Pytanie do notariusza. Zrzeczenie się służebności osobistej

Każdy notariusz poradzi jak zrzec się służebności. Wytłumaczy też cierpliwie zrzekającemu się jakie ma to prawne konsekwencje.
Każdy notariusz poradzi jak zrzec się służebności. Wytłumaczy też cierpliwie zrzekającemu się jakie ma to prawne konsekwencje. fot.iStock/IuriiSokolov

Bywa, że przy ustanawianiu darowizny darczyńcy chcą zabezpieczyć swoje interesy i ustanawiają tzw. służebność osobistą - możliwość korzystania z nieruchomości do śmierci. Nawet jeśli mieszkanie czy dom nie jest wykorzystywany zgodnie z zapisem, trudno go sprzedać. Co można zrobić?Czy ustanawianie służebności osobistej ma sens?

tak, w wielu rodzinach babcia czy dziadek zostałby bez dachu nad głową 63%
wydaje mi się, że to kwestia stosunków panujących w rodzinie 30%
wiele starszych osób w ten sposób blokuje możliwość dokonania jakiejkolwiek transakcji 7%
zakończona Łącznie głosów: 93
Taki problem ma nasz czytelnik, pan Łukasz.

- Jestem właścicielem mieszkania w Gdyni, które zostało po śmierci mojego dziadka przepisane na mnie z zastrzeżeniem służebności osobistej mojej babci, która wówczas mieszkała w tym mieszkaniu. Służebność ta pozwala zamieszkiwać tam mojej babci i korzystać ze wszystkich znajdujących się w mieszkaniu udogodnień - napisał do nas pan Łukasz. - Babcia ma 99 lat, nie jest w stanie mieszkać sama i wymaga stałej opieki. Moja mama zdecydowała się kilka miesięcy temu zabrać ją do swojego mieszkania. Obecnie moje mieszkanie stoi puste i chciałbym je sprzedać. Niestety zapis o służebności sprawia, iż moja babcia widnieje w księdze wieczystej mieszkania. Czy istnieje możliwość, żeby babcia zrzekła się tej służebności, a jeśli tak, to jakie kroki należałoby przedsięwziąć?

Odpowiada Edyta Anna Pietrewicz, notariusz z Sopotu.

Zagadnienia związane ze służebnością osobistą mieszkania regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, uprawniony na którego rzecz została ustanowiona służebność osobista mieszkania może się w każdej chwili takiego prawa zrzec i wówczas prawo to wygasa. Jeżeli jednak prawo takie było ujawnione w księdze wieczystej, a tak jest w sytuacji przez pana opisanej, to do wygaśnięcia tego prawa dodatkowo potrzebne jest jego wykreślenie z księgi wieczystej. To z kolei wymaga, aby zrzeczenie było dokonane co najmniej w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.

W przedstawionej przez pana sytuacji rozważyć można trzy sposoby zrzeczenia się przez pana babcię ustanowionej na jej rzecz służebności osobistej mieszkania.

W ramach pierwszego z nich, zrzeczenie się służebności może nastąpić poprzez oświadczenie złożone w formie pisemnej, pod którym pana babcia złoży podpis w obecności notariusza. Oświadczenie takie możecie państwo przygotować sami, może je także dla państwa przygotować notariusz. Po złożeniu pod nim podpisu w obecności notariusza, oświadczenie to wraz z wnioskiem o wykreślenie służebności osobistej mieszkania z księgi wieczystej należy złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą z wpisaną służebnością. Wniosek taki może wypełnić i złożyć we właściwym Sądzie pana babcia lub pan jako właściciel tego lokalu mieszkalnego.

Zrzeczenie się służebności osobistej mieszkania przez pana babcię może również nastąpić poprzez oświadczenie złożone w formie aktu notarialnego. Taki akt notarialny obejmujący oświadczenie o zrzeczeniu się służebności przygotowuje notariusz, który go odczytuje w obecności pana babci, a po jego przyjęciu wraz z pana babcią podpisuje. Wniosek o wykreślenie służebności z księgi wieczystej jest wówczas zawarty w takim akcie notarialnym i zostaje przekazany do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego przez notariusza.

Rozważyć również można trzeci sposób zrzeczenia się służebności, w ramach którego pana babcia zrzeka się ustanowionej na jej rzecz służebności przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Akt notarialny obejmujący umowę sprzedaży sporządzany jest w takiej sytuacji z udziałem pana babci i obejmuje również złożone przez pana babcię oświadczenie o zrzeczeniu się służebności osobistej mieszkania. Wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego, który przekazywany jest w takiej sytuacji przez notariusza, zawiera wówczas roszczenie o wpis prawa własności na rzecz kupujących oraz o wykreślenie służebności wpisanej na rzecz pana babci.

Sytuacjom, kiedy ze względu na wiek, demencję lub niepełnosprawność czynności notarialne stają się problematyczne lub kontrowersyjne poświęcony zostanie osobne Pytanie do notariusza.

Opinie (19) 2 zablokowane

 • Zrzeczenie się służebności osobistej (2)

  znaczy się-ślub?

  • 6 19

  • (1)

   bardzo słabe...

   • 2 1

   • Jeśli już, to raczej byłby rozwód

    • 2 2

 • Ślub bez intercyzy to nieporozumienie i błąd (5)

  nie mowie o ludziach ktorzy pracuja za najnizsza krajowa (bo oni w zasadzie nie zyją jak ludzie tylko wegetują) ale w kazdym innym przypadku intercyza to konieczność !

  • 23 12

  • szczególnie jak 1 osoba prowadzi działalność gospodarczą

   osoby fizycznej więc odpowiada swoim całym majątkiem. Wtedy lepiej mieć rozdzielność bo w razie wpadki można stracić wszystko.

   • 13 4

  • Intercyza jest dobra dla mniej zarabiającego - czyli w większości przypadków dla kobiety (1)

   w razie rozwodu dostaje część tego na co ciężko pracował małżonek... bo tak i już. Ciężko uzasadnić dlaczego wspólność majątkowa jest tym domyślnym stanem po małżeństwie.

   Jeśli rozwodu nie będzie to nikt nic nie traci. Ale jeśli będzie to lepiej zarabiający, bez intercyzy, ma przes...ne.

   • 1 7

   • asd

    W tytule powinno być - Intercyza NIE jest dobra dla...

    • 0 1

  • Artykuł (1)

   Służebność a intercyza to całkiem dwie różne rzeczy . Jak ktoś tego nie pojmuje , niech wogóle się nie wypowiada na tym forum !!!!!!

   • 12 2

   • Wnuczka skończ namawiać na ten zgubny krok (ślub)

    • 1 3

 • Ludzie, nauczcie się czytać ze zrozumieniem !

  W artykule jest mowa o służebności osobistej, a nie o ślubie i intercyzie !

  • 18 3

 • Służebność

  I zamiast wnuczek opiekawać się babcią do końca jej dni , już myśli jak spieniężyć lokal i dostać kasę !!!!! Do czego ten świat dąży !!!! Zgroza !!!! Lepiej nie mieć wnuków pasożytów !!!!!!

  • 16 12

 • Wszystko fajnie (1)

  ale artykuł nie odpowiada na pytanie jak uzyskać rozwód "kościelny"?

  • 2 12

  • a do czego ci potrzebny rozwód kościelny?

   zreszta wpisz w wyszukiwarce hasło rozwód kościelny i znajdzie sie kancelaria ktora ci pomoze :)

   • 0 2

 • 3 sposoby zrzeczenia się? Ja tam czytam, że sposób jest jeden - oświadczenie o zrzeczeniu przynajmniej w formie z podpisami (1)

  te trzy sposoby to inaczej:

  1. opcja tańsza, trzeba samemu złozyc wniosek do sądu
  2. opcja droższa, notariusz sporządza akt, który przesyła za nas do sądu
  3. opcja 2:1, skoro i tak będzie sprzedaż, a więc i akt notarialny, to wtedy można tego dokonac

  • 2 2

  • opcja 4. babcia nie dożyje 100 lat

   z najlepszymi życzeniami od wnuczka

   • 0 0

 • To nie jest takie bialo czarne (1)

  Wszyscy potepiacie wnuczka. Ale raczej juz nie zanosi sie by 99 letnia babcia miala mieszkac sama. A rownoczesnie puste mieszkanie tez trzeba utrzymac - czynsz (nawet jesli mniejszy, bo puste), moze jakies dorazne remonty, a moze wspolnota planuje jakis wiekszy. Slowem pieniadze ktore wyrzuca sie w bloto. A znow opieka nad babcia tez pewnie kosztuje. Oczywiscie moze byc tak, ze rodzina wezmie pieniadze i babcie oleje, ale moze byc tez tak, ze czesc tych pieniedzy uzyje, by polepszyc zycie babci w ostatnich latach zycia, a reszte na inne rzeczy. Nie znacie sytuacji, wiec tak latwo nie oceniajcie.

  • 15 1

  • Dom spokojnej starości to koszt rzędu 2.000 zł/m-c

   • 0 1

 • I dlatego

  jestem zadowolona, ze nie zgodziłam się na taki wpis w księdze wieczystej. Odziedziczone mieszkanie zajmuje obca dla mnie osoba, ale i ja i moje dzieci mamy dach nad głową, więc stać mnie na taki "gest". Osoba zajmująca lokal może sobie spokojnie mieszkać, dopóki nie "nadepnie mi na odcisk", tzn. np.nie przestanie uiszczać opłat z tytułu korzystanie. Ja z tego nic nie mam (nie płaci mi za de facto wynajem). Gdyby doszło do takiego wpisu, w dowolnym momencie pani mogłaby sobie tam kogoś wprowadzić, przestać płacić, dokuczać sąsiadom ("zakłócać mir domowy") a odpowiedzialność spadłaby na mnie. A tak wisi nad nią groźba sprzedaży tego mieszkania i naliczenia hipotetycznych należności z tytułu najmu, więc woli się wywiązywać a ja nie mam kłopotu:).

  • 1 7

 • rs

  Uwazam ze jezeli cos zbudowalem sam nikomu nic do tego i moge to zapisac lub sprzedac i dac biednym.Tak sie darmozjady nauczyly i czychaja na spadki

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane