• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Połączenie pokoju i kuchni daje przestrzeń

Marta Meresińska
1 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
W pierwszej koncepcji część dzienną oddzielono od kuchni ścianą i stołem jadalnianym. W pierwszej koncepcji część dzienną oddzielono od kuchni ścianą i stołem jadalnianym.

Urządzenie otwartej dziennej przestrzeni mieszkania może stanowić nie lada problem. Odpowiednie połączenie funkcjonalności z estetyką niekiedy przerasta przyszłych użytkowników. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielką powierzchnią użytkową.



Kształt i wymiary pomieszczenia.
Kształt i wymiary pomieszczenia.
Nasz czytelnik, Henryk, wraz z żoną kupił niedawno mieszkanie. Właściciele nowego lokum najwięcej komplikacji napotkali przy próbach aranżacji pokoju dziennego połączonego z częścią kuchenną. Inwestorzy chcieliby funkcjonalnie oddzielić przestrzeń, zapewniając jednocześnie wystarczającą ilość miejsca na rośliny i akwarium.

- W mieszkaniu musi znaleźć się koniecznie miejsce na akwarium. Oprócz tego powinno ono pomieścić dużą ilość kwiatów, które uprawia żona - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik Henryk.
Właściciele preferują jasne podłogi i ożywioną kolorystykę w postaci turkusu lub odcieni limonki. Istotną kwestią jest także dostateczna powierzchnia blatu roboczego w kuchni oraz zapewnienie miejsca do przechowywania w korytarzu.

- Szafa w korytarzu nie może przytłaczać, ale obowiązkowo musi się tam znaleźć. Dobrze by było, gdyby udało się wygospodarować miejsce na sprzęty gospodarcze - dodaje Henryk.
Dwie propozycje aranżacji strefy dziennej połączonej z korytarzem przygotowała Marta Meresińska z pracowni Niebyle. Obie wersje projektu mają na celu stworzenie całościowo spójnego wnętrza, które pomimo podziału przestrzeni będzie dawało wrażenie przestronności. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorystyki, materiałów oraz wyposażenia, podział powierzchni tworzy się w delikatny, wręcz naturalny sposób.

Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant zakłada przewagę bieli połączonej z szarością oraz dodatkami - akcentami w odcieniach turkusu czy limonki. Efektu dopełniają meble oraz podkreślające charakter wnętrza oświetlenie. Dwie lampy wiszące zostały rozlokowane w taki sposób, aby zapewnić równomierne doświetlenie części jadalnianej oraz wypoczynkowej. Nad aneksem kuchennym zaplanowano źródła światła wpuszczane w sufit. Mając na celu zapewnienie wystarczającego oświetlenia, w oknach przewidziano jasne, przepuszczające światło rolety, które w razie potrzeby mogą być zasłonięte przez zaciemniające zasłony.

Koncepcja pierwsza

Zgodnie z życzeniem inwestorów część kuchenna została częściowo oddzielona od salonu za pomocą fragmentu ściany, za którą umieszczony został sprzęt AGD. Dodatkowym elementem oddzielającym przestrzeń jest stół jadalniany z krzesłami. Wraz ze ścianą stanowi umowną granicę pomiędzy kuchnią a pokojem.

Gospodarze będą mogli wspólnie realizować tu kulinarne pasje, bo w kuchni zaplanowano dużą przestrzeń roboczą. Meble zostały zabudowane aż do sufitu, by zapewnić wystarczające miejsce do przechowywania.

We wnęce pokoju
stanął wypoczynkowy narożnik, a naprzeciwko znajduje się telewizor oraz zabudowa z miejscem do przechowywania. Jako że właściciel mieszkania jest zapalonym akwarystą, a jego żona uprawia kwiaty, we wnętrzu znalazło się też miejsce na rośliny doniczkowe i akwarium.

Korytarz został stylistycznie połączony z pozostałymi pomieszczeniami. Znajduje się tam wygodne tapicerowane siedzisko z szufladami na buty. W pawlacz wbudowano dodatkowe oświetlenie. W strefie wejściowej zmieściła się też płytka szafa, w której ubrania można wieszać w poprzek na wysuwanych wieszakach. Dzięki zastosowaniu lustra na bokach i frontach szafy korytarz optycznie się nie zmniejszył. Odbicie światła powoduje także, że pomieszczenie to jest lepiej doświetlone.

W tej wersji zaplanowano jasną winylową podłogę, którą można zastosować w pokoju, części kuchennej, jak i przedpokoju. Zastosowanie jednolitego materiału pomoże zharmonizować wnętrze, a układ paneli wzdłuż korytarza "zaprowadzi" do strefy dziennej, optycznie otwierając przestrzeń. Dodatki w ulubionych kolorach gospodarzy ożywiają stonowane wyposażenie.

  • Pierwsza propozycja aranżacji wnętrza zakłada też przewagę bieli i szarości, uzupełnieniem są dodatki w intensywnych kolorach.
  • Na jednej ze ścian zaplanowano zabudowę z akwarium oraz telewizor, który znajduje się w odpowiedniej odległości od narożnika.
  • W korytarzu znajduje się siedzisko, a nad nim podświetlony pawlacz. Na frontach i bokach szafy znajdują się lustra, które mają na celu optyczne powiększenie przestrzeni.
  • Koncepcja pierwsza. Część kuchenna od wypoczynkowej oddzielona została fragmentem ściany i stołem jadalnianym, który stanął na styku dwóch pomieszczeń.

Koncepcja druga

Tu pokój od kuchni oddzielony został w inny sposób. Wolno stojąca ścianka umożliwia umieszczenie telewizora na środku pokoju. Dzięki temu ustawieniu znalazło się więcej miejsca na kwiaty i akwarium. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie różnej wielkości kubików, lepiej wyeksponujemy rośliny. Zamiast narożnika znalazła się wygodna sofa i fotel, które zostały rozlokowane w centralnej części pokoju. Stół jadalniany w tym przypadku umieszczono bliżej okna. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji nie jest aż tak charakterystycznym punktem oddzielającym przestrzeń. Łącząc jednak stylistykę obu części wnętrza, stanowi przedłużenie kuchni, znajdując jednak swoje miejsce w pokoju.

W tej koncepcji zróżnicowane zostały również materiały wykorzystane we wnętrzu. Druga wersja zakłada ograniczenie szarości na rzecz drewna i odcieni turkusu. Możemy je zauważyć zarówno w pokoju, jak i części kuchennej.

W przedpokoju stoi kolorowy szezlong. Chcąc zapewnić odpowiednie oświetlenie strefy wejściowej, zawieszono nad nim dekoracyjne lusterko podświetlone z boku kinkietem. Całkowity efekt podkreślają dodatki w ulubionych kolorach inwestorów.

  • Druga wersja zakłada jaśniejszą kolorystykę. Zamiast przewagi ciemnej szarości, biel połączona została z jasną szarością, drewnem z widocznymi słojami i odcieniami turkusu.
  • Zamiast narożnika w pokoju znajduje się kanapa oraz fotel. Umieszczono je w centralnej części wnętrza.
  • Podobnie jak w pierwszej koncepcji, sprzęty AGD znajdują się w zabudowie.
  • Kolorystyka przedpokoju jest bardziej stonowana. Podłużny układ paneli zapewnia otwarcie przestrzeni i prowadzi do strefy dziennej.
  • Koncepcja druga. Pomieszczenia oddzielone zostały wolno stojącą ścianką. Stół nadal znajduje się na styku kuchni i pokoju.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (123)

  • tyle lat postępu technologicznego i znowu

    przeprowadzamy się do ciasnych klitek w blokach.
    widuję nowe 2-pokojowe mieszkania od deweloperów o pow. 34 m2
    masakra...
    nawet w wielkiej płycie umiano lepiej rozplanowywać mieszkania

    • 37 1

  • albo kuchnia albo pokój (4)

    trza budowac jak się należy, ja po pracy chce odpocząć w ciszy na kanapie a nie w hałasie mytych naczyń ! jak mam gości to też nie chce żeby dzieci w tym czasie smażyły sobie naleśniczki słuchając rozmów dorosłych !

    • 27 8

    • ojojoj jaśnie pan sobie nie życzy by mu przeszkadzano...

      • 7 15

    • Znaczy żona kura domowa "nie pracuje", obiadki gotuje, papucie i gazetkę przynosi...

      I oczywiście odpoczywać nie musi, tylko samotnie stać przy garach.

      • 6 10

    • To sam pozmywaj albo zmywarkę kup.

      • 5 3

    • O matko... krzyżówka troglodyty i barana

      a kto ci hałasuje tymi naczyniami - może żona? To najlepiej chłopie weź i ją opier...ol tylko zdrowo, bo na co ona sobie w Twoim domu pozwala!!! A dzieci to o której spać chodzą? Może żona kolacji zapomniała im zrobić - albo się bała, że znów hałasu narobi...

      • 0 1

  • Kuchnia za rogiem schowana otwarta na jadalnie - a jadalnia na pokój dzienny. I tylko kiedy kuchnia z jadalnią mają minimum 18-20m2. Wtedy można myśleć o otwieraniu jadalni na pokój dzienny.
    Każdy sobie radzi jak może i nie można wyzywać ludzi, tylko dlatego że nie stać ich na większe mieszkanie lub dom. Przy mieszkaniach 40-50m nie ma specjalnie manewru i człowiek robi wszystko żeby nie robić sobie z mieszkania klatki. Natomiast świadome stawianie kuchni na jeden ze ścian pokoju dziennego bez żadnej nawet małej wnęki przy metrażu 70+ to już jest upośledzenie.

    • 16 2

  • (3)

    A czy łączyć pokój z WC? No właśnie. Ogólnie nie ma to sensu, ale zwłaszcza w mieszkaniach poniżej 100m2 łączenie kuchni z salonem nie ma nawet grama sensu.

    • 19 13

    • Każdy mieszka jak chce i lubi (1)

      a porównywanie gotowania z załatwianiem intymnych potrzeb fizjologicznych
      to pomyłka, nie wszystko da się porównać.
      Gdy wchodzimy do odrębnej kuchni, czy przy gotowaniu zamykamy drzwi , nie wpuszczamy nikogo do kuchni ?
      ja gotuję codziennie dla rodziny, preferuję otwartą przestrzeń.

      • 5 5

      • Dzieci wracające ze szkoły wchodząc do domu pytają:

        mamo, co Ty pichcisz, że tak śmierdzi w całym mieszkaniu?

        • 0 1

    • W bloku to można mieć pokój dzienny - salon to tylko w apartamencie - ale nie tym 40-60m - tylko w tym, w którym mamy osobne toalety w sypialniach, osobną garderobę, co najmniej dwie osobne sypialnie i salon niesypialny na co dzień i w 90% przypadków żeby to wszystko sensownie zmieścić powyżej 100m2. .

      • 4 0

  • Każdy wybiera to co lubi!

    • 11 1

  • Kuchnia z salonem "moda" dla biedoty (4)

    kompletna porażka wymyślona przez deweloperów w celu oszczędności na budowie. A lemingi łykają jak ciepłe bułki . Jeszcze do tego dorabiają ideologię .

    • 30 10

    • I nazywa się to w dodatku apartamentem. Pierwszym podstawowym powodem łaczenia jest faktycznie oszczędność dla deweloperów. Drugim jednak zmiana stylu życia czyli zanik gotowania a korzystania z lokali. Jesli masz kasę to masz normalną kuchnię a jesli nie masz i gotujesz dla oszczędności to tym bardziej nie powinieneś kupowac takiego mieszkania.

      • 13 1

    • Popatrz trochę, jak na świecie budują. Według Ciebie tam sami biedacy. (2)

      • 4 10

      • (1)

        na świecie to ja gamoniu widzę zamachy terrorystyczne i upadek kultury
        więc się tym badziewiem nie zasłaniaj

        zachodnie g.wno ci na złoto pomalują to pewnie je zeżresz cebulaczku

        • 4 2

        • A Ty jeden masz monopol na rację i wiesz co dla kogo najlepsze.

          Cały świat to debile, tylko on jeden nieomylny.

          • 1 2

  • Łączona kuchnia jest do kitu (4)

    Jeśli w mieszkaniu praktycznie nie gotuje się, lub prawie wcale to łączona kuchnia ma sens. Rodziny które bardzo duzo pitraszą i gotują powinny sobie to wybić z głowy. Byłem, widziałem użytkowanie takich pomysłów i różnie to wyglądało w praktyce. Nalezy zauważyć że mieszkanie to nie statyczne meble i wygląd ale cos w czym się żyje i cos robi. Najlepiej wyglądało to tam gdzie ludzie mieszkający jadali na zewnątrz lub zamawiali dania. Nalezy więc wziąść pod uwagę praktykę dnia codziennego.

    • 23 7

    • (1)

      "wziąść?

      Weź sobie, dziecko, kup słownik ortograficzny.

      • 6 0

      • Nie ma "weź kup" tylko "kup".
        jeżeli już.

        • 1 0

    • Właśnie praktyka dnia codziennego mi podpowiada, że wygodniej jest mieć jedną przestrzeń kuchenno-dzienną

      • 5 5

    • Miałem jedno i drugie rozwiązanie. Byłem w mieszkaniach i domach w których kuchnie są osobno i razem.
      Zawsze gdzie kuchnia jest osobno, była miejsce zsyłki przymusowej dla gospodyni domu, która samotnie stała przy garach nie mając kontaktu z resztą towarzystwa. Zapach i hałas i tak docierał do salonu.

      • 8 5

  • Ja nie polecam łączenia (2)

    Ja mam kuchnię oddzieloną od salonu taką większą ścianką z kominkiem, zastanawiam się nad zabudowaniem tego z możliwością zasłonięcia kuchni, no niestety - jak nie zapach to hałas okapu, gotującej się wody, zmywarki itp, nie można w spokoju obejrzeć filmu. W następnym domu obowiązkowo oddzielna kuchnia. :)

    • 27 3

    • (1)

      Ameryki nie odkryłaś. Aneksy kuchenne to tylko optymalizacja kosztów przez deweloperów - bo taniej wykonać, łatwiej zaprojektować. No i do tego przyszedł marketing i ludziom zaczęto wmawiać bzdury, że to jest fajne, nowoczesne, pro rodzinne i w ogóle. G...wno prawda.

      • 12 3

      • no i że to mieszkanie 2 pokojowe podczas gdy to kawalerka

        • 9 0

  • (2)

    Połączenie kuchni z pokojem daje cudowną warstwę tłustego osadu na meblach i dywanie. Opcja dla ludzi odżywiających się na mieście.

    • 21 6

    • po warunkiem, że prowadzisz smażalnię w swoim domu/mieszkaniu

      • 3 10

    • nie mam żadnego osadu bo pochłaniacz dobrze działa

      jedynie tuż przy płycie mała ilość tłuszczu, a że mam płytę z klonu na ścianie,
      to ściereczka z mikrofibry zwilżona tylko ciepłą wodą usuwa go od razu bez chemii

      • 2 9

  • dokladnie teka otwarta kuchnia jest tylko dla tych co gotowac niepotrafia (2)

    oni tam najwyzej tylko podgrzewają gotowe dania!!

    • 10 7

    • Gotuję codziennie dla 6-cio osobowej rodziny (1)

      • 2 7

      • zupki chińskie

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane