Wiadomości

stat

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku lub mieszkania jest to powierzchnia, która stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a także podstawę do obliczenia wartości mieszkania przez dewelopera. Całkiem prosta rzecz, jednakże okazuje się, że pojęcie to nie dla każdego jest jednoznaczne. Możemy spotkać się z różnego rodzaju sposobem naliczenia tej powierzchni, najczęściej dobieranym tak, aby jak najwięcej zyskał deweloper czy też urząd pobierający opłatę. Niezwykle interesujące wyliczenie powierzchni użytkowej następuje, gdy weźmiemy pod uwagę mieszkanie z tzw. skosami.

Wg normy PN-70/B-02365 do powierzchni należy wliczać w 100% pomieszczenia o wysokości w świetle ≥2,20m, o wysokości 1,40-2,20 - w 50%, a o wysokości do 1,4 m pomija się całkowicie. Natomiast wg PN-ISO 9836 do powierzchni wlicza się tylko pomieszczenia o wysokości większej niż 1,9m. I tutaj żonglując wyliczeniami, tak dobieramy podstawę obliczeń, aby powierzchnia wyszła nam jak największa.

Pojęcie powierzchni użytkowej pojawia się w trzech ustawach a także w polskich normach. W ustawie o podatkach i opłatach lokalowych z dnia 12.01.1991r powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian wszystkich kondygnacji z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, za kondygnację uważa się także garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasze użytkowe. W ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy z dnia 21.06.2001r. do powierzchni użytkowej lokalu ustawodawca zalicza powierzchnię wszystkich znajdujących się w lokalu pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. W ustawie powyższej nakazuje się dokonywanie obmiarów powierzchni użytkowej w świetle wyprawionych ścian, czyli z tynkami a także zgodnie z polską Normą. W ustawie o podatku od spadków i darowizn z dnia 28.07.1983r. za powierzchnię użytkową budynku uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Reasumując płacąc podatek od nieruchomości do powierzchni użytkowej zaliczyć będziemy musieli powierzchnię piwnicy (niemałej zazwyczaj).

Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, gdy weźmiemy pod uwagę fakt możliwości dobrowolnego stosowania Polskich Norm (brak obowiązku stosowania tej czy innej normy) Nie ma znaczenia teraz również rok wydania normy. I tak niekiedy spotykamy się z obmiarami powierzchni wg PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków...", a w innych przypadkach wg PN-ISO 9836:1997 "Właściwości użytkowe w budownictwie..." Podstawowe różnice pomiędzy normami to: obmiar wg PN-70/B-02365 wykonuje się na poziomie 1m nad podłogą i w stanie surowym (bez tynków i okładzin), natomiast wg PN-ISO9836 na poziomie podłogi i w stanie całkowicie wykończonym, wg PN-70/B-02365 wnęki w ścianach o powierzchni powyżej 0,1mkw dolicza się do powierzchni pomieszczenia, natomiast wg PON-ISO9836 nie dolicza się. Powierzchnie zewnętrzne nie zamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy) wg PN-70/B-02365 nie wlicza się do powierzchni pomieszczenia, natomiast wg PON-ISO9836 dolicza się do powierzchni pomieszczenia (wykazując powierzchnie nie nakryte i powierzchnie nakryte).

Pytanie zatem: JAK OBLICZYĆ PRAWIDŁOWĄ POWIERZCHNIĘ UŻYTKOWĄ, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy od przepisu, który to reguluje i rodzaju stosowanej normy.

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.