• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plebiscyt osiedlowy rozstrzygnięty: najładniejsze jest Osiedle Klimaty

Ewa Budnik
1 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Gdańskie Osiedle Klimaty zostało zwycięzcą plebiscytu na Najciekawsze osiedle mieszkaniowe 2011 roku w Trójmieście i okolicach. Gdańskie Osiedle Klimaty zostało zwycięzcą plebiscytu na Najciekawsze osiedle mieszkaniowe 2011 roku w Trójmieście i okolicach.

Dzisiaj o północy zakończył się nasz plebiscyt na Najciekawszą realizację mieszkaniową 2011 roku w Trójmieście i okolicach. Zostało w nim oddanych łącznie ponad 8 tysięcy głosów. Niekwestionowanym zwycięzcą zostało gdańskie Osiedle Klimaty.



Czy architektura i wygląd otoczenia budynku w którym mieszkasz ma dla Ciebie znaczenie?

Docenione przez czytelników Trójmiasto.pl aż 1252 głosami Osiedle Klimaty powstaje od 2008 roku w jednym z najbardziej intensywnie zabudowywanych obszarów Gdańska - w rejonie ulicy Myśliwskiej zobacz na mapie Gdańska. Jest jednak oddalone od głównej osi komunikacyjnej, schowane za Morenowym Wzgórzem.

Centralnym punktem tego osiedla jest mały staw, którego przed rozpoczęciem budowy... nie było.

- Staw jest tak naprawdę zbiornikiem retencyjnym, który powstał na początku budowy osiedla. W czasie bardzo obfitych opadów deszczu zbiera się w nim woda opadowa, potem jest powoli oddawana podziemnym odpływem do Potoku Siedlickiego - mówi Jerzy Ingielewicz z firmy Inwesting. - Dementuję jakoby była to wylęgarnia komarów. Z tym problemem w naturalny sposób radzą sobie żaby, które wpuściliśmy do zbiornika. W tym roku zalęgły się też kaczki, już zaczęły budować gniazdo w sitowiu.

Nazwa osiedla wyraża panującą na nim atmosferę. Staw, ograniczenie od strony południowej zielonym, dzikim (ale nie zaniedbanym) wąwozem, kameralna zabudowa z mansardowymi dachami i spokojna, utrzymana w odcieniach brązu, kolorystyka dachów i elewacji sprawia, że osiedle naprawdę robi wrażenie "przytulnego".

Dobry wynik w naszym plebiscycie osiedle osiągnęło dzięki swoim mieszkańcom, którzy na osiedlowym forum wzajemnie zachęcali się do głosowania. To dowód na to, że w takich młodych jednostkach mieszkaniowych może szybko wykształcić się dobrze funkcjonująca społeczność.

- Mieszkańcy osiedla bardzo szybko się ze sobą integrują. Wszyscy się znają, większość osób mieszkających w tym samym budynku mówi sobie "na Ty" - zauważa Jerzy Ingielewicz.

Inwesting istnieje na trójmiejskim rynku od 1994 roku. Do tej pory zbudował m.in. Osiedle Ewy na Wzgórzu Bernadowo, zespół willowy w Matemblewie, budynek Jantar w Gdyni czy osiedle Cieszynka na gdańskim Chełmie (niebawem będzie ono rozbudowywane).

Osiedle Klimaty zaprojektowało Biuro Projektowe Abacus.


Drugie miejsce i 534 głosy. Osiedle Shiraz Park w Gdyni Pogórzu. Drugie miejsce i 534 głosy. Osiedle Shiraz Park w Gdyni Pogórzu.
Na drugim miejscu znalazło się osiedle Shiraz Park, które powstaje w północnej części Gdyni, w dzielnicy Pogórze. Deweloper rozpoczął działalność w Polsce w 1998 roku. Początkowo działał głównie na rynku warszawskim, teraz buduje w Gdyni.

Na osiedlu Shiraz Park inwestor i architekci postawili na przestrzeń. Cała zabudowa jest bardzo uporządkowana. Niewielkie budynki o prostej bryle, dużych przeszkleniach i jasnej elewacji nawiązują do tradycji modernizmu, ale też przywodzą na myśl śródziemnomorską zabudowę willową. Budynki zestawione są w zespoły po trzy, między nimi pozostała zagospodarowana zielenią przestrzeń, która powoduje, że nie ma tu wrażenia ciasnoty.

Projekt osiedla i budynków powstał w warszawskiej pracowni MKC Architekci Mierzejewski, Kasprzycki, Czaplicki.

Trzecie miejsce i 414 głosów. Gardenia, Gdańsk Jasień. Trzecie miejsce i 414 głosów. Gardenia, Gdańsk Jasień.
Trzecie miejsce w plebiscycie przypadło osiedlu Gardenia. Powstało ono na gdańskim Jasieniu, blisko rozwiniętego osiedla, które zapewnia możliwość korzystania z pełnej infrastruktury potrzebnej do komfortowego życia.

Gardenia zwraca uwagę osób przejeżdżających ulicą Kartuską, bo góruje nad nią tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Damroki swoimi białymi, prostymi elewacjami. Taka architektura wprowadza poczucie elegancji i porządku. Dodatkowo od strony ulicy Kartuskiej na osiedle wchodzi się wysoką na pięć kondygnacji bramą, która zaprasza gości i mieszkańców i podkreślają integralność całego kompleksu. Wewnętrzne dziedzińce między blokami wykończone zostały małą zielenią, dzięki czemu przestrzeń osiedla robi wrażenie zagospodarowanej, zyskuje ludzką skalę.

Gardenia powstała za sprawą trójmiejskiego dewelopera, firmy Ekolan, która w tym roku obchodzi piętnastolecie swojego istnienia. Przez ten czas oddała prawie 4 tys. mieszkań w 21 inwestycjach. Projekt Gardeni powstał w w Pracowni Architektonicznej Proconcept.

Realizacjami mieszkaniowymi, które zostały oddane do użytku w ubiegłym roku na które warto zwrócić uwagę są też wielkomiejski, nowoczesny Transatlantyk (Plac Kaszubski, Gdynia) zobacz na mapie Gdańska oraz tak inne od tych powstających do tej pory domy Osiedla Angielskiego (Chwaszczyno ). Ze względu na częściowo wykonaną rewitalizację ciekawa jest też Stara WiniarniaŚródmieściu Gdańska zobacz na mapie Gdańska .

Warto podkreślić i docenić, że w Trójmieście etapami powstają osiedla-dzielnice (miasta w mieście). To jednostki, które z góry obliczone są tak, aby zaspokajać większość - poza mieszkaniową - potrzeb mieszkańców. W ostatnich latach deweloperom inwestycje mieszkaniowe o poszerzonej funkcjonalności wychodzą coraz lepiej - tak jak Nowy Horyzont, mające dłuższą historię Wiszące Ogrody, czy osiedla powstające w Gdyni Zachód. Kolejne inwestycje o takiej skali będą do nich dołączać w najbliższych latach. Obyśmy mogli chwalić ich architekturę i sposób zagospodarowania. To pozostaje jednak w gestii architektów i inwestorów, którzy świadomie muszą stawiać na dobrą architekturę! Powstawanie pięknych, trwałych i funkcjonalnych miast.

Harmonia architektury z otoczeniem
Rozmowa z Andrzejem Tyszkiewiczem z Pracowni Projektowej Abacus w Gdańsku, architektem prowadzącym projekt Osiedla Klimaty

Czy klimat miejsca sam narzucił charakter powstałej architektury i nazwę osiedla?
Tak. Miejsce od początku było niezwykle urokliwe. Harmonia architektury z naturą nasunęła się sama. Ludzie, którzy dzisiaj tam mieszkają mają poczucie, że żyją w przyjaznym środowisku. Udało nam się stworzyć miejsce do życia na ludzką skalę. Podkreślają to mansardowe dachy, wieżyczki w narożach budynków, wykusze, okna w kolorze naturalnego drewna z podziałami przywodzącymi na myśl historyczną zabudowę oraz wykorzystanie na elewacji naturalnych materiałów. Ceramiczna dachówka, komponuje się z elementami drewnianymi oraz imitacją cegły na cokołach budynków.

W centralnym punkcie osiedla znajduje się zbiornik wodny. Zanim osiedle zaczęło powstawać nie było go tam.
To prawda. Była zaledwie pozostałość po oczku wodnym. Morenowe ukształtowanie terenu, zastane na działce zadrzewienie oraz zarys oczka spowodowały, że podjęliśmy decyzję o wybagrowaniu, pogłębieniu tego zbiornika i wykorzystaniu go jako naturalnego zbiornika dla wód opadowych. Poza dobrym rozwiązaniem technicznym powstał dzięki temu integracyjny punkt osiedla. Zostanie on poszerzony o ulokowany wśród drzew plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla dorosłych - po drugiej stronie osiedlowej ulicy.

Czy do zaprojektowania i wykończenia przestrzeni wspólnych w budynkach dołożono należytych starań.?

Na rozwiązania zastosowane w klatkach schodowych położyliśmy szczególny nacisk. Zastosowane zostały naturalny kamień, panele ścienne w naturalnej drewnianej okleinie, dopracowany został detal. Już teraz widać, że efektem tego mieszkańcy bardzo szanują te przestrzenie, nie ma tam zniszczeń czy zabrudzeń. To naturalna reakcja użytkowników.

Opinie (74) 3 zablokowane

  • Jak Jest (1)

    Ludziom, jak widać dalej podobają się trochę kiczowate ładne obrazki.
    Nasz kraj nawet w architekturze jest w tyle za światowymi trendami,
    bo tutejsi deweloperzy starają się przypodobać plebejskim gustom swoich odbiorców.

    • 60 46

    • Bredzisz. Czas zaszkolonych brył mija.

      • 0 2

  • Ładne budynki (2)

    ale w jakim zadupiu

    • 68 44

    • Nie przesadzajmy Osiedle Klimaty to Myśliwska i jeszcze teren Piecki-Migowo (potocznie Morena) więc zadupie to nie jest.
      Jasień może już bardziej (choć też zalezy gdzie jest umiejscowione). O gdyńskim osiedlu się nie wypowiadam bo nie wiem gdzie dokładnie się znaduje.

      • 12 6

    • Dobry żart

      tymfa wart.

      • 3 6

  • (1)

    W plebiscycie powinna być osobna kategoria "wieśniackie getto za płotem".

    • 64 20

    • dokladnie, teraz od lat trwa taka moda. Osiedla po kilkanascie blokow, wszystkie grodzone. Nawet na spacer nie mozna pojsc, bo twoj wybieg ogranicza sie do obejscia kilkunastu blokow, lub zdrowo, wzdluz ulicy...tragedia. Tesknie za osiedlami typu Zaspa, Zabianka, Przymorze, ktore sa otwarte, maja szkoly, przedszkola, chodniki! i jest gdzie spacerowac...Bo tam mimo wszystko jest przestrzen, a np. na poludniowych osiedlach masakra. Przymusowa szkola dla dziecka jak wszedzie wozic d*psko. Bo na spacer nie ma gdzie isc.

      • 5 1

  • Ładne osiedle :) (1)

    • 29 25

    • Też mnie typy rozśmieszyły.

      A potem dziwić się, że Polska widziana jest z zewnątrz jako kraj, który do koszmarków PRL-u dorzucił kicz przełomu XX i XI wieku.

      • 8 2

  • : ) (12)

    Dziwie się że biorą kredyty 300tyś spłacają 600tyś za coś co warte jest nie wiecej niż 200tyś mówię tu o 50 m2.

    • 86 19

    • (7)

      dziwię się że ludzie płaca innym za wynajem po 1200 za 50 m2 (po 30 latach ponad 430 tyś - ) i nic z tego nie będą mieli.

      • 50 5

      • : )

        Jak to nic????A po co cos mieć jak i tak 65 i do piachu.....spłacać byle spłacać zeby dzieci miały???Bez sensu wole korzystać z życia.A do grobu mieszkania i tak nie zabierzesz.

        • 9 24

      • (1)

        a 30 lat życia w tym mieszkaniu to nic??

        • 11 3

        • jakie chore podejscie

          wolę przez 30 lat spłacać kredyt, niz tyle samo płacić za wynajem i przynajmniej po tych 30 latach móc to przekazać dla dzieci a nie całe życie na kartonach u najemcy.

          • 4 0

      • ... bo miejsce pracy i mieszkanie (o, paron, "apartament" he he) (3)

        są oczywiście te same do końca życia.

        Ja cały czas sobie w brodę pluję, że poddałem się presji rodziny i kupiłem mieszkanie. Za wynajem płaciłbym dużo mniej niż czynsz+kredyt i nie byłbym dodatkowo uwiązany do jednego miejsca (pracodawcy chętniej dają podwyżki tym, co nie mają własnego mieszkania, bo ci mogą w ciągu tygodnia przenieść się do innego miasta; jak tylko dowiedzą się, że skończyło się z wynajmem, "usztywniają" się).

        • 7 11

        • czyli do miejsca może przywiązać tylko mieszkanie? a nie rodzina, przyjaciele itp? miałkie to

          • 10 2

        • Lub zatrudniają chętniej takich z kredytami (1)

          niż niezależnych na wynajętym.
          Bo taki z kredytem jest mniej roszczeniowy i nie fika:)

          • 13 0

          • Ja się pytam pracownika, masz kredyt?

            On odpowiada mam. To zapie...laj.Jakieś pytania?

            • 2 5

    • a ja się nie dziwie, że się dziwisz skoro nie umiesz pisać - pisze się tys.

      • 12 7

    • To się dziw... (2)

      A w drodze do kuchni zajrzyj do mamusi i pozdrów ją ode mnie.

      • 13 11

      • (1)

        przecież to i tak Twoja mama splaca Twój kredyt.

        • 14 5

        • Sama spłacam

          - w przeciwieństwie do Ciebie, zamiast narzekać na niskie płace, "peło", czy na co tam jeszcze czytacze trojmiasto.pl narzekają, biorę się do roboty. Jasne, że łatwiej powiedzieć, że jest beznadziejnie, ludzie, którzy mają cokolwiek więcej niż ja to złodzieje, wszystko wina Tuska, etc., ale samym narzekaniem z kanapy nie spłacisz ani kredytu, ani nie opłacisz wynajmu. Niech może każdy wybierze sam, gdzie woli mieszkać. Mnie nic do Twoich/ Waszych wyborow, a Tobie/ Wam- do moich. Pozdrawiam.

          • 10 10

  • Wolę takie przytulne i kameralne osiedla niż wysmakowane, eleganckie x-piętrowe bloki z 1000 mieszkań w każdym.

    • 54 13

  • Proponuję konkurs na najefektowniej zagrzybione nowe osiedle w trójmieście.
    Mój faworyt to osiedle Bocianie Wzgórze ;budowane przez Allcon

    • 45 1

  • byłem, widziałem.. (6)

    osiedle faktycznie ma ciekawy klimacik, zupełnie nierozumiem skąd negatywne opinie o architekturze

    • 33 23

    • (1)

      Ponieważ architektura tych budynków nie jest najwyższych lotów. Serio.

      • 10 6

      • a te lepsze to niby jakie/które?

        • 2 2

    • Ale budynków to tam napchali... Ciasnota...

      Widać jakie piwo pije sąsiad.

      • 7 3

    • (1)

      bo jesteś głupi!

      • 1 2

      • spójrz w lustro

        • 1 1

    • Bo nie byli i nie widzieli, poza tym kto to widział przyjmowac wyniki plebiscytu bez żadnych 'ale'. Jestesmy w Polsce i musimy krytykować- zwłaszcza jak sie komuś coś uda.

      • 1 0

  • Fajnie (3)

    Ciesze sie, ze wygralo to osiedle, bo faktycznie wyroznia sie w morzu kwadratowych klockow bez charakteru, ktore powstaja zwlaszcza w poludniowym Gda. Super!

    • 33 14

    • (1)

      bo to nie jest kwadratowe.. nic specjalnego..

      • 5 2

      • chcesz coś okrągłego to zapraszamy do pge areny...

        • 0 0

    • fakt, jest ładne, wyróżnia się ale niezbyt nachalnie. Miło jest miec takie osiedle za oknem, nie to co snobistyczne szlkane bryły

      • 1 0

  • PLEBISCYTY INTERNETOWE TO PIC NA WODE ! TAK SAMO JAK NA FACEBOOKU !

    Takie plebiscyty to zwykla sciema bo w internecie mozna '' naklepac sztucznie punkty , opinie , naglosowac z kilkiu komputerow przez dwie osoby wszystkie oceny i punkty '' i przewaznie wygrywa ten co ma najwiecej punktow i ocen ktore sa sztuczne . Tak sie dzieje aktualnie we wszystkich konkursach i plebiscytach iz wygrywa sie sztucznie tylko organizatorzy wiedzac o tym nic nie zmieniaja bo im chodzi o ilosc wejsc na dana strone. W kazdym przewaznie konkursie czy plebiscycie wszedzie wygrywaja sztuczne twory '' naklepane przez niby uczciwe punkty w necie '' wiec ocena internautow to sztuczna ocena w sztucznym internetowym swiecie.

    • 46 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane