• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podatkowe ograniczenia dla skupujących mieszkania?

EBu
20 stycznia 2023, godz. 07:00 
Opinie (137)

Na rynku nieruchomości ma się pojawić nowy podatek dla kupujących szóste i kolejne mieszkanie. Szczegóły nowych rozwiązań nie są jeszcze znane, ale rząd wreszcie przyznaje otwarcie, że pracuje nad opodatkowaniem właścicieli mieszkań na wynajem. Celem mają być głównie fundusze, które dokonują hurtowych zakupów mieszkań.Czy właściciele mieszkań na wynajem powinni być dodatkowo opodatkowani?

O tzw. podatku od pustostanów, czyli mieszkań zakupionych celem ochrony kapitału lub na wynajem mówi się od wielu miesięcy. Rząd na zmianę zapowiadał rozpoczęcie prac nad rozwiązaniem, które miałoby finansowo dociążyć właścicieli wielu nieużytkowanych mieszkań i dementował, jakoby nad nim pracuje.

Na zmianę padały argumenty o potrzebie ograniczenia liczby nieużytkowanych mieszkań, co utrudnia dostęp do nich osobom, które naprawdę ich potrzebują. Innym razem informowano, że rynek instytucjonalny może pomóc utrzymać budowy i ucywilizować rynek najmu, a to właśnie on miał być głównym celem wprowadzanych zmian.

Zmiany w prawie budowlanym. Cyfryzacja i walka z patodeweloperką Zmiany w prawie budowlanym. Cyfryzacja i walka z patodeweloperką

Od kilku dni zarówno premier, jak i Ministerstwo Rozwoju jasno komunikują, że zmiany zostaną wprowadzone, chociaż szczegóły nie są jeszcze znane.

Najważniejsza zmiana, która została zakomunikowana, to wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie szóstego i kolejnych mieszkań.

- Zaproponowaliśmy kilka stawek. Czekamy na decyzję polityczną w tej sprawie - stwierdził minister Waldemar Buda.
Właściciele pięciu mieszkań każde kolejne będą mogli nabywać w tempie raz na rok. Jeśli kolejne mieszkanie chcieliby zakupić wcześniej, liczyć się będą musieli z wyższym podatkiem.Nie są znane jednak żadne konkrety - czy zasada ta ma dotyczyć tylko funduszy, które mieszkania na wynajem kupują hurtowo, czy także osób prywatnych, które takich zakupów również dokonują, ale w mniejszej skali. Z dotychczasowych wypowiedzi wynika jednak, że to właśnie te pierwsze są stawiane na celowniku jako te, które "wysysają" mieszkania z rynku.

Tu ważne byłoby także wyjaśnienie, czy nowy podatek dotyczyć ma także lokali z rynku pierwotnego, które nie są obecnie objęte PCC przy zakupie. Hurtowe zakupy mieszkań na wynajem przez fundusze dotyczą dotąd tylko tego rynku. 

Rozwiązania, o których mowa, mają dotyczyć lokali zakupionych w przyszłości, co jest zrozumiałe w przypadku podatku płaconego przy zakupie nieruchomości.

- Nie będzie to dotyczyło tych, które już się posiada - określił jasno minister.
EBu

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20350 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20300 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20050 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17300 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
12150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane