• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Przytulny balkon. Jak część mieszkania

Joanna Stolp
18 lipca 2022, godz. 07:00 
Opinie (23)
Jeśli odpowiednio zaaranżujemy balkon, to pozwoli on nam się w pełni cieszyć latem i obcowaniem z naturą. Jeśli odpowiednio zaaranżujemy balkon, to pozwoli on nam się w pełni cieszyć latem i obcowaniem z naturą.

Latem balkon staje się przedłużeniem mieszkania. To czy stanie się kolejnym "pokojem", w którym będziemy czuć się dobrze i chętnie spędzać czas zależy nie tylko od nasłonecznienia czy widoków wkoło, ale też od tego, ile serca włożymy w jego urządzenie. Wystarczy spojrzeć na tę przestrzeń jak na kolejne domowe pomieszczenie, tyle że na świeżym powietrzu, i zaaranżować je w takim duchu. Jak?Czy latem spędzasz dużo czasu na balkonie lub tarasie?

Dobra aranżacja balkonu powinna umożliwiać relaksowanie się i obcowanie z naturą, bo to daje spokój, którego tam nam na co dzień potrzeba. Jednocześnie racjonalnie podejść trzeba do gospodarowania przestrzenią, którą dysponujemy, a co za tym idzie sięgać po rozwiązania, które pozwolą w pełni wykorzystać ograniczoną powierzchnię. Dotyczy to także sposobu nasadzania roślin.

- Możemy zdecydować się na przykład na montaż specjalnej kraty. Pnące się po niej rośliny stworzą zieloną ścianę, wygrodzą przestrzeń, ewentualnie zacienią część balkonu. Nadają się do tego m.in.: powojniki, winobluszcz czy winorośl japońska pachnąca. Pamiętajmy tylko, by nie wybierać gatunków zbyt ekspansywnych - doradza Katarzyna Dziemidowicz z Pracowni Architekty Krajobrazu Akant.

Pelargonie czy surfinie? Jakie rośliny wybrać na balkon lub taras?Uprawa roślin nie tylko ozdobi • Na balkonach dobrze sprawdzą się powojniki na kracie.
 • Możemy zdecydować się także na uprawę wertykalną warzyw i owoców.
 • Roślinność jest nie tylko dekoracją, ale także sposobem na stworzenie prywatności.
W ostatnich latach do łask wróciły ogrody zielne, warzywne czy owocowe. Przydomowa uprawa roślin jadalnych jest możliwa także na balkonach. Na tyle, na ile pozwala nam wielkość balkonu, możemy prowadzić na nim nawet uprawę owoców. Jej efekty dają niezwykłą radość i służą domowej kuchni.

Uprawy wertykalne pod lupą naukowców- Na małych balkonach także dobrze sprawdzi się tzw. uprawa wertykalna, na kratkach. Dobrze w tej roli sprawdzą się pnące pomidory, kiwi, a nawet pnące truskawki. Możemy też uprawiać paprykę lub ziemniaki, korzystając ze specjalnych worków do ich uprawy - wyjaśnia Katarzyna Dziemidowicz.

Meble i dekoracje jak w domu • Na balkonie nie może zabraknąć stolika i krzeseł.
 • W przypadku większych balkonów, możemy pokusić się o wstawienie regału na rośliny i podręczne przybory.
 • Meble na balkonie oraz wyłożenie posadzki drewnianymi panelami pomaga tworzyć domową atmosferę.
 • Wygodne meble tarasowe i odpowiednie oświetlenie to klucz do komfortowego spędzania czasu na balkonie.
 • Dużą popularnością cieszą się girlandy świetlne. Pomagają tworzyć nastrój relaksu.
Jak twierdzą projektanci pracujący dla IKEA, kilka doniczek z kwitnącymi kwiatami, nastrojowy lampion lub girlanda światełek, stolik, para krzeseł i już możemy cieszyć się kolacją na zewnątrz, zupełnie jak w restauracyjnym ogródku.

Trzcinowe parawany i parkany. Jak psujemy architekturę?Możemy się także pokusić o wybór balkonowego fotela, który umili nam czytanie książki czy picie kawy, lub wybrać idealny do popołudniowych drzemek hamak.

W przypadku większych balkonów, domowy nastrój pomoże także zbudować regał pasujący do stylistyki pozostałych mebli tarasowych, na którym będziemy mogli ustawić rośliny lub dekoracje. A girlandy świetlne czy punktowe lampy stworzą nastrój, który umili letnie wieczory.

Miejsca

 • IKEA Gdańsk, Złota Karczma 26 Mapa
 • Akant Banino, Koralowa 14

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl