• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prace ogrodowe. Wybieramy przydatne narzędzia

Joanna Puchala
24 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Trudno wyobrazić sobie podstawowe prace ogrodowe bez sekatora, szpadla czy grabi. Co jeszcze może nam się przydać w ogrodzie? Trudno wyobrazić sobie podstawowe prace ogrodowe bez sekatora, szpadla czy grabi. Co jeszcze może nam się przydać w ogrodzie?

Wiosną, kiedy więcej czasu spędzamy w "letnim salonie", znacznie większą wagę przykładamy do troski o trawnik, żywopłot czy rabaty. Szybko przekonujemy się, że potrzebujemy kolejnych narzędzi, które ułatwią nam działania. Zestaw zwykle kompletujemy przez lata. Zapytaliśmy ekspertów, co powinno się w nim znaleźć.





Jakiego narzędzia najczęściej używasz w swoim ogrodzie?

Chociaż ogrody różnią się między sobą wielkością, ukształtowaniem terenu czy gatunkami roślin, które w nich rosną, to bez niektórych narzędzi trudno się obejść. Orientujemy się, jak bardzo są nam potrzebne dopiero wtedy, gdy raz po raz nie możemy sobie poradzić z ogrodowymi zadaniami.

Jak zbudować altanę? Budowa altanty - przepisy, cena, projekt Jak zbudować altanę? Budowa altanty - przepisy, cena, projekt

Grabie, szpadel, łopata



- Każdy ogrodnik w zależności od roślin, które ma w ogrodzie, zaopatruje się w tradycyjne grabie, grabie do trawy czy szpadel - mówi Robert Szablewski, kierownik nowo otwartego marketu budowlanego DOMBI w Gdyni.
Szpadel przydaje się przy przekopywaniu terenu, mieszaniu nawozów organicznych z podłożem czy sadzeniu roślin. Bez grabi trudno sobie wyobrazić zebranie martwych pędów z trawnika czy wyrównanie przekopanej ziemi.

W przypadku zbierania świeżo skoszonej trawy czy liści lepiej sprawdzą się grabie wachlarzowe, które są bardziej elastyczne. Najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Niektóre modele dopuszczają możliwość regulowania szerokości grabi.

Gdzie kupić narzędzia ogrodnicze w Trójmieście



Nożyce do żywopłotu i sekator



Sekator lub elektryczne nożyce to narzędzia, bez których ciężko sobie wyobrazić przycinanie żywopłotu. W tej kwestii, podobnie jak w przypadku wyboru kosiarki, kluczowym kryterium przy wyborze sprzętu jest wielkość roślin. Jeśli mamy niewiele gałęzi do podcięcia, w zupełności wystarczy nam sekator. Przy dużych żywopłotach zdecydowanie lepiej zainwestować w elektryczne nożyce, które pomogą zaoszczędzić czas i energię.

- Przez wiele lat przy podcinaniu krzewów korzystaliśmy z ręcznego sekatora. Gdy zdecydowaliśmy się na żywopłot przy ogrodzeniu, zakup elektrycznych nożyc był wręcz oczywisty. Trudno sobie wyobrazić precyzyjne przycinanie żywopłotu bez lepszego sprzętu - mówi nasza czytelniczka Maria, która wraz z mężem pielęgnuje duży ogród.

Kosiarka, nożyce, podkaszarka i kosa - jak wybrać?



Wertykulator, aerator i siewnik



Chociaż nazwy sprzętów mogą sugerować, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem, to okazuje się, że wertykulator, aerator i siewnik świetnie sprawdzą się w przypadku przydomowego trawnika. Jeśli chcemy, żeby zachwycał wyglądem, powinniśmy każdej wiosny stosować zabiegi pielęgnacyjne z użyciem tych urządzeń.

Czytaj także: Jakie elektronarzędzia warto mieć w domu?

- Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym na początku sezonu są wertykulacja i aeracja trawnika, do których potrzebne są odpowiednio: wertykulator i aerator. Można używać w tym celu urządzenia tzw. "2 w 1", gdzie w zależności od wykonywanego zabiegu zmieniamy wałki robocze. Przydatny jest ponadto siewnik, który pozwala na równomierne dosianie trawy, ale i również rozsypanie nawozów czy piasku podczas zabiegu piaskowania. Często niedoceniany jest wał do trawy. Niestety jest ciężki, zajmuje sporo miejsca i korzysta się z niego tylko raz w roku, ale jeżeli chcemy mieć trawnik równy jak stół, to naprawdę warto go mieć - mówi Paweł Dunaj, kierownik marketu budowlanego Metalzbyt w Gdańsku.

Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy siać i sadzić? Jak pielegnować ogród?



Zadaniem aeratora jest napowietrzenie trawnika przez nakłuwanie podłoża, a wertykulator pomaga w usuwaniu mchu oraz narusza warstwę tzw. filcu umożliwiając jego usunięcie.

Dobra kosiarka usprawnia przycinanie trawnika i sprawia, że możemy zachować go w dobrej kondycji. Dobra kosiarka usprawnia przycinanie trawnika i sprawia, że możemy zachować go w dobrej kondycji.

Kosiarka



Kolejnym krokiem do pięknego trawnika jest regularne koszenie. Możliwości w tym zakresie jest sporo. Możemy zdecydować się na kosiarkę spalinową lub elektryczną, a także kosiarki samojezdne.

Kosiarka spalinowa jest mocniejsza i wygodniejsza, ponieważ nie musimy martwić się o kabel. Trzeba jednak pamiętać, że jest cięższa, głośniejsza i droższa w zakupie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022. Wiosna i lato



Elektryczne kosiarki dobrze sprawdzą się w przypadku mniejszych trawników. Są ciche i lekkie, ale przy większych przestrzeniach niekomfortowe może okazać się przekładanie kabla.

Kosiarki samojezdne z kolei po odpowiednim zaprogramowaniu wykonują pracę za nas, ale niestety nadal są drogie. Dobrej jakości modele kosztują kilka tysięcy złotych.

Opryskiwacze i myjka ciśnieniowa



Opryskiwacze są sprzymierzeńcem w walce z ogrodowymi szkodnikami, pomagają w nawożeniu roślin czy po prostu w regularnym podlewaniu. Bez nich regularna pielęgnacja roślin jest znacznie trudniejsza.

- Oprócz tego bardzo przydatnym narzędziem jest myjka ciśnieniowa. Jest przydatna w zaprowadzeniu czystości na tarasach, podjazdach czy ogólnie w całym przydomowym "obejściu" - mówi Robert Szablewski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane