• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Jak uniknąć wspólności majątkowej z małżonkiem?

9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wspólność majątkowa nie zawsze ustaje z powodu rozwodu czy śmierci jednego z małżonków. W różnych życiowych okolicznościach to sposób na ratowanie majątku. Wspólność majątkowa nie zawsze ustaje z powodu rozwodu czy śmierci jednego z małżonków. W różnych życiowych okolicznościach to sposób na ratowanie majątku.

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Życie jednak rożnie się układa, bywa, że taka wspólność jest zagrożeniem dla majątku. W każdej chwili można podpisać intercyzę. Jeden z małżonków majątek otrzymany w spadku lub darowany może wliczyć także do majątku osobistego.



Czy małżonkowie powinni podpisywać intercyzę przed ślubem?

- Czy i jak mogłabym kupić działkę tylko na siebie, jeśli jestem we wspólności majątkowej z mężem? Na męża nie mogę jej kupić, bo ma on długi komornicze. Boję się, że jeśli ich nie spłaci, to nam zabiorą tą nieruchomość - pyta w liście do redakcji nasza czytelniczka z Gdańska.

Odpowiada Magdalena Mrozowska, notariusz w Straszynie



Zasadniczą kwestią jest tutaj panujący w małżeństwie ustrój majątkowy. W państwa przypadku jest to ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W związku z tym dochody, jakie państwo uzyskujecie, m.in. wynagrodzenie za pracę lub dochody z działalności gospodarczej stanowią państwa majątek wspólny. Jeżeli z tych środków dokonają państwo zakupu nieruchomości, to bez wątpienia wejdzie ona do majątku wspólnego.

Jeżeli chce pani kupić działkę tylko dla siebie, może pani dokonać zakupu nieruchomości do majątku osobistego, ale tylko jeżeli posiada pani tak majątek. Majątek osobisty stanowią środki pochodzące z darowizny, spadku (jeżeli darczyńca/spadkodawca zdecydował, że środki te lub przedmioty majątkowe mają wejść do majątku osobistego) albo majątek, który został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego.

O tym, co należy do majątku osobistego stanowi art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W przypadku nabycia rzeczy w zamian za składniki majątku pochodzące z majątku osobistego, rzecz taka również będzie stanowiła majątek osobisty małżonka. Przykładowo można sprzedać działkę otrzymaną w darowiźnie od rodziców i w zamian za pieniądze otrzymane ze sprzedaży kupić mieszkanie. Wówczas ta nieruchomość będzie stanowić majątek osobisty danej osoby. Jest to tak zwana surogacja.

Inną możliwością jest zmiana ustroju majątkowego na umowny ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej (czyli podpisanie u notariusza tzw. intercyzy) oraz dokonanie podziału majątku wspólnego. Wówczas, po podziale, każdy z małżonków może samodzielnie dysponować swoim majątkiem, m.in. samodzielnie nabywać i zbywać nieruchomości. Może również darować drugiemu małżonkowi swój majątek, co zdarza się często w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest zadłużony. Darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Takie wyzbycie się majątku nie jest jednak skutecznym sposobem uniknięcia egzekucji komorniczej. Wierzyciel może się domagać przed sądem uznania takiej czynności za bezskuteczną, powołując się na przesłankę działania dłużnika z pokrzywdzeniem wierzyciela (celowe działanie w celu utrudnienia egzekucji).

Przy podpisywaniu umowy majątkowej małżeńskiej należy również pamiętać, że rozdzielność nie działa wstecz. Wierzyciel może skutecznie prowadzić egzekucję z majątku osobistego męża, ale może również wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności wobec pani - jako żony - i prowadzić egzekucję z państwa majątku wspólnego. Musi jedynie wykazać, że dług wynika z czynności prawnej dokonanej za pani zgodą.

W sytuacji, gdyby mąż nie zgodził się na podpisanie intercyzy może pani żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd. Podstawą wprowadzenia przez sąd przymusowego ustroju majątkowego jest wystąpienie "ważnych powodów". Za "ważne powody" można uznać np. powstanie sytuacji pociągającej za sobą zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków czy też całej rodziny, trwonienie majątku przez jednego z małżonków lub separację faktyczną, która uniemożliwia zarząd wspólnym majątkiem. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia, a w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Po wprowadzeniu przymusowego ustroju majątkowego również może pani nabyć nieruchomość samodzielnie, bez zgody męża.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (79) 8 zablokowanych

  • (2)

    Należy pamiętać też o jeszcze jednym przypadku. Jeśli jedno lub oboje posiadają niechciane dzieci z poprzedniego związku i w przyszliście chcą chronić swój wspólny majątek. Warto w takim przypadku umówić się ze współmałżonkiem nie tylko na rozdzielność, ale jasne uznanie, że jedno utrzymuje samo rodzinę, a drugie kupuje wszystko na siebie. W takim przypadku dzieci nie będą mogły domagać się zachowku od żony/męża spadkodawcy.
    Tak wiem zaraz posypie się grad obelg o "niechcianych" - choć niestety często jest to prawda, a polskie prawo nie przewiduje ochrony majątku i luźnej dyspozycji nim na wypadek śmierci.

    • 7 6

    • Zeniąc sie wiesz że przejmujesz wszystko z (1)

      dobrodziejstwem inwentarza. Jesli nie uznajesz praw dzieci swojego partnera- nie żeń się. I dziwię się , że komuś coś takiego przychodzi do głowy. Następne pseudo prawne krętactwa wyrachowanych .....

      • 2 1

      • A co z sytuacją gdy przed ślubem wszystko co dorobił się przyszły mąż / żona oddają już istniejącym dzieciom lub np. nie mają nic przed takim ślubem?
        Nie żyjemy w średniowieczu, rodzin w takiej sytuacji jest sporo. Dużo żyje na kocia łapę właśnie z tego powodu i wychowuje w takich związkach dzieci. To jest dopiero obłuda, ale to już nie oburza tak mocno...

        • 2 0

  • Cwana pani z artykułu

    Narobili długów , hajs jest pytanie brzmi jak z niego korzystać tak aby nikt się nie upomniał o swoje

    • 5 0

  • Dodam od siebie ze zadna kobieta (3)

    nie zgodzi sie wyjsc za maz jesli jej wybranek nie umozliwi dla niej wspolnoty majatkowej. Mezczyzni zenia sie z kobieta dla milosci a kobieta wychodzi za maz dla asekuracji. Wszystko mowi samo za siebie. Kobieta kocha tylko dzieci a meza ma dla ochrony i milosci seksualnej. Zadnych glebszych uczuc do mezczyzny kobiety nie maja. Kto chcial by mnie skrytykowac to jest naiwny. Nie zostawisz zonie dostepu do swoich pieniedzy to koniec z miloscia i malzenstwem. Teraz pytanie jest po co sie zenic? Wasz prywatny wybor. Wiekszosc ryzykuje. A w tzw zwiazkach partnerskich takze istnieje prawo podzialu majatku. Na ten temat takze wypadalo by cos napisac.

    • 7 6

    • (1)

      kobiety traktują mężczyzn przedmiotowo. A prawda jest taka ,że przed ołtarzem mówią TAK na dobre i na złe ale wiadomo ,że są tylko na Dobre bo jak jest złe to uciekają i najgorzej kiedy zabierają dzieci. Dlatego nie warto się żenić

      • 2 2

      • całe szczęście, że nie wszystkie kobiety takie są

        • 2 0

    • Czytając podobne komentarze uświadamiam sobie, że moja żona to jednak wyjątkowa i... niesamowicie mądra kobieta jest :)

      • 3 1

  • Nie znam sie dobrze na tych sprawach ale (1)

    to co nalezy do przyszlych malzonkow przed slubem absolutnie nie powinno byc dzielone przy rozwodzie. To co sami wnosza nalezec powinno oddzielnie do nich i zadna strona nie moze uzurpowac sobie prawa do czesci majatku wspolmalzonka. Wtedy nie bylo by awantur po slubie albo po niespodziewanej smierci ktoregos z malzonkow kiedy tamta rodzina (tesciowie) czegos by sie domagala. Natomiast to co zostalo wniesione juz po podpisaniu aktu malzenskiego (po slubie) to moze byc dzielone. Kupujecie wspolnie dom, samochod, artykuly gospodarstwa domowego i urzadzenie mieszkania. To mozna podzielic albo wspanialomyslnie w ogole zrezygnowac jesli taka strone stac na taka dobroczynnosc i chojnosc. Rzadko to sie zdarza ale... Raz jeszcze, to co mial maz przed slubem to nalezy tylko i wylacznie do niego. To co miala zona nalezy tylko i wylacznie do niej. Wiadomo wtedy ze jedna ze stron nie wchodzi w zwiazek malzenski dla pieniedzy bo sam(sama) nic nie ma. Tesciow trzymac z daleka bo sa tylko trucicielami calego zwiazku w malzenstwie.

    • 6 1

    • Wspaniała idea i popieram ja w 100%.
      Mój mąż przed ślubem ze mną miał tylko długi. Jego dzieci z ex nie powinny zatem nic dostać tylko ja i ewentualnie nasze dzieci, bo tylko ja miałam wpływ na to, że nasza rodzina wyszła na prostą i się czegoś dorobiła. Ha ha to już się tak gawiedzi nie spodoba.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane