• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porozmawiaj z notariuszem o księgach wieczystych

Ewa Budnik
22 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Notariusz jest osobą zaufania publicznego, działa dbając o interes obu stron. I co ważne: udziela informacji związanych z zakresem swoich obowiązków bezpłatnie.  Notariusz jest osobą zaufania publicznego, działa dbając o interes obu stron. I co ważne: udziela informacji związanych z zakresem swoich obowiązków bezpłatnie.

Z księgami wieczystymi mamy do czynienia za każdym razem, kiedy dokonujemy operacji związanych z nieruchomościami - kiedy sprzedajemy lub kupujemy nieruchomość, dziedziczymy dom czy mieszkanie, zapisujemy je w testamencie lub chcemy komuś podarować. Przy każdej takiej okazji pojawiają się pytania o jej znaczenie, wagę zawartych w niej zapisów i sposób, w jaki można te zapisy zmienić.



Ile razy w ciągu ostatniej dekady korzystałeś z usług notariusza?

Więcej na temat ksiąg wieczystych będzie można dowiedzieć się w sobotę w czasie Dnia Otwartego Notariatu - to okazja, aby w dzień wolny od pracy spokojnie zadać notariuszowi nurtujące nas pytania. Mało kto wie, że notariusze udzielają porad związanych ze swoimi obowiązkami bezpłatnie, ponieważ nie radzą, tylko informują. Dotyczy to również pytań związanych z księgami wieczystymi, którym poświęcony będzie tegoroczny Dzień Notariatu - pod hasłem: "Porozmawiaj z notariuszem o księgach wieczystych".

Na trzy najczęściej zadawane przez klientów kancelarii notarialnych pytania odpowiada Adam Wasak, prezes Rady Izby Notarialnej w Gdańsku.

Czy księga wieczysta jest tym samym co hipoteka?

Księga wieczysta bywa potocznie nazywana hipoteką, ale to nie to samo. Księga wieczysta jest szerokim zbiorem informacji o nieruchomości gruntowej lub lokalowej, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego gruntu. Informacje te pogrupowane są w czterech działach: w dziale I znajduje się oznaczenie nieruchomości, w dziale II - oznaczenie właściciela, w dziale III wpisywane są obciążenia i dopiero w dziale IV - hipoteki. Hipoteka to z kolei obciążenie nieruchomości, które umożliwia wierzycielowi hipotecznemu (jakim jest na przykład bank) w przypadku, kiedy nieruchomość zakupiona została na kredyt, zaspokojenie się z nieruchomości w przypadku, gdy dłużnik sam dobrowolnie nie spłaca długu. Zaspokojenie takie polega na uzyskaniu przez wierzyciela należnych mu pieniędzy z sumy otrzymanej ze sprzedaży takiej nieruchomości, dokonanej przez komornika w drodze egzekucji.

Czy księga wieczysta rzeczywiście chroni własność?

Tak. Księga wieczysta jest jawna, czyli dostępna dla wszystkich, a zawarte w niej wpisy są wiążące dla każdego. Przyjmuje się, że prawo wpisane w księdze wieczystej jest zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Domniemanie to kreuje podstawową zasadę ksiąg wieczystych - rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza ona, że nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej. Stąd bardzo ważne jest ujawnienie w księdze wieczystej swojego prawa własności lub innych praw, na przykład służebności osobistej mieszkania. W przypadku, gdy prawo nabywamy w drodze czynności dokonywanej w formie aktu notarialnego, zadba o to notariusz. Jeżeli jednak następuje ono pod innym tytułem prawnym, na przykład w drodze dziedziczenia, wówczas należy zadbać o to samodzielnie.

Zdarza się, że właściciele mieszkania zakupionego na kredyt hipoteczny chcą je sprzedać. Czy można kupić nieruchomość obciążoną hipoteką, jakie łączy się z tym ryzyko?

Oczywiście można, ale trzeba wtedy pamiętać, że zmiana właściciela nieruchomości nie pozbawia wierzyciela hipotecznego możliwości żądania zaspokojenia się z niej w przypadku, gdy dłużnik sam dobrowolnie nie spłaca długu. Istnieje zatem ryzyko utraty nieruchomości. Chcąc bezpiecznie kupić nieruchomość obciążoną hipoteką, należy dążyć do tego, aby dług został spłacony w całości przed zawarciem umowy, która przenosi na nas jej własność. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, dług wobec banku lub innego wierzyciela hipotecznego może być zapłacony bezpośrednio przez kupującego poprzez zapłatę całości lub części ceny nie sprzedawcy, a bezpośrednio jego wierzycielowi. Następuje wówczas wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką i wierzyciel zobowiązany jest wtedy wydać dokumenty niezbędne do wykreślenia takiej hipoteki z księgi wieczystej.
Porozmawiaj z notariuszem o księgach wieczystych

Jeśli nie wiesz, jak odczytać i co oznaczają informacje zawarte w księdze wieczystej nieruchomości, którą posiadasz, lub którą planujesz kupić; jeśli planujesz zmienić zapisy w księdze wieczystej i nie wiesz, jak to zrobić lub masz inne pytania związane z księgą wieczystą, weź udział w Dniu Otwartym Notariatu.

W sobotę, 24 listopada w godzinach 10 - 16 w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie przy ulicy Tadeusza Kościuszki 22 zobacz na mapie Gdańska na wszystkich zainteresowanych czekać będą trójmiejscy notariusze. Przy kawie, w swobodnej atmosferze będzie można zadać nurtujące nas pytania.

Zadaj pytanie notariuszowi

Jeśli masz pytania dotyczące czynności notarialnych, chcesz dowiedzieć się, jak darować nieruchomość, zapisać ją w testamencie, sprzedać lub kupić, co oznaczają zapisy w księdze wieczystej lub jak usunąć nieaktualne zapisy, zadaj pytanie notariuszom działającym w ramach Izby Notarialnej w Gdańsku. Wybrane pytania i odpowiedzi publikować będziemy w Serwisie Dom i Nieruchomości.

Przyślij swoje pytanie: dom@trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (10)

  • Dzień dobroci dla maluczkich? (3)

    a następnego dnia golenie po znormalizowanej taksie notarialnej "nie mniej niż" Uwolnić ceny za usługi notarialne! Rozbić tę klikę!

    • 21 10

    • a prawda jest niestety taka...... (1)

      nikt nie zabraniał się uczyć każdy może zostać notariuszem zwłaszcza teraz więc nie narzekajmy tylko róbmy coś ze swoim życiem

      • 5 0

      • Sam bym tego lepiej nie napisał !

        Narzekać na innych, którym się lepiej wiedzie, każdemu łatwo, trudniej, leniwiej natomiast zabrać się za siebie i swoje nędzne życie...

        • 0 0

    • Przez cały rok

      Przez cały rok możesz sobie pogadać ZA DARMO w dowolnej kancelarji.
      A konkurencja jest taka , że możesz negocjować stawkę,bo środowisko nie potrafi sie z jednoczyć.

      • 1 2

  • Faktycznie dzień dobroci dla maluczkich

    dzieki monopolowi nie mniej niż 100 tysięcy miesięcznie...

    • 6 8

  • Komentarze wynikają z niewiedzy ! (1)

    Sprawdźcie na akcie notarialnym ile jest samej taksy, a ile PCC (2% podatek od czynności cywilno-prawnych), 23% VAT-u, opłat sądowych. Wtedy z dużej kwoty wyjdzie Wam ile naprawdę zostaje w kancelarii notarialnej. Cała kwota jest spora, ale realny zysk kancelarii mniejszy. Nie mówię, że mało zarabiają, ale nie do końca to tak wygląda jak się większości wydaje. Stawki można negocjować, ale jak komuś języka w gębie brakuje w kancelarii, to potem woli żale wylewać na forum w internecie. Pozdrawiam - nie notariusz.

    • 12 6

    • ale jaki przychód narodowy generuje taka usługa?

      za skserowanie kartki 6 pln = pół ryzy papieru (250 arkuszy)

      • 1 3

  • Dobry pomysł

    Nasze społeczeństwo jest niedoedukowane w kwestiach prawnych. Chyle czoła przed notariuszami, którzy mają ogromną wiedzę. Doświadczyłem tego parokrotnie.
    Dlatego uważam, że każda forma edukacji jest słuszna. Z przyjemnością wybiorę się na spotkanie z notariuszem w sobotę.

    • 4 1

  • Może prawnicy nauczą się j. polskiego?

    "zaspokojenie się z nieruchomości ". To jest właśnie ten bełkot prawniczy, który sprawia, iż normalny człowiek czasami nie może pojąć o co chodzi. Może pisałat to jakaś zboczona osoba. Inne często używane bełkotliwe sformułowanie "każdoczesny". Jedynie z kontekstu można domyślić się o co chodzi tym prawniczym zboczeńcom

    • 2 3

  • Bełkot, cz. 2

    Następny kwiatek - "Domniemanie to kreuje podstawową zasadę". Uff, polska język, trudna język, zwłaszcza wśród prawników.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane