Pytanie do notariusza. Darowizna nie zawsze chroni przed wypłatą zachowku

Dom to duży majątek. Osoby uprawnione do zachowku często dochodzą swoich praw, wcześniej dokonana darowizna nie zawsze uchroni spadkobiercę przed jego wypłatą.
Dom to duży majątek. Osoby uprawnione do zachowku często dochodzą swoich praw, wcześniej dokonana darowizna nie zawsze uchroni spadkobiercę przed jego wypłatą. fot. fotolia/Romolo Tavani

Osoby, które sądzą, że jeśli przed śmiercią przekażą nieruchomość czy majątek jednemu ze spadkobierców, po to, by innym członkom rodziny, którzy ustawowo uprawnieni są do otrzymania spadku, nie należał się zachowek, mogą się przeliczyć.Czy gdybyś miał taką możliwość dochodziłbyś wypłaty zachowku?

tak, to są pieniądze które mi się prawnie należą 26%
tak, chyba że dostałbym wcześniej inne zadośćuczynienie 11%
tak, ale tylko gdybym wiedział że na przykład testament został spisany podstępem 11%
nie wiem, to chyba zależy od przypadku 17%
nie, jeśli nie ja mam być odbarowany, to trzeba uszanować wolę spadkodawcy 35%
zakończona Łącznie głosów: 559
Z takim pytaniem zwróciła się do nas pani Ania, która otrzymała nieruchomość w darowiźnie, a teraz ciocia domaga się od niej zachowku.

- Po śmierci dziadka po otwarciu testamentu, w którym było wszystko zapisane na mojego tatę, ciotka - siostra taty - nalegała, że musi ją spłacić, ponieważ należy jej się połowa pieniędzy z wyceny domu. Wtedy sąd orzekł, że nic jej się nie należy. Po tej rozprawie mój ojciec i jego mama, moja babcia, żona zmarłego dziadka postanowili, że przepiszą swoje części na mnie w postaci darowizny - opisuje swoją historię pani Ania. - Ja jestem jedynym właścicielem. Teraz, kiedy zmarła moja babcia, siostra taty żąda zachowku, tym razem ode mnie. Każdy mówi coś innego, już sama nie wiem kogo mam słuchać. Czy ten zachowek ciotce rzeczywiście się należy? Jaka część kwoty tego zachowku jej przysługuje?
Odpowiada Joanna Mędraś, notariusz w Gdańsku.


Zobowiązani do wypłaty zachowku są spadkobiercy, a w przypadku, gdy uprawniony nie może od nich otrzymać należnego mu zachowku, także osoby, na rzecz których dokonany został zapis windykacyjny doliczony do spadku i osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku (art. 999 kc i art. 1000 kc.).

Rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku. Nie ma też podstaw, aby darowizna, którą ojciec uczynił na pani rzecz była doliczona do spadku. A zatem pani ciocia może wystąpić z żądaniem wypłaty zachowku, lecz zachowku, który należy jej się jedynie po pani babci. Zachowek to określona kwota pieniężna. A zatem żeby ustalić jakiej wysokości zachowku będą od nas oczekiwać uprawnieni, powinniśmy po pierwsze: określić udział, w jakim bylibyśmy powołani do dziedziczenia z ustawy, po drugie: ustalić wartość spadku.

Czytaj także: Kiedy należy się zachowek?

Po śmierci dziadka i zakończonej po nim sprawie spadkowej właścicielami domu zostali pani babcia i ojciec - po 1/2 części. Babcia dysponując 1/2 częścią domu podarowała ją pani. Zarówno pani ojciec, jak i ciocia są spadkobiercami ustawowymi babci w 1/2 części. Gdyby nie doszło do darowizny babci na pani rzecz, w rezultacie staliby się właścicielami domu - ojciec w 3/4 części, zaś ciocia w 1/4 części. Zgodnie z art. 991 par. 1 kc, jeżeli ciocia nie jest trwale niezdolna do pracy należy jej się 1/2 wartości udziału spadkowego, który by jej przypadł przy dziedziczeniu ustawowym. Pani cioci przysługuje więc roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku lub do jego uzupełnienia odpowiadający 1/8 wartości domu.

Mając na uwadze powyższe, warto zwrócić uwagę na właściwe określenie tzw. czystej wartości spadku, czyli na wartość rzeczy i praw majątkowych należących do spadku po potrąceniu długów i ciężarów, a następnie dodać do tak określonej czystej wartości spadku "doliczalne" darowizny dokonane przez spadkodawcę, celem ustalenia wysokości należnego zachowku.

Opinie (79) 1 zablokowana

 • Darowizna - czy po x latach ...

  Czy darowizna po 5 latach jeszcze wchodzi w skład majątku po zmarłym, czy już nie?

  • 5 0

 • Maslo maslane (1)

  "Rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku. (..) A zatem pani ciocia może wystąpić z żądaniem wypłaty zachowku, lecz zachowku, który...
  Wyszedl z tego prawniczy belkot.
  W jednym zdaniu nie jest uprawniony do zachowku, a w drugim juz jest uprawniony.

  • 10 3

  • otóż....

   chodzi o to że ta ciocia nie może dziedziczyć po swoim bracie, tylko po swojej mamie, czyli już ma mniejsze udziały

   • 2 0

 • Możesz przegrać wszystko

  a na koniec notariusz i tak z ciebie zedrze skórę.

  • 5 0

 • zlikwidować (1)

  zlikwidować testament! wszystkim spadkobiercom to co się należy ustawowo. Zwykle jakaś najbardziej przebiegła i podstępna menda w rodzinie zagarnia wszystko a reszta uprawnionych jej odpuszcza, bo nie chce kwasów w rodzinie...

  • 9 9

  • Ja na to nie poszedlem.

   Niestety nie godze sie na to ze moj 40 letni brat pije i pali a ja z mezem splacamy kredyt.

   • 1 0

 • Testamenty jak muszą być to powinny być napisane znacznie wcześniej

  przez oboje małżonków i to w całkowitym zdrowiu psychicznym.

  A nie tatulek po śmierci mamusi (lub na odwrót) ma jej wolę w głębokim poważaniu szczególnie gdy zapadnie na chorobę otępienną - tu w razie wystąpienia diagnozy osobom takim powinno się zabronić sporządzenia testamentu.

  • 4 1

 • decyzja (3)

  Nie wiem kto jest twórcą tego prawa, ale mój majątek i moja decyzja a to nie - decyzja PAŃSTWA. Horror

  • 11 2

  • I tak i nie

   Jeśli spłodziłeś dzieci, to tak jak za życia, tak i po śmierci nie możesz się na nie wypiąć. Chyba, że zrobiły coś tak strasznego, że możesz je wydziedziczyć. Nie ma żadnej gwarancji, że na starość Cię nie omota jakaś kochanka/jakiś kochanek i postanowisz wszystko temu komuś zapisać w testamencie.

   • 1 3

  • Z imienia Ci autora nie podam, ale szukaj w prawie rzymskim. (1)

   • 1 1

   • 'Prawo' w Polsce jest dla bogatych tzn.dla tych co sa w stanie oplacic 'papuge' ;)

    Papuga jest w ukladzie i spoko wszystko pozalatwia...kase uszczupli,ale bedzie pan/pani zadowolony/zadowolona,bez nerwow i stresu w sadzie :D

    • 1 2

 • bez sensu te przepisy,

  załóżmy że babcia zamiast zapisać dom wnuczce to by go sprzedała i wydała całą kasę (albo w tajemnicy dała wnuczce w gotówce)
  to już wtedy zachowek by c*otce nie przysługiwał,
  więc czemu przy darowiźnie przysługuje?!

  • 2 0

 • Pasożyty nieswojego to taka cecha pełowców

  • 0 1

 • Coś tu nie gra (1)

  Dlaczego sąd uznał, że cioci nie należy się zachowek po śmierci jej ojca, skoro została ona pominięta w testamencie, a do całości spadku został powołany jej brat. Została uznana za niegodną dziedziczenia? Pytanie, czy jeśli babcia nie upomniala się o zachowek po śmierci męża (też została pominięta w testamencie), to czy ciocia nie odziedziczyla po niej roszczenia o wypłatę zachowku od swojego brata.

  • 0 0

  • Zachowek

   Czy należy mi się zachowek od siostrzenicy która dostała mieszkanie jako darowiznę od mojej mamy ? Nadmieniam ze mama miała dwie córki , mnie i moją siostrę która żyje. Czy to prawda że nie należy mi się zachowek dopóki żyje moja siostra ?

   • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27300 zł/m2
Gdynia Orłowo
16650 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
15950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
15700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
14600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11850 zł/m2
Gdynia Orłowo
11500 zł/m2
Gdańsk Zaspa
10950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane