• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powiększone optycznie pokoje pana Karola

14 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Otwarta kuchnia jest tłem dla podkreślonej nadwieszanym sufitem części jadalnianej. Otwarta kuchnia jest tłem dla podkreślonej nadwieszanym sufitem części jadalnianej.

Pan Karol wraz z narzeczoną niebawem odbierają swoje pierwsze mieszkanie. Są młodzi, nie mają dzieci, więc zdecydowali się na dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 42 m kw. Mają nadzieję, że mimo małego metrażu uda się wprowadzić do niego ciekawe rozwiązania.



Układ mieszkania proponowany przez dewelopera. Układ mieszkania proponowany przez dewelopera.
Wersja pierwsza i dwa wejścia do sypialni zamykane przesuwnymi drzwiami. Wersja pierwsza i dwa wejścia do sypialni zamykane przesuwnymi drzwiami.
Wersja druga. Do sypialni prowadzi tylko jedno wejście zamykane drzwiami z mlecznego szkła. Wersja druga. Do sypialni prowadzi tylko jedno wejście zamykane drzwiami z mlecznego szkła.
- Moja narzeczona będzie kończyć studia magisterskie, ja - tegoroczny absolwent - pracuję od 8 do 16. Obydwoje do późnych godzin popołudniowych prowadzimy aktywny tryb życia - opowiada w liście do Trojmiasto.pl pan Karol. - Po zajęciach i pracy lubimy dobrze ugotować, a później odpocząć na kanapie przed telewizorem bądź siedząc przy biurku przez komputer skontaktować się z rodziną. Jesteśmy też kinomaniakami. W przyszłości myślimy o  małym zwierzątku, może psie.

Pan Karol i jego narzeczona lubią barwy ziemi, ciepłe beże, brązy, écru, kolory mleczne i kawowe. Chcą, aby ich mieszkanko było przytulnym miejscem odpoczynku. Preferują styl klasyczny z nowoczesnymi elementami.

- Zależałoby nam na oddzieleniu aneksu kuchennego od pokoju. Chcielibyśmy siedząc w pokoju nie czuć, że siedzimy również w kuchni. W łazience chcielibyśmy zamontować bidet oraz wannę z kabiną prysznicową - zaznacza nasz czytelnik.

Według architektów, którzy opracowali projekt tego wnętrza ogólny schemat funkcjonalny mieszkania został prawidłowo rozwiązany przez dewelopera, jasno określa lokalizacje poszczególnych pomieszczeń. Tym razem ważniejsze okazało się jak najbardziej optymalne wykorzystanie niewielkiej ilości metrów. Powstały dwie, na pierwszy rzut oka podobne do siebie, propozycje. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, żeby zobaczyć, że to dwa różne spojrzenia na przestrzeń tego mieszkania.

Hall
Oryginalny projekt zawierał podział mieszkania na strefę dzienną i nocną - w hallu znajdowały się wejścia do łazienki i sypialni. Zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania otwierając sypialnię na salon. Zyskaliśmy w ten sposób dodatkową powierzchnię do magazynowania w postaci dyskretnie ukrytych szaf w zabudowie.

Drzwi do łazienki wykończono ciemniejszym fornirem oraz zlicowano ze ścianą, która tworzy również obudowę lodówki w kuchni. Szafa w przedpokoju ukryta jest za lustrzanymi taflami, które powiększają przestrzeń.

Kuchnia
Kuchnia otwiera się na salon, jednak jej estetyka ma charakter tła a główną uwagę przykuwa stół jadalniany z nadwieszeniem. Przestrzeń powiększają jasne kolory i powierzchnie o wysokim połysku.

Centralne umiejscowienie stołu jadalnianego umożliwia jego użytkowanie na różne sposoby: przygotowywanie posiłków, ich spożywanie, pracę oraz oglądanie telewizji.

Granicę między salonem i pokojem dziennym podkreśla ażurowy regał na całą wysokość pomieszczenia. Dla utrzymania spójnej stylistyki jest wykończony takim samym fornirem jak sufit z oświetleniem punktowym nad jadalnianym stołem.

Salon

Zlokalizowano tu dużą i przytulną sofę narożną, która swoją ciepłą barwą kontrastuje ze ścianą z surowego betonu. Po przeciwnej stronie, w miejscu gdzie pierwotne znajdowała się długa ściana biegnąca aż do hallu, proponujemy dwa rozwiązania wejścia do sypialni.

Pierwsza wersja
zawiera dwa wejścia umieszczone symetrycznie względem łóżka sypialni umożliwiając swobodne wejście do niewielkiego pomieszczenia, przez rozsuwane drzwi, które chowają się w kasecie za telewizorem.

Daje to możliwość dowolnego łączenia przestrzeni w zależności od sytuacji. Otwarte drzwi pozwalają powędrować wzrokowi znacznie dalej niż miałoby to miejsce w pierwotnej aranżacji mieszkania.
Przy otwartych drzwiach oczom ukazuje się iluzja luster z zabudowy, która ponad dwukrotnie optycznie powiększa powierzchnię sypialni.

Najciekawsza jest oś widokowa ciągnąca się z sofy w salonie, wzdłuż okna w sypialni, zakończona lustrem - mamy wręcz wrażenie, że dalej znajduje się kolejne pomieszczenie. Z błędu wyprowadza nas jedynie szafka nocna "blokująca" przejście.

Druga wersja zawiera już tylko jedno wejście do sypialni co pozwala na przesunięcie telewizora w kierunku salonu, dzięki czemu jego ekran jest lepiej widoczny z kanapy.
W tym przypadku zastosowano matowe przeszklenie, które umożliwia przenikanie światła (naturalnego i sztucznego) z jednego pomieszczenia do drugiego. Drzwi przesuwne i w tym przypadku dają możliwość łączenia pomieszczeń.

Sypialnia

W obu wersjach ściany zabudowane są w taki sposób, aby nie było oczywiste, że są to drzwi szafy. Sypialnia nie traci czystej formy i wrażenia porządku, kiedy otwarte są drzwi do salonu. Osoba siedząca w salonie widzi tylko najważniejszy element tego wnętrza - ciekawe w formie łóżko z pikowaną ramą.

Łazienka
Właściciele mieszkania prosili o opinię w sprawie rozwiązania łazienki i ewentualnego umieszczenia w niej bidetu. Niewielka przestrzeń nie pozwala umieścić tam jednocześnie pralki i bidetu; ale... korzystając z dużej ilości miejsca w hallu, proponujemy sprawdzone rozwiązanie w postaci przeniesienia pralki do pierwszej szafy od strony łazienki. Miejsce to, jest bardzo dogodne pod względem instalacyjnym: doprowadzenie wody oraz instalacji kanalizacyjnej będzie miało w tym przypadku miejsce pod zabudową bidetu i WC. W  ten sposób łazienka nie straci na wielkości.

Podsumowanie.
Zakładając otwartość umysłu inwestorów zaproponowaliśmy odważne rozwiązania funkcjonalne, podporządkowując wszystko nadrzędnemu celowi jakim było optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Wszystko zostało ubrane w estetyczną i oszczędną w formę o jasnej i łagodnej kolorystyce wedle życzenia Pana Karola.


Wersja pierwsza. Widok na wspólną przestrzeń salonu i jadalni, ważnym elementem jest oświetlenie ledowe pod sufitem w salonie. Wersja pierwsza. Widok na wspólną przestrzeń salonu i jadalni, ważnym elementem jest oświetlenie ledowe pod sufitem w salonie.
Linia oświetlenia ledowego prowadzi przez całą długość mieszkania i odbija się w tafli luster ukrywającej szafę w hallu. Linia oświetlenia ledowego prowadzi przez całą długość mieszkania i odbija się w tafli luster ukrywającej szafę w hallu.
Minimalistyczne wykończenie ścian w sypialni i ograniczenie ilości mebli ma pomóc w eksponowaniu głównego mebla - łóżka w pikowanej ramie. Minimalistyczne wykończenie ścian w sypialni i ograniczenie ilości mebli ma pomóc w eksponowaniu głównego mebla - łóżka w pikowanej ramie.
Lustro za nocną szafką odbija także część salonu (przy rozsuniętych drzwiach. To bardzo powiększa przestrzeń. Lustro za nocną szafką odbija także część salonu (przy rozsuniętych drzwiach. To bardzo powiększa przestrzeń.

Wersja druga. Do sypialni prowadzi tylko jedno wejście. Dzięki temu telewizor jest lepiej widoczny z kanapy. Wersja druga. Do sypialni prowadzi tylko jedno wejście. Dzięki temu telewizor jest lepiej widoczny z kanapy.
Surowa, betonowa ściana za kanapą tworzy kontrast z kanapą w ciepłym, czekoladowym kolorze. Surowa, betonowa ściana za kanapą tworzy kontrast z kanapą w ciepłym, czekoladowym kolorze.
W sypialni zrezygnowano z części luster, szklane matowe drzwi między pokojami przepuszczają naturalne i sztuczne światło. W sypialni zrezygnowano z części luster, szklane matowe drzwi między pokojami przepuszczają naturalne i sztuczne światło.
Oświetlenie punktowe w suficie nadwieszanym przed szafą oświetli także jej wnętrze po przesunięciu drzwi. Oświetlenie punktowe w suficie nadwieszanym przed szafą oświetli także jej wnętrze po przesunięciu drzwi.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Luk Studio

Opinie (89) 6 zablokowanych

  • Deweloper też się nie popisał... (1)

    ...wyjście na balkon z sypialni? Bez sensu. A może wcale... I ten fatalny skos - projektant myślał, żeby budynek ładnie wyglądał z zewnątrz,ale skośne ściany we wnętrzu są do kitu.Pralka w przedpokoju - nie dość, że głośna, to przeniesienie jej z dala od przyłączy podroży całą inwestycję. Odpuścić sobie wannę (w dzisiejszych proekologicznych czasach nie ma co się pluskać marnując wodę, zresztą coraz droższą).Jeśli zaś chodzi o to podświetlenie po bokach - świetny pomysł - zimne światło ledowe i mamy jak w muzeum na korytarzu (takim bardziej nowoczesnym) albo prosektorium. Sąsiad z naprzeciwka ma takie rozwiązanie i nie wygląda to zachęcająco.

    • 16 3

    • A ledy RGB

      Ja mam ledy RGB i w zależności od ustawienia kolory nie muszą być zimne. Fajnie ogląda się TV z pomarańczowym przyciemnionym oświetleniu

      • 2 0

  • To mieszkanie wygląda jak prosektorium

    chłodne odpychające zimne nie ma w nim ciepłą domowego ogniska..:( brrr nie dla mnie i nawet nie dla tego psa

    • 11 3

  • kmpletna beznadzieja (2)

    zimny, nowoczesny styl to jakaś masakra! ale ci wszyscy pseudo projektanci wnętrz nie mają kompletnie żadnych innych pomysłów. aby szybko coś zaprojektować i wziąć kasę! Zaden nie ma polotu i się wogóle nawet nie wysili ! Szybko bez zbęnych ceregieli i finezji i smaku! Z każdego mieszkania potrafią tylko biuro stworzyć !!! A kto by chciał w biurze mieszkać! Ci co mają mieszkania urządzone w starym stylu nigdy nie korzystali z usług projektantów wnętrz ! popytajcie a sami się przkonacie ! Coś wiem na ten temat

    • 9 5

    • to prawda, wiele razy tego doświadczyłem... w tych swoich programach do aranżacji wnętrz mają tylko styl TECHNO i nic więcej nie potrafią zaproponować !!! taki program można z netu ściągnąć z netu i już się można Architektem nazwać i firmę otwierać ... komedia...

      • 3 1

    • a co to jest ten stary styl?

      • 0 0

  • Ta ściana gdzie jest TV mogłaby sie obracac żeby można było oglądać TV z miejsca zwanego saypialnia:)

    • 15 0

  • ..boah..

    wszystko na jedno kopyto.. niechby chociaz jakis krzak zielony byl...

    • 8 0

  • zaaranżowane ciekawie (1)

    tyko, gdzie są szafy, na ubrania, bieliznę itp., kilka półeczek, czyli zakładam, że rodzina oprócz kilku książek i kilku gazet nic nie będzie posiadać

    • 1 7

    • eee

      na planie są zaznaczone trzy szafy od podłogi do sufitu??

      • 4 0

  • Dobra scenografia do filmu

    tylko po co komu w polskich warunkach mieszkanie tak kosztownie urządzone na kilka lat życia. Ale oczywiście żyjemy w bajce, ludzie masową kupują klitki by modnie je urządzić a nie dlatego, że nie mają kasy. W końcu żyjemy w Hollywood ;)

    • 1 0

  • beznadzieja (3)

    a swoją drogą to chciałabym zobaczyć jak mieszkają ci którzy to zaprojektowali.... czy tez w mieszkaniach jest sterylny ład i nie ma śladu życia ? bo ten projekt własnie tak wygląda , zero przytulności , jakiegoś ciepła (nie chodzi mi o kaloryfery), brak roślin, jakiejś książki- no stół zastawiony- ale garów nie widać... proponuję cykl "TAK MIESZKAM" i powrzucajmy tam fotki " naszych bałaganów" , niech architekci zobaczą ,że w mieszkaniach powinno tętnić życie , powinno się chcieć wracać do własnego mieszkania- bo przez takie mieszkanie jak to , to zostałabym pracoholiczką !

    • 14 6

    • Ale co (1)

      ty masz gary wiecznie na blacie? Jako element wystroju wnętrza?Hahahahaha kobieto ogarnij się i swoją kuchnię, a nie w internecie mieszasz.

      • 5 6

      • baby z garami na blacie minusują

        hahahaha

        • 0 2

    • Sory, ale nie wszyscy preferują bałagan w mieszkaniu. U siebie mam jeden większy regał z książkami - tam je zawsze odkładam. Jeden większy regał z płytami. Gary mają swoje miejsce w szafkach kuchennych, jak wracam do domu to jestem szczęśliwa, że wracam do uporządkowanego domu, gdzie wszystko ma swoje miejsce, wszystko jest pochowane i ogarnięte. Nie wyobrażam sobie wrócić do domu, gdzie pierwsze od czego muszę zacząć to ogarnięcie bałaganu :/ Wybacz - ale bałagan nie jest przytulny :/

      • 6 1

  • ubrania (2)

    a gdzie szafy na ubrania? chowane pod łózko?

    • 4 4

    • Na planie mieszkania masz rozrysowane trzy szafy

      od podłogi do sufitu. Obudź się.

      • 4 1

    • Jeszcze mało szaf?

      też mam 42m2. Chciałabym mieć tyle pojemności na ciuchy

      • 0 0

  • zimne (1)

    dla robotów a nie dla ludzi. nie wiem co z ludzmi, czy naprawde najfajniejsze jest szkło, metal, beton? zero przytulności.

    • 6 2

    • no pewnie

      najlepsze w mieszkaniu 42m sa meble a`la ludwik XVI,pozniej wchodzisz do takiego mieszkania a w pokoju 3x4m stoi wieka szafa, komody i rzezbiobny stol i finka jak wisienka na torcie :Dludzie wezcie sie zastanowcie czasem, do takich metrazy najpraktyczniejsze sa meble proste, im prostrze tym lepsze i nie ma wfektu zagracenia

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane