• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pokój dziecka. Kiedy przedszkolak staje się uczniem

Ilona Paleńczuk, ip-design
3 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Koncepcja pierwsza. Zamiast składanego łóżka wykorzystany został wygodny materac. Pościel można schować do szuflady pod nim. W ten sposób w niewielkim pomieszczeniu materac pełnił będzie rolę miejsca do spania, zabawy, przyjmowania gości. Koncepcja pierwsza. Zamiast składanego łóżka wykorzystany został wygodny materac. Pościel można schować do szuflady pod nim. W ten sposób w niewielkim pomieszczeniu materac pełnił będzie rolę miejsca do spania, zabawy, przyjmowania gości.

Kiedy dziecko wyrasta z wieku przedszkolnego, jego pokój wymaga ewolucji - dostosowania do potrzeb ucznia. Dostawienie biurka i niezbędnych mebli nie jest problemem, kiedy miejsca jest wystarczająco dużo. Jednak kiedy pokój jest bardzo mały, zorganizowanie przestrzeni do nauki bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem.Wymiary pokoju i jego rozkład. Wymiary pokoju i jego rozkład.
Do redakcji napisała mama prawie sześcioletniego Gabrysia. Jej synek we wrześniu rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Już nie może się doczekać. Dopytuje się także, kiedy będzie miał biurko, bo przecież jako prawie dorosłemu uczniowi jest mu ono niezbędne.

- Pokój synka jest mały, ma ok. 7,5 metra kwadratowego, powstał w miejscu dawnej kuchni. Na dodatek z uwagi na to, że Gabryś w drugim dniu życia przeszedł poważną operację kręgosłupa, musi mieć wygodne łóżko do spania - składane sofy, niestety, nie wchodzą w grę - napisała do redakcji nasza czytelniczka, pani Kamila. - Łóżko zajmuje obecnie znaczną część pokoju, nijak nie potrafię wkomponować w to wszystko miejsca do nauki.
Mama Gabrysia myślała o składanym łóżku, tzw. półkotapczanie oraz o biurku z uchylnym blatem, które pozwoliłyby siedzieć wygodnie, a więc dbać o plecy dziecka.

Gabryś uwielbia się śmiać i zaraża tym śmiechem wszystkich wokoło. Uwielbia grę w piłkę, taniec i układanie klocków Lego. Chłopiec jest ciekawy świata i zadaje przy tym mnóstwo pytań. Interesuje go właściwie wszystko, co go otacza. Najbardziej lubi kolor niebieski, ale czerwony, zielony, czarny i biały też są do przyjęcia, bo to kolory bohaterów Ninjago!

Architekt Ilona Paleńczuk z pracowni ip-design przygotowała dwa warianty aranżacji niewielkiego pokoju Gabrysia. W projekcie pokoju chłopca, który rozpoczyna przygodę ze szkołą, najważniejszym zadaniem było rozmieszczenie biurka z wygodnym i zdrowym miejscem wypoczynku.

Z powodu małego metrażu pomieszczenia wykorzystano materac o wymiarach 200 x 90 cm, który służy nie tylko do spania, ale również do zabawy, wypoczynku, czytania książek czy przyjmowania gości - bez konieczności składania łóżka. Dlatego też na ścianie za łóżkiem umieszczono kolorowe zagłówki. Są one wygodnym oparciem oraz ciekawym akcentem kolorystycznym.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nad miejscem do spania zamontowano szafki wiszące z oświetleniem liniowym led, które bezpośrednio oświetlają różnokolorową kompozycję. Dodatkowo przy łóżku miejsce znalazł kinkiet, co umożliwia wygodne czytanie wieczorami.

Przy projektowaniu obu koncepcji wzięto pod uwagę proporcje małego pomieszczenia jak i nasuwającą się obecność grzejnika pod oknem (chociaż nie został on umieszczony na rzucie przesłanym przez panią Kamilę). Z racji tego nie zdecydowano się na zabudowę łóżka bezpośrednio przy oknie.

W obu wariantach dobrano tak kolorystykę ścian i jej intensywność, aby nie tylko podobała się użytkownikowi, ale również wpływała na proporcje pomieszczenia - intensywniejsze kolory na ścianach krótkich, ściana długa naprzeciw łóżka w kolorze białym. Dzięki takiemu wykończeniu pokój, pomimo że jest mały, nie wydaje się przytłaczający.

Koncepcja pierwsza
Materac ułożony został na stelażu z szufladami. To doskonałe miejsce na pościel lub na zabawki. Można je tu szybko schować po zabawie na podłodze. W tym przypadku materac umieszczony został centralnie pomiędzy dwiema wysokimi szafkami. Półki w słupku znajdującym się na ścianie z oknem częściowo - nad łóżkiem - pozostały otwarte. Dzięki temu pełnią one rolę poręcznej szafki nocnej.

Biurko (a właściwie pełniący jego rolę blat) znajduje się pod oknem. O ile bezpośrednio w okno nie świeci słońce, takie ustawienie tego mebla zapewni optymalne doświetlenie miejsca do pracy. Słupek na styku materaca i biurka od strony biurka ma zamykane półki. Będzie to dobre miejsce na zeszyty i najczęściej wykorzystywane książki. Jest szansa, że dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek na blacie.

Warto także zwrócić uwagę, że takie ustawienie biurka optycznie poszerza długie i wąskie pomieszczenie.

Wykończenie zagłówka w tym wariancie jest bardziej stonowane kolorystycznie, a format wykorzystanych płyt jest większy. Zgodnie z zasadą: mniej znaczy więcej, element ten dominuje kolorystycznie we wnętrzu. Pozostałe elementy, w tym jasne meble z drewnianymi wstawkami są tłem barwnej dekoracji nad łóżkiem.

 • Fragment ściany przy oknie został wykorzystany do stworzenia wysokiej zabudowy - jej otwarte półki od strony łóżka pełnią rolę nocnej szafki na drobiazgi, a od strony biurka zamknietych szafek.
 • Przestrzeń nad materacem wykorzystana została na płytkie szafki. Umieszczony pod nimi pasek ledowy oświetla materac - miejsce spania, zabawy, przyjmowania gości i akcentuje barwną dekorację z zagłówków.
 • Krótsze ściany - ściana z drzwiami i ściana z oknem - w stonowanych, ciemniejszych niż najdłuższa ściana kolorach optycznie poprawiają proporcje pomieszczenia.
 • Koncepcja pierwsza. Materac do spania umieszczony został pomiędzy dwoma wysokimi słupkami zabudowy meblowej, a pełniący rolę biurka blat pod oknem.

Koncepcja druga
Materac ponownie ułożony został na stelażu z szufladami. Tym razem znajduje się jednak przy ścianie od strony okna. Dzięki temu zabiegowi udało się poszerzyć zabudowę po prawej stronie od wejścia do pokoju.

Biurko w tym układzie znalazło swoje miejsce naprzeciw łóżka - powstało w ten sposób oddzielne, wyposażone w długi blat miejsce do nauki. Konieczne jest w tym przypadku zapewnienie sztucznego oświetlenia, które będzie wydajne także za dnia, kiedy na blat padało będzie naturalne, boczne światło z okna. Dziecka nie będzie jednak rozpraszał widok za oknem.

Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na różnicę wykończenia zagłówka. Ta kompozycja jest bardziej wyrazista. Jeszcze bardziej dominuje w pomieszczeniu, jednak nadal jest wiodącym akcentem kolorystycznym - stonowana zabudowa i jednolite ściany są dla niej tłem.

Oba przedstawione projekty charakteryzują się pewną uniwersalnością: dzisiaj spełniają wymagania kilkuletniego użytkownika, ale na przyszłość stanowią także wygodne rozwiązanie dla nastolatka. Dzieje się tak dzięki użyciu dużego formatu materaca, oraz zapewnieniu dużej ilości miejsc do przechowywania.

 • Ustawienie biurka pod ścianą naprzeciwko materaca do spania lepiej sprawdzi się, jeśli okno jest mocno oświetlane przez słońce. Siedzącego przy nim dziecka nie będzie także rozpraszał widok za oknem.
 • Podłoga w kolorze naturalnego drewna oraz takie wstawki w zabudowie meblowej sprawiają, że pomieszczenie jest przytulne.
 • Pozostawienie dużych powierzchni w postaci frontów meblowych w kolorze białym powoduje, że kolorowa dekoracja nad materacem ma szanse zaistnieć jako dominujący element.
 • Poza paskiem ledowym pod szafkami, nad łóżkiem umieszczony został także kinkiet przydatny przy wieczornej nauce lub czytaniu książek.
 • Umieszczony w rogu pomieszczenia pod blatem kontener to doskonałe, nie rzucające się w oczy w małym pomieszczeniu miejsce do przechowywania szkolnych drobiazgów.
 • Koncepcja druga. Materac umieszczony został bliżej okna, a pełniący rolę biurka blat naprzeciwko niego.

Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Ilona Paleńczuk, ip-design

Miejsca

Opinie (21) 1 zablokowana

 • (2)

  Jak mozna dziecku zrobić krzywdę obrazują niestety wizje powyżej. Za żadne pieniądze nie zafundowałbym takiego więziennego klimatu. Za przeproszeniem w Ikea mają większą wyobraźnię...

  • 34 15

  • Zapewne pisał to zwolennik pstrokacizny,

   któremu się wydaje, że skoro pokój dla dziecka, to powinno być żółto-czerwono-zielono-pomarańczowo-niebiesko.
   Tutaj kolorystyka jest bardzo fajna i właśnie sprzyjająca skupieniu.

   • 8 7

  • A nie pomyslales ze rzeczy dziecięce ktlote wejdą razem z dzieckiem do pokoju ożywia go wystarczająco? A soczyste kolorki i udziwnienia na meblach sprawia ze pokój byłby przytlaczajacy.
   Od siebie dodalsbym leszcze reling z pojemnikami na kredki i inne przybory nad biurkiem i jeżdżący "kontenerek" z szufladami pod biurko.
   Jest i miejsce na drugie krzesło dla kolegi przy biurku.

   • 8 2

 • Trzymaj się Gabryś

  Ta wersja z szafkami nad łóżkiem jest fajna. Na 7.5 m ciężko wypracować swobodny układ, ale udało się.

  Ucz się, baw i nie siedź w internecie, a nie wyrośniesz na taką marudę jak 3/4 malkontentów w tej przestrzeni.

  • 39 1

 • Pokój gabrsia

  Podzielam opinię nr 1 jak można małemu jeszcze dziecku stworzyć tak surową przestrzeń kolory może są opcjonalne ale te na zdjęciu koszmar dołujace nie sądzę by sprzyjały nauce i jeszcze pani projektant zabawie 6 latek uwielbia się bawić. Klocki, puzzle, bampy żołnierzyki itp..to codzienność

  • 11 11

 • każdy ma własny gust

  A mnie się podoba. Dużo szafek, jest gdzie pochować ubrania, zabawki, książki. Fajny pomysł z tym zagłówkiem. A kolory? Każdy lubi inne - taka zieleń mojej córeczce się ostatnio podoba. Ja bym wybrała opcje z biurkiem pod oknem. Więcej miejsca.

  • 8 1

 • Sam pomysł na organizację miejsca pracy, zabawy i wypoczynku bardzo dobry. Fajne zagospodarowanie wnętrza - maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
  Przydałoby się jeszcze szczegółowe info o materiałach, warianty kolorystyczne itp. Ale to rozumiem, że już nie gratis;)

  • 12 1

 • kącik Gabrysia (1)

  Koncepcje bardzo fajne, wykorzystana przestrzeń na podstawowe rzeczy potrzebne w pokoju i miejsce do zabawy. Ładnie i schludnie. Kolorystkę zawsze można zmienić i dopasować do gustu dziecka. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić :). A jak ktoś chce mieć pokój dla dziecka w stylu Ikea to życzę powodzenia - tandetne meble i wszystko na jedno kopyto.

  • 9 5

  • Jaasne, lepiej oryginalnie, nieszablonowo i koniecznie' w swoim stylu' co w praktyce oznacza połączenie firm bodzio i bydgoskie meble z żółtymi lub bordowymi ścianami ;-)

   • 10 1

 • Bezguscie w stylu Ikei. Tani plastik oraz karton-gips. (1)

  Teraz wszyscy nowobogaccy tak maja w chatach.
  Wymieniaja piekne stare meble (czasem zabytkowe) na gawniane szafki z Ikei za 35 zl czyli buble jednorazowego uzytku.
  Taka szafke kopniesz i do wyrzucenia jest, a stare meble potrafia sluzyc po kilkadziesiat lat, az do dzis - ja mialem w pokoju segment na cala sciane po ktorym sie wspinalem oraz prawie 90 letnia szafe ktora do dzis ma sie dobrze.

  • 8 4

  • taa

   taaaa, kupię meble za kilkaset złotych i będę na nie patrzeć przez pół życia! sorry, ale wolę tańsze wyposażenie ( niekoniecznie z ikea ) i mieć możliwość zmiany aranżacji w dowolnym momencie ( dziecko wyrasta, zmieniają się jego potrzeby i gusta)

   • 0 0

 • Biurko przy oknie - w zimie mozna sie niezle przeziebic.

  • 1 13

 • Porażka, ten pokój wyglada jak by go urządził architekt ze schizofrenia, biedne dziecko!

  • 5 9

 • bez szału

  • 3 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Grand Opening biura Białe Lwy

warsztaty, dni otwarte

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31800 zł/m2
Gdynia Orłowo
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20200 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17700 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19950 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19000 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdynia Orłowo
14850 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane