• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Porządek w szafie? Projekt wnętrza to umożliwia

JPU
5 grudnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (5)
Odpowiednie rozplanowanie zawartości i rozwiązań w szafie pozwoli zmieścić więcej rzeczy i ułatwi utrzymywanie porządku. Odpowiednie rozplanowanie zawartości i rozwiązań w szafie pozwoli zmieścić więcej rzeczy i ułatwi utrzymywanie porządku.

Zaprojektuj wnętrze szafy - domowa szafa powinna nie tylko pasować wymiarem i stylistyką do konkretnego wnętrza. W przypadku tego mebla kluczowe jest rozplanowanie wnętrza. Przy projektowaniu warto wziąć pod uwagę strefowanie przestrzeni, wybór rozwiązań ułatwiających organizację czy uwzględnienie możliwych w przyszłości zmian w rozkładzie wnętrza.

Wnętrze mojej szafy:

- Podczas projektowania i korzystania z przestrzeni w szafie lub garderobie zawsze trzeba pamiętać o tym, że realnie mamy mniej miejsca, niż nam się wydaje. Oczekiwania co do wydajności powierzchni zawsze są duże, za co poniekąd odpowiada wizerunek amerykańskich przestrzeni, który widujemy w telewizji czy w internecie. Nijak się to ma jednak do tego, w jakich mieszkaniach żyjemy my, Polacy - uczula Bartosz Grabowicz z Gdańskiej Fabryki Mebli.

Gdzie zamówić szafy, garderoby i zabudowy w TrójmieścieWnętrze szafy. Indywidualne podejście do rozwiązańPierwszym krokiem do zaplanowania przestrzeni wewnątrz szafy powinno być ustalenie, jakie rzeczy chcemy w niej przechowywać. To pozwoli odpowiedzieć nam na pytanie, czy potrzebujemy więcej półek, czy relingów na wieszaki, a także określić potrzebną przestrzeń w poszczególnych częściach szafy.

- Wiadomo, że finalnie każdy z użytkowników będzie miał do dyspozycji przykładowo trzy półki, dwa drążki czy pięć szuflad, ale punktem wyjścia powinno być to, co dana osoba planuje tam przechowywać - mówi Bartosz Grabowicz.
Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie wnętrza szafy tak, by każda rzecz miała swoje miejsce, co w praktyce nie tylko pozwoli zmieścić więcej odzieży, butów czy akcesoriów, ale także ułatwi późniejsze utrzymywanie porządku.

- Przy projektowaniu szaf najważniejsze jest ich dopasowanie do użytkownika, jego wzrostu oraz preferencji. Trzeba również wziąć pod uwagę układ pomieszczenia, tak aby najczęściej używane rzeczy były na wyciągnięcie ręki - mówi Paweł Jarosz z Indeco Trójmiasto.


Planowanie szafy. Strefowanie wnętrzaNiezależnie od tego, co planujemy przechowywać w danej szafie, warto podzielić ją na strefy. Jest to zależne od przeznaczenia tego mebla.

W przypadku szaf wyłącznie ubraniowych możemy podzielić je na części przynależne do konkretnych użytkowników, a w przypadku szaf wielofunkcyjnych dla wygody i higieny warto oddzielić sprzęty i środki chemiczne od rzeczy czystych, takich jak ubrania, ręczniki czy pościel.

Wraz z upływem czasu zmieniają się potrzeby poszczególnych użytkowników szafy. Warto wziąć to pod uwagę na etapie planowania. Wraz z upływem czasu zmieniają się potrzeby poszczególnych użytkowników szafy. Warto wziąć to pod uwagę na etapie planowania.

Wnętrze szafy a możliwość modyfikacji przestrzeniRzadko dzieje się tak, że przez lata użytkowania nie zmienia się rozplanowanie szafy.

Może to wynikać zarówno z większych zmian w życiu, np. zamieszkania z partnerką lub partnerem, powiększenia się rodziny czy wyprowadzki z domu dorosłych już dzieci, ale też z modyfikacji naszych codziennych potrzeb czy stylu życia.

Skręcanie mebli. Coraz popularniejsza usługa Skręcanie mebli. Coraz popularniejsza usługa

Możliwość modyfikacji przestrzeni do przechowania w przyszłości warto zatem wziąć pod uwagę na etapie planowania rozwiązań. Niektóre szafy łatwiej dopasować do zmian. Z innymi, np. z tymi ze zbyt dużą przestrzenią na ubrania wiszące, może być znacznie trudniej.

Porządek w szafie. Jakie rozwiązania wybrać?Do rozwiązań, które warto rozważyć na etapie planowania szafy, należy m.in.:
 • zastosowanie pantografu, czyli drążka, który można (chociaż nie trzeba) opuszczać;
 • zamontowanie złączy meblowych z gwintem, co pozwala na zmianę wysokości poszczególnych elementów szafy;
 • uwzględnienie szuflad z modularnym podziałem wewnątrz lub skorzystanie z gotowych koszy i organizerów.


Szczególnie bogaty wybór koszy, pudełek i organizerów ma IKEA, co umożliwia dopasowanie ich wielkości, podziału czy materiału, z którego zostały wykonane, do naszych indywidualnych potrzeb. Przykładowo na najwyższych półkach szafy, do których mamy ograniczony dostęp, możemy umieścić rzadko używane rzeczy w specjalnych, zamykanych pokrowcach czy pudełkach. Dzięki temu nie tylko więcej uda nam się zmieścić, ale i zapobiegamy kurzeniu się znajdujących się tam ubrań czy innych przedmiotów.

- Przydatne są systemy ułatwiające segregowanie, takie jak np. seria Elite firmy GTV, która zawiera kosze, szuflady na biżuterię czy wieszaki na spodnie - dodaje Paweł Jarosz.
 • Różnej wielkości kosze ułatwiają przechowywanie w szafie.
 • Na najwyższych półkach możemy umieścić rzadziej używane rzeczy w specjalnych pokrowcach lub pudełkach, które sprawią, że kurz nie będzie się zbierał na ubraniach.


Zadbaj o oświetlenie szafyPodczas planowania zawartości szafy dobrze byłoby przyjrzeć się także oświetleniu. Jeśli pomieszczenie, w którym będzie się ona znajdowała, nie jest wystarczająco doświetlone, warto rozważyć zastosowanie oświetlenia LED, np. taśm, które doświetlą najciemniejsze miejsca wewnątrz szafy.

Warto pomyśleć o tym na etapie planowania miejsca na szafę, bo wymaga to doprowadzenia w to miejsce przewodu elektrycznego. W przeciwnym razie pozostaje tylko wybór lampek na baterię.
JPU

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Poza drobnica typu bielizna, skarpetki iakcesoriami jak spinki, paski, krawaty...

  .... wszystko na wieszakach.

  Wlacznie z T-shirtami.

  • 1 0

 • Indeco Trojmiasto i Gdanska Fabryka Mebli to ta sama firma, ci sami ludzie, ta sama produkcja. Dlaczego artykuł nie jest oznaczony jako artykuł sponsorowany?

  • 2 1

 • Chyba powoli kryzys się pojawił na horyzoncie

  Jak pisałam do gfk wiosna, to nawet nie raczyli odpisać. Mam jeszcze jeden spory regał do zlecenia, ale z gfk już raczej nie będę się kontaktowała

  • 0 0

 • Polecam robić meble u stolarza - o niebo szafa tańsza niż takie Indeco. Ludzie powariowali z cenami!

  • 1 0

 • Ostatnio cały pokój na błysk wysprzątałam. Uruchomiłam iRobota, umyłam podłogę i okna przetarłam kurze w szafie też posprzątałam.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31950 zł/m2
Gdynia Orłowo
20450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
18950 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17900 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
22950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18050 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17000 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
16000 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane