bo zapomniał jak wygląda śmieciarka. Wspólnota kręci aferę, ale są na przegranej, więc albo zapłacą za wózkowego, albo dogadają się z Deweloperem, może PR-owo rzuci 50% na wiatę za 50 tysi.

    • 9 48

    • (1)

      Na działkach nie ma miejsca na wiaty, są zabudowane po pachy

      • 30 0

      • A ja tam widzę trochę miejsca pod oknami.

        • 3 3

    • (2)

      Jedyne miejsce to te gdzie stoją dziś śmietniki i silosy. Jeśli zrobimy wiate to silosy nie będą już mogły być nigdy używane A liczba pojemników potrzebna dla mieszkań i lokali usługowych nie zmieści się w wiacie.
      Trzeba by zabrać miejsca parkingowe. Może swoje Pan odda?

      • 4 4

      • Tylko marudzic potrafisz. Wiata to najlepsze rozwiazanie.

        • 5 3

      • Śmietniki podziemne?

        Jeśli miasto odbiera tego typu odpady, to może pojemniki podziemne?

        • 1 0

    • windy zrobić i już

      • 7 1

    • Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie windy z obecnego śmietnika na powierzchnię (1)

      Wjazdu do hali nie przerobią a miejsca na wiatę śmietnikową nie ma.

      • 3 2

      • I za prąd do windy placi deweloper

        Dożywotnio!

        • 2 0

    • A niby dlaczego 50/50?

      W czym są winni mieszkańcy? Dlaczego mają dopłacać do prawidłowej użyteczności budynku za który zapłacili mnóstwo pieniędzy?

      • 26 3

    • Wiaty + odszkodowanie

      Taka wiata to nawet na rękę deweloperowi.

      • 2 0

    • Pozdrawiamy pracownika dewelopera

      Skoro budynek ma wadę to deweloper odpowiada w 100%. Powinien dożywotnio odpowiadać za zwiększone koszty wywozu, wybudowanie wiaty oraz zapłacić odszkodowanie.

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane