Wiadomości

stat

Prace w parku niepokoją mieszkańców Gdyni

Wycinka części drzew była prowadzona w porozumieniu z urzędnikami. Ma być początkiem porządkowania parku.
Wycinka części drzew była prowadzona w porozumieniu z urzędnikami. Ma być początkiem porządkowania parku. fot. Łukasz Unteschuetz/Trojmiasto.pl

Wycinka części drzew ma być początkiem porządków w parku przy skrzyżowaniu ul. Nowogrodzkiej i Pomorskiej zobacz na mapie Gdyni położonym w centrum Działek Leśnych, który należy do prywatnych właścicieli. Okoliczni mieszkańcy od lat apelują o zaprowadzenie ładu w tym miejscu, ale widok powalonych drzew ich zaniepokoił.Czy popierasz porządkowanie zaniedbanych terenów kosztem wycinki części drzew?

tak, w takich miejscach jak park trzeba to regulować w ten sposób

46%

trudno powiedzieć, bo każdy przypadek jest inny

25%

nie, wycinka drzew to nigdy nic dobrego

29%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 475
O nazwanym przez mieszkańców parkiem urszulanek terenie, który należał kiedyś do sióstr zakonnych, pisaliśmy kilkukrotnie. Zmieniający często właścicieli, znajduje się w centralnym miejscu dzielnicy i mógłby być jej wizytówką, ale pozostaje miejscem, gdzie zbierają się głównie okoliczni amatorzy trunków.

Śmieci pojawią się regularnie

Blisko dwa lata temu zaśmiecenie terenu było tak duże, że konieczna była stanowcza interwencja gdyńskich urzędników, którzy upomnieli właścicieli, by posprzątali należący do nich park. Ci odpowiadali, że robią to na bieżąco, ale w utrzymaniu ładu nie pomagają zapisy w miejscowym planie, które zabraniają zamykania parku. Z kolei rok temu przy okazji Światowego Dnia Ziemi za porządki wzięli się sami mieszkańcy Działek Leśnych, dając przy okazji do zrozumienia, że zależy im, by miejsce było czyste i zadbane.

Kolejne zmiany w parku rozpoczęły się kilka tygodni temu. Część mieszkańców z zaniepokojeniem zaczęła obserwować rozpoczętą w marcu wycinkę drzew. Właściciele terenu uspokajają, że to działanie uzgodnione z urzędnikami, które pozwoliło pozbyć się okazów stwarzających niebezpieczeństwo.

Wycinka konsultowana z Urzędem Miasta

- Wycinka ma charakter porządkujący i pielęgnacyjny. Wydział Ochrony Środowiska, Straż Miejska, Rada Dzielnicy są o niej poinformowani, a jej zakres był konsultowany z ogrodnikiem miejskim - zapewnia Ewa Okrucińska, jedna z właścicielek terenu.
Dodaje, że porządkowanie parku podyktowane jest też wnioskami samych mieszkańców dzielnicy, szczególnie tych z najbliższej okolicy, aby przyspieszyć wycinanie drzew rosnących blisko granic ich działek. Mieli oni oferować też swoją pomoc przy ewentualnych pracach.

Skala wycinki wzbudziła kontrowersje m.in. na facebookowej stronie Rady Dzielnicy, choć sami radni są jej przychylni.

- Część drzew w parku urszulanek, szczególnie tych wychodzących na ulicę, od lat stanowiła zagrożenie ze względu na możliwość przewrócenia się czy ułamania gałęzi. Bałagan, jaki tam był i jest musi w końcu być uporządkowany. A pierwszym etapem jest powycinane samosiejek - wyjaśnia Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy.
Po porządkach naprawa ogrodzenia

Po rozpoczęciu wycinki pojawiły się głosy, że działanie właścicieli może mieć związek z rozpoczęciem prac budowlanych. Przypomnijmy, że uchwalony w czerwcu 2014 roku plan miejscowy dopuszcza na górnej części terenu zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną o wysokości do czterech kondygnacji.

Jak dowiedzieliśmy się jednak od urzędników, żadne wnioski w sprawie pozwoleń na budowę nie wpłynęły. W oficjalnych komunikatach również właściciele przekonują, że w najbliższym czasie nie przewidują żadnej inwestycji.

- Prace porządkowe trwają i jeśli wystarczy nam funduszy, mamy nadzieję, że zostaną zakończone przed końcem bieżącego roku. Naprawa ogrodzenia tego terenu będzie możliwa tylko po zakończeniu porządkowania drzewostanu - wyjaśnia Ewa Okrucińska.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (79)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.