Bywa, że przy ustanawianiu darowizny darczyńcy chcą zabezpieczyć swoje interesy i ustanawiają tzw. służebność osobistą - możliwość korzystania z nieruchomości do śmierci. Nawet jeśli mieszkanie czy dom nie jest wykorzystywany zgodnie z zapisem, trudno go sprzedać. Co można zrobić?
Czy ustanawianie służebności osobistej ma sens?
- Jestem właścicielem mieszkania w Gdyni, które zostało po śmierci mojego dziadka przepisane na mnie z zastrzeżeniem służebności osobistej mojej babci, która wówczas mieszkała w tym mieszkaniu. Służebność ta pozwala zamieszkiwać tam mojej babci i korzystać ze wszystkich znajdujących się w mieszkaniu udogodnień - napisał do nas pan Łukasz. - Babcia ma 99 lat, nie jest w stanie mieszkać sama i wymaga stałej opieki. Moja mama zdecydowała się kilka miesięcy temu zabrać ją do swojego mieszkania. Obecnie moje mieszkanie stoi puste i chciałbym je sprzedać. Niestety zapis o służebności sprawia, iż moja babcia widnieje w księdze wieczystej mieszkania. Czy istnieje możliwość, żeby babcia zrzekła się tej służebności, a jeśli tak, to jakie kroki należałoby przedsięwziąć?
Odpowiada Edyta Anna Pietrewicz, notariusz z Sopotu.
Zagadnienia związane ze służebnością osobistą mieszkania regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, uprawniony na którego rzecz została ustanowiona służebność osobista mieszkania może się w każdej chwili takiego prawa zrzec i wówczas prawo to wygasa. Jeżeli jednak prawo takie było ujawnione w księdze wieczystej, a tak jest w sytuacji przez pana opisanej, to do wygaśnięcia tego prawa dodatkowo potrzebne jest jego wykreślenie z księgi wieczystej. To z kolei wymaga, aby zrzeczenie było dokonane co najmniej w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.
W przedstawionej przez pana sytuacji rozważyć można trzy sposoby zrzeczenia się przez pana babcię ustanowionej na jej rzecz służebności osobistej mieszkania.
W ramach pierwszego z nich, zrzeczenie się służebności może nastąpić poprzez oświadczenie złożone w formie pisemnej, pod którym pana babcia złoży podpis w obecności notariusza. Oświadczenie takie możecie państwo przygotować sami, może je także dla państwa przygotować notariusz. Po złożeniu pod nim podpisu w obecności notariusza, oświadczenie to wraz z wnioskiem o wykreślenie służebności osobistej mieszkania z księgi wieczystej należy złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą z wpisaną służebnością. Wniosek taki może wypełnić i złożyć we właściwym Sądzie pana babcia lub pan jako właściciel tego lokalu mieszkalnego.
Zrzeczenie się służebności osobistej mieszkania przez pana babcię może również nastąpić poprzez oświadczenie złożone w formie aktu notarialnego. Taki akt notarialny obejmujący oświadczenie o zrzeczeniu się służebności przygotowuje notariusz, który go odczytuje w obecności pana babci, a po jego przyjęciu wraz z pana babcią podpisuje. Wniosek o wykreślenie służebności z księgi wieczystej jest wówczas zawarty w takim akcie notarialnym i zostaje przekazany do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego przez notariusza.
Rozważyć również można trzeci sposób zrzeczenia się służebności, w ramach którego pana babcia zrzeka się ustanowionej na jej rzecz służebności przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Akt notarialny obejmujący umowę sprzedaży sporządzany jest w takiej sytuacji z udziałem pana babci i obejmuje również złożone przez pana babcię oświadczenie o zrzeczeniu się służebności osobistej mieszkania. Wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego, który przekazywany jest w takiej sytuacji przez notariusza, zawiera wówczas roszczenie o wpis prawa własności na rzecz kupujących oraz o wykreślenie służebności wpisanej na rzecz pana babci.