Wiadomości

stat

Pokój dziecka. Kiedy przedszkolak staje się uczniem

Koncepcja pierwsza. Zamiast składanego łóżka wykorzystany został wygodny materac. Pościel można schować do szuflady pod nim. W ten sposób w niewielkim pomieszczeniu materac pełnił będzie rolę miejsca do spania, zabawy, przyjmowania gości.
Koncepcja pierwsza. Zamiast składanego łóżka wykorzystany został wygodny materac. Pościel można schować do szuflady pod nim. W ten sposób w niewielkim pomieszczeniu materac pełnił będzie rolę miejsca do spania, zabawy, przyjmowania gości.

Kiedy dziecko wyrasta z wieku przedszkolnego, jego pokój wymaga ewolucji - dostosowania do potrzeb ucznia. Dostawienie biurka i niezbędnych mebli nie jest problemem, kiedy miejsca jest wystarczająco dużo. Jednak kiedy pokój jest bardzo mały, zorganizowanie przestrzeni do nauki bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem.Wymiary pokoju i jego rozkład.
Wymiary pokoju i jego rozkład.
Do redakcji napisała mama prawie sześcioletniego Gabrysia. Jej synek we wrześniu rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Już nie może się doczekać. Dopytuje się także, kiedy będzie miał biurko, bo przecież jako prawie dorosłemu uczniowi jest mu ono niezbędne.

- Pokój synka jest mały, ma ok. 7,5 metra kwadratowego, powstał w miejscu dawnej kuchni. Na dodatek z uwagi na to, że Gabryś w drugim dniu życia przeszedł poważną operację kręgosłupa, musi mieć wygodne łóżko do spania - składane sofy, niestety, nie wchodzą w grę - napisała do redakcji nasza czytelniczka, pani Kamila. - Łóżko zajmuje obecnie znaczną część pokoju, nijak nie potrafię wkomponować w to wszystko miejsca do nauki.
Mama Gabrysia myślała o składanym łóżku, tzw. półkotapczanie oraz o biurku z uchylnym blatem, które pozwoliłyby siedzieć wygodnie, a więc dbać o plecy dziecka.

Gabryś uwielbia się śmiać i zaraża tym śmiechem wszystkich wokoło. Uwielbia grę w piłkę, taniec i układanie klocków Lego. Chłopiec jest ciekawy świata i zadaje przy tym mnóstwo pytań. Interesuje go właściwie wszystko, co go otacza. Najbardziej lubi kolor niebieski, ale czerwony, zielony, czarny i biały też są do przyjęcia, bo to kolory bohaterów Ninjago!

Architekt Ilona Paleńczuk z pracowni ip-design przygotowała dwa warianty aranżacji niewielkiego pokoju Gabrysia. W projekcie pokoju chłopca, który rozpoczyna przygodę ze szkołą, najważniejszym zadaniem było rozmieszczenie biurka z wygodnym i zdrowym miejscem wypoczynku.

Z powodu małego metrażu pomieszczenia wykorzystano materac o wymiarach 200 x 90 cm, który służy nie tylko do spania, ale również do zabawy, wypoczynku, czytania książek czy przyjmowania gości - bez konieczności składania łóżka. Dlatego też na ścianie za łóżkiem umieszczono kolorowe zagłówki. Są one wygodnym oparciem oraz ciekawym akcentem kolorystycznym.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nad miejscem do spania zamontowano szafki wiszące z oświetleniem liniowym led, które bezpośrednio oświetlają różnokolorową kompozycję. Dodatkowo przy łóżku miejsce znalazł kinkiet, co umożliwia wygodne czytanie wieczorami.

Przy projektowaniu obu koncepcji wzięto pod uwagę proporcje małego pomieszczenia jak i nasuwającą się obecność grzejnika pod oknem (chociaż nie został on umieszczony na rzucie przesłanym przez panią Kamilę). Z racji tego nie zdecydowano się na zabudowę łóżka bezpośrednio przy oknie.

W obu wariantach dobrano tak kolorystykę ścian i jej intensywność, aby nie tylko podobała się użytkownikowi, ale również wpływała na proporcje pomieszczenia - intensywniejsze kolory na ścianach krótkich, ściana długa naprzeciw łóżka w kolorze białym. Dzięki takiemu wykończeniu pokój, pomimo że jest mały, nie wydaje się przytłaczający.

Koncepcja pierwsza
Materac ułożony został na stelażu z szufladami. To doskonałe miejsce na pościel lub na zabawki. Można je tu szybko schować po zabawie na podłodze. W tym przypadku materac umieszczony został centralnie pomiędzy dwiema wysokimi szafkami. Półki w słupku znajdującym się na ścianie z oknem częściowo - nad łóżkiem - pozostały otwarte. Dzięki temu pełnią one rolę poręcznej szafki nocnej.

Biurko (a właściwie pełniący jego rolę blat) znajduje się pod oknem. O ile bezpośrednio w okno nie świeci słońce, takie ustawienie tego mebla zapewni optymalne doświetlenie miejsca do pracy. Słupek na styku materaca i biurka od strony biurka ma zamykane półki. Będzie to dobre miejsce na zeszyty i najczęściej wykorzystywane książki. Jest szansa, że dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek na blacie.

Warto także zwrócić uwagę, że takie ustawienie biurka optycznie poszerza długie i wąskie pomieszczenie.

Wykończenie zagłówka w tym wariancie jest bardziej stonowane kolorystycznie, a format wykorzystanych płyt jest większy. Zgodnie z zasadą: mniej znaczy więcej, element ten dominuje kolorystycznie we wnętrzu. Pozostałe elementy, w tym jasne meble z drewnianymi wstawkami są tłem barwnej dekoracji nad łóżkiem.


Koncepcja druga
Materac ponownie ułożony został na stelażu z szufladami. Tym razem znajduje się jednak przy ścianie od strony okna. Dzięki temu zabiegowi udało się poszerzyć zabudowę po prawej stronie od wejścia do pokoju.

Biurko w tym układzie znalazło swoje miejsce naprzeciw łóżka - powstało w ten sposób oddzielne, wyposażone w długi blat miejsce do nauki. Konieczne jest w tym przypadku zapewnienie sztucznego oświetlenia, które będzie wydajne także za dnia, kiedy na blat padało będzie naturalne, boczne światło z okna. Dziecka nie będzie jednak rozpraszał widok za oknem.

Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na różnicę wykończenia zagłówka. Ta kompozycja jest bardziej wyrazista. Jeszcze bardziej dominuje w pomieszczeniu, jednak nadal jest wiodącym akcentem kolorystycznym - stonowana zabudowa i jednolite ściany są dla niej tłem.

Oba przedstawione projekty charakteryzują się pewną uniwersalnością: dzisiaj spełniają wymagania kilkuletniego użytkownika, ale na przyszłość stanowią także wygodne rozwiązanie dla nastolatka. Dzieje się tak dzięki użyciu dużego formatu materaca, oraz zapewnieniu dużej ilości miejsc do przechowywania.


Opinie (21) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.