• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pośrednik to agent do zadań specjalnych

Profesjonalna obsługa przez pośrednika nieruchomości obejmuje cały szereg działań, których strony transakcji często nawet nie są w stanie przewidzieć.
Profesjonalna obsługa przez pośrednika nieruchomości obejmuje cały szereg działań, których strony transakcji często nawet nie są w stanie przewidzieć. fot. 123rf/ andreypopov

Za co właściwie ten pośrednik bierze tyle pieniędzy? To pytanie pada przy okazji wielu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, zarówno z ust sprzedających, jak i kupujących. Agenci z biura InVilla Nieruchomości rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z tym pytaniem. Praca pośrednika to nie tylko umówienie spotkania i sprawdzenie księgi wieczystej. Bywa, że muszą oni chwycić za wałek i pomalować mieszkanie albo za piłę, by wyciąć nadmiar gałęzi na działce przeznaczonej na sprzedaż.Doświadczenie i wkład pracy pośrednika nieruchomości bywają niedoceniane przez osoby, które nieruchomości sprzedają lub kupują okazjonalnie.

- Tymczasem pośrednik wykonuje mnóstwo czynności, które nie są przeliczalne na stawkę godzinową, a wyręczają właściciela. Przede wszystkim przygotowuje on profesjonalną ofertę sprzedaży, prowadzi rzeczowe prezentacje, przygotowuje transakcję od strony prawnej, a zdarza się także, że wspiera klientów nawet w takich czynnościach jak przeprowadzka czy sprzątanie mieszkania - podkreśla Karolina Szwarc, właścicielka agencji InVilla Nieruchomości.

Agent do zadań specjalnychWyczucie, jakim kieruje się pośrednik nieruchomości wynika zwykle z wielu lat doświadczenia zawodowego i styczności z szeregiem sytuacji życiowych, które trzeba rozwiązać, by transakcja mogła dojść do skutku.

- Bywa, że agent nieruchomości w swojej pracy jest lekarzem, złotą rączką, sprzątaczką, kierowcą zawodowym, ogrodnikiem albo opiekunką do dzieci. Wiele czynności absolutnie nie leży w obowiązkach pośrednika, a jednak je wykonuje. Montowałam zawiasy do szafy, nie raz przewoziłam dobytek właściciela mieszkania albo robiłam w mieszkaniu szybkie porządki - opowiada Dominika Gończ-Grzelak z InVilla Nieruchomości.- Każdy z nas ma w zanadrzu telefony do teletechników, firm przeprowadzkowych, hydraulików, dekoratorów... Oj, można by naprawdę długo wymieniać te specjalności.

Trójmiasto to pożądana lokalizacja na apartament wakacyjny- Zdarzyło mi się nawet osobiście chwycić za wałek i wymalować całe mieszkanie na biało, bo taki był warunek po stronie kupującego, a sprzedający nie był w stanie tego zrobić - wspomina najdziwniejsze wykonane przez siebie prace Marcin Marczak z InVilla Nieruchomości. - Kiedyś w ciągu kilku godzin musiałam też zorganizować wyprowadzkę sprzedającego, bo sam sobie z tym nie poradził. To jest czasem takie... stawanie na głowie, którego zupełnie nie da się ująć w standardowe ramy naszych obowiązków.
Pośrednik także wielokrotnie zamienia się w psychologa, który łagodzi poważne i mniej poważne konflikty. Są to w sytuacje, w których trudno byłoby się obyć bez interwencji osoby trzeciej.

- Kiedyś, już w momencie dokonywania protokołu zdawczo-odbiorczego, doszło do poważnej kłótni o wiklinowy koszyk. Kupujący sądzili, że on zostanie, a sprzedający chcieli go zabrać. To z pozoru bardzo błahe, ale bez tłumiącej emocje moderacji sprawa mogła stanąć na ostrzu noża - opowiada Agata Borys z InVilla Nieruchomości.

Wypracowane narzędzia pracyWielu sprzedających wciąż nie ma świadomości jak ważne dla ostatecznego efektu transakcji ma właściwe przygotowanie oferty. Nie wystarczy po prostu zrobić zdjęcia. Profesjonalna sesja, często wykonywana także przy użyciu drona, znacznie zwiększa zainteresowanie nieruchomością i daje szansę na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży.

- Osoba, która transakcję sprzedaży lub kupna nieruchomości przeprowadza maksymalnie kilka razy w życiu, nie ma doświadczenia w przygotowaniu oferty. Nie potrafi zrobić filmu, który uwypukli zalety nieruchomości, nie współpracuje też z fotografem, który wykona profesjonalną sesję zdjęciową, nie ma doświadczenia w promowaniu ofert sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. Jest to cały szereg działań, do wykonania których pośrednik ma odpowiednie narzędzia - podkreśla Marcin Marczak.
Codzienność pośrednika to także masa odebranych telefonów. Prowizja od transakcji to zatem w pewnym sensie kupowanie czasu osoby, która odbywa te wszystkie rozmowy, odpowiada na pytania kupujących lub wynajmujących i potrafi aktywnie (także w czasie wielu odbytych prezentacji) doprowadzić do znalezienia najlepszego kupującego.

Warto przy tym podkreślić, że w czasie kiedy na rynku do czynienia mamy z wyższym popytem niż podażą, bardzo często kupujący wcale nie jest osobą, która zareagowała na ogłoszenie, a pochodzi z bazy klientów samego pośrednika. To również jedno z narzędzi, do którego dostęp ma tylko doświadczony agent nieruchomości.

Zakup nieruchomości to doskonała lokata kapitałuOczy dookoła głowyObsługa transakcji może mieć także trudne do przewidzenia dla sprzedającego konsekwencje. Zapewnienie bezpieczeństwa mienia strony sprzedającej nieruchomość bierze na siebie właśnie doświadczony pośrednik.

- Prezentacja nieruchomości przez pośrednika w imieniu sprzedającego potrafi zaważyć nie tylko na powodzeniu transakcji, ale także na jej bezpieczeństwie. Zdarza się, że sprzedający pokazują to, czego na prezentacji absolutnie nie powinni ujawniać. Informują na przykład, że monitoring jest wyłączony i nie działa, wskazują gdzie w domu czy mieszkaniu znajduje się sejf, a przy tym nie mają w zwyczaju wylegitymowania osoby, którą wpuszczają do domu - podaje przykłady klasycznych błędów Marcin Marczak.
Także samo prowadzenie negocjacji wymaga doświadczenia i nabytego przez lata pracy wyczucia. Zwykle spotykają się ze sobą zupełnie dla siebie obce osoby, o różnych osobowościach i predyspozycjach. Odpowiednio prowadzone dyskusje o ostatecznej cenie nieruchomości czy dodatkowo odpłatnym pozostawionym wyposażeniu powinny odbywać się z korzyścią dla obu stron i prowadzić do pozytywnego zakończenia transakcji. Szybko proponowane i uczciwe rozwiązania przyspieszają cały proces.

Bezpieczeństwo kupującego- Istnieją badania, które dowodzą, że dla Polaka zakup nieruchomości jest równie traumatyczny jak śmierć osoby bliskiej. Pomoc pośrednika gwarantuje bezpieczeństwo i płynne przeprowadzenie transakcji - od zabezpieczenia kwestii prawnych, korzystnego kredytowania zakupu, po przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zakończenia transakcji - opowiada Marcin Marczak.
Ważne jest także, że pośrednik posiada obowiązkowe ubezpieczenie, którego cena jest wysoka, ale chroni na wypadek nieprzewidzianych komplikacji związanych z transakcją. Zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa to niezwykle ważne wsparcie, z którego klienci korzystają na każdym etapie.

- Każdy człowiek ma inne potrzeby i inną perspektywę patrzenia na transakcję. Standardowo dla nabywców ważne jest rozpoznanie lokalizacji. Trzeba wskazać, gdzie jest szkoła, przystanek, sklep. Bo mieszkanie czy dom musi zaspokoić nie tylko podstawowe potrzeby, ma stać się miejscem do życia. W tej sytuacji wczucie się w potrzeby nabywcy, doradztwo i tonowanie emocji, które towarzyszą każdej transakcji często pozwalają odnaleźć tę najlepszą przystań i zaspokoić potrzeby nabywcy na wielu płaszczyznach - tłumaczy Agata Borys.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie wybrane


wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane