Wiadomości

stat

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Na rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości jest czas do końca kwietnia w następującym po sprzedaży nieruchomości roku kalendarzowym. Kwestie podatkowe warto jednak przemyśleć na długo przed sprzedażą...
Na rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości jest czas do końca kwietnia w następującym po sprzedaży nieruchomości roku kalendarzowym. Kwestie podatkowe warto jednak przemyśleć na długo przed sprzedażą... fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Jeśli planujesz sprzedać nieruchomość pamiętać musisz, że nie tylko kupujący jest zobowiązany rozliczyć się z fiskusem. Także sprzedający, zwłaszcza jeśli jest właścicielem nieruchomości krócej niż przez pięć lat, będzie musiał odprowadzić podatek. Od początku tego roku przepisy nieco się zmieniły.Wolałbyś poczekać pięć lat nawet nie zarabiając na nieruchomości, żeby nie zapłacić podatku czy sprzedać ją szybciej i prawie jedną piątą oddać fiskusowi?

nie sprzedałbym, lepiej poczekać i mieć pieniądze dla siebie

56%

nie sprzedałbym, nawet gdybym potrzebował gotówki to wolałbym pożyczyć do czasu aż mógłbym normalnie zarobić na nieruchomości

31%

sprzedałbym gdybym był pod ścianą, na pewno da się jakoś obejść podatek

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 54
W polskim systemie podatkowym funkcjonuje kilka systemów rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości. Zastosowanie odpowiedniego z nich uzależnione jest od daty nabycia nieruchomości, przy czym przez nabycie ustawodawca rozumie zarówno zakup nieruchomości, jak i nieodpłatne otrzymanie w drodze darowizny, zamiany, zniesienia współwłasności lub spadku.

Dla wyboru stosownej formy rozliczeń z fiskusem ważny jest moment, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Czy miało to miejsce:
- do 31 grudnia 2006 roku,
- od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008,
- od 1 stycznia 2009 roku.

Nieruchomość nabyta przed 1 stycznia 2007 roku
Osoby, które sprzedadzą nieruchomość w tym roku nie zapłacą podatku (i nie muszą nawet w związku z tą sprzedażą kontaktować się z urzędem skarbowym) jeśli nabyły ją do 31 grudnia 2006 roku. Tym samym od tego roku nie będzie już sytuacji, w których zastosowanie miałaby 10-proc. stawka podatku liczona od przychodu ze sprzedaży, czyli od ceny zbycia. Znika więc jedna z metod opodatkowania.

Nieruchomość nabyta między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008
W przypadku zbycia nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku obowiązuje stawka 19-proc. liczona od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jest to różnica między przychodem ze sprzedaży (cena) nieruchomości oraz kosztami jej nabycia. Do kosztów tych zaliczyć można: cenę zakupu nieruchomości, kwoty wydane na wycenę nieruchomości, prowizję zapłaconą pośrednikowi, koszty ogłoszeń o chęci sprzedaży czy opłaty notarialne. Mówiąc najprościej: podatek zapłacić trzeba, jeśli na nieruchomości zarobiliśmy i tylko od tej kwoty, którą zrobiliśmy.

Ale ta zasada nie zadziała w każdym przypadku, bo osobom, które nabyły prawo do nieruchomości w roku 2007 lub 2008, przysługuje też prawo do ulgi meldunkowej (nie muszą płacić podatku). Zasadą skorzystania z tej ulgi jest wymóg zameldowania w danej nieruchomości przez okres minimum 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Nie ma tu znaczenia czy zbywca był zameldowany w nieruchomości w momencie sprzedaży. Ważne jest jedynie, aby okres zameldowania był nie mniejszy niż 12 miesięcy i dotyczył czasu przed zbyciem nieruchomości.

Nieruchomość nabyta po 1 stycznia 2009 roku

W przypadku, kiedy nieruchomość została nabyta po tym czasie również możliwe jest niepłacenie podatku. Po sprzedaży nieruchomości trzeba zadeklarować fiskusowi kwotę mniejszą lub równą (wtedy nie będzie podatku) od kwoty sprzedaży jaka w ciągu dwóch lat podatkowych (nie kalendarzowych) zostanie przez sprzedającego wydatkowana na własne cele mieszkalne. Potem zadeklarowaną kwotę trzeba będzie wydać zgodnie z planem, a jeśli się tego nie zrobi po upływie dwóch lat od daty sprzedaży nieruchomości zapłacić podatek i odsetki.

W tym przypadku możliwe jest obniżenie dochodu do opodatkowania proporcjonalnie do wydatkowanej kwoty osiągniętego przychodu (patrz wzór).Przykładowo, mieszkanie kupione w 2009 roku za 50 tys. zł jest sprzedawane dziś za 100 tys. zł. Dochód ze zbycia nieruchomości wynosi więc 50 tys. zł. Sprzedawca nie musi jednak płacić podatku od całej tej kwoty, bo chce jednak wydać w najbliższych dwóch latach 80 tys. zł na własne cele mieszkaniowe. Podstawą opodatkowania będzie więc 10 tys. złotych, a sam podatek wyniósłby 1,9 tys. złotych.

Po sprzedaży czas na rozliczenie z fiskusem mamy do końca kwietnia następnego roku kalendarzowego.

Czytaj o podatkach, które płaci kupujący nieruchomość

Nowy dom na dawno nabytym gruncie można sprzedać i nie zapłacić podatku

To ciekawy przypadek. Osoba, która nabyła prawo własności do gruntu przed 1 stycznia 2007 roku, nie zapłaci w 2012 roku podatku od sprzedaży tej nieruchomości wraz z postawionym na niej budynkiem nawet jeśli został on wybudowany w 2011 roku. Nie ma tu znaczenia, że wartość nowo powstałego budynku może być niejednokrotnie wyższa od wartości samej działki. Na korzyść zbywcy działa tu bowiem Kodeks Cywilny, w myśl którego generalną zasadą jest, iż wzniesione na gruncie budynki stają się częścią składową gruntu. Data nabycia nieruchomości gruntowej w przyjętym przypadku zwalnia już z podatku od dochodów ze sprzedaży nieruchomości (minął okres pięcioletni).

Mechanizm ten ma zastosowanie w przypadku prawa własności do gruntu, a nie działa dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. Wzniesienie budynku na działce oddanej w użytkowanie wieczyste powoduje powstanie (nabycie) nowej nieruchomości - nieruchomości budynkowej.

Jeśli potrzebujesz informacji na temat rozliczeń z fiskusem

Możesz zadzwonić na numer Krajowej Informacji Podatkowej, czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18.

Z telefonu stacjonarnego: 801 055 055
Z telefonu komórkowego: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.