Pralka w domu. Jak wybrać bezpieczne i wygodne miejsce?

Wybierając pralkę, powinniśmy tak dopasować jej rozmiar, by w razie awarii nie było problemu z dostępem do niej czy wysunięciem celem wymiany.
Wybierając pralkę, powinniśmy tak dopasować jej rozmiar, by w razie awarii nie było problemu z dostępem do niej czy wysunięciem celem wymiany. fot. 123rf.com/belchonock

W domach jednorodzinnych pralkę umieszczamy najczęściej w osobnym pomieszczeniu. W mieszkaniach znajduje się ona w łazienkach, kuchniach lub w przerobionych z toalety pomieszczeniach gospodarczych. Ważne, by przy zakupie dopasować wymiary urządzenia do możliwości miejsca, w którym je ustawimy, a nie na odwrót. Dzięki temu w razie konieczności naprawy nie będzie problemu z szybkim dostępem.Czym kierujesz się przy wyborze pralki?

Zobacz wyniki (146)
- Oprócz pralni, pomieszczenia gospodarczego czy łazienki zdarza się, że pralki umieszczane są w garażach, a nawet w kuchniach. W tym ostatnim przypadku zdarzają się zarówno standardowej wielkości urządzenia, jak i mniejsze, które mieszczą się w zabudowie mebli kuchennych - mówi technik Tomasz z As Komis AGD.

Jak zapewnić dostęp do pralki w razie naprawy?Niezależnie od tego, czy wybieramy pralkę wolnostojącą, czy model do zabudowy, pamiętajmy by zostawić wystarczająco miejsca, aby w razie potrzeby naprawy pralki był do niej dostęp lub można było ją wysunąć.

Naprawa i serwis AGD w Trójmieście- W wypadku szczególnie małych pomieszczeń rozwiązaniem może być minipralka o pojemności trzech kilogramów. Dodatkową kwestią jest ustawienie suszarki na pralce, co jest dosyć często spotykane w nowoczesnych mieszkaniach. Z jednej strony ma to wiele zalet, ale pod względem dojścia do wnętrz pralki utrudnia cały proces naprawy - wyjaśnia pracownik Serwisu na kołach.
Z tego względu wiele osób decyduje się na pralkosuszarki, co według specjalistów nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Najważniejszą różnicą w użytkowaniu obu wariantów jest różnica w wysokości rachunków za prąd i energię. Wszystko przez to, że w pralkosuszarce możemy jednorazowo wysuszyć mniej bielizny, niż wyprać, co w praktyce oznacza, że część ubrań musimy wyjąć z bębna i wysuszyć później. Dodatkowo pralkosuszarki gorzej sobie radzą z suszeniem niż urządzenia w tym wyspecjalizowane. Mamy też mniejszy wybór w kwestii ich rozmiarów.

Czytaj także: Jak zaplanować przechowywanie w łazience?

- W przypadku ograniczonej przestrzeni czasami dobrym rozwiązaniem może być pralka ładowana od góry. Jeśli jednak nie ma konieczności zakupu takiego urządzenia, lepiej kupić standardową pralkę ładowaną od przodu - dodaje pracownik Serwisu na kołach.
Według specjalistów lepszym rozwiązaniem jest zakup pralki i suszarki niż urządzenia łączącego obie funkcje. Wybór pralkosuszarki wiąże się m.in. z większym rachunkiem za energię i wodę.
Według specjalistów lepszym rozwiązaniem jest zakup pralki i suszarki niż urządzenia łączącego obie funkcje. Wybór pralkosuszarki wiąże się m.in. z większym rachunkiem za energię i wodę. fot. 123rf.com/mariakraynova

Podłączenie pralkiPralka zazwyczaj jest podłączana do zimnej wody, chociaż coraz częściej wykorzystywane są także przyłącza ciepłej wody, co skraca czas prania i zmniejsza pobór energii. Jeśli planujemy umieszczenie pralki w miejscu do tego przeznaczonym, to z reguły w mieszkaniach mamy już doprowadzone odpowiednie przyłącze z zaworem odcinającym wodę. Jeżeli tak nie jest, możemy podłączyć pralkę do baterii umywalkowej lub wannowej z zastosowaniem zaworu.

Czytaj także: Pralnie samoobsługowe - co i za ile można tam wyprać?

Oprócz tego trzeba się upewnić, czy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. W tym miejscu zalecane jest stosowanie gniazda hermetycznego, inaczej zwanego bryzgoszczelnym, które ma zintegrowaną klapkę chroniącą przed zachlapaniem wodą.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane