Plan dla Brzeźna przyjęty mimo protestów
Mijający rok był wyjątkowy także w planowaniu przestrzennym. Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wymusiły kilkumiesięczną przerwę w pracach planistycznych i wprowadzenie dyskusji publicznych w trybie zdalnym. Procedowane dokumenty dotyczyły przede wszystkim terenów nadmorskich. Przypominamy najważniejsze wydarzenia 2020 roku w zakresie planowania przestrzennego w Trójmieście.
Czy dyskusje publiczne przez Internet powinny zostać utrzymane na stałe?
W styczniu, jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek obostrzeń, przedstawiono projekt planu zagospodarowania dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie, który spotkał się z szeregiem głosów krytycznych.
W dyskusję nad dokumentem włączyli się politycy z PiS, którzy zorganizowali konferencję prasową bezpośrednio na terenie objętym planem i zaproponowali wprowadzenie zakazu zabudowy na całym terenie oraz rozszerzenie parku Nadmorskiego im. Reagana aż do al. Hallera
Czytaj też:
Co się zmieniło w przestrzeni Trójmiasta w 2020 r.
Koronawirus wstrzymuje prace nad planem dla Brzeźna
Prace nad planem po pierwszym wyłożeniu planu, mimo częściowo pozytywnego rozpatrzenia uwag, wstrzymano na ponad pół roku. Władzom miasta zależało na ostudzeniu emocji, a jednocześnie obostrzenia sanitarne uniemożliwiły organizację kolejnej dyskusji publicznej, która musiała się odbyć zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Ogłoszenia nieruchomości kupię, sprzedam, wynajmę w Trojmiasto.pl
Drugie, połączone z dyskusją publiczną, wyłożenie projektu tego istotnego planu odbyło się ostatecznie dopiero w listopadzie - po wprowadzeniu zmian w prawie, które umożliwiły organizację dyskusji w tzw. trybie zdalnym (przez Internet). W nowym projekcie planu wprowadzono znaczne ograniczenia obniżające wartość działek gminnych i drobne korekty na gruncie należącym do dewelopera.
W przypadku planów dla nadmorskiej części Gdańska zwołano aż trzy konferencje prasowe. Dwie zorganizowały władze Gdańska (nz. Piotr Grzelak, z-ca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju)...
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Wieżowce, których nie było, i wizje dla nadmorskich dzielnic
Wcześniej, na początku października, na temat projektu planu dla Brzeźna wypowiedziały się władze Gdańska, organizując własną konferencję prasową na molo w Brzeźnie. Podczas niej zapowiedziano, że nie zostaną dopuszczone żadne wieżowce, zaś Brzeźno dzięki wspólnym działaniom miejskim i deweloperów przeistoczy się w atrakcyjny kurort nadmorski.
Warto przy tym zauważyć, że deklaracja o braku wysokiej zabudowy nie była żadną nowością, bowiem w pierwszym projekcie planu także nie było zgody na taką zabudowę, zaś budowa wieżowców (bez żadnych ograniczeń wysokości) wciąż jest możliwa w oparciu o plan zagospodarowania z 2006 r. dla al. Hallera w rejonie pętli tramwajowej
W listopadzie włodarze zorganizowali kolejną konferencję dotyczącą pasa nadmorskiego. Tym razem przedstawili wizję dla pozostałych terenów w Brzeźnie oraz Jelitkowie.
Niemal jednocześnie poznaliśmy koncepcję dla terenów w rejonie ul. Krasickiego, Gdańskiej i Gałczyńskiego, gdzie wcześniej miasto forsowało realizację punktowców do 30 metrów wysokości.
Nowe osiedle przy ul. Uczniowskiej i zmiany na Stogach
Koncepcja zabudowy wzdłuż ul. Uczniowskiej złożona przez GIWK w ramach wniosku o sporządzenie planu.
mat. A-Plan/BRG
Pozostając jeszcze w temacie szeroko rozumianego pasa nadmorskiego Gdańska, należy wspomnieć o przedstawionej w listopadzie koncepcji planu zagospodarowania dla Stogów. Na bazie tych zapisów tereny nad Martwą Wisłą
Plany zagospodarowania wbrew głosom rad dzielnic
W mijającym roku zakończono prace nad planami zagospodarowania m.in. dla Aniołek w rejonie ul. Dantyszka
Głosy sprzeciwu lokalnej rady dzielnicy towarzyszyły również planowi zagospodarowania dla zagłębia biurowego w Oliwie
Sprzeciw wobec budynku na Zaspie i wieżowca we Wrzeszczu
Nie wszędzie jednak radni i włodarze Gdańska byli w mijającym roku przychylni wizjom deweloperów. W sierpniu zablokowali inwestycję przy al. Jana Pawła II
Intensyfikacja zabudowy Moreny i nowy dworzec PKS
Prawie trzykrotnie wyższa zabudowa niż obowiązujący plan (z 15 do 40 metrów) dopuszczona została w projekcie planu dla Moreny (Piecek-Migowa) w rejonie ul. Piekarniczej
Nowe parametry zabudowy będą również ustalone dla terenów dworca PKS przy ul. 3 Maja
Niższa zabudowa na Polskim Haku i Młodym Mieście
Wiadomo także, że po ponad dwóch latach prac nad planem dla Polskiego Haka
Dodajmy, że o obniżenie wysokości zabudowy w tym miejscu zabiegał wojewódzki konserwator zabytków, który zablokował wcześniej budowę wieżowców na znacznym obszarze Młodego Miasta.
Wbrew licznym głosom krytyki działania te nie wstrzymały zabudowy terenów postoczniowych na najbliższe dekady - w kwietniu lokalni deweloperzy przedstawili wspólną wizję zagospodarowania, zaś w grudniu poinformowali o pierwszych pozwoleniach na budowę.
Rekordowa licytacja gruntów po Okazie na Strzyży
Krystalizują się zmiany na terenie dawnego Okazu na Strzyży
Nowe osiedle w Nowym Porcie, wieżowce na Leszczynkach
W listopadzie poznaliśmy kształt osiedla przewidzianego do realizacji w oparciu o plan zagospodarowania dla tzw. ul. Nowej Wyzwolenia w Nowym Porcie
W Gdyni w oparciu o przyjęty w 2019 r. plan zagospodarowania rusza zabudowa terenów przy Trasie Kwiatkowskiego
Zamiana gruntów przy Infoboksie, plan dla Kaczych Buków
W listopadzie radni miasta Gdyni wyrazili zgodę na zamianę działek w rejonie Infoboksu, dzięki czemu domknięta zostanie pierzeja ul. 10 Lutego
W lutym przyjęto też plan zagospodarowania dla Kaczych Buków, który był szeroko komentowany jeszcze w 2019 r. Mieszkańców niepokoiła skala zabudowy, która ostatecznie po krytycznych głosach mieszkańców została obniżona w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z 21 do 19 m (wcześniejszy plan ustalał w tym miejscu teren rekreacyjny).
Dziewiąty rok prac nad planem dla Polanki Redłowskiej
Rok 2020, podobnie jak 2019, zdominowała w Gdyni dyskusja o Polance Redłowskiej. Prace planistyczne dla tego obszaru
Po sierpniowej dyskusji publicznej (w trybie zdalnym) uwzględniono kolejne uwagi, które będą miały przełożenie na następne wyłożenie planu zagospodarowania w 2021 r.
Zmiany na osiedlu Mickiewicza w Sopocie
W Sopocie w ostatnich miesiącach najwięcej kontrowersji wzbudził plan zagospodarowania dla osiedla Mickiewicza. Odpowiednio do skali zabudowy kurortu, mieszkańcy obawiali się trzypiętrowej zabudowy, która ma zastąpić parterowe pawilony handlowe
Uchwała krajobrazowa. W Gdańsku tymczasowo bez szyldów, w Gdyni wreszcie gotowy projekt uchwały
Pandemia koronawirusa wpłynęła na częściowe "zamrożenie" wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Gdańsku w zakresie szyldów. Sopot nie zdecydował się na podobny krok, natomiast Gdynia jako ostatnie miasto Trójmiasta w listopadzie przedstawiła projekt dokumentu regulującego sytuowanie nośników reklamowych.


Uproszczone składanie uwag, digitalizacja planów w całej Polsce
Obostrzenia związane z koronawirusem dość nieoczekiwanie przełożyły się na uproszczenie procedur planistycznych.
Oprócz możliwości prowadzenia dyskusji publicznych w formie zdalnej zniesiono wreszcie obowiązek dostarczania uwag do projektów planu w formie papierowej lub elektronicznej z certyfikowanym podpisem elektronicznym na rzecz zwykłej wiadomości e-mail z danymi osobowymi (ujednolicono tym samym zasady wnoszenia uwag do planu z prognozą oddziaływania na środowisko).
Ponadto w październiku weszła w życie nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw, która nakłada obowiązek na wszystkie gminy w całej Polsce stworzenia w ciągu dwóch najbliższych lat jednolitego rejestru planów zagospodarowania oraz digitalizacji wszystkich dotychczas przyjętych dokumentów.
Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa
I miejsce w konkursie na Najciekawszą Inwestycję 2019 r. - Botanica Jelitkowo
mat. inwestora
- Osiedle Botanica Jelitkowo,
- Osiedle Oliwski Park,
- Osiedle Vivere Verde.
Szczegółowe wyniki plebiscytu oraz opis zwycięskiej inwestycji przedstawiliśmy 30 kwietnia.
Zobacz poprzednie podsumowania:
- Podsumowanie roku 2019 w planowaniu przestrzennym
- Podsumowanie roku 2018 w planowaniu przestrzennym
- Podsumowanie roku 2017 w planowaniu przestrzennym