• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przepięcia prądu. Jak uchronić domową elektronikę?

Joanna Puchala
29 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Głównymi przyczynami przepięć są krótkotrwałe wzrosty napięcia w instalacji elektrycznej, burze czy wyładowania atmosferyczne. Głównymi przyczynami przepięć są krótkotrwałe wzrosty napięcia w instalacji elektrycznej, burze czy wyładowania atmosferyczne.

Nagłe wzrosty napięcia elektrycznego mogą kompletnie zniszczyć domowe urządzenia, które działają na prąd. Chociaż na co dzień o tym nie myślimy, straty po jednej burzy mogą iść w tysiące złotych. Jak dochodzi do przepięć i czy można się ubezpieczyć przed przypadkowym zniszczeniem sprzętów?W jaki sposób chronisz elektronikę przed przepięciami prądu?

Jak wynika z danych GUS prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce posiadają sprzęt elektroniczny. Aż 97 proc. z nich posiada telewizory, 96 proc. telefon komórkowy, a ponad ¾ - komputer. W większości domów są też pralki, a zmywarek jest już pięć razy więcej niż dekadę temu. Wszystkie te kosztowne urządzenia są narażone na zniszczenie, jeśli nie będą zabezpieczone przed skutkami przepięć.

Skąd się biorą przepięcia?- Przepięcie to krótkotrwałe napięcie występujące między przewodami lub między przewodem a ziemią, które przekracza najwyższą trwałą wartość napięcia roboczego i nie ma częstotliwości sieciowej. Może być rezultatem piorunowych wyładowań burzowych albo czynności łączeniowych - wyjaśnia Krzysztof Witek z Elwat Instalacje Elektryczne. - Urządzenia elektroniczne, komputery, systemy teleinformacyjne i wrażliwe elementy elektroniczne, mikroprocesory powodują, że są one podatne na uszkodzenia w przypadku uderzenia piorunów. Przepięcia różnią się między sobą amplitudą, czasem trwania i częstotliwością.
KATALOG FIRM: ZNAJDŹ ELEKTRYKA W TRÓJMIEŚCIE

Najczęstszą przyczyną przepięć są chwilowe wzrosty napięcia w instalacji elektrycznej, burze i wyładowania atmosferyczne.

- Rozróżniamy kilka rodzajów źródeł powstania przepięć w sieciach: bezpośrednie uderzenie pioruna, impuls elektromagnetyczny powstały w wyniku uderzenia pioruna w pobliżu sieci, przepięcia spowodowane załączeniami urządzeń, zadziałaniem bezpieczników czy zwarciami oraz wyładowania elektrostatyczne - dodaje Krzysztof Witek.

Ubezpieczenie przed przepięciami prąduNawet ułamek sekundy może sprawić, że zniszczeniu ulegnie jedno lub więcej urządzeń. Trudno jest przeciwdziałać powstawaniu przepięć, bo zwykle nie można ich przewidzieć, a na dodatek często nie ma nas w domu w czasie, gdy do nich dochodzi. Listwa antyprzepięciowa, którą wpina się do kontaktu i dopiero do niej poszczególne urządzenia bardzo często jest niewystarczającym zabezpieczeniem. Dlatego dobrym pomysłem jest także ubezpieczenie nieruchomości.

- Kiedy wybieramy polisę chroniącą nasz dom czy mieszkanie, przeczytajmy uważnie ogólne warunki ubezpieczenia albo zapytajmy agenta, który nam pomaga w wyborze, czy polisa zawiera ochronę przed przepięciami i na jaką kwotę. To ryzyko mieści się zazwyczaj w kategorii objętych podstawową ochroną ubezpieczeniową tzw. "zdarzeń losowych" w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych. Na pewno chroni przed nim ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk. W przypadku wystąpienia zdarzenia posiadana polisa zrekompensuje nam koszt naprawy bądź kupna nowych sprzętów - mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
KATALOG FIRM: ZNAJDŹ FIRMĘ, KTÓRA UBEZPIECZY MIESZKANIE

Przebierając w gąszczu ofert ubezpieczania domu czy mieszkania warto porównać poszczególne propozycje pod względem zakresu ochrony.

- Zwykle dostępne są zarówno tanie, jak i drogie oferty ubezpieczenia dla tego samego mieszkania. Jednak w przypadku dobrowolnych polis, takich jak ochrona mieszkania, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru. Zanim zdecydujemy się na zakup konieczne jest indywidualne dopasowanie wariantu ochrony i porównanie propozycji kilku towarzystw - mówi Justyna Kreft z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Jak chronić się przed występowaniem przepięć?- Ochroną przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek jest piorunochron. Przejmuje on prąd udarowy odprowadzając ładunek do ziemi. Pobocznym efektem jest powstanie dużych przepięć i powstanie dużego potencjału i powrót części prądu udarowego do wnętrza budynku poprzez uziemione instalacje, systemy zasilania, metalowe rury wodne i gazowe, instalacje teletechniczne. Dlatego chronimy się ogranicznikami przepięciowymi nie tylko od strony sieci zasilającej, ale i od innych linii teletechnicznych i anten - podkreśla Krzysztof Witek.
Żeby chronić się przed powstawaniem przepięć, możemy:

 • odłączać urządzenia elektryczne w momencie, kiedy rozpoczyna się burza;
 • kupić dobrej jakości listwy przeciwprzepięciowe (uwaga! nie każda listwa, która ma przełącznik chroni przed przepięciami);
 • sprawdzać zalecenia producentów sprzętu odnośnie rozwiązań eksploatacyjnych;
 • zapoznać się z umową ubezpieczenia i sprawdzić ją w zakresie odpowiedzialności za szkody wynikające z przepięć prądu.


- Produkowane w przeszłości urządzenia elektroniczne oparte były na lampach, które odporne były na przepięcia, natomiast zastosowanie elektroniki i miniaturyzacji powoduje, że obecne urządzenia są bardzo podatne na uszkodzenia. Jednak dzięki zastosowaniu ograniczników przepięć ilość szkód maleje. Przepięcia powodują między innymi przebicia napięciowe w półprzewodnikach, zniszczenia ścieżek na elektronicznych obwodach, zniszczenie triaków i tranzystorów, uszkodzenie izolacji. Powodują też zakłócenia w działaniu bramek logicznych triaków tyrystorów, błędy w programach, w przesyłaniu danych, wykasowanie danych - wymienia Krzysztof Witek. - Ograniczniki przepięć są tak zbudowane, aby wielokrotnie odprowadzić przepięcia w sieci, jeśli nie ulegną awarii lub nie pojawi się prąd przekraczający wartość danego aparatu. Dlatego, pomimo swojej wysokiej ceny, są coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym.

Miejsca

Opinie (50) ponad 10 zablokowanych

 • ja wygrałem sprawę sądową z firmą energetyczną (2)

  udowodniłem im że to była ich wina i otrzymałem odszkodowanie

  • 19 1

  • tak jasne (1)

   Kwota jaką wygrałeś to pewnie max 100 zł, a na durnego prawnika, który pisze pisma na 3 strony bełkotu i 2 paragrafy wewnątrz wydałeś 500 zł.

   • 10 0

   • koszty adwokata też możęsz odzyskać

    natomiast jak wygrasz sprawę to odszkodowanie za zjarany komputer czy TV znacznie przekroczy 100zł

    • 1 0

 • Tak na prawdę jedynym zabezpieczeniem przed takim przepięciem jest (6)

  Wyłączenie korków w trakcie burzy. Bezpieczniki topikowe (obecne w listwach i dużej liczbie sprzętów) nie są w stanie zareagować na nagły, chwilowy skok napięcia. Potrafią to UPSy i droższe ochraniacze- ale to już są grube pieniądze od kilkuset zł w górę.

  Kwestie ubezpieczenia przemilczę- niedługo będziemy się ubezpieczać od opadnięcia deski sedesowej w klopie i szkód jakie spowoduje. 40% przecena polisy dla desek wolno-opadających!

  • 17 24

  • Wyłączenie "korkow" nic nie daje (2)

   Przepięcie często nie jest na sieci zasilającej a np. po sieci telefonicznej lub antenowej. Co to znaczy droższe "ochraniacze" - skoro wydatek ok. 500zł dla Ciebie to droga sprawa, to porównaj sobie to z naprawą urządzeń agd. a skoro twierdzisz, że ubezpieczenie to głupota - to powiem jedno - wykręcaj sobie "korki" i się nie ubezpieczaj - a ja wydam 700zł na ograniczniki przepięć do rozdzielnicy, do gniazdek, na przewód antenowy oraz zabezpieczę sobie sieć komp i dodatkowo wykupię polisę za kilkadziesiąt zł.

   • 10 10

   • nie będe wykręcał bo mam Ski (1)

    Owszem, gdy piorun walnie wystarczająco blisko, to nawet te ograniczniki i drogie zabezpieczenia nic nie dadzą bo siła elektromotoryczna potrafi wyindukować się bezpośrednio na obwodach urządzenia. Jak ktoś ma problemy z siecią to proszę bardzo, niech się ubezpiecza śmiało :) Tylko radze poczytać regulamin takiego ubezpieczenia, bo często się potem okazuje że odszkodowania nie będzie, bo przepięcie nie nastąpiło w trzeciej kwadrze księżyca więc sie nie liczy.

    • 17 3

    • Ja nie miałem problemu z wypłatą - i gadasz głupoty o fazach księżyca - nie strasz ludzi!

     A z drugiej strony gdzie w mieście wali piorun blisko zabudowań? Przestań siać ferment - warto zabezpieczyć sieć. A powiem Ci jedno, "s" to wcale nie jest dobre zabezpieczenie - lepszym jest topik. "S" potrafią się skleić i nawet nie będziesz o tym wiedział.

     • 4 9

  • Wystarczy zastosować "dehny" (1)

   Ograniczniki przebiec bardzo drogie, ale jedyne skuteczne zabezpieczenie.

   • 2 0

   • Tia

    zgoda ale tez żaden producent nie da 100% gwarancji ze jego ogranicznik zadziała ;)

    • 0 0

  • Niet

   Wyłączenie korków nic nie da. Jak rąbnie to rąbnie. Przy takich napięciach i natezeniach prądu jakie niesie ze sobą piorun spowodować mogą przeskok miedzy stykami bezpiecznika

   • 0 0

 • (1)

  W moim domu elektryczna jest tylko teściowa ...

  • 16 3

  • Mossi
   Ten minus ode mnie. Twoja elektryczna teściowa.

   • 3 2

 • Ubezpieczenie ubezpieczeniem, coś strzeli i zawsze to będzie kłopot bo przez X czasu nie ma sprzętu. (2)

  A i ubezpieczyciel coś wymyśli, aby nie wypłacić kasy lub tylko jakiś %.

  • 25 0

  • Ubezpieczalnie szybko wypłacają - pod warunkiem, ze spełnione są wszystkie warunki.

   Sama listwa zasilająca nic nie zabezpiecza. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jest stopniowane, aby było skuteczne trzeba mieć przynajmniej dwa stopnie zabezpieczenia ( np. w rozdzielnicy i w gniazdku). Jak tego nie będziesz miał - to ubezpieczyciel może nic nie wypłacić. A skoro będziesz już miał prawidłowe urządzenia, to prawdopodobieństwa przepięcia i uszkodzenia urządzeń maleje. Warto zainwestować niż potem płakać!!!

   • 1 1

  • ubezpieczalnie nie są od wypłacania odszkodowań, a od pobierania składek

   jest tyle warunków, które trzeba spełnić aby otrzymać odszkodowanie, że jak się będzie je wszystkie spełniało, to ubezpieczenie tak na prawdę już nie jest potrzebne.

   To tak jak granie w totolotka. Niby płacą wygrane...

   • 5 0

 • Jeszcze jest sprawa zakresu napięcia z sieci. W samych miastach aż takich dużych wahań nie ma

  Ale na obrzeżach już są.
  Wtedy stosuję się zasilacze awaryjne, takim dobrym przykładem są zasilacze ZA-TECH

  • 4 4

 • Firmy ubezpieczeniowe zajmują się tylko i wyłącznie sprzedażą "poczucia bezpieczeństwa".

  Zwykłe manipulowanie na pierwotnych instynktach prostych ludzi.
  Bardziej rozgarnięci zamiast "czuć się bezpiecznie" wolą być bezpiecznym.

  • 24 1

 • Dlaczego ten pan ze zdjęcia (12)

  Wtyka próbniki do gniazd RCA?

  • 22 1

  • a pani obok trzyma pusty kubek ?

   • 14 0

  • Może ma w ręku miniaturowy oscyloskop? :D (1)

   • 4 0

   • to nawet miałoby sens gdyby nie to że to są wejścia rca

    • 4 0

  • Swoją drogą, zdjęcie jest śmieszne jeszcze z innego powodu (1)

   Nikt już nie naprawi Ci TV w domu na miejscu. Wszyscy albo zabierają sprzęt do siebie, albo każą przynieść do serwisu. W czasach kineskopów, pan z torbą i lutownicą był na porządku dziennym. Na Oczach klienta dokonywał cudów wymieniając zużyte podzespoły. Dzisiaj rynek serwisu RTV jest pełen elektronicznych miernot które nic nie umiejąc, odsyłają sprzęt do serwisu producenta, albo przekopują elektrodę w nadziei na znalezienie rozwiązania. Naprawy sprzętu RTV nie robi sie już w domu bo współcześni serwisanci po prostu zbłaźniliby się przed klientem dając dowód swojej niekompetencji (np, wtykając multimetr do RCA)

   • 18 0

   • odezwał się fachowiec jeżeli wzywasz serwis fabryczny telewizor jest naprawiany w domu po prostu wymieniany jest odpowiedni moduł telewizora najczęściej próbują naprawiać moduły pseudofachowcy używając na dodatek zwykłej lutownicy

    • 0 2

  • Dlatego ze jest takim samym profesjonalista jak autor artykulu.

   • 8 0

  • bo jest idiotą? co zresztą widać z twarzy

   • 5 1

  • Przy takiej ładnej pani też włożyłbym "próbnik" do gniazda RCA

   A prawdziwa odpowiedź jest taka, że to zdjęcie seryjne z serwisu 123rf.com i wrzucone jest na zasadzie że byle co, ważne aby cokolwiek było

   • 7 0

  • A dokładniej

   sondy pomiarowe

   • 0 0

  • Bo to jest kadr z początku filmu fikanego, zwanego też ślizganym :P

   • 6 0

  • bo nie moze (chwilowo) wetknąć gdzie indziej :)

   • 0 0

  • brazzers

   • 0 0

 • Księżniczka ze zdjęcia mocno napięta. (2)

  • 24 0

  • puści bąka to jej ulży

   • 8 0

  • tez dreczy ją przepięcie bez możliwosci rozładowania

   • 3 0

 • Przede wszystkim należy zbadać czy takie przepięcie

  jest niebezpieczne dla zdrowia i właśności materialnej zatem czy nosi znamiona terroryzmu, jeśli tak właściciel firmy energetycznej powinien zostać tymczasowo aresztowany do czasu wyjaśnienia

  • 6 1

 • Zdjęcie niczym kadr z Brazzers. :-D Już chciałem kliknąć 'play'. :-P

  • 17 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane