• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Płyty grzewcze do kuchni. Co wybrać?

Płyty indukcyjne są wybierane najczęściej. Przemawiają za nimi: komfort użytkowania, łatwość w utrzymaniu czystości czy niższe koszty eksploatacyjne.
Płyty indukcyjne są wybierane najczęściej. Przemawiają za nimi: komfort użytkowania, łatwość w utrzymaniu czystości czy niższe koszty eksploatacyjne. fot. 123rf.com/ Andriy Popov

Elektryczna, ceramiczna, indukcyjna czy gazowa - od wyboru rodzaju płyty grzewczej zależą nie tylko późniejsze koszty eksploatacyjne, ale także wysokość temperatury, jakość gotowania czy smażenia, a nawet nasze bezpieczeństwo. Największą popularnością cieszą się płyty indukcyjne.Jaka płyta grzewcza jest według ciebie najlepsza?

Zobacz wyniki (441)
Decydując się na płytę grzewczą, możemy wybierać spośród urządzeń: gazowych, indukcyjnych, ceramicznych i elektrycznych.

Płyty elektryczne, inaczej żeliwne, technicznie mają najstarszą konstrukcję, która jest wypierana przez nowocześniejsze rozwiązania. Pola grzewcze w jej przypadku wystają ponad powierzchnię płyty, nie ma mowy o płaskiej powierzchni. Urządzenia te nie wymagają napięcia 400 V, dlatego można je podłączyć po prostu do gniazdka, ale też generują najwyższe koszty w czasie użytkowania. W praktyce właściwie nie wybiera się ich już do mieszkań, znajdują zastosowanie na przykład w domkach letnich.

W naszych kuchniach często spotkać można natomiast płyty ceramiczne. W tych urządzeniach pod szkłem ceramicznym znajdują się spirale elektryczne lub halogenowe lampy, które nagrzewają szkło, a szkło dno naczynia. Zaletą tego rozwiązania jest prostota: nie ma tu zaawansowanych systemów chłodzenia, a elektronika nie jest skomplikowana. W efekcie przekłada się to na dłuższą żywotność tych urządzeń.

Innowacyjne funkcje i największe oszczędności w czasie użytkowania w klasie płyt zasilanych prądem znajdziemy w płytach indukcyjnych.

Płyty indukcyjne najczęściej wybieraneJak zgodnie przyznają sprzedawcy urządzeń AGD, największym zainteresowaniem kupujących cieszą się płyty indukcyjne. Za tym rozwiązaniem przemawiają najbardziej zaawansowane funkcje, energooszczędność czy łatwość w utrzymaniu czystości. W tym przypadku postęp technologiczny jest najbardziej widoczny. Zasady ich działania nie należą do najprostszych: cewki znajdujące się pod powierzchnią płyty tworzą szybkozmienne pole magnetyczne, które służy indukowaniu prądów wirowych w naczyniach i w konsekwencji dochodzi do ich podgrzewania.

Co ważne, płyta indukcyjna grzeje dokładnie w tym miejscu, gdzie stawiamy garnek czy patelnię. W praktyce przyspiesza to gotowanie lub smażenie. Tracimy przy tym też mniej ciepła, co przekłada się na realne oszczędności w zużyciu prądu i przyczynia się do ochrony środowiska.

Gdzie w Trójmieście kupisz urządzenia AGD- Przed zakupem trzeba pamiętać, że płyta indukcyjna nie powinna być bezpośrednio nad piekarnikiem. Przepływ powietrza w czasie użytkowania urządzenia powinien wynosić 50 litrów na minutę, a zabudowanie piekarnika powoduje zmniejszenie tego przepływu - zwraca uwagę Jacek Stachowicz z Serwisu AGD. - Dodatkowo kiedy piekarnik jest włączony, to nagrzewa się również płyta, która automatycznie zmniejsza swoją moc, żeby nie przegrzać tranzystorów. Warto też sprawdzać na forach opinie o poszczególnych urządzeniach. Ale na forach niezależnych, a nie na stronach sprzedawców, ponieważ mogą one zawierać nierzetelne informacje.
Zastosowane w wielu modelach najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają uzyskanie programów do konkretnych czynności, takich jak przykładowo roztapianie czekolady czy podgrzewanie mleka.

- Wielu producentów oferuje pewne innowacje, jak np. virtual flame w przypadku Samsunga, czyli imitacja płomienia gazowego na płycie indukcyjnej, czy termosonda w przypadku Electroluxa przydatna do idealnego wysmażenia mięsa. Wybierając płytę, warto zatem zapoznać się ze wszystkimi jej funkcjami - dodaje Piotr Kuligowski, kupiec AGD w MediaMarkt.

Płyty gazowe nie do każdej kuchniDoskonale znane są także płyty gazowe, których największymi zaletami są niska cena oraz niskie koszty eksploatacyjne.

- Popularność płyt indukcyjnych nie oznacza jednak, że kuchenki gazowe odchodzą w zapomnienie. Producenci stają na wysokości zadania i oferują nowoczesne produkty. Unikatowym rozwiązaniem wśród płyt gazowych jest na przykład płyta gazowa bez płomieni, tzw. gaz pod szkłem. Jest zasilana gazem, ale wygląda jak płyta indukcyjna, dzięki czemu jest sterowana elektronicznie i łatwa w utrzymaniu czystości - mówi Piotr Kuligowski

Naprawa i serwis AGD w TrójmieściePłyty gazowe umożliwiają osiągnięcie wyższych temperatur niż indukcyjne, ale jednocześnie potrawy na nich dłużej się gotują. Warto zauważyć, że nie we wszystkich budynkach możemy je zainstalować. Wynika to ze względów bezpieczeństwa.

- Płyta gazowa jest tańsza w eksploatacji niż indukcyjna, ale ze względu na aktualne zarządzenia w budownictwie instalacje gazowe można stosować do jednego piętra. W budynkach wielorodzinnych nie ma możliwości zastosowania już instalacji gazowej - dodaje Jacek Stachowicz.
Płyty gazowe mają grono zwolenników ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i wysokie temperatury gotowania czy smażenia, ale ich zastosowanie nie jest możliwe we wszystkich budynkach.
Płyty gazowe mają grono zwolenników ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i wysokie temperatury gotowania czy smażenia, ale ich zastosowanie nie jest możliwe we wszystkich budynkach. fot. 123rf.com/ Vereshchagin Dmitry

Nie tylko innowacyjne rozwiązaniaOprócz nowoczesnych technologii producenci płyt grzewczych stawiają na niebanalny wygląd.

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu różne warianty kolorystyczne płyt nie były zbyt popularne. Teraz stało się to już standardem. Coraz częściej dostępne są również te w bieli, odcieniach beżu czy srebrne. Wszystko po to, by móc dopasować sprzęt idealnie do aranżacji wnętrza.

Większą niż kiedyś popularnością cieszą się także płyty grzewcze o niestandardowej szerokości - powyżej 60 cm aż do 90 cm.

Ceny produktówNajtańszą płytę gazową czteropalnikową możemy kupić za około 450 zł. Za elektryczną zapłacimy około 650 zł, a płyta indukcyjna to wydatek rzędu co najmniej 900 zł.

- Decydując się na bardziej zaawansowany produkt, trzeba się liczyć z wydatkiem od 1600 do 2000 zł i właśnie płyty w tym przedziale cenowym są najczęściej wybieranymi produktami - ocenia Piotr Kuligowski.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane