• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Jak uniknąć wspólności majątkowej z małżonkiem?

9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wspólność majątkowa nie zawsze ustaje z powodu rozwodu czy śmierci jednego z małżonków. W różnych życiowych okolicznościach to sposób na ratowanie majątku. Wspólność majątkowa nie zawsze ustaje z powodu rozwodu czy śmierci jednego z małżonków. W różnych życiowych okolicznościach to sposób na ratowanie majątku.

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Życie jednak rożnie się układa, bywa, że taka wspólność jest zagrożeniem dla majątku. W każdej chwili można podpisać intercyzę. Jeden z małżonków majątek otrzymany w spadku lub darowany może wliczyć także do majątku osobistego.



Czy małżonkowie powinni podpisywać intercyzę przed ślubem?

- Czy i jak mogłabym kupić działkę tylko na siebie, jeśli jestem we wspólności majątkowej z mężem? Na męża nie mogę jej kupić, bo ma on długi komornicze. Boję się, że jeśli ich nie spłaci, to nam zabiorą tą nieruchomość - pyta w liście do redakcji nasza czytelniczka z Gdańska.

Odpowiada Magdalena Mrozowska, notariusz w Straszynie



Zasadniczą kwestią jest tutaj panujący w małżeństwie ustrój majątkowy. W państwa przypadku jest to ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W związku z tym dochody, jakie państwo uzyskujecie, m.in. wynagrodzenie za pracę lub dochody z działalności gospodarczej stanowią państwa majątek wspólny. Jeżeli z tych środków dokonają państwo zakupu nieruchomości, to bez wątpienia wejdzie ona do majątku wspólnego.

Jeżeli chce pani kupić działkę tylko dla siebie, może pani dokonać zakupu nieruchomości do majątku osobistego, ale tylko jeżeli posiada pani tak majątek. Majątek osobisty stanowią środki pochodzące z darowizny, spadku (jeżeli darczyńca/spadkodawca zdecydował, że środki te lub przedmioty majątkowe mają wejść do majątku osobistego) albo majątek, który został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego.

O tym, co należy do majątku osobistego stanowi art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W przypadku nabycia rzeczy w zamian za składniki majątku pochodzące z majątku osobistego, rzecz taka również będzie stanowiła majątek osobisty małżonka. Przykładowo można sprzedać działkę otrzymaną w darowiźnie od rodziców i w zamian za pieniądze otrzymane ze sprzedaży kupić mieszkanie. Wówczas ta nieruchomość będzie stanowić majątek osobisty danej osoby. Jest to tak zwana surogacja.

Inną możliwością jest zmiana ustroju majątkowego na umowny ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej (czyli podpisanie u notariusza tzw. intercyzy) oraz dokonanie podziału majątku wspólnego. Wówczas, po podziale, każdy z małżonków może samodzielnie dysponować swoim majątkiem, m.in. samodzielnie nabywać i zbywać nieruchomości. Może również darować drugiemu małżonkowi swój majątek, co zdarza się często w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest zadłużony. Darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Takie wyzbycie się majątku nie jest jednak skutecznym sposobem uniknięcia egzekucji komorniczej. Wierzyciel może się domagać przed sądem uznania takiej czynności za bezskuteczną, powołując się na przesłankę działania dłużnika z pokrzywdzeniem wierzyciela (celowe działanie w celu utrudnienia egzekucji).

Przy podpisywaniu umowy majątkowej małżeńskiej należy również pamiętać, że rozdzielność nie działa wstecz. Wierzyciel może skutecznie prowadzić egzekucję z majątku osobistego męża, ale może również wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności wobec pani - jako żony - i prowadzić egzekucję z państwa majątku wspólnego. Musi jedynie wykazać, że dług wynika z czynności prawnej dokonanej za pani zgodą.

W sytuacji, gdyby mąż nie zgodził się na podpisanie intercyzy może pani żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd. Podstawą wprowadzenia przez sąd przymusowego ustroju majątkowego jest wystąpienie "ważnych powodów". Za "ważne powody" można uznać np. powstanie sytuacji pociągającej za sobą zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków czy też całej rodziny, trwonienie majątku przez jednego z małżonków lub separację faktyczną, która uniemożliwia zarząd wspólnym majątkiem. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia, a w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Po wprowadzeniu przymusowego ustroju majątkowego również może pani nabyć nieruchomość samodzielnie, bez zgody męża.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (79) 8 zablokowanych

  • Mamy już duży staz małżenski. (4)

    Nigdy nie było między nami problemów na tle finansowym, Oboje decydujemy o większych wydatkach . Ludzie jeśli zakładacie brak zaufania do najbliższej sobie osoby , to się nie żeńcie !

    • 24 21

    • 3 miesiące?

      • 1 8

    • Najbliżsżą osobą może być matka, ojciec, siostra. (1)

      Niestety, gdy amorki odlecą, okazuje się, ze ta najblizsza osoba, robi takie świnstwa, że bys się nigdy nie spodziewał, wiem jakim gow.. znajomi się obrzycają podczas rozprawy rozwodowej i o co się wzajemnie oskarżają bym mieć korzyść.
      Nie bądźmy naiwni.

      • 9 7

      • nie zawsze

        Czasami to wlasnie ta najblizsza osoba, matka, ojciec, siostra, brat robi takie swinstwa , ze nigdy bys sie nie spodziewal. Rodzina spotyka sie wtedy tylko i wylacznie na sprawach sadowych. No, moze jeszcze na uroczystosciach pogrzebowych.

        • 1 0

    • Jak długi staż i o jakim majątku mówimy?

      Gdy dwie biedy się spotkają, to jest jedna bieda. Tą łatwo jest się dzielić. Gorzej, gdy jedna osoba chce zawłaszczyć/przepuścić majątek wspólny lub drugiej osoby. Tu zaczynają się problemy. Poza tym w przypadku rozwodu (a takich jest wiele) rozdzielność majątkowa ułatwia rozejście i umożliwia uniknięcie publicznego prania brudów.
      N.B. Ze wszystkich wiecznych rzeczy, z miłością włącznie, najtrwalsze jest wieczne pióro.

      • 10 1

  • odpowiedź jest prosta

    nie hajtać się wcale :) po co ci długi kogoś kto nie potrafi zarządzać i pomnażać dóbr???

    • 17 8

  • intercyza (8)

    często jest tak, że podpisuje się rozdzielność majątkową gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Szczególnie wtedy gdy wszystkie działania są na pograniczu prawa np. omijanie przepisów podatkowych głownie VAT, prowadzenie " pralni" pieniędzy by mieć kasę na płacenie ludziom "pod stołem" itd. Bardzo rzadko intercyza jest podpisywana z innych legalnych powodów np. rodzinnych itp.

    • 18 9

    • (7)

      nie prawda, My z Małżonkiem podpisalismy intercyzę. On będzie dziedziczył po rodzicach mieszkanie oraz wszedł w małżeństwo ze swoim własnym lokum kupionym za gotówkę, mi z czasem po dziadkach będzie się należeć 15% wartości domu i działki. Nie posiadamy żadnej działalności gospodarczej, Małżonek zarabia dużo lepiej ode mnie i chociaż ja także zgormadziłam oszczędności przed ślubem, bez problemu zgodziłam się na intercyzę. Nie jesteśmy małżeństwem z rozsądku ani nastawionym na zarobek, po prostu wcześniejsze doświadczenia nauczyły Nas ostrożności w kwestii własności i pieniędzy.

      • 11 13

      • w odpowiedzi ... (1)

        ale to właśnie jest prawda, To, że Pani podpisała intercyzę z małżonkiem w sprawach rodzinnych jest spotykane choć bardzo rzadko i w Pani przypadku nie ma żadnych podejrzeń , że za intercyzą coś złego się kryje. Niestety często jest to o czym napisałem wczesniej, że intercyza jest sporządzana dla uzyskania innych celów np. w przypadku zatrzymania przez policję jednego ze współmałżonków z powodu popełnionego przestępstwa drugi małżonek dysponuje całym majątkiem jaki uzyskali razem i jest trudno
        a właściwie niemozliwe by odebrać nielegalnie uzyskane korzyści , bywa też tak, że współmałżonek przekazał w formie darowizny swpój majątek dzieciom lub krewnym ...

        • 4 2

        • A o rzszerzonej konfiskacie majątku Państwo słyszeli ?

          W dzisiejszych czasach już nie tak łatwo przepisać majątek pochodzący z przestępstwa na żonę , matkę , czy szwagra. I bardzo dobrze !!!

          • 4 2

      • Prawda

        To nie bycie razem to biznes

        • 7 2

      • (3)

        Nigdy nie zgodziłbym się, aby moja żona nie miała prawa do mojego majątku. Moje, to również jej. Pobierając się wzięliśmy siebie nawzajem z całym bagażem radości, smutków i pełnym ryzykiem na przyszłość. Żyjemy że sobą 35 lat i nawet przez chwilę nie myślałem, żeby żonie ograniczyć dostęp do wspólnego konta, tylko dlatego, że ja zarabiam 4 razy więcej. Nasze dzieci też zawarły związki małżeńskie na tych samych zasadach. Oczywiście ich małżonkowie również pochodzą z rodzin, w których rozwody, nigdy nie miały miejsca, i między innymi dlatego jest duże prawdopodobieństwo na trwałość ich związków.

        • 10 9

        • Oczywiście znam dzisiejszy świat i nie spodziewam się łapek w górę :)

          • 5 3

        • (1)

          I chwała Wam za szczęśliwie 35 lat, ale po pierwsze jeszcze nie wiesz czy Wasze dzieci też dożyją wspólnie takiej rocznicy a po drugie to że w ich rodzinach nie było rozwodów nie gwarantuje że ich to ominie, to nie jest gwarantem.
          Ale Oczywiście wszystkim życzę szczęśliwych związków:)

          • 6 0

          • a czy ktoś napisał o gwarancji ? ... nie, ... brak rozwodów w rodzinach młodych małżonków, to tylko większe prawdopodobieństwo trwałości ich związków

            • 1 0

  • Wspólności ? (5)

    Polska mowa, trudna mowa ...

    • 7 5

    • No właśnie wspólność (4)

      Też się nad tym zastanawiałam. Brzmi strasznie głupio, ale niestety wszędzie jest używane: małżeńska wspólność majątkowa...

      • 5 1

      • (3)

        ... a nie "małżeńska wspólnota majątkowa" ?

        • 3 2

        • (2)

          No właśnie nie. Najlepiej wpisz sobie w wyszukiwarkę obie wersje i zobacz co Ci wyskoczy:)

          • 0 1

          • wpisałem słownik PWN i co? ... (1)

            "wspólnota majątkowa, małżeńska «ustawowo określona wspólność majątku małżonków nabytego w czasie trwania małżeństwa»

            Nie zapisano, że określenie "małżeńska wspólnota majątkowa" jest niepoprawne.

            • 2 0

            • Wspólnota to była pierwotna, jak mawiał nasz profesor.

              Wspólność, nie wspólnota. To, że coś jest w internetach napisane, wcale nie oznacza że jest prawdą. Włącz (krytyczne) myślenie.

              • 2 1

  • Intercyza jest dobra

    Jeśli jedna osoba jest majętna, druga goła - to po rozpadzie jak się dzielić. No i w/w przypadek majętna osoba ma pewność, że nie będą razem tylko za kasę

    • 14 8

  • Związek

    Udanych związków małżeńskich jest jak błędów statystycznych około 3%, opartych na wszelkiej maści intercyzach 97%, taki jest historyczny rozkład dobra i zła

    • 6 8

  • A może najpierw spłaćcie swoje zadłużenie, a nie kombinujcie? Typowe myślenie Polaków nabiorę kredytów, nie będę ich spłacać, bo co mnie to.

    • 16 4

  • Nie zapomnijcie o tym , że jest to

    artykuł sponsorowany przez tych którzy biorą za to pieniądze.

    • 5 4

  • intercyze mozna podwazyc przed sadem (1)

    jedyny sposob to nie brac slubu

    • 5 2

    • Jak podważyć

      Skoro się podpisało świadomie

      • 0 0

  • (2)

    "Na męża nie mogę jej kupić, bo ma on długi komornicze."
    To może najpierw wypada spłacić długi, a potem myśleć o zakupie działki? Przecież to są czyjeś pieniądze i należałoby je jak najszybciej oddać.

    • 25 1

    • No ! I z góry zakłada się oszustwo.

      Unikanie płacenia długów, podatków , alimentów. CZyli wymysł najwyższej kasty celem omijania prawa.

      • 6 2

    • A skąd wiesz jakie to są długi?

      • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane