Porozmawiaj z notariuszem. Akcja udzielania porad

W ubiegłym roku notariusze, w ramach swojej dorocznej akcji, informacji udzielali osobiście. W tym roku możliwe to będzie przez telefon oraz online.
W ubiegłym roku notariusze, w ramach swojej dorocznej akcji, informacji udzielali osobiście. W tym roku możliwe to będzie przez telefon oraz online. materiały prasowe

W sobotę odbędzie się 11 edycja Dnia Otwartego Notariatu w czasie której można uzyskać informacje m.in. na temat czynności notarialnych i ich kosztów. Tym razem akcja odbędzie się pod hasłem "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem" i tylko online lub przez telefon. Notariusze będą do dyspozycji od godz. 10:00 do 16:00.Czy masz "swojego" notariusza?

Zobacz wyniki (92)
Dotychczasowe edycje Dnia Otwartego Notariatu miały charakter bezpośrednich spotkań notariuszy z osobami zainteresowanymi uzyskaniem informacji o wszelkich czynnościach prawnych, które dokonywane są w kancelariach. W czasie indywidualnych rozmów notariusze dzielili się wiedzą niezbędną do podjęcia ważnych życiowych decyzji, niejednokrotnie pozwalającą ustrzec się skutków nieznajomości prawa.

W tym roku, w związku z epidemią, niemożliwe stało się utrzymanie formuły bezpośrednich spotkań, dlatego działania te przeniesiono do internetu. Informacje udzielane będą także telefonicznie. Odpowiedzi na wszelkie pytania uzyskać będzie można bez konieczności opuszczania własnego domu.

Jest to tym bardziej istotne, że znaczącą grupą osób, które dotychczas przychodziły na spotkania z notariuszami byli seniorzy. Obecnie szczególnie zainteresowani są oni uzyskaniem informacji nie tylko w sprawach dotyczących majątku, ale także w sprawach dotyczących życia codziennego, takich jak chociażby udzielanie pełnomocnictw.

W jakich sprawach można poradzić się notariusza?Temat przewodni akcji "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem" nie ogranicza zakresu udzielanych informacji - notariusze odpowiedzą na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Porozmawiać będzie można zatem m.in. na temat bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie czy procedur związanych z dziedziczeniem. Notariusze będą informować również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji, podpowiadając, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu takich czynności jak np. umowy pożyczki

Znajdź odpowiedź na nurtujące cię pytanie w cyklu Pytanie do notariuszaNotariusz najczęściej kojarzy się ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. I słusznie. Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce wymaga bowiem zawsze formy aktu notarialnego. Ale u notariusza można załatwić także szereg spraw związanych z naszym majątkiem, np. z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego. U notariusza można dokonać poświadczenia dziedziczenia, czyli potwierdzenia praw do spadku bez konieczności postępowania sądowego. Można także sporządzić testament, odrzucić niechciany spadek, zrzec się dziedziczenia lub zachowku, dowiedzieć się, jak zawrzeć bezpieczną umowę najmu.

Znajdź kancelarię notarialną w TrójmieścieNotariusze sporządzają także małżeńskie umowy majątkowe (np. rozdzielność majątkowa) oraz umowy o podział majątku wspólnego (w trakcie małżeństwa i po rozwodzie), jak również umowy o alimenty.

Także przedsiębiorcy mogą w swojej działalności liczyć na wsparcie notariuszy. W kancelarii mogą oni załatwić m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego.

W tym roku notariuszom będą towarzyszyć eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy mailowo i na czacie poinformują, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego, oraz zawieraniu umowy pożyczki. Tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków w Polsce - warto wiedzieć, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych przez nas transakcjach. Rzecznik Finansowy jest partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu.

Jak skorzystać z porad w czasie akcji?Notariusze będą w tym roku dostępni tylko przez internet oraz telefon:

Uwaga: informacje można uzyskać także w kancelarii notarialnejUstawa Prawo o notariacie stanowi w art. 80 § 3, że notariusz jest zobowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących czynności dokonywanych w kancelarii notarialnej. Nie oznacza to, że notariusz bezpłatnie udziela porad prawnych, ale jeśli mamy pytania dotyczące czynności, w których udział bierze notariusz, możemy umówić się na spotkanie w wybranej kancelarii notarialnej i zapytać o właściwe rozwiązania, odpowiednią i możliwą do dokonania w kancelarii czynność prawną oraz jej koszt. Notariusz musi także bezpłatnie wyjaśnić, jakie będą skutki prawne zamierzonej czynności.

Opinie (49)

 • mam dwa pytania do natoriusza

  dlaczego wasze usługi są takie drogie? dlaczego wasza korporacja nie uwolni cen za wasze usługi?

  • 15 4

 • No tak.

  Najlepiej żeby akt notarialny przenoszący własność nieruchomości za 1,5 mln kosztował 150 zł a tej za 500 tys. 50 zł. a i koniecznie za darmo dla tych co pobierają świadczenia w mopsie bo nie chce im się iść legalnie pracować. Zal komentować.

  • 6 18

 • stawki

  nie zmieniły się od lat, poza tym polecam przeanalizować na liście kosztów ile z tych pieniędzy rzeczywiście zostaje w kieszeni notariusza, a ile odprowadzane jest do sądu czy urzedu skarbowego

  • 8 5

 • Drogo, strasznie drogo!

  A konkurencji brak, rynek podzielony miedzy korporacje, trzeba z tym skończyć!

  • 11 1

 • Proponuje sprawdzić ile jest w opłatach

  Taksy notarialnej, a ile jest podatku dla Państwa .... opłat skarbowych, VAT itd.

  • 12 3

 • ceny są uwolnione, ustanowiona jest tylko maksymalna taksa notarialna

  czyli notariusz nie moze wziąć "więcej niż". A ceny są wysokie dlatego bo jest to dość ekskluzywny zawód i mało ludzi go wykonuje przez co mała konkurencja. Tak samo jest z lekarzami czy pilotami.

  • 4 3

 • przy zakupie mieszkania od dewlopera zapłaciłem podatku zero złotych a wynagrodzenie notariusza 3700 zł. to mało?

  • 7 1

 • Że co?

  Żadnych podatków? A sprawdzał Pan co się składa na to wynagrodzenie notariusza? Bo to, ze został Pan zwolniony z PCC to Ok. Ale z tym zerem to bym nie przesadzał. I taka jest właśnie świadomość prawna naszego społeczeństwa.

  • 5 4

 • to cena rynkowa, pojęcia "mało" i "dużo" są subiektywne

  Notariusz nie ma dolnej wartości taksy notarialnej. Mógłby to zrobić nawet za połowę tego tylko po co skoro może zarobić więcej. Też przecież jakbyś mógł wymagać od pracodawcy 3 razy wyższych zarobków to byś po nie poszedł.

  • 2 0

 • Jakie korporacje ??!! każdy może zostać notariuszem...

  Nie ma czegoś takiego.. każdy może być notariuszem. Wystarczy że skończysz 5 lat studiów prawniczych, a pózniej jeszcze 3,5 roku aplikacji notarialnej. A pózniej jeszcze będziesz musiał mieć środki na wynajęcie/kupienie lokalu. A no i musisz mieć klientów, wcale nie takie łatwe, bo jest już ich chyba 300 w Trójmieście. Konkurencja całkiem spora, do notariusza nie chodzi się codziennie jak po bułki.A i jeszcze dużo dużo dużo oleju w głowie, żeby zdać te egzaminy na aplikacje, notarialny itp.
  Powodzenia wszystkim.....życzę !!!!;) Przecież proste i zarabiają tyle za nic......;)
  P.S. a w czasie spadku koniunktury na nieruchomości to i czasem Pani sprzątająca lepiej finansowo wychodzi.

  • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17750 zł/m2
Gdynia Orłowo
16800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16600 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
16250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15600 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
12050 zł/m2
Gdynia Orłowo
11600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl