• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca zdalna. Gabinet w domu lub coworking na osiedlu

Joanna Puchala
20 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wydzielone miejsce do pracy w domu może okazać się na wagę złota, jeśli jednocześnie przebywają w nim dzieci. Wydzielone miejsce do pracy w domu może okazać się na wagę złota, jeśli jednocześnie przebywają w nim dzieci.

Masowe i przymusowe przejście na pracę zdalną sprawiło, że osobny gabinet lub chociaż wydzielony kącik do pracy stał się pożądanym elementem mieszkania. Dostrzegają to deweloperzy, którzy takie miejsce zaczynają przewidywać w projekcie mieszkania albo projekcie całego osiedla, gdzie obok siłowni czy pokoju zabaw dla dzieci projektowane są pomieszczenia coworkingu.



Czy pracujesz z domu?

Jak wynika z badania "Mieszkanie po #zostańwdomu" przeprowadzonego przez dewelopera Cordia Polska aż 58 proc. ankietowanych uznało osobny pokój do pracy za ważniejsze miejsce w domu niż dotychczas. 41 proc. badanych uznało gabinet za ważne lub bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu.

- Jednym z efektów epidemii COVID-19 są ogromne zmiany na rynku pracy. W marcu i kwietniu wiele osób przeniosło pracę z biur do domów i jeśli wierzyć prognozom, przynajmniej w części przypadków pozostanie tak na dłużej. Praca zdalna to oszczędność czasu, ale i spore wyzwania związane między innymi z wydzieleniem przestrzeni do pracy w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że elementem, który w oczach klientów zaraz po ogródku najbardziej zyskał na znaczeniu, jest właśnie osobny pokój, który można przeznaczyć na gabinet - mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.

Zmiana w podejściu do projektowania mieszkań i domów



W wielu domach i mieszkaniach w ostatnich miesiącach przeprowadzono remonty, które zaowocowały stworzeniem wygodnego i wydzielonego miejsca do pracy. Na taką potrzebę elastycznie reagują także deweloperzy, przy czym proces przygotowania i realizacji nowej inwestycji trwa wiele miesięcy. Nie można więc oczekiwać, że z dnia na dzień rynek zostanie zalany propozycjami projektów, gdzie wyraźnie (i masowo) przewidziane będzie miejsce do pracy przy komputerze, ale o takie rozwiązania już można deweloperów pytać, bo przecież także idea pracy w domu nie zrodziła się zupełnie nagle w marcu tego roku.

Czytaj także: Miejsce na domowe biuro w ofercie deweloperów



W Trójmieście przykładami realizacji deweloperskich, w których szybko uwzględniono pomieszczenia do pracy lub zdalnej nauki są m.in. Oliva Koncept dewelopera Budner Inwestycje czy Domy Malczewskiego w Gdańsku, na którą składa się sześć domów w zabudowie bliźniaczej.

- Pandemia koronawirusa udowodniła jak ważna w naszym codziennym życiu jest przestrzeń, komfort i niezależność. Potrzeba wygospodarowania w mieszkaniu dodatkowych miejsc do pracy i nauki dla wielu okazała się trudna lub wręcz niemożliwa do realizacji - mówi Sylwia Witowska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla. - W przypadku Domów Malczewskiego projektanci i deweloper dużo uwagi poświęcili strefowaniu wnętrz, celem było wydzielenie trzech sfer życia - rodzinnej, zawodowej i hobbystycznej. Na poziomie -1 znajduje się pomieszczenie z niezależnym wejściem, można tu zaaranżować gabinet, pracownię lub biuro. Docenią je wszyscy pracujący w trybie home office, którzy wiedzą, jak ważne jest skupienie oraz oddzielenie spraw zawodowych od życia rodzinnego.
Biurko do pracy lub nauki zdalnej warto umieścić w pokoju, który może być jednocześnie pokojem gościnnym, przyszłym pokojem dla dziecka albo garderobą z zabudowami. Biurko do pracy lub nauki zdalnej warto umieścić w pokoju, który może być jednocześnie pokojem gościnnym, przyszłym pokojem dla dziecka albo garderobą z zabudowami.

To wersja maksimum. W mieszkaniach miejsce do pracy wygospodarować można na antresoli (w ofercie deweloperów jest coraz więcej lokali w takim układzie); w osobnym pokoju, który w przyszłości przeznaczony może być na przykład na pokój dla dziecka albo w jednym z mniej intensywnie użytkowanych pomieszczeń - zwykle jest to sypialnia. Pracownicy biur sprzedaży deweloperów potwierdzają, że od czasu wybuchu pandemii klienci coraz częściej pytają o takie rozwiązania.


Coworking, czyli domowe biuro blisko mieszkania



Ciekawą alternatywą, która zapewne będzie na nowych osiedlach zyskiwała na popularności, są przestrzenie do coworkingu urządzane w przestrzeniach przeznaczonych do wspólnego wykorzystania przez mieszkańców osiedla.

Jedna z pierwszych takich, specjalnie w tym celu zaaranżowanych przestrzeni, pojawiła się na osiedlu Nowa Letnica realizowanym przez dewelopera Robyg. Strefę coworkingową zaaranżowano także w inwestycji Invest Komfortu - Portovej. W tym przypadku miejsce do pracy jest częścią 200-metrowej przestrzeni wspólnej. Dla przyszłych mieszkańców przygotowano tu 10 miejsc pracy.

  • W strefie coworkingu w inwestycji Portova może pracować maksymalnie 10 osób. Można zorganizować tu także małe zebranie.
  • Niektóre inwestycje deweloperskie uwzględniają miejsce do pracy współdzielonej.
  • Jedną z inwestycji, w których znajduje się przestrzeń do coworkingu jest Portova Invest Komfort.
  • W tej inwestycji strefa coworkingu jest częścią przestrzeni rekreacyjnej, która ma łącznie 200 m kw.
  • Pierwszy raz wnętrze coworkingowe w inwestycji deweloperskiej pojawiło się w Nowej Letnicy.

- Na sali do coworkingu zastosowaliśmy rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy. To rozwiązanie pozwoli komfortowo wykonywać obowiązki z domu, nie ograniczając się jednak wyłącznie do własnego mieszkania - opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (58) 4 zablokowane

  • Odpowiednia aranżacja przestrzeni

    to klucz do dobrego samopoczucia. Podoba mi się salka coworkingowa. Kameralnie, ale razem.

    • 0 0

  • Jest realna potrzeba

    na takie przestrzenie. Obecna sytuacja na świecie świetnie to obrazuje. Mając do wyboru pracę z sąsiadami albo przy płaczących/uczących się online dzieciach i żonie (również na home office) dobrze mieć możliwość popracowania w nieco cichszym miejscu. ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane