Wiadomości

stat

Wody Polskie szykują się do walki z suszą

Progi drewniano-kamienne stabilizują lustro wody przy jeziorach w powiecie tucholskim. Na zdjęciu próg przy jeziorze Żalno.
Progi drewniano-kamienne stabilizują lustro wody przy jeziorach w powiecie tucholskim. Na zdjęciu próg przy jeziorze Żalno. mat. prasowe

Przeciwdziałanie skutkom suszy jest obecnie najważniejszym zadaniem, jakie stanęło przed pracownikami Wód Polskich. Ogłaszane są kolejne przetargi w ramach "Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych", którego celem jest przywrócenie dwufunkcyjności urządzeń melioracyjnych. To zapewni retencję wód na użytkach rolnych w okresach suszy.W skali całego kraju na to, by zapewnić retencję wód na użytkach rolnych, przeznaczono dodatkowe 154,7 mln zł. Za tę kwotę w ciągu najbliższych trzech lat zrealizowanych ma zostać 645 zadań inwestycyjnych.

Na Pomorzu, w ramach programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Gdańsku także podejmuje działania, które mają złagodzić skutki suszy. Remontowane będą istniejące już obiekty, a także planowana jest budowa nowych - w ciągu trzech lat na ten cel przeznaczonych zostanie 4,255 mln zł

- Przy stosunkowo niskich nakładach finansowych zastosowanie zaplanowanych rozwiązań wpływa korzystnie na bilans wodny w terenie. Są to bowiem działania punktowe, rozproszone, ale jednocześnie bardzo efektywne - podkreśla Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jakie działania podejmują pracownicy Wód Polskich?Dzięki przeprowadzonym pracom zwiększona zostanie retencja w korytach rzek i kanałach o 8,35 mln m sześc. wody, co wpłynie na 7,2 tys. ha gruntów rolnych.

- W województwie pomorskim w 2020 r. szacunkowe koszty poniesione na odbudowę i budowę obiektów hydrotechnicznych, w tym ewentualne wykonanie dokumentacji, to 800 tys. zł. Zaplanowane zadania spowodują dodatkowe retencjonowanie 7,9 mln m sześc. wody - tłumaczy Aleksandra Bodnar.
Progi drewniano-kamienne stabilizują lustro wody przy jeziorach w powiecie tucholskim. Na zdjęciu próg przy jeziorze Głęboczek.
Progi drewniano-kamienne stabilizują lustro wody przy jeziorach w powiecie tucholskim. Na zdjęciu próg przy jeziorze Głęboczek. mat. prasowe
Na Warmii i Mazurach szacunkowe koszty zaplanowane w 2020 r. na zwiększenie retencji przez PGW Wody Polskie (RZGW w Gdańsku wraz z RZGW w Białymstoku i Warszawie) wynoszą 425 tys. zł. Zaplanowane zadania spowodują zwiększenie retencji o 67 tys. m sześc. wody.

Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim szacunkowe koszty poniesione w 2020 r. na zwiększenie retencji korytowej przez PGW Wody Polskie (RZGW w Gdańsku wraz z RZGW w Bydgoszczy i Poznaniu) wyniosą 12,6 mln zł. Zaplanowane zadania spowodują dodatkowe retencjonowanie 560 tys. m sześc. wody.

- RZGW w Gdańsku już w ubiegłym roku realizował prace poprawiające retencję - podkreśla Aleksandra Bodnar.

Rozpoczęto budowę urządzeń małej retencji wodnejPrzedstawiciele Polskich Wód przypominają, że na terenie powiatów kościerskiego i kartuskiego rozpoczęto już budowę urządzeń małej retencji wodnej, tzw. zastawek, na sześciu jeziorach regionu. Koszt inwestycji to ponad 1 mln 800 tys. zł. Termin zakończenia prac to sierpień 2021 r.

Z kolei w powiecie tucholskim, na rzekach wypływających z dziewięciu jezior, przeprowadzono w 2019 r. remonty progów drewniano-kamiennych, stabilizujących zwierciadło wody. Koszt inwestycji to ok. 52 tys. zł.

Więcej na temat małej retencji i programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych znaleźć można na stronie internetowej wody.gov.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (53) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.