• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepis na blat kamienny w kuchni. Od wyboru materiału po realizację - taniej, niż myślisz

21 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Marzysz o zabudowie kuchennej z blatem kamiennym, ale obawiasz się wysokich kosztów lub trudności technicznych? A może nie wiesz, gdzie i jak dobrać materiał odpowiedni do potrzeb domowników, charakteru wnętrza oraz przewidzianego budżetu? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przekonasz się, że kuchnia piękna i zarazem praktyczna, jest na wyciągnięcie ręki.



Zabudowa kuchenna wykorzystująca kwarcyt naturalny Patagonia z oferty firmy Interstone. Zabudowa kuchenna wykorzystująca kwarcyt naturalny Patagonia z oferty firmy Interstone.
Pierwsza kwestia, na którą trzeba rzucić nieco światła, to bogata paleta dostępnych materiałów. Blaty mające urodę kamienia wykonuje się zarówno z kamieni naturalnych, jak i spieków kwarcowych oraz konglomeratów, inaczej kwarcogranitów. Przyjrzyjmy im się kolejno.

Blat piękny z natury



Kamienie naturalne mają dobrze znane zalety. Urzekają walorem niezwykle szlachetnego materiału oraz urodą niepowtarzalnego rysunku żył, pasm czy ziaren. Jednocześnie, w zależności od rodzaju, różnią się znacznie stylistyką oraz paletą barw, jak i cechami użytkowymi.

Do kuchni chętnie wybiera się granity, niezwykle wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury oraz przypadkowe uderzenia czy zarysowania, jakie mogą się zdarzyć w ferworze prac kulinarnych. Wśród bestsellerów plasują się m.in. czarne granity, na przykład Star Galaxy z delikatnie połyskującymi kryształkami (poniżej na zdjęciu), ciemnoszary Metalicus o ekspresyjnym wzorze i ciemnobrązowy Imperial Coffee, a także - zupełnie nietypowe jak na granity - niebieski Azul Bahia oraz mlecznobiały Perfect White.

Granit Star Galaxy z delikatnie połyskującymi kryształkami. Granit Star Galaxy z delikatnie połyskującymi kryształkami.
Nowością na polskim rynku są kwarcyty naturalne, które równie dobrze stawiają czoła wszelkim kuchennym wyzwaniom, a oferują m.in. bogactwo jasnych barw z efektownym, niezwykle różnorodnym i eleganckim rysunkiem. Duże zainteresowanie klientów budzą m.in. mlecznobiała Sublime, wytworny biało-zielonkawy Alexandrite, bardzo delikatna, śmietankowa Perla Santana i kremowo-beżowa Patagonia z rudymi pasmami. Dużym wzięciem cieszą się też niebiesko-szary Fusion Azul, złocisto-granatowy Fusion Dark - oba bardzo wzorzyste, a także elegancki Negresco i powściągliwy Brilliant Black w odcieniach czerni.

Zarówno granity, jak i kwarcyty, możemy zastosować na blacie w powierzchni polerowanej lub matowej.

Kwarcyt naturalny Perla Santana z oferty Interstone. Kwarcyt naturalny Perla Santana z oferty Interstone.

A może spiek kwarcowy lub kwarcogranit?



Ze względów praktycznych, na blaty kuchenne nie są natomiast polecane marmury - zbyt miękkie i za bardzo podatne na zaplamienie, by dobrze służyły w tej roli przez lata. Na wszystko jest jednak sposób. Fascynującą od wieków urodę tych kamieni, ale w innowacyjnym połączeniu z najwyższymi walorami funkcjonalnymi, przynoszą bowiem spieki kwarcowe Laminam oraz kwarcogranity (nowoczesne konglomeraty np. Quarella). Te innowacyjne materiały warto poznać bliżej.

Spieki kwarcowe powstają z naturalnych minerałów - granulatu kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych - które zostają sprasowane, a następnie wypalone w temperaturze 1220°C. Wówczas odrębne dotąd ziarna stapiają się ze sobą - łączą niezwykle trwale w tzw. polikryształ. Efektem tego procesu są idealnie płaskie płyty, cienkie (grubości od zaledwie 3 do 20 milimetrów) i lekkie (metr kwadratowy najcieńszego z nich waży zaledwie 8 kg - dla porównania waga kamienia to około 60 kg), a przy tym niezwykle wytrzymałe.

Wzorem, kolorem, fakturą, a także chłodnym dotykiem potrafią świetnie naśladować najróżniejsze rodzaje kamienia. Za przykład może posłużyć bogata kolekcja Laminam Naturali, oferująca urodę białych marmurów: Statuario, Statuarietto czy Calacatta. W zestawieniu z niedościgłymi walorami użytkowymi - tak wielkimi, że nadają się nawet na podłogę, czy elewację budynku. Poniżej białe, jak śnieg (i to mimo normalnego użytkowania) spieki Laminam Naturali Bianco Statuario Venato w wykończeniu matowym (projekt biura AM. Home).

Spiek kwarcowy na ścianie i blacie. Spiek kwarcowy na ścianie i blacie.
Kwarcogranity również wykorzystują fantastyczną wytrzymałość kwarcu, jednak tu spoiwem dla surowców jest żywica polimerowa. Stąd też inna, bardziej ogólna nazwa tego materiału - kompozyt. Płyty kwarcogranitowe, w zależności od gradacji wykorzystanych ziaren, mogą mieć różne walory wizualne - od powierzchni idealnie jednolitej, po wzór modnego lastryko, jak Blanco Luciente, White Chill czy Iron Chill firmy Quarella (poniżej kuchnia z blatem Quarella Quartz Bianco Sal). Ponadto, inaczej niż kamienie naturalne i spieki, za sprawą spoiwa żywicznego nie są chłodne, lecz przyjmują temperaturę pomieszczenia. Są cienkie, lekkie i łatwe w obróbce, nadają się doskonale nie tylko na blaty kuchenne, ale i na fronty czy na tzw. backsplash - pas ściany nad blatem.

Klasyczna kuchnia - Quarella Quartz Bianco Sal. Klasyczna kuchnia - Quarella Quartz Bianco Sal.

Gdzie szukać, jak wybierać?



Na forach tematycznych, a często nawet w profesjonalnych studiach kuchennych, nietrudno spotkać się z opinią, że blaty kamienne są drogie. Czy to prawda? Nie - kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Nie ma więc powodu, by obawiać się najwyższej jakości i urody tych materiałów.

Ekskluzywny granit Azul Bahia o zniewalającym niebieskim kolorycie. Ekskluzywny granit Azul Bahia o zniewalającym niebieskim kolorycie.
Wybierając materiał należy pamiętać, że nie ma dwóch identycznych płyt kamienia naturalnego. To dlatego warto osobiście wybrać egzemplarz, który zakład kamieniarski będzie następnie przekształcać zgodnie z naszym projektem. Można to zrobić w nowo otwartej galerii kamienia naturalnego Interstone Gdańsk, gdzie czeka bogaty wybór materiałów (ok. 10 tys. m kw.) - od różnorodnych kamieni, przez kwarcogranity Quarella, po spieki kwarcowe Laminam, a wśród nich - zaprojektowany specjalnie na otwarcie tego salonu - spiek kwarcowy Oxidum Danzica (poniżej), zainspirowany industrialnymi wątkami z historii miasta.

Dzięki fachowemu wsparciu ekspertów bez trudu wybierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się na blacie. A także na parapetach, ścianach, posadzce i... gdziekolwiek tylko zamarzysz!

Spiek Kwarcowy Laminam Oxidum Danzica. Spiek Kwarcowy Laminam Oxidum Danzica.

  • W Interstone możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów i odcieni kamieni.
  • W Interstone możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów i odcieni kamieni.
  • W Interstone możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów i odcieni kamieni.
  • W Interstone możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów i odcieni kamieni.
  • W Interstone możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów i odcieni kamieni.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (3)

  • Tylko sprzedaż ? (2)

    Czy wraz z zakupem można też liczyć na profesjonalny montaż takiego blatu ?

    • 0 0

    • Odpowiedź

      Z naszej strony doradzimy w pełni przy wyborze odpowiedniego materiału, mamy sporą grupę profesjonalnych wykonawców, firm kamieniarskich do których przekażemy kontakty. Z montażem i wykonawstwem przez nich nie będzie najmniejszego problemu.

      • 0 1

    • Profesjonalnie to tylko kamieniarz .

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane