• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomysł na wizytówkę mieszkania - przedpokój

Mikołaj Ćwidak
27 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja druga. Przedpokój traktowany zazwyczaj jako pomieszczenie "funkcyjne" może od progu robić wrażenie, jeśli niekonwencjonalnie go wykończymy i wyposażymy. Na przykład w stylu klasycznym. Koncepcja druga. Przedpokój traktowany zazwyczaj jako pomieszczenie "funkcyjne" może od progu robić wrażenie, jeśli niekonwencjonalnie go wykończymy i wyposażymy. Na przykład w stylu klasycznym.

Pierwsze wrażenie po wejściu do mieszkania robi przedpokój. Dopiero z niego przechodzi się do kolejnych pomieszczeń. Warto zatem zadbać, aby już od progu domownicy i goście mogli poczuć właściwy klimat wnętrza. Pomieszczenie to pełni także zazwyczaj ważne funkcje przechowalnicze. Wbrew pozorom połączenie estetyki z funkcjonalnością bywa wyzwaniem.



Przedpokój na tle całego mieszkania. Przedpokój na tle całego mieszkania.
Taki kłopot ma nasza czytelniczka pani Monika, która planuje remont przedpokoju (jako kolejnego pomieszczenia) w mieszkaniu, które ma już 20 lat.

- Można by powiedzieć: co to za filozofia - wejść, powiesić płaszcz, zdjąć buty... A jednak. Wiem, że przedpokój jest wizytówką mieszkania, tymczasem sen z powiek spędzają mi stare, brzydkie i już niefunkcjonalne zabudowy. Mieszczą zimowe kolekcje odzieżowe całej naszej czteroosobowej rodziny, odkurzacz, buciory, a nawet ozdoby choinkowe. Nie mam pojęcia, jak zaaranżować to wnętrze, żeby nadal było funkcjonalnie, ale też by uniknąć przeładowania i bałaganu... Marzę o przedpokoju, który będzie zapraszał do środka i tworzył taki klimat, aby chciało się u nas zostać na dłużej. Czy to w ogóle jest możliwe? - pyta pani Monika w liście do redakcji.

Każdy z domowników ma inne oczekiwania wobec tej części wspólnego M. Mąż i syn czytelniczki niespecjalnie przywiązują uwagę do tak mało znaczącego dla nich pomieszczenia. Ale sama zainteresowana i jej córka potrzebują dużej liczby rozległych, przepastnych półek... na buty.

Przedpokój składa się z dwóch połączonych ze sobą niewielkich pomieszczeń. Z mniejszego przedpokoju jest bezpośrednie wejście do pokoju syna.

W mieszkaniu dominują beże, brązy, szarości, a także biele i czernie.
Pani Monika podkreśla, że musi tu znaleźć się miejsce na coś osobistego, np. galerię zdjęć z rodzinnych podróży.

- Lubię, gdy w pomieszczeniu jest "to coś", np. jakiś oryginalny staroć, nietuzinkowy kolor, co stanowi tę przysłowiową wisienkę na torcie, przykuwa uwagę - podkreśla.

Dwie koncepcje aranżacji tego wnętrza przygotował Mikołaj Ćwidak z pracowni MC Architekt w Gdyni. Osiągnięcie wysokiej funkcjonalności tego niewielkiego pomieszczenia nie jest łatwe, bo znajduje się w nim aż siedmioro drzwi.

W aranżacjach pominięto możliwość zabudowania części pomieszczenia szafkami nadwieszanymi nad wejściami do pomieszczeń (nazywanych kiedyś popularnie pawlaczami), ale oczywiście w miarę potrzeb przechowalniczych jest taka możliwość. Jeśli do tego dojdzie, pod szafkami warto umieścić paski ledowe, które dodatkowo doświetlą komunikację.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Jedna duża szafa, rzeźbiony stolik z lustrem. Koncepcja pierwsza. Jedna duża szafa, rzeźbiony stolik z lustrem.
Koncepcja aranżacji opiera się na połączeniu nowoczesnego wykończenia pomieszczenia kontrastującego z tradycyjnymi dodatkami. Aby wzmocnić różnicę między elementami wykończenia, klasyczne dodatki zostały dobrane w formach obłych, mocno rzeźbionych. Tło dla dodatków stanowią geometryczne formy pomieszczenia wykończone nowoczesnymi materiałami.

Z kolei, aby scalić tę zamierzoną rozbieżność, zdecydowano się na monochromatyczną kolorystykę.

Jako odpowiedź na oczekiwania czytelniczki, wprowadzono "oryginalny staroć" - stolik z lustrem, dodatkowo wyeksponowany przez oświetlenie punktowe - przykuwa uwagę i jednoznacznie określa charakter wnętrza.

W pomieszczeniach o funkcjach komunikacyjnych, takich jak przedpokój, szczególną uwagę warto zwrócić na koncepcje oświetlenia. Wiele punktowych świateł daje możliwość wyeksponowania elementów, które chcemy w sposób szczególny pokazać. W cieniu zaś możemy ukryć elementy wystroju, które są mniej ciekawe. Stosując włączniki schodowe możemy bez wysiłku zarządzać oświetleniem w takich pomieszczeniach (możemy włączyć i wyłączyć oświetlenie z więcej niż jednego kontaktu - np. włączamy przy wejściu do mieszkania, wyłączamy przy wejściu do kolejnego pomieszczenia i na odwrót).

  • Dobrze zaprojektowana wewnątrz szafa powinna sprostać potrzebom czteroosobowej rodziny.
  • Piękny stolik z dopasowanym do niego lustrem przewidziany został jako zwracająca uwagę ozdoba tego pomieszczenia.
  • Zachowanie biało - szarej kolorystyki nie tylko porządkuje, ale też pozwala wyeksponować (bardziej zwracają na siebie uwagę) dekoracyjne detale, np. stolik czy oświetlenie w suficie podwieszanym.
  • Jasna podłoga powiększa optycznie pomieszczenie. Zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych na całych ścianach (ściana razem z drzwiami) porządkuje i stylizuje niewielką przestrzeń.
  • Zamontowanie na ścianie tylko wieszaków na płaszcze i kurtki pozwoli uniknąć bałaganu z dodatkami, które po prostu będą musiały znaleźć inne miejsce w domu.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. Pojawiają się dodatkowe półki na buty oraz stolik pomocniczy. Koncepcja druga. Pojawiają się dodatkowe półki na buty oraz stolik pomocniczy.
Druga koncepcja - jeśli chodzi o wystrój - jest odwrotnością pierwszej propozycji - polega na połączeniu klasycznego wykończenia ścian z nowoczesnymi dodatkami. Koncepcja kolorystyczna polega na wykorzystaniu ciepłych barw na ścianach i podłodze, a jako akcenty kolorystyczne wykorzystano widoczne na tym tle, jasne dodatki. Wysokie, białe listwy przypodłogowe dodają temu wnętrzu wyszukanej elegancji. Z tym zamierzeniem współgra drewniana podłoga.

Aby mieszkanie już od progu nabrało "domowego" charakteru, zgodnie z oczekiwaniami jego właścicielki, pojawia się galeria czarno-białych, rodzinnych zdjęć z wakacji.

W wersji tej zaproponowane zostały również dodatkowe - zabudowane w taki sposób, aby wyglądały jak ściana - szafki na obuwie o głębokości 35 cm. Ta zmiana pozwoliła wprowadzić stolik pomocniczy zaraz przy głównym wejściu do mieszkania.

Dodatkowo front największej szafy na końcu przedpokoju został wykończony lustrem. Ma ono służyć do ostatniej oceny wizerunku przed wyjściem, a także - odbijając światło z otwartych pomieszczeń - rozświetlać pozbawione okien pomieszczenie.

  • Wyeksponowana na ciemnym tle galeria fotografii tej samej wielkości na pewno chociaż na chwilę przyciągnie uwagę każdego gościa.
  • Stolik pomocniczy wydaje się niezbędny - to na nim na chwilę odłożyć można klucze, torebkę czy inne trzymane w ręku przedmioty. W tym wnętrzu staje się wyraźnym akcentem kolorystycznym.
  • Drewniana podłoga "ociepla" wnętrze. Ponieważ jest to przedpokój, gdzie wchodzi się w zabłoconym obuwiu, drewno można zastąpić łatwiejszymi w utrzymaniu panelami o odpowiedniej klasie ścieralności lub kaflami ze wzorem imitującym drewno.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

MC ArchitektMikołaj Ćwidak

Miejsca

Opinie (19) 2 zablokowane

  • białe drzwi (1)

    a z projektem gratis marysia do czyszczenia białych drzwi też jest? czy trzeba dopłacić ? ;p

    • 1 6

    • wiem wiem

      Najlepiej wenge. Słoje poziomo i 8 wąskich okienek.

      • 2 0

  • Pierwszy projekt

    wygląda jak mauzoleum.

    • 0 2

  • Oba z naciskie na drugie

    Oba rozwiązania wyglądają elegancko, aczkolwiek z racji na większą funkcjonalność (czyt. ilość szaf) druga opcja jest lepsza. Jak na korytarz ze wszystkimi drzwiami z mieszkania wyszła bardzo przyjazna przestrzeń. Kolory hmm... chyba też nie w moim guście, ale z mojego doświadczenia to ostateczne decyzje odnośnie kolorów zapadają na etapie zakupów i porównywania próbników, a nie koncepcji.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane