• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca zdalna. Gabinet w domu lub coworking na osiedlu

Joanna Puchala
20 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wydzielone miejsce do pracy w domu może okazać się na wagę złota, jeśli jednocześnie przebywają w nim dzieci. Wydzielone miejsce do pracy w domu może okazać się na wagę złota, jeśli jednocześnie przebywają w nim dzieci.

Masowe i przymusowe przejście na pracę zdalną sprawiło, że osobny gabinet lub chociaż wydzielony kącik do pracy stał się pożądanym elementem mieszkania. Dostrzegają to deweloperzy, którzy takie miejsce zaczynają przewidywać w projekcie mieszkania albo projekcie całego osiedla, gdzie obok siłowni czy pokoju zabaw dla dzieci projektowane są pomieszczenia coworkingu.



Czy pracujesz z domu?

Jak wynika z badania "Mieszkanie po #zostańwdomu" przeprowadzonego przez dewelopera Cordia Polska aż 58 proc. ankietowanych uznało osobny pokój do pracy za ważniejsze miejsce w domu niż dotychczas. 41 proc. badanych uznało gabinet za ważne lub bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu.

- Jednym z efektów epidemii COVID-19 są ogromne zmiany na rynku pracy. W marcu i kwietniu wiele osób przeniosło pracę z biur do domów i jeśli wierzyć prognozom, przynajmniej w części przypadków pozostanie tak na dłużej. Praca zdalna to oszczędność czasu, ale i spore wyzwania związane między innymi z wydzieleniem przestrzeni do pracy w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że elementem, który w oczach klientów zaraz po ogródku najbardziej zyskał na znaczeniu, jest właśnie osobny pokój, który można przeznaczyć na gabinet - mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.

Zmiana w podejściu do projektowania mieszkań i domów



W wielu domach i mieszkaniach w ostatnich miesiącach przeprowadzono remonty, które zaowocowały stworzeniem wygodnego i wydzielonego miejsca do pracy. Na taką potrzebę elastycznie reagują także deweloperzy, przy czym proces przygotowania i realizacji nowej inwestycji trwa wiele miesięcy. Nie można więc oczekiwać, że z dnia na dzień rynek zostanie zalany propozycjami projektów, gdzie wyraźnie (i masowo) przewidziane będzie miejsce do pracy przy komputerze, ale o takie rozwiązania już można deweloperów pytać, bo przecież także idea pracy w domu nie zrodziła się zupełnie nagle w marcu tego roku.

Czytaj także: Miejsce na domowe biuro w ofercie deweloperów



W Trójmieście przykładami realizacji deweloperskich, w których szybko uwzględniono pomieszczenia do pracy lub zdalnej nauki są m.in. Oliva Koncept dewelopera Budner Inwestycje czy Domy Malczewskiego w Gdańsku, na którą składa się sześć domów w zabudowie bliźniaczej.

- Pandemia koronawirusa udowodniła jak ważna w naszym codziennym życiu jest przestrzeń, komfort i niezależność. Potrzeba wygospodarowania w mieszkaniu dodatkowych miejsc do pracy i nauki dla wielu okazała się trudna lub wręcz niemożliwa do realizacji - mówi Sylwia Witowska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla. - W przypadku Domów Malczewskiego projektanci i deweloper dużo uwagi poświęcili strefowaniu wnętrz, celem było wydzielenie trzech sfer życia - rodzinnej, zawodowej i hobbystycznej. Na poziomie -1 znajduje się pomieszczenie z niezależnym wejściem, można tu zaaranżować gabinet, pracownię lub biuro. Docenią je wszyscy pracujący w trybie home office, którzy wiedzą, jak ważne jest skupienie oraz oddzielenie spraw zawodowych od życia rodzinnego.
Biurko do pracy lub nauki zdalnej warto umieścić w pokoju, który może być jednocześnie pokojem gościnnym, przyszłym pokojem dla dziecka albo garderobą z zabudowami. Biurko do pracy lub nauki zdalnej warto umieścić w pokoju, który może być jednocześnie pokojem gościnnym, przyszłym pokojem dla dziecka albo garderobą z zabudowami.

To wersja maksimum. W mieszkaniach miejsce do pracy wygospodarować można na antresoli (w ofercie deweloperów jest coraz więcej lokali w takim układzie); w osobnym pokoju, który w przyszłości przeznaczony może być na przykład na pokój dla dziecka albo w jednym z mniej intensywnie użytkowanych pomieszczeń - zwykle jest to sypialnia. Pracownicy biur sprzedaży deweloperów potwierdzają, że od czasu wybuchu pandemii klienci coraz częściej pytają o takie rozwiązania.


Coworking, czyli domowe biuro blisko mieszkania



Ciekawą alternatywą, która zapewne będzie na nowych osiedlach zyskiwała na popularności, są przestrzenie do coworkingu urządzane w przestrzeniach przeznaczonych do wspólnego wykorzystania przez mieszkańców osiedla.

Jedna z pierwszych takich, specjalnie w tym celu zaaranżowanych przestrzeni, pojawiła się na osiedlu Nowa Letnica realizowanym przez dewelopera Robyg. Strefę coworkingową zaaranżowano także w inwestycji Invest Komfortu - Portovej. W tym przypadku miejsce do pracy jest częścią 200-metrowej przestrzeni wspólnej. Dla przyszłych mieszkańców przygotowano tu 10 miejsc pracy.

  • W strefie coworkingu w inwestycji Portova może pracować maksymalnie 10 osób. Można zorganizować tu także małe zebranie.
  • Niektóre inwestycje deweloperskie uwzględniają miejsce do pracy współdzielonej.
  • Jedną z inwestycji, w których znajduje się przestrzeń do coworkingu jest Portova Invest Komfort.
  • W tej inwestycji strefa coworkingu jest częścią przestrzeni rekreacyjnej, która ma łącznie 200 m kw.
  • Pierwszy raz wnętrze coworkingowe w inwestycji deweloperskiej pojawiło się w Nowej Letnicy.

- Na sali do coworkingu zastosowaliśmy rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy. To rozwiązanie pozwoli komfortowo wykonywać obowiązki z domu, nie ograniczając się jednak wyłącznie do własnego mieszkania - opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (58) 4 zablokowane

  • kiedys mialem pracownie w domu w piwnicy.

    To jest bardzo złe. ciągle jesteś w domu , złe i nie zdrowe.
    ps. troche mnie męczy to że na siłe w nasze życie wsciskane jest co dnia dodatkowe nie polskie słowo na siłe - i zawsze jest to angol . jakby wyrywane z korzeniami były nasze polskie słowa.

    • 5 1

  • Ale jest płacz na rynku (2)

    Ciekawe czy ruszą kolejne wielkie budowy, śmiem wątpić...

    • 1 1

    • (1)

      Zastanawia mnie kto pisze, ze praca z domu taka zla? Mam mieszkanie 40 mkw dla 2 doroslych i 2 dzieci i mimo, ze ciasno to nie chce juz wracac do biura. Jest kilka wad tej sytuacji ale zalet jest znacznie wiecej. Wsrod moich wspolpracownikow wiekszosc chce nadal pracowac w domach. Dodam, ze to w 100% prywatna firma i nie robimy zadnych publicznych zamowien wiec nie da sie obijac, bo gdyby tak bylo to juz by bylo po firmie.

      • 1 2

      • e no bez przesady, ja na 40 z małżonką i dwoma kotami się mieścimy ale 2 dzieci bym w tym nie widział

        • 0 0

  • Jak sasiad jedzie do pracy to czesto wpadam do jego zony na coworking.

    Ogień.

    Janusz z Zaspy

    • 7 3

  • czy histeria na rynku nieruchomości już się zaczęła? (1)

    wkraczamy w jesień czyli decydującą fazę jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, ja na razie cały czas bida a zaraz październik

    • 3 1

    • Dlatego, że ceny są z kosmosu jeżeli chodzi o najem i sprzedaż

      • 0 0

  • Rynek jest obecnie bardzo szeroki

    dzięki temu każdy może wybrać takie mieszkanie, jakiego potrzebuje. Duży dom na przedmieściach nie jest marzeniem wszystkich. Część osób woli mniejszą przestrzeń w centrum, gdzie zamiast aranżować własną siłownię w piwnicy można skoczyć na fitness piętro wyżej. Tak samo z coworkingiem. Niektórym to rozwiązanie (przede wszystkim jego ciągła dostępność) służy, inni wolą popracować za zamkniętymi drzwiami. Żyj i daj żyć innym.

    • 3 1

  • Ładne przestrzenie

    Wszystkie propozycje bardzo mi się podobają. Coworking ma w sobie tę zaletę, że jeśli coś Ci nie odpowiada (np. ktoś za głośno rozmawia przez telefon) albo poczujesz się zmęczony to w dwie minuty, wracasz do domu, nakładasz kapcie na nogi i dokańczasz pracę na kanapie. Totalna swoboda.

    • 0 2

  • tyle metrów to Bizancjum 18m2 to jest kwadrat

    • 2 0

  • Pracodawca wysyła pracownika na homeoffice żeby ten się nie zaraził... (1)

    a pracownik idzie do dzielnicowego biura coworkingowego zarazić się od innych

    • 7 1

    • Z punktu widzenia pracodawcy, to wtedy ma jednego zarażonego pracownika, a nie całe biuro.

      • 0 0

  • Portowa hahaha!! Na Ta przestrzeń to sitwa

    pośredników z administracja za zgoda zarządu wspólnoty już zaciera ręce. będzie opieprzaNe każdemu Kaziowi z najdalszych krańców polski na panieńskie wesela kawalerskie na olchach czy Allegro itp oczywiście na koszt właścicieli
    jak w si talerz hahaha a
    Cokolwiek od nich to Golenie frajera
    Chyba ze kto lubi byś robionym w balona na szaro i w bena. Lol

    • 2 0

  • Masakra

    Developer zrobi wszystko żeby sprzedać z mega zarobkiem. Osiedla bez odpowiedniej ilości miejsc na parkingu lub bez drogi dojazdowej to standard w tym mieście. Tetaz trend na pracę zdalną, upchnąć wszystko na 30m za 7-9 tyś/m.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane