Pozwól sobie na klimatyzację w swoim domu

Klimatyzatory obecne na rynku można zainstalować w domu czy mieszkaniu w zasadzie w dowolnym momencie i pomieszczeniu.
Klimatyzatory obecne na rynku można zainstalować w domu czy mieszkaniu w zasadzie w dowolnym momencie i pomieszczeniu. fot. mat. prasowe

Lato i wysokie temperatury to czas, gdy wielu z nas szuka ochłody w klimatyzowanych pomieszczeniach. Chłodny i kojący nawiew to już nie tylko komfort znany z nowoczesnych biurowców czy galerii handlowych, ale także z mieszkań i domów. Rozwój technologii sprawił, że na nowoczesne klimatyzatory może pozwolić sobie niemal każdy: zarówno mieszkaniec domu jednorodzinnego, jak i bloku z wielkiej płyty.Jeszcze kilka lat temu przyjemny szum klimatyzacji był luksusem dostępnym posiadaczom drogich aut, dużych domów czy nowoczesnych biurowców.

Dziś klimatyzatory regulujące temperaturę w pomieszczeniach stały się standardem w niemal każdym sklepie, budynkach użyteczności publicznej, ale też w prywatnych domach i mieszkaniach: zarówno w tzw. nowym budownictwie, jak i nieruchomościach z drugiej ręki, starych kamienicach czy budynkach z wielkiej płyty.

- Z naszej oferty skorzystać mogą zarówno mieszkańcy domów jedno- jak i wielorodzinnych. Do każdego zadania podchodzimy indywidualnie, każde posiada własne wymagania i możliwości. Wspólnie z klientem jesteśmy w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie. Na montaż można się zdecydować na dowolnym etapie. Montując jednostkę na etapie budowy czy remontu, możemy całkowicie zamaskować instalacje pod tynkami, zwiększając estetykę całości. Natomiast decydując się na klimatyzację już w trakcie eksploatacji mieszkania czy domu, jesteśmy w stanie bardzo szybko poprawić komfort naszego otoczenia - mówi Paweł Gancewski z firmy gklima.pl.
Jeśli ściana, którą sobie wybierzemy jest w stanie utrzymać jednostkę o masie ok. 10 kg to montaż możemy przeprowadzić dosłownie wszędzie.
Jeśli ściana, którą sobie wybierzemy jest w stanie utrzymać jednostkę o masie ok. 10 kg to montaż możemy przeprowadzić dosłownie wszędzie. fot. expressiovisual / 123rf

Ile kosztuje klimatyzacja?Koszt montażu zależy od wielu czynników związanych ze specyfiką klimatyzowanego obiektu. Głównymi z nich są:
  • - odległość pomiędzy jednostkami - klimatyzatory stacjonarne posiadają dwie jednostki - wewnętrzną, która chłodzi pomieszczenie i zewnętrzną, która prowadzi proces oddawania ciepła
  • - sposób zagospodarowania skroplin - w jednostce wewnętrznej, podczas wychładzania wytrąca się woda, którą trzeba odprowadzić do kanalizacji bądź na zewnątrz budynku
  • - odległość od źródła zasilania klimatyzatora


- Na życzenie klienta możemy zamontować klimatyzację zarówno jedynie w najgorętszym pokoju, jak i w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Później trzeba jednak pamiętać, że na etapie eksploatacji o urządzenia trzeba regularnie dbać. Klimatyzatory, jak każde inne urządzenie techniczne, do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji wymagają przeprowadzenia przeglądów. Przegląd taki, poza weryfikacją parametrów technicznych pracy urządzenia, zawiera w sobie czyszczenie i odgrzybianie układu. Wspomniana wcześniej woda wykraplająca się w jednostce wewnętrznej, w dłuższej perspektywie tworzy środowisko sprzyjające powstawaniu niezdrowych grzybów. Jednakże przewidywane przez wszystkich producentów urządzeń dwa przeglądy w roku w zupełności wystarczają do zapobiegania tego typu niepotrzebnym "atrakcjom" - dodaje Gancewski.

Z czego składa się klimatyzacja?Standardowa klimatyzacja domowa pracuje w układzie zwanym split lub multi split. Najprościej mówiąc, mamy do czynienia z dwoma urządzeniami połączonymi miedzianymi, zaizolowanych rurami chłodniczymi. W domu montujemy jednostkę zwaną wewnętrzną i to ona bezpośrednio generuje nam przyjemny chłód. Natomiast na zewnątrz, jak sama nazwa wskazuje, instalujemy jednostkę zewnętrzną.

W przypadku systemu multi split mamy do czynienia z pięcioma jednostkami wewnętrznymi i jedną zewnętrzną. Układ taki pozwala zaoszczędzić miejsce na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to charakteryzuje się również mniejszym całkowitym zużyciem energii w przypadku jednoczesnego korzystania z wielu jednostek wewnętrznych.

Jak długo od momentu zakupu trzeba czekać na montaż urządzeń?

- Z reguły montaż odbywa się w przeciągu kilku dni roboczych. Harmonogram naszych prac, dostosowujemy do potrzeb i możliwości klienta. Natomiast sam montaż trwa najczęściej około 6-8 godzin, w zależności od stopnia skomplikowania. Montaż klimatyzacji we własnym domu jest tematem zdecydowanie prostszym i łatwiejszym w wykonaniu niż w przypadku budynku wielorodzinnego. Znika nam problem ewentualnych zgód sąsiadów, administracji i tym podobne - dodaje.
Klimatyzatory, jak każde inne urządzenie techniczne, do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji wymagają przeprowadzenia przeglądów.
Klimatyzatory, jak każde inne urządzenie techniczne, do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji wymagają przeprowadzenia przeglądów. fot. lightfieldstudios / 123rf

Gdzie zamontować klimatyzator?Jeśli tylko ściana, którą sobie wybierzemy, jest w stanie utrzymać jednostkę o masie ok. 10 kg, to montaż możemy przeprowadzić dosłownie wszędzie. Problem odprowadzania skroplin z jednostki można wyeliminować stosując małą, ale skuteczną pompkę skroplin.

W przypadku jednostki zewnętrznej może to być zarówno elewacja, jak i utwardzony grunt. Z punktu widzenia energooszczędności, sugeruje się montaż ukierunkowany na strony północy i wschodu. Dzięki temu jednostka przy największym obciążeniu pracy, będzie miała ułatwioną możliwość oddawania ciepła.

Czy rekuperacja to problem?Wiele budynków wyposażonych jest w system rekuperacji, a więc wentylację pomieszczeń polegającą na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz i wyprowadzaniu z pomieszczeń powietrza nasyconego dwutlenkiem węgla. Czy montaż w takich pomieszczeniach urządzeń do klimatyzacji nie stanowi problemu?

- Wręcz przeciwnie - podkreśla Paweł Gancewski. - Jeśli w okresie letnim pozostawimy uruchomiony odzysk ciepła, zmniejszy to straty chłodu przez wentylację. Dodatkowo, na pewnych etapach prac, jest możliwe zastosowanie klimatyzatorów włączonych bezpośrednio w system kanałów wentylacyjnych. Rozwiązanie to posiada szereg zalet. Najważniejsze to możliwość dystrybucji chłodnego powietrza bezpośrednio do każdego pomieszczenia, a także brak konieczności montażu widocznych jednostek w pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że w takim wykonaniu trudno będzie osiągnąć maksymalną wydajność klimatyzacji w całym domu. Wynika to z ograniczonych możliwości transportu chłodu przez stosunkowo małą ilość objętość powietrza.
Gklima.pl
ul. Czyżewskiego 38/302Mapka
80-336 Gdańsk
tel. 733 990 535

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Forum Rynku Nieruchomości
Forum Rynku Nieruchomości
konferencja
wrz 2-3
czwartek - piątek
Sopot, Sheraton
Mieszkaniowe targi
Mieszkaniowe targi
targi
wrz 4-5
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27250 zł/m2
Gdynia Orłowo
16750 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
15400 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
15100 zł/m2
Sopot Górny Sopot
14700 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11700 zł/m2
Gdynia Orłowo
11450 zł/m2
Gdańsk Zaspa
10950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl